عید قربان یعنی انسان توحیدی، تسلیم محض خداوند است

06:13 ۱۶۹ روز و ۴ ساعت پیش قدس 278 0
عید قربان یعنی انسان توحیدی، تسلیم محض خداوند است

حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی گفت: استواری ایمان در انسان موضوع مورد تاکید قرآن کریم است. انسانی که در ایمان خود استوار باشد و حقایق عالم هستی را درک کند از کافران رویگردان است ودرعرصه زندگی تمامی بت های دروغین را از سر راه توحید و یکتاپرستی و عمل به آموزه های توحیدی برمی دارد.

قدس

حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در تهران در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: حضرت ابراهیم علیه السلام با ایمان قلبی به اینکه خداوند تنها خالق کل هستی و بر همه چیز قادر و تواناست اقدام به شکستن بت ها کرد. از حیث تشبیه معقول به محسوس " با مثال" همانند زمانی که  انسان سوار هواپیما آنچه را روی زمین است، بسیار کوچک می‌بیند وقتی خداوند را تنها خالق هستی بخش می‌دانیم به این معناست که همه در برابر خداوند ناتوانند. از این روست که حضرت ابراهیم در عصری که کسی جرأت جسارت به بت‌ها را نداشت آنها را در هم کوبید چرا که از باور توحیدی عمیقی برخوردار بود.
وی در ادامه افزود: استواری ایمان در انسان موضوع مورد تأکید قرآن کریم است. انسانی که در ایمان خود استوار باشد و حقایق عالم هستی را درک کند از کافران رویگردان است ودرعرصه زندگی تمامی بت‌های دروغین را از سر راه توحید و یکتاپرستی و عمل به آموزه های توحیدی برمی‌دارد. قطعاً انسان توحیدی می‌داند که خداوند متعال عالم را برای رفع طبیعی احتیاجات انسان آفریده از این رو انسان مومن و متعبد نیز در مسیر توحید و یکتاپرستی از مسیر طاغوتها و  خواسته‌های آنها دور مانده و با آنها مبارزه می‌کند.
استاد حوزه در ادامه خاطر نشان کرد: دل بریدن از همه علایق و خواسته‌های مادی آزمایش بعدی حضرت ابراهیم (ع) بود. حضرت ابراهیم و همسرش سارا بیش از نیم قرن در حسرت داشتن فرزندی بودند که در نهایت حضرت ابراهیم با تضرع هایی که به درگاه خداوند یکتا داشتند که دعایم را اجابت کن صاحب فرزندی به نام اسماعیل از کنیز بانو سارا به نام " بانو هاجر" شدند. بعد از آنکه حضرت ابراهیم (ع) دارای فرزندی شد و او را اسماعیل نامید، مورد  آزمایش و امتحان‌های بزرگی قرار گرفت؛ چرا که تاریخ زندگی انبیا گواهی دهنده این موضوع است که اولیای خدا تحت آزمایش‌های سخت و سنگین قرار می گیرند.
حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی در ادامه گفت: حضرت ابراهیم به فرزندش اسماعیل سخت علاقه‌مند و دلبسته شد و این دلبستگی روز به روز افزایش یافت. قطعا هر چیزی که موجب دلبستگی انسان شود مورد توجه خدا نیست لذا خداوند در قرآن بر این نکته تأکید کرده است که اگر به سایر موارد دنیوی بیشتر از وجود خالق یکتا علاقمند شوید باید منتظر عذاب باشید لذا در تداوم همین دلبستگی حضرت ابراهیم به فرزندش است که موضوع ذبح کردن حضرت اسماعیل پیش می‌آید.
وی دراین باره بیان داشت: یکی از نکات مورد توجه در قربانی کردن فرزند صداقت و دوری از دروغگویی است که حضرت ابراهیم (ع) آن را در مواجهه با فرزند و پاسخ به ایشان به معرض نمایش می گذارد. هنگامی که حضرت اسماعیل از پدر درباره قربانی سؤال کرد؛ حضرت ابراهیم به وی گفت که از طرف خداوند مامور به قربانی کردن اوست. در این هنگام است که حضرت اسماعیل گوشه دیگری از تسلیم محض خدا بودن را به نمایش گذاشت و خطاب به پدر گفت: که مرا بردبار خواهی یافت. هنگامی که پدر و پسر تسلیم فرمان خدا شدند و ابراهیم صورت اسماعیل را به منظور قربانی کردن روی خاک نهاد آن هنگام اسماعیل عرض کرد: ای پدر صورتت را از صورت من باز دار و صورتم را بپوشان دست و پایم را نیز ببند و آنگاه کارد بر حلقومم قرار ده.
استاد و پژوهشگر مسائل دینی توضیح داد: در این هنگامه سخت زمانی که حضرت چاقو را بر گلوی فرزند کشید، امین وحی جبرئیل کارد را برگردانید و ابراهیم دید کارد برگشته ،دوباره آن عمل را با شدت تکرار کرد. چندین بار این حرکت تکرار شد و در نهایت جبرئیل قوچی زیر دست حضرت ابراهیم گذاشت واسماعیل را بیرون کشید. در این اثنا صدایی از جانب مسجد بلند شد که ای ابراهیم عمل تو به راستی صورت پذیرفت و مورد قبول خداوند قرار گرفت چرا که فرمان الهی را تمکین نمودی و خداوند نیکوکاران را پاداش می دهد پس گوسفند بزرگی را به جهت قربانی به جای او فرستاده شد تا به جای اسماعیل فدا شود. قطعا فرستادن قوچی به جای ذبح فرزند ناشی از استواری ایمان پدر و پسر وسربلند در آمدن از آزمایش الهی است.آزمایشی که هر کسی توان انجام آن را ندارد. عید قربان تلألویی از انوار رحمت خداوند است؛ در جایی که انسان خود را مطیع محض اوامر خداوندی بداند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان باز هم به مالزی سفر می‌کند
نخست وزیر پاکستان که پیش از این لغو ناگهانی سفر وی به مالزی تحت فشارهای عربستان جنجال آفرین شده بود به کوالالامپور سفر می‌کند.
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| آیا لیبی تجزیه می‌شود؟
با وجود درگیری‌ها و تنش‌های کنونی٬ هنوز هم هیچکدام از اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک کشورها نتیجه نداده و لیبی به ثبات نرسیده است.
اعلام روز خشم از سوی فلسطینیان در مخالفت با «معامله قرن» ترامپ
در حالی که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که امروز از طرح خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی می‌کند، منابع فلسطینی هم از اعلام روز خشم در مخالفت با این طرح شوم خبر دادند.
آدام شیف: سنا نمی‌تواند بدون بولتون محاکمه معناداری علیه ترامپ انجام دهد
مدیر تیم استیضاح کننده رئیس جمهور آمریکا بر این باور است که مجلس سنا نمی‌تواند بدون ادای شهادت جان بولتون، محاکمه معناداری را علیه ترامپ انجام دهد.
ردپای برج‌های لاکچری در تولید آلودگی هوا
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بلندمرتبه‌سازی باعث بسته شدن تونل گردش هوا در پایتخت شده است،‌گفت: برج‌های پایتخت تبدیل به کوره‌های گرمایشی شده و باعث آلودگی هوا شده است.
وزارت خارجه پاکستان: رئیس جمهور افغانستان در امور داخلی ما دخالت نکند
وزارت خارجه پاکستان ضمن واکنش به توئیت رئیس جمهور افغانستان در خصوص ابراز نگرانی از دستگیری یک فعال پشتو اعلام کرد: بهتر است کابل در امور داخلی کشور ما دخالت نکند.
زنده زنده آتش زدن پسر!
پدر پیر که پسرش را زنده زنده به آتش کشیده است، در آستانه مجازات سنگین از سوی نوه هایش بخشیده شد. این مرد دیروز از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.
آمریکا یک دانشجوی ایرانی دیگر را اخراج کرد
یک دانشجوی ایرانی دیگر که دارای ویزای تحصیلی معتبر بود توسط مقامات آمریکایی در فرودگاه دیترویت بازداشت و سپس به ایران بازگردانده شد.
صفر تا صد کنترل «کرونا» در فرودگاه امام خمینی (ره) +فیلم
انتشار تصاویری از بیماریابی در فرودگاه امام خمینی (ره) موجی از واکنش‌ها و سوالات در فضای مجازی را در پی داشته ، اما خوب است بدانیم این روش به چه میزان مطابق با استانداردهای جهانی است.
یمن| سرنگونی یک پهپاد جاسوسی عربستان در مناطق مرزی
منابع یمنی از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی دیگر متجاوزان سعودی خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل‌های آینده عرق می‌کنند!
محققان چینی با الهام از پستانداران پوششی حاوی فلز ابداع کرده اند که در مجاورت گرما عرق می کند تا دستگاه الکترونیکی یا موبایل را خنک کند.
زنگ خطر طاعون نشخوارکنندگان به صدا درآمد
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: حیات وحش مناطق آزاد شهرستان فردوس و سرایان درمعرض بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار گرفتند.
حل مشکلات با کمک هوش مصنوعی
ارتقا فناوری به افراد این امکان را می‌دهد تا با بهبود کیفیت زندگی، روی عملکردهای بالاتر تمرکز کنند.
حضور فعال ۲۵۰۰ محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت در بازار-امکانات اتاق بازرگانی برای شرکت‌ها
رئیس دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت با تأکید بر آنکه شرکت‌ها از طریق عضویت در "انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت" از امکانات اتاق بازرگانی ایران بهره‌مند می‌شوند و برگزاری کمیته‌های "تجارِی‌سازی" در اتاق بازرگانی نیز عملی در جهت انتقال این موضوعات به بخش خصوصی است، گفت: دو هزار و ۵۰۰ محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت در بازار حضور فعال دارند.
نخست وزیر پاکستان باز هم به مالزی سفر می‌کند
نخست وزیر پاکستان که پیش از این لغو ناگهانی سفر وی به مالزی تحت فشارهای عربستان جنجال آفرین شده بود به کوالالامپور سفر می‌کند.
فاطمه (س) جداکننده اسلام ناب و اسلام آمریکایی
تقی‌زاده نه غرب‌شناس بود، نه ایران‌شناس!
قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی درباره حضرت زهرا(س) رونمایی می‌شود
کدام گالری‌های چهارشنبه تعطیل هستند؟
«دیدن این فیلم جرم است» از قواعد بازی تمکین نکرده است- بسیاری از سهامداران قدرت در برابر این فیلم متحد شدند- از نظر ارشاد مشکل فیلم فراتر از چند ممیزی در گوشه کناره‌های آن است
درگذشت همسر امیرالاسرای ایران
معرفی روستاهای راه‌یافته به مرحله ‌نهایی دوره ششم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب
تعطیلی دو روزه سینماها به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)
توسعه زیر ساخت‌های فرهنگی کمک به امنیت آفرینی برای کشور است
اعلام فیلم‌های سینمایی در سالروز شهادت بانوی دو عالم