۱۶ مربی، ۱۶ چمدان

14:00 ۱۰ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 226 0
۱۶ مربی، ۱۶ چمدان

«چمدان‌های مربیان فوتبال همیشه برای رفتن از جایی به جای دیگر بسته است.» شغل مربیگری در فوتبال را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین فرصت‌های شغلی دانست.

ایسنا

به گزارش ایسنا، اعتمادآنلاین نوشت: نوزدهمین‌ دوره لیگ برتر در شرایطی در آستانه شروع شدن قرار دارد که هشت مربی حاضر در لیگ هجدهم حضور نداشتند و هشت مربی هم یا تیم سال پیش خود را هدایت می‌کنند یا تیم دیگری را که باید دید از این ۱۶ مربی کدام‌ یک به‌ هدف می‌رسند و کدام‌ یک مجبور به‌ بستن چمدان برای رفتن به شهر و البته تیم دیگری خواهند شد.
گابریل‌ کالدرون‌ (پرسپولیس)‌، آندره‌آ استراماچونی (استقلال)‌، مصطفی‌ دنیزلی (تراکتور)،‌ ابراهیم‌ صادقی (سایپا)، ‌فراز کمالوند (پارس‌ جنوبی‌جم)، دراگان اسکوچیچ (صنعت‌ نفت‌ آبادان)، ‌رسول‌ خطیبی (ماشین‌سازی‌ تبریز) و وینکو بگوویچ (گل‌گهر سیرجان) هشت مربی‌ای هستند که تازه به‌ لیگ برتر آمده‌اند تا با امیر قلعه‌نویی‌ (سپاهان)‌، یحیی‌ گل‌محمدی (شهر خودرو)‌، علیرضا منصوریان (ذوب‌آهن)،‌ جواد نکونام (فولاد)‌، حسین‌ فرکی (پیکان)، رضا مهاجری (‌نساجی‌ مازندران)،‌ مهدی‌ تارتار (نفت‌ مسجدسلیمان) و عبدالله‌ ویسی (شاهین بوشهر) به رقابت بپردازند.
طبیعی است برای گروهی از آنها قهرمانی هدف اصلی است و حتی کسب سهمیه هم ناکامی تلقی می‌شود. همچنین تعدادی از مربیان نیز از همان هفته اول به امید آسیایی‌ شدن تیم‌شان را به مصاف حریفان می‌فرستند که سهمیه را هدف قرار داده‌اند؛ هرچند رتبه تک‌رقمی هم می‌تواند برایشان کارنامه‌ای قابل‌ دفاع باشد. در این بین مربیانی هستند که همین که تیم‌شان در لیگ بیستم هم یکی از لیگ‌ برتری‌ها باشد، می‌توانند ادعای موفق‌ شدن کنند.
آنهایی که بالانشینی می‌خواهند گابریل‌ کالدرون معلوم است که نمی‌تواند به چیزی جز قهرمانی فکر کند. میراث‌دار برانکو تیمی را تحویل گرفته که به بالانشینی عادت دارد. دقیقاً به‌ همین دلیل باید گفت مربی آرژانتینی چالش دشواری را پیش روی خود می‌بیند. البته شانس او این است که تیمی را به رویارویی با رقبا خواهد فرستاد که تقریباً با همان ترکیب فصل پیش بازی می‌کند و این می‌تواند برگ برنده مدافع عنوان قهرمانی قلمداد شود.
امیر قلعه‌نویی از همان لحظه‌ای که پرسپولیس در دقیقه ۱۲۱ نیمه‌نهایی‌ جام حذفی به سپاهان گل زد، خواب و خیال ندارد تا بتواند با سپاهان ششمین قهرمانی‌اش در لیگ برتر را جشن بگیرد. آن هم در شرایطی که سپاهان با ریخت‌وپاش در فصل نقل و انتقالات با تیمی پرمهره مهیای لیگ نوزدهم برتر شده است.
آندره‌آ استراماچونی در لحظه امضای قرارداد می‌دانست در حالی هدایت استقلال را قبول کرده که تحمل استقلالی‌ها برای دور ماندن از قهرمانی تمام شده است. حالا مربی ایتالیایی است و یک تیم شخم‌خورده و کوهی از توقع برای قهرمان شدن.
مصطفی‌ دنیزلی بعد از حدود هفت سال برگشته تا شاید بتواند با تراکتور طلسم قهرمان نشدن در ایران را بشکند. تراکتور در حالی یازدهمین حضورش در لیگ برتر را تجربه خواهد کرد که همچنان در حسرت قهرمانی است و برای قرمزهای پرستاره تبریز شاید دنیزلی گزینه‌ای مناسب برای شکستن طلسم قهرمانی در لیگ برتر باشد.
یحیی‌ گل‌محمدی که به اجبار این فصل هم در مشهد ماندگار شد، برای تکرار بالانشینی فصل پیش شهرخودرو کار سختی پیش رو دارد. با وجود این، اگر مشهدی‌ها همچون سال پیش یکی از مدعیان باشند، نباید زیاد تعجب کرد.
چشم‌انتظار سهمیه علیرضا منصوریان که اواسط فصل قبل هدایت ذوب‌آهن را بر عهده گرفت، هرچند نیم‌نگاهی به قهرمانی دارد، اما معلوم است سبزهای اصفهان یارای رقابت با پنج‌ضلعی مدعیان را ندارند. به‌ همین دلیل ذوب‌آهن امید دارد تا بلکه برای بار دوم سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را از خود کند که البته آنها بیشتر می‌توانند چشم به قهرمانی در جام‌ حذفی بدوزند.
جواد نکونام هم مثل منصوریان قاعدتاً نمی‌تواند شانس زیادی برای اول شدن در لیگ‌ برتر داشته باشد و به‌ همین خاطر قرمزهای اهواز زیرنظر این مربی جوان سعی‌ خواهند کرد در میانه‌ بالای جدول باشند تا شاید با قهرمان شدن در جام‌ حذفی آسیایی شدن را بعد از حدود یک‌ دهه دوباره تجربه کنند.
تلاش برای ثبات ابراهیم‌ صادقی در لیگ‌ برتر ۲۷۰ دقیقه سابقه سرمربیگری دارد، به‌ همین دلیل سایپایی که تنی چند از مهره‌های تاثیرگذارش را هم از دست داده است، فصل سختی را پیش روی خود می‌بیند. به‌ قدری سخت که شاید سایپایی‌ها حتی در مقطعی فانوس‌ به دست هم بشوند.
دراگان اسکوچیچ با سابقه نسبتاً خوب در تیم‌های ملوان و فولاد بعد از چهار سال به لیگ‌ برتر بازگشته است تا نفت‌ آبادان را به‌ عنوان یکی از پدیده‌ها معرفی کند. البته پدیده‌ای در آن حد که برزیل ایران در جمع تیم‌های قعرنشین قرار نگیرد و نیم‌نگاهی به نیمه بالایی جدول داشته باشد.
‌حسین‌ فرکی با سابقه ۲ ‌قهرمانی در لیگ‌ برتر برای دومین سال متوالی سکان پیکان را در دست خود می‌بیند. همین که تیم نه‌چندان دست پرِ پیکان در طول لیگ خود را پایین‌نشین نبیند، می‌توان نمره خوبی برای فرکی به‌ شمار آورد.
‌فراز کمالوند بار دیگر به لیگ‌ برتر برگشته است و این‌ بار تیمی را در دست خود می‌بیند که با وجود چهره مقتدری که در اولین حضورش از خود نشان داد، حالا در قواره‌ تیمی خودنمایی می‌کند که نه خطری برای سقوط احساس خواهد کرد و نه شانسی برای سهمیه خواهد داشت. حضور احتمالی پارس‌جنوبی در جمع هشت تیم را می‌توان نتیجه‌ای ایده‌آل برای کمالوند قلمداد کرد.
رضا مهاجری بعد از کش‌وقوس‌هایی که در چند سال اخیر با تیم‌های پدیده و ماشین‌سازی به‌ چشم دید، در شرایطی مربی نساجی شده است که مازنی‌ها مشکلات عدیده‌ای دارند و می‌توان گفت از ساختار لازم برای باشگاه لیگ‌ برتری محروم هستند. با این حال پتانسیل تماشاگر احتمالاً به مهاجری این فرصت را می‌دهد که تیمش را از جمع فانوس‌به‌دست‌ها دور کند.
می‌خواهم بمانم رسول‌ خطیبی که نتوانست در دوران مربیگری‌ توانایی‌اش را آن‌طور که باید نشان دهد، بعد از چند دوره با ماشین‌سازی به لیگ‌ برتر برگشته است. برگشتی با چاشنی اضطراب و نگرانی، چراکه ماشین‌سازی زیر سایه تراکتور به نوعی فقط هست که باشد و همین کار را برای خطیبی و ماشین‌سازان دشوار کرده است.
وینگو بگوویچ ۱۶ سال بعد از چرخاندن شال قرمز برای پرسپولیسی‌ها،‌ بالاخره توانست گهر دورود را لیگ‌ برتری کند. اما این چهره که موهایش در ایران سفید شد، وظیفه‌ای بسیار خطیر دارد،‌ زیرا عضو تازه‌وارد لیگ‌ برتر یکی از کم‌بضاعت‌ترین‌ها در جمع ۱۶ تیم است.
مهدی‌ تارتار از پارس‌جنوبی به نفت‌ مسجدسلیمان کوچ کرد تا بلکه بتواند سهمیه جنوب را برای یک سال دیگر تمدید کند. اما مسجدسلیمانی‌ها که به لطف اوضاع قمردرعقرب سپیدرود رشت در لیگ‌ برتر باقی ماندند، سخت است تا بتوانند با بضاعت فعلی حرفی برای گفتن داشته باشند.
عبدالله ویسی هم که از قهرمانی تا بیرون‌نشینی‌اش کمتر از سه سال طول کشید، شاهین‌ بوشهری را به رویارویی با حریفان خواهد فرستاد که جنوبی‌ها با دستی خالی بعد از چند سال به جمع لیگ‌ برتری‌ها برگشته‌اند. پس اگر در پایان هفته‌ سی‌ام تیم باسابقه بوشهر در لیگ ماندنی شد، می‌توان به ویسی نمره قبولی داد.
تکمله: با وجود همه این حرف و حدیث‌ها، از یاد نبریم فوتبال غیر قابل‌ پیش‌بینی و شاید هم غیر قابل پیش‌بینی‌ترین رشته ورزشی است.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

کمانداران در مسابقات جهانی بدون مدال ماندند- تیم میکس کامپوند چهارم شد
تیمهای ملی تیروکمان جوانان و نوجوانان در حالی در مسابقات قهرمانی جهان اسپانیا نتایج ضعیفی گرفتند که مسوولان تیروکمان امید به کسب مدال در این مسابقات داشتند.
شهلا بهروزی راد مدال برنز جهان و سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ گرفت
بانوی قایقرانی ایران موفق شد در مسابقات پاراکانوی قهرمانی جهان ضمن گرفتن مدال برنز، سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ را کسب کند.
پایان تور دوچرخه سواری اندونزی بدون سکو برای سپاهان
تیم سپاهان اصفهان در تور دوچرخه سواری اندونزی موفق به کسب مقامی نشد.
شکست مدافع عنوان قهرمانی در هفته دوم لیگ فوتسال بانوان
در هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان مدافع عنوان قهرمانی برابر تیم سایپا شکست خورد.
پایان سیاه یکی از بازماندگان حادثه چاپه‌کوئنسه
آلان راشل یکی از بازماندگان بزرگ حادثه چاپه کوئنسه پایان تلخی در تیم برزیلی داشت.
نیویورک رقابتهای اپن آمریکا را به پرداخت ۳۰۰ هزار دلار محکوم کرد
تنیس اپن آمریکا چند روز پیش از شروع این رقابت ها با مشکل روبرو شد و به پرداخت ۳۰۰ هزار دلار از طرف شهر نیویورک محکوم گردید.
پایان تلخ ماجراجویی جدید کمپانی
دوران مربی- بازیکنی مدافع بلژیکی تنها پس از چهار بازی در اندرلخت پایان یافت.
نایب قهرمانی سانداکاران جوان ایران در قهرمانی آسیا
ووشوکاران جوان ایران در بخش ساندای رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ برونئی توانستند با کسب ۶ طلا، یک نقره و ۴ برنز نایب قهرمان شوند.
مخالفت ماکرون با میانجیگری آمریکا در موضوع کشمیر
رئیس جمهور فرانسه در اظهار نظری که به نوعی واکنش او به پیشنهاد میانجیگری دونالد ترامپ در موضوع اختلافات هند و پاکستان بر سر کشمیر محسوب می‌شود تاکید کرد، این دو کشور باید به صورت دوجانبه و بدون مداخله طرف ثالثی اختلافاتشان را حل کنند.
ناوالنی آزاد شد
«الکسی ناوالنی»، چهره‌ سرشناس منتقد دولت روسیه از زندان آزاد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیشه‌گران: برای بازیهای آسیایی دغدغه مالی داریم- در هیچ دوره‌ای به ملی‌پوشان حقوق داده نشده است
رییس فدراسیون ناشنوایان گفت: برای اعزام کاروان ناشنوایان به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ نیاز به حمایت ویژه وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از نظر اعتباری داریم.
وکیلی: درست دوم ‌عجله کردیم- رقبا را دست کم‌ نمی‌گیریم
سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان ایران ‌گفت: برابر بلغارستان در ست دوم‌ عجله ‌کردیم اما هیچ رقیبی را دست کم‌ نمیگیریم.
۴۰ سال زندگی عاشقانه با ˮاعظمˮ
نگاه عاشقانه پیرمرد به همراه ۴۰ ساله زندگی‌اش که این روزها گرد پیری بر موها و خطوط نسبتا عمیق چهره‌اش نشسته، هنوز آنقدر پراحساس است که کسی از روستای حسام آباد زرینه رود نیست که داستان زندگی عاشقانه آنها را نشنیده باشد. پیرمرد آنقدر همسرش را دوست دارد که حتی الان هم که صاحب بزرگترین گله گوسفندان منطقه است، می‌گوید بدون همسرش هیچ کدام از دارایی‌هایش برایش ارزشی ندارد.
نصب ˮراهبند الکترونیکˮ در خطوط ویژه پایتخت
معاون فنی و مهندسی سازمان حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران از نصب راهبند الکترونیک در خطوط ویژه در صورت موفقیت آمیز بودن پایلوت خبرداد.
جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود- ایران برنده فضای دیپلماسی شد
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس تاکید کرد: که آزادی نفتکش ایرانی و حرکت به سمت آب‌های بین المللی نشان داد که ما برنده فضای دیپلماسی و نظامی بودیم که برای آمریکایی‌ها سخت تمام شد.
دستیار ویلموتس برای تماشای بازی استقلال به تبریز رفت
بوی اخراج می‌آید- اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو
تاج: در بازی‌های ملی در ˮآزادیˮ پذیرای بانوان خواهیم بود
جای خالی یک مهاجم شش دانگ در خط حمله پرسپولیس
داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت
تماشاگران محترم، لطفا سر جای خود بنشینید!
تارتار: یک بازیکن تراکتور اندازه کل مجموعه ما پول می‌گیرد
نخستین آزمون استراماچونی در تبریز- دربی خوزستان با چاشنی انتقام
دنیزلی: نباختن در خانه حریف نتیجه خوبی است- نقاط ضعف‌مان را برطرف می‌کنیم
واکنش خرمگاه به شکست ذوب آهن بعد از برتری دو گله