رانت ۸ هزارمیلیارد تومانی در واگذاری اردوگاه باهنر-آتش‌سوزی ۱۴هزارهکتار منابع طبیعی در۴ ماه

15:06 ۹ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 126 0
رانت ۸ هزارمیلیارد تومانی در واگذاری اردوگاه باهنر-آتش‌سوزی ۱۴هزارهکتار منابع طبیعی در۴ ماه

سخنگوی کیمسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از برگزاری دو جلسه این کمیسیون در مورد مسائل مربوط به وزارت آموزش و پرورش و همچنین آتش‌سوزی منابع طبیعی خبر داد و گفت که طبق گزارشات ارائه شده در این جلسه، در واگذاری اردوگاه شهید باهنر، رانت ۸ هزار میلیارد تومانی وجود داشته و همچنین در ۴ ماهه اول سال ۱۴هزار هکتار از منابع طبیعی دچار حریق شده است.

ایسنا

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ با سرپرست وزارت آموزش و پرورش، معاونان این وزارتخانه و سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گفت: در این جلسه چند موضوع در دستور کار قرار گرفت که یکی از آن‌ها تخلفات ارجاعی از استان فارس بود که در این رابطه شکایت‌هایی به کمیسیون اصل ۹۰ مطرح شده بود. علاوه بر این اعتراض به برگزاری آزمون سمپاد و موضوع واگذاری اردوگاه شهید باهنر از دیگر دستورکارهای این جلسه بود. در مورد شکایات مربوط به آموزش و پرورش استان فارس، کمیسیون اصل ۹۰ در دوره وزارت آقای بطحایی این شکایات را به آموزش و پرورش ارجاع داد اما متأسفانه همه موارد رد شد و شکایات را وارد ندانستند. پیرو پیگیری موضوع، کمیسیون با سازمان‌های نظارتی در این رابطه مکاتبه کرد و ۳۰ مورد از شکایات تأیید شد.
نماینده مردم شیراز در مجلس انحرافات مالی،‌ سوء مدیریت، افت شدید تحصیلی در مدارس دولتی و نمونه دولتی و حتی تیزهوشان و دخالت‌های مختلف را از جمله موارد این شکایات عنوان و خاطرنشان کرد: اینکه وزارت آموزش و پرورش این شکایات را رد کرده اما دستگاه‌های نظارتی آن را مورد تأیید قرار دادند جای نگرانی دارد که نه تنها این وزارتخانه با متخلفان برخورد نکرده بلکه حاشیه امنی برای آن‌ها ایجاد کرده است. در این شکایات سوءاستفاده از خانه‌های مربوط به آموزش و پرورش، تخلفات در تعاونی‌های مصرف، اجاره اماکن و خانه‌های سازمانی و لو رفتن سوالات مدارس نمونه و حتی لو دادن اطلاعات دانش‌آموزان به کلاس‌های مشاوره کنکور و ذی نفع بودن مدیران در سوق دادن دانش‌آموزان به مدارس غیرانتفاعی مطرح بود که در نتیجه قرار شد چند استان به صورت پایلوت توسط کمیسیون و دستگاه‌های نظارتی مورد بررسی قرار گیرند.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره موضوع واگذاری اردوگاه شهید باهنر نیز خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه وزیر قبلی انکار می‌کرد که این معامله فسخ شده معامله همچنان به قوت خود باقی است. این واگذاری در سال ۹۵ صورت گرفته و ۸ هزار میلیارد تومان رانت در این واگذاری وجود داشته است. متأسفانه در این زمینه با مدیران متخلف برخورد نشده و این افراد فقط درون وزارتخانه جابه‌جا شدند. قطعا کمیسیون اصل ۹۰ و دستگاه‌های نظارتی مصر به تعیین تکلیف وضعیت این اردوگاه هستند تا سرمایه کلان جامعه فرهنگی مورد دخل و تصرف قرار نگیرد.
پارسایی با بیان اینکه ارائه چنین گزارشاتی می‌تواند جامعه فرهنگی را به برخورد با مفسدان امیدوار کند، ادامه داد: متأسفانه در کشور ما بالغ بر ۲۲ نوع مدرسه وجود دارد که در هیچ جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد. این یک تهدید برای آموزش و پرورش به شمار می‌رود و این تنوع زیاد، مردم و خانواده‌ها را دچار سردرگمی کرده است اما بدون شک منافع کلان اقتصادی پشت این موضوع است و ظاهرا آقای حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش عزم برخورد با این موارد را دارد و مجلس هم از این اقدام حمایت خواهد کرد. سال گذشته ایرادات جدی به آزمون سمپاد وارد بود و قرار بر این شد که امسال برای پایه هشتم هم پذیرش داشته باشند تا حق افراد شاکی ضایع نشود. ما معتقدیم علاوه بر منافع مالی و رانتی که در این موارد متوجه یک گروه خاص است، چنین مسائلی لطمه جدی به آموزش و پرورش و آرامش خانواده‌ها می‌زند. 
وی همچنین گفت که سایر پرونده‌های مربوط به آموزش و پرورش در کمیسیون اصل نود از جمله مدرسه پسرانه غرب تهران، مدرسه تاکستان و آتش‌سوزی در برخی مدارس نیز در جلسه آتی با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار می‌گیرد.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به جلسه دیگر کمیسیون اصل ۹۰ با مسئولان سازمان مدیریت بحران، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست نیز گفت: ما ۱۵ اردیبهشت‌ماه جلسه‌ای با همین افراد داشتیم که در آنجا پیش‌بینی وقوع آتش‌سوزی در منابع طبیعی مطرح و درباره نحوه پیشگیری و مدیریت آن بحث‌هایی مطرح شد. آن جلسه ۸ مصوبه داشت که متأسفانه مورد توجه سازمان‌های ذیربط قرار نگرفت و پیشگیری‌های لازم در خصوص تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی انجام نشده است. طبق شکایات واصله شاهد گسترش آتش‌سوزی‌ها در کشور بودیم خصوصا آتش‌سوزی اخیر در شیراز و کازرون که باعث سوختن هزار هکتار از منابع طبیعی شد.
وی ادامه داد: آمار نگران‌کننده‌ای درباره این آتش‌سوزی‌ها عنوان و مطرح شد که در ۱۹ سال گذشته بیش از ۲۸۸ هزار فقره آتش‌سوزی داشته‌ایم که تقریبا ۲۶۹ هزار هکتار از منابع طبیعی دچار حریق شده‌اند و استان‌های فارس، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و گلستان نیز بیشترین میزان آتش‌سوزی را داشته‌اند. علاوه بر این در چهار ماهه اول امسال ۱۳۸۰ فقره آتش‌سوزی رخ داده که در نتیجه ۱۴ هزار و ۸۴۵ هکتار از منابع طبیعی درگیر آتش‌سوزی شدند. این یعنی روزانه بیش از ۱۰ مورد آتش‌سوزی رخ داده است و از نظر تعداد نسبت به سال گذشته ۹۶ درصد افزایش پیدا کرده و چند صد هکتار بیش از سال قبل در آتش سوخته است که دو هزار هکتار آن جنگل و ۱۲ هزار هکتار مربوط به مراتع بوده است. البته علت آن بارش باران و گسترش رویش علوفه و گیاهان بوده است. همچنین ۹۵ درصد این حریق و آتش‌سوزی علت انسانی دارد و ۱۰ تا ۱۵ درصد آن عمدی است.
پارسایی با بیان اینکه اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع با روش سنتی و حداقل امکانات انجام می‌شود، یادآور شد: متأسفانه عزم جدی در مدیریت این بحران وجود ندارد و یکی از مشکلات این است که توپ را در زمین نبود بودجه می‌اندازند در حالی که مهار یک آتش در روز اول آتش‌سوزی طبیعتا کار راحت‌تر و کم هزینه‌تری است اما با گذشت چهار، پنج روز از آتش‌سوزی تازه به فکر مهار آتش می‌افتند که این باعث بالا رفتن هزینه‌ها و بروز تبعات غیرقابل جبران می‌شود و نارضایتی و بدبینی مردم را نیز به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه مصوبات برنامه ششم توسعه در خصوص تأمین اعتبارات مدیریت بحران مورد توجه قرار نگرفته، در عین حال گفت: البته اعتبار موضوع مهمی است اما مهمتر از آن نحوه مدیریت است. ما نباید همه چیز را به منابع مالی گره بزنیم. یکی از پیشنهاداتی که در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح شد فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی در خصوص حفاظت از منابع طبیعی و همچنین راه‌اندازی مرکز اطلاع رسانی با سامانه سه رقمی بود. همچنین قرار است با وزرای کشور و جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، هلال احمر و ارگان‌های مرتبط هم جلساتی داشته باشیم و در این زمینه جمع‌بندی لازم را انجام دهیم.
پارسایی در پایان با بیان اینکه ۳۰ میلیارد تومان بدهی سازمان مدیریت بحران و سازمان جنگل‌ها به وزارت دفاع بابت پرواز هلی‌کوپترها در جریان اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع موجب تأخیر در همکاری می‌شود، افزود: متأسفانه در چهار ماهه اول امسال که حجم آتش‌سوزی‌ها گسترش پیدا کرده به بهانه نبود بودجه یا عدم هماهنگی خسارت زیادی وارد شده که نابخشودنی است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

حذف کایاک چهار نفره ایران در مسابقات قایقرانی  قهرمانی جهان-شانس سهمیه المپیک پرید
ایران در کایاک چهار نفره مسابقات قایقرانی اب های آرام قهرمانی جهان حذف شد.
پیروزی تیم‌های میزبان در هفته دوم لیگ برتر هندبال مردان
روز نخست از هفته دوم لیگ برتر آقایان با برگزاری چهار دیدار به پایان رسید.
تیم ملی تیراندازی دست خالی از فنلاند برگشت
ملی پوشان تیراندازی ایران در رشته اسکیت از راهیابی به فینال رقابت‌های جام جهانی فنلاند و کسب سهمیه المپیک توکیو باز ماندند.
مربی تیم ملی بانوان به ایران بازگشت
مربی تیم ملی والیبال بانوان به دلیل بیماری به ایران بازگشت.
آغاز اعلام نتایج مسابقه عصر جدید+عکس
امشب نتیجه نهایی مسابقه استعدادیابی عصر جدید مشخص خواهد شد.
پیروزی پرسپولیس در دیدار افتتاحیه لیگ برتر مقابل شاگردان کمالوند
پرسپولیس توانست با یک گل رقیب بوشهری خود را شکست دهد و نخستین سه امتیاز لیگ برتر را کسب کند.
دومین پیروزی متوالی بادران و نود در لیگ دسته یک
هفته دوم لیگ دسته یک با پیروزی و صدرنشینی تیم‌های بادران و نود دنبال شد.
تهدید ائتلاف النصر عراق به استیضاح نخست‌وزیر عراق
ائتلاف النصر در پارلمان عراق به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر سابق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی این کشور و وزرای او را تهدید به استیضاح کرد.
ناکامی مدعیان در آغاز هفته نهم لیگ فوتسال
تیم‌های مدعی حفاری و گیتی‌پسند در هفته نهم لیگ برتر فوتسال امتیاز از دست دادند.
پله ها انتخاب تماشاگران پرسپولیس به جای سکوهای پشت دروازه
با این‌که صندلی‌های پشت دروازه در بازی پرسپولیس و پارس جنوبی خالی بود اما بعضی از تماشاگرانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی رفته بودند، روی پله‌های بین جایگاه‌ها نشستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رونمایی بارسلونا از مروارید لاماسیا
بارسلونا در تمرین خود از بازیکنی رونمایی کرد که تنها ۱۶ سال سن دارد و از او به عنوان مروارید جدید لاماسیا و جایگزین مسی یاد می‌شود.
شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
پارسایی: بازداشت دو نماینده در ارتباط با خودرو دو ماه پیش مطرح بود
دژپسند و آذری جهرمی به سوالات نمایندگان پاسخ می‌دهند
تبریک امیرعبداللهیان بابت پاک‌سازی ⁧خان شیخون⁩ ⁧سوریه⁩ از حضور تروریست‌ها
سیاوشی: ورزش زنان رشد قابل قبولی داشته است
نقوی حسینی: با دولتمردان آمریکا ⁧مذاکره⁩ نخواهیم کرد
کواکبیان: احزاب در مقابل فشار حداکثری آمریکا مدافع منافع ملی کشور هستند
احتمال بررسی فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در جلسه هفته آینده مجلس
علوی: حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات باید از قیمت مسکن جدا شود
رضایی: باید یک تعرفه ثابت به عنوان حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات مسکن تعریف شود
انتقاد رئیس کمیسیون عمران مجلس از عملکرد راه‌آهن در انتقال بار توسط خطوط ریلی