اولین عالمی که لقب آیت‌الله گرفت چه کسی بود؟

22:30 ۱۶۸ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 845 0
اولین عالمی که لقب آیت‌الله گرفت چه کسی بود؟

علامه حلی از جمله علمایی است که در گسترش فقه شیعی نقشی موثر و مثال‌زدنی داشته‌اند. علامه حلی نخستین کسی بود که لقب آیت‌الله به او داده شد. قطب‌الدین رازی، فخرالمحققین، ابن مغنیه و محمد بن علی جرجانی از معروفترین شاگردان وی بودند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علامه حلی از جمله علمایی است که در گسترش فقه شیعی نقشی موثر و مثال‌زدنی داشته‌اند. علامه حلی نخستین کسی بود که لقب آیت‌الله به او داده شد. قطب‌الدین رازی، فخرالمحققین، ابن مغنیه و محمد بن علی جرجانی از معروفترین شاگردان وی بودند.
اخبار مذهبی_ حضور او در ایران و در دربار سلطان محمد خدابنده نقش موثری در رواج مذهب شیعهدر ایرانداشته است.
علامه حلی که نام اصلی‌اش حسن بن یوسف بن مطهر بود در شب جمعه ۲۹ رمضان سال ۶۴۸ قمری در شهر حله به دنیا آمد. پدرش یوسف بن مطهر از متکلمان و عالمان علم اصول در حله بود. علامه چند سال بیشتر نداشت که با راهنمایی پدرش برای یادگیری
قرآنبه مکتب رفت و خواندن و نوشتن را در مکتب آموخت. سپس مقدمات و
ادبیاتعرب و علوم فقه، اصول فقه، حدیث و کلام را نزد پدرش و دایی‌اش محقق حلی آموخت. او در ادامه، علوم منطق،
فلسفهو هیئت را نزد اساتید دیگر، به‌ویژه خواجه نصیر الدین طوسیفراگرفت و قبل از رسیدن به سن بلوغ به درجه اجتهاد رسید. علامه حلی به ‌سبب کسب فضیلت‌های بسیار در سن کم در نزد
خانوادهو دانشمندان به جمال‌الدین مشهور شد.
 پس از فوت«محقق حلی»، علامه که در آن هنگام 28 سال سن داشت مرجعیت شیعه را برعهده گرفت. ابن‌ حجر عسقلانی‌ او را «آیة فی‌ الذکاء» خوانده‌ است‌. شرف الدین شولستانی، شیخ بهایی و محمد باقر مجلسی، در اجازه‌نامه‌هایی که‌ برای‌ شاگردان‌ خود نوشته‌اند، از علامه حلی با عنوان‌ «آیت‌ الله‌ فی‌ العالمین» یاد کرده‌اند.
 علامه کتاب‌های متعددی در فقه، کلام، اصول و علم رجال نوشته است و با اینکه خودش در کتاب خلاصه‌الاقوال، تعداد آثار خود را 57 اثر ذکر می‌کند، هیچ یک از برآوردهای پژوهشگران تالیفات او را کمتر از صد اثر ارزیابی نکرده‌اند.
 سید محسن امین در کتاب اعیان الشیعه نوشته است: «تالیفات علامه بیش از یکصد کتاب است و من ۹۵ کتاب او را دیده‌ام که بسیاری از آنها چندین مجلدند». او همچنین می‌گوید کتاب الروضات آثار علامه را حدود هزار کتاب تحقیقی دانسته است. میرزا محمد علی مدرس نیز در ریحانة الادب۱۲۰ اثر و کتاب گلشن ابرار حدود ۱۱۰ اثر برای علامه نام برده‌ است.
 در یک کتاب‌شناسی موضوعی، برای علامه حلی، 20 اثر در زمینه فقه، 6 اثر در زمینه اصول، 28 کتاب کلامی و اعتقادی، 8 اثر مرتبط با حدیث، 3 اثر رجالی، 3 اثر تفسیری، 23 اثر فلسفی و منطقی، 2 اثر مرتبط با دعا و مناجات، 6 اثر ادبی و 7 اثر با موضوعات دیگر برشمرده شده است.
 از میان این آثار، دو اثر که هر دو در میان آثار فقهی علامه حلی گنجانده شده‌اند به موضوع حج پرداخته‌اند. یکی از این آثار «المنهاج فی مناسک الحاج» نام داشته است. این کتاب به‌طور کامل به دست ما نرسیده است اما خلاصه‌ای از آن به‌صورت مقالاتی (از جمله در نسخه عربی مجله میقات حج) منتشر شده است. علامه حلی در کتاب دیگری که به موضوع حج می‌پردازد، تفصیل بیشتر مطالب را به کتاب «المنهاج» ارجاع داده و از این ارجاع چنین برمی‌آید که در این کتاب مسائل حج به همراه مستحبات و ادعیه، به تفصیل مورد بحث قرار گرفته بوده است.
 کتاب دیگر علامه حلی در زمینه حج، «واجبات الحج» یا «رساله فی واجبات الحج و ارکانه» نام دارد که رساله‌ای درباره واجبات حج و ارکان آن بدون ذکر ادعیه و مستحبات است و از ارجاعی که در دیباچه آن به کتاب «المنهاج فی مناسک الحاج» داده شده معلوم می‌شود بعد از آن نوشته شده است.
 علاوه بر این در آثار دیگر علامه حلی و از جمله در کتاب «ارشاد الاذهان الی احکام الایمان» ایشان نیز مسائل حج مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند. ارشاد الاذهان از کتب فقه فتوایی شمرده شده که از طهارت تا دیات را در بردارد. این اثر به جهت جایگاه و مرتبه عالی‌اش همواره مورد توجه علما و فقهای پس از خود بوده است و بیش از پنجاه شرح و حاشیه بر آن نوشته شده است. در کتاب ارشاد الاذهان بخشی مفصل به مقوله حج اختصاص دارد و اهمیت این بخش چنان است که شیخ مرتضی انصاری اثری را با نام «کتاب الحج» که به بررسی استدلالی مناسک حج بر اساس فقه شیعه امامیه اختصاص دارد، به صورت تعلیقیه بر بخش حج کتاب ارشاد الاذهان علامه حلی به نگارش درآورده است.
 در ارشاد الاذهان، باب حج شامل چهار مبحث انواع حج، شرایط حج، افعال حج و لواحق حج است و شیخ مرتضی انصاری در کتاب الحج فقط بر دو مبحث اول تعلیقه نگاشته و به بررسی جوانب مختلف هر مسئله و ذکر تحقیقات و استدلال‌های فقهی خود پرداخته است.
 علاوه بر آثاری که از علامه حلی در زمینه حج باقی مانده است، حکایاتی نیز از ایشان در دسترس ماست که به حج مربوط می‌شود. از جمله این حکایات، حکایتی است که به دیدار ایشان با ابن تیمیه یکی از علمای بزرگ اهل سنت مربوط می‌شود.
 در سال ۷۱۶ هجری قمری که سلطان محمد خدابنده فوت کرد، علامه به حله بازگشت و مشغول تالیف و تدریس و تربیت علما و تقویت مذهب و ارشاد مردم شد به صورتی که از هر طرف طالبانعلم به سوی او شتافتند و دیگر از حله خارج نشد مگر برای حج در اواخر عمر شریفش تا این که در سال ۷۲۶ رحلت نمود.
در سفر حج با ابن تیمیه در مسجدالحرام ملاقات نمود. ابتدا ابن تیمیه او را نمی‌شناخت و از طریقه صحبت و بحث علامه بسیار تعجب نمود و از او جویای نامش شده علامه در جواب گفت: «من کسی هستم که تو او را ابن المنجس می‌خوانی» ابن تیمیه در کتاب منهاج السنه در رد کتاب منهاج الکرامه، علامه را به این نام خوانده بود. از آن به بعد بین آن دو انس و دوستی حاصل شد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان باز هم به مالزی سفر می‌کند
نخست وزیر پاکستان که پیش از این لغو ناگهانی سفر وی به مالزی تحت فشارهای عربستان جنجال آفرین شده بود به کوالالامپور سفر می‌کند.
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| آیا لیبی تجزیه می‌شود؟
با وجود درگیری‌ها و تنش‌های کنونی٬ هنوز هم هیچکدام از اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک کشورها نتیجه نداده و لیبی به ثبات نرسیده است.
اعلام روز خشم از سوی فلسطینیان در مخالفت با «معامله قرن» ترامپ
در حالی که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که امروز از طرح خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی می‌کند، منابع فلسطینی هم از اعلام روز خشم در مخالفت با این طرح شوم خبر دادند.
آدام شیف: سنا نمی‌تواند بدون بولتون محاکمه معناداری علیه ترامپ انجام دهد
مدیر تیم استیضاح کننده رئیس جمهور آمریکا بر این باور است که مجلس سنا نمی‌تواند بدون ادای شهادت جان بولتون، محاکمه معناداری را علیه ترامپ انجام دهد.
ردپای برج‌های لاکچری در تولید آلودگی هوا
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بلندمرتبه‌سازی باعث بسته شدن تونل گردش هوا در پایتخت شده است،‌گفت: برج‌های پایتخت تبدیل به کوره‌های گرمایشی شده و باعث آلودگی هوا شده است.
وزارت خارجه پاکستان: رئیس جمهور افغانستان در امور داخلی ما دخالت نکند
وزارت خارجه پاکستان ضمن واکنش به توئیت رئیس جمهور افغانستان در خصوص ابراز نگرانی از دستگیری یک فعال پشتو اعلام کرد: بهتر است کابل در امور داخلی کشور ما دخالت نکند.
زنده زنده آتش زدن پسر!
پدر پیر که پسرش را زنده زنده به آتش کشیده است، در آستانه مجازات سنگین از سوی نوه هایش بخشیده شد. این مرد دیروز از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.
آمریکا یک دانشجوی ایرانی دیگر را اخراج کرد
یک دانشجوی ایرانی دیگر که دارای ویزای تحصیلی معتبر بود توسط مقامات آمریکایی در فرودگاه دیترویت بازداشت و سپس به ایران بازگردانده شد.
صفر تا صد کنترل «کرونا» در فرودگاه امام خمینی (ره) +فیلم
انتشار تصاویری از بیماریابی در فرودگاه امام خمینی (ره) موجی از واکنش‌ها و سوالات در فضای مجازی را در پی داشته ، اما خوب است بدانیم این روش به چه میزان مطابق با استانداردهای جهانی است.
یمن| سرنگونی یک پهپاد جاسوسی عربستان در مناطق مرزی
منابع یمنی از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی دیگر متجاوزان سعودی خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل‌های آینده عرق می‌کنند!
محققان چینی با الهام از پستانداران پوششی حاوی فلز ابداع کرده اند که در مجاورت گرما عرق می کند تا دستگاه الکترونیکی یا موبایل را خنک کند.
زنگ خطر طاعون نشخوارکنندگان به صدا درآمد
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: حیات وحش مناطق آزاد شهرستان فردوس و سرایان درمعرض بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار گرفتند.
حل مشکلات با کمک هوش مصنوعی
ارتقا فناوری به افراد این امکان را می‌دهد تا با بهبود کیفیت زندگی، روی عملکردهای بالاتر تمرکز کنند.
حضور فعال ۲۵۰۰ محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت در بازار-امکانات اتاق بازرگانی برای شرکت‌ها
رئیس دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت با تأکید بر آنکه شرکت‌ها از طریق عضویت در "انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت" از امکانات اتاق بازرگانی ایران بهره‌مند می‌شوند و برگزاری کمیته‌های "تجارِی‌سازی" در اتاق بازرگانی نیز عملی در جهت انتقال این موضوعات به بخش خصوصی است، گفت: دو هزار و ۵۰۰ محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت در بازار حضور فعال دارند.
نخست وزیر پاکستان باز هم به مالزی سفر می‌کند
نخست وزیر پاکستان که پیش از این لغو ناگهانی سفر وی به مالزی تحت فشارهای عربستان جنجال آفرین شده بود به کوالالامپور سفر می‌کند.
در ایام شهادت «حضرت زهرا (س)» هیأت کجا برویم؟
ثمره اطاعت از امام از زبان حضرت زهرا (س)
مراجع تقلید وجود چیزی با عنوان طبّ اسلامی را رد کرده‌اند
چگونه بهترین مقدّرات الهی را برای خود رقم بزنیم؟
مدیحه سرایی حاج محمود کریمی به مناسبت ایام فاطمیه- صوت
آیا می دانید حضرت فاطمه(س) چگونه نماز می‌خواند؟
سوره‌ای که با خواندنش خداوند شما، پدرومادر و فرزندانتان را می‌آمرزد
پاداش بی نظیر خوشرویی از منظر حضرت زهرا (س)
تشیع توسط حضرت زهرا(س) تثبیت شد
از درخواست یک سینماگر از روحانیت تا حکایت یک حاشیه‌نشینی