مشاهده قدیمی‌ترین کهکشان‌های جهان برای نخستین بار

11:50 ۱۲۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایتنا 508 0
مشاهده قدیمی‌ترین کهکشان‌های جهان برای نخستین بار

ایتنا - تلسکوپ Hubble Space ناسا اخیرا عکس‌های شگفت‌آوری از جهان دور به دانشمندان ارائه کرده است اما هنوز نتوانسته است کهکشان‌های ابتدایی جهان را مشاهده کنید. به همین دلیل گروهی از محققان از تلسکوپ Atacama Large Millimeter Array برای یافتن کهکشان‌های باستانی و کشف حقایق بیشتر در رابطه با طبیعت ماده تاریک و سیاه‌چاله‌های عظیم استفاده کرده‌اند.

ایتنا

محققان به‌تازگی با استفاده از تلسکوپ ویژه‌ای شماری از قدیمی‌ترین کهکشان‌های موجود در جهان هستی را مشاهده کرده‌اند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  cnet ، تلسکوپ Hubble Space ناسا اخیرا عکس‌های شگفت‌آوری از جهان دور به دانشمندان ارائه کرده است اما هنوز نتوانسته است کهکشان‌های ابتدایی جهان را مشاهده کنید. به همین دلیل گروهی از محققان از تلسکوپ Atacama Large Millimeter Array برای یافتن کهکشان‌های باستانی و کشف حقایق بیشتر در رابطه با طبیعت ماده تاریک و سیاه‌چاله‌های عظیم استفاده کرده‌اند.
 
پژوهش این محققان که در هفتم اوت در مجله Nature به چاپ رسیده است حاکی از آن است که این محققان موفق شده‌اند تا 39 کهکشان باستانی و عظیم‌الجثه‌ای را کشف کنند که قدمت آن‌ها به حدود 2 میلیارد سال بعد از آغاز جهان برمی‌گردد. این کهکشان‌ها به حدی کم‌نور هستند که در طیف نور مرئی قابل‌مشاهده نیستند. این گروه تحقیقاتی با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی ALMA و Spitzer ناسا که جهان را در طول‌موج مادون‌قرمز مشاهده می‌کنند توانستند وجود این کهکشان‌ها را در دورترین نقطه کیهان کشف کنند.
 
کوتارو کوهنو به‌عنوان یکی از محققان این پروژه از دانشگاه توکیو در این رابطه می‌گوید:« نور ساتع شده از این کهکشان‌ها بسیار ضعیف است و طول‌موج بلند آن‌ها موجب شده است تا از دید تلسکوپ Hubble دور بماند.» علاوه بر این در مسیر دید این دسته از کهکشان‌های باستانی، کهکشان‌های غبارآلود و عظیم‌الجثه‌ای قرار دارند که موجب شده‌اند که تلسکوپ Hubble نتواند آن‌ها را ببیند.
   
البته محققان نمی‌توانند سن دقیق و مواد تشکیل‌دهنده این کهکشان‌های قدیمی را حدس بزنند اما دانستن وجود آن‌ها درک ما از کهکشان‌ها را با تحول عظیمی روبرو خواهد کرد. مشاهده این کهکشان‌ها از انتظارات ما در رابطه با مدل‌های فعلی کهکشان‌ها فراتر رفته و فرضیه‌های فعلی در رابطه با تحول این کهکشان‌های عظیم را به چالش کشیده است.
 
همچنین این کشف امکان مطالعه پدیده‌های کیهانی دیگر نظیر سیاه‌چاله‌های بسیار بزرگی که در مرکز کهکشان‌های بسیار بزرگ قرارگرفته و نیز ماده تاریک که گفته می‌شود بخش اعظمی از جهان هستی را تشکیل داده است را برای محققان فراهم می‌آورد.
 


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

اينترنت
اينترنت

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.