سناریوهای شکست‌خورده «حلقه دلواپسان»

18:18 ۳۷۰ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 626 0
سناریوهای شکست‌خورده «حلقه دلواپسان»

حملات دلواپسان همچنان ادامه دارد، یک روز شخص رئیس جمهور را هدف می گیرند، روز دیگر بر وزیر امور خارجه می تازند و دیگر روز وزیر نفت را زیر تیغ می برند. این‌ها همه تکه‌های پازل جنگ روانی علیه دولت هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: بزنگاه انتخابات نزدیک است و بازار تندروی روز به روز داغ‌تر می‌شود؛ دلواپسی دلواپسان هم که انگار تمامی ندارد و فقط از زمانی به زمان دیگر منتقل می‌شود. تا دیروز با مذاکرات هسته‌ای مخالفت می‌کردند و برجام را بلای جان کشور می‌خواندند و امروز هم با هر چه در توان بر لوایح مرتبط با FATF و میزان فروش نفت در دوران تحریم می‌تازند و در آخرین اقدام هم به جان
اینستکس افتاده‌اند.
سنگ اندازی در مسیر مذاکرات هسته‌ای ماجرای دیروز و امروز نیست، دلواپسان از همان زمان که در سال ۹۲ کاندیدای اصلح‌شان با کمی بیش از ۴ میلیون رأی از دور رقابت‌ها حذف شد دست به کار شدند و در نخستین گام مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم را هدف گرفتند. آنها از ابتدای شروع مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم انتقادات شدیدی را از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای مطرح کردند به طوری که نمایندگان این جریان در مجلس شورای اسلامی از هیچ تلاشی برای سنگ اندازی در مسیر مذاکرات دریغ نکردند. در رأس آنها علیرضا زاکانی بود؛ او که با تلاش گسترده همفکرانش به ریاست کمیسیون ویژه برجام رسید تمام تلاش خود را برای متوقف ساختن مذاکرات هسته‌ای و ایجاد خدشه در برجام انجام داد، تلاش‌هایی که اگرچه در آن مقطع به جایی نرسید اما همین افراد روزهای بعدتر که بسیاری در شوک خروج یکباره ترامپ از برجام بودند، سرخوش از این اقدام نسخه‌ای از برجام را در صحن مجلس به آتش کشیدند.
سناریوهای چندگانه برای تخریب دولت دلواپسی دلواپسان سر دراز دارد.
دلبستگان این جریان در کنار فعالیت‌های تخریبی خود علیه مذاکرات هسته‌ای دولت، نیم نگاهی هم به کابینه داشته و هر از چند گاهی یکی از وزرا را در مرکز حملات خود قرار می‌دهند و البته در انتشار اخبار غیر واقع و تهمت و انگ و برچسب علیه آنها هیچ کم نمی‌گذارند. یک روز خبر برکناری فلان وزیر را منتشر می‌کنند و روز دیگر نیز خبر از استیضاح و سوال از بهمان وزیر می‌دهند تا جنگ روانی علیه دولت را به زعم خودشان به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.
زاکانی و دلواپسان نوظهور در خط مقدم حمله به زنگنه کارنامه کاری زاکانی کم از این دست اقدامات تخریبی علیه دولت ندارد، به طوری که او به موازات سنگ اندازی در مسیر مذاکرات هسته‌ای دولت بارها و بارها اتهام‌های گروه‌های تندرو را علیه برخی وزرای دولت از جمله بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت تکرار کرده و همین اواخر نیز در توییتی تهدید به رو کردن اسناد علیه وزیر نفت در پرونده کرسنت کرد.
اگرچه در مجلس قبل گویی وظیفه حمله به وزیر نفت در چارچوب وظایف زاکانی تعریف شده بود اما در مجلس دهم این وظیفه به دلواپسان نوظهوری همچون ابوالفضل ابوترابی و حسینعلی حاجی دلیگانی سپرده شده است، او طی ماه‌های اخیر سه ادعا مبنی بر وجود سه کارت‌خوان با گرش مالی بیش از ۱۰ میلیارد تومان در دفتر وزیر نفت (ادعایی که از سوی حسینعلی حاجی دلیگانی دیگر نماینده دلواپس نوظهور در مجلس هم مطرح شده بود)، گلایه مندی محمدجواد ظریف از زنگنه به دلیل کم تحرکی وی در فضای بین المللی و در نهایت برکناری وزیر نفت به دلیل اختلاف با رئیس‌جمهوری را مطرح کرد که البته هر سه از سوی مراجع رسمی تکذیب شد اما داستان شایعه پراکنی علیه دولت همچنان دارد.
سعید جلیلی، بازهم توپخانه‌اش را به سمت دولت گرفت سعید جلیلی کاندیدای اصلح جبهه پایداری هم که در مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ هر آنچه در چنته داشته رو کرد، هر از چند گاهی به انتقاد از سیستم مدیریت دولت پرداخته و راهکاری برای برون رفت ارائه می‌دهد گواینکه همین او نبود که طی چند سال مسئولیت مذاکرات هسته‌ای را بر عهده داشت و مذاکرات و کشور را در حالت تعلیق نگه داشته بود.
او با کارنامه روشن کاری طی روزهای اخیر اما به شکل فعال‌تری و در قالب یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی در وزارت نفت وارده عمل شده است. جلیلی در برنامه‌ای تلویزیونی در مورد میزان فروش نفت در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد ادعاهایی را مطرح و شخص زنگنه را متهم به کندی و کم‌کاری کرده بود. ادعایی که البته از سوی زنگنه بی پاسخ نمانده و او را به مناظره فراخوانده است.
البته این نخستین بار نیست که سعید جلیلی تلاش‌هایی در جهت تضعیف دولت داشته است. او از بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هم خیمه دولت سایه را برپا کرد و آنجا را مقر
انتقادپراکنی علیه دولت روحانی کرد.
مسئولان اصلی جنگ روانی علیه ظریف در مجلس با وجود تکذیب‌های پی در پی اما، سریال اتهام زنی پایداری‌ها علیه دولت همچنان ادامه دارد، دلواپسان اگر وظیفه وزیر نفت را به زاکانی و ابوترابی سپرده‌اند، افرادی مانند جواد کریمی قدوسی و مجتبی ذوالنوری در مجلس را مسئول جنگ روانی ضد حسن روحانی و محمدجواد ظریف کرده‌اند.
شاید بتوان گفت خبرسازترین هجمه کریمی قدوسی به دولت ادعای شنود مکالمه یکی از مقامات کشور با MI6 بود. ادعایی که البته بلافاصله از سوی سپاه تکذیب شد و کریمی قدوسی نیز در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای در توئیتر خود نوشت: "هیچ نماینده‌ای مدعی ارتباط مستقیم MI6 (سرویس امنیتی انگلستان) با رئیس‌جمهور آقای روحانی نبوده است."
او البته گاه و بیگاه در تلاش است تا با طرح سوالی یا جمع آوری امضا برای استیضاح، وزیر امور خارجه را به مجلس بکشاند، تلاش‌هایی که البته همیشه بی نتیجه مانده است. البته به این تلاش‌ها باید انتشار اخبار کذب درباره استعفای وزرا را هم به کارنامه کاری دلواپسان افزود، اقدامی که طی روزهای اخیر از سوی کریمی قدوسی انجام و در خبری مدعی استعفای وزیر نفت شد تا پازل جنگ روانی خود علیه دولت را تکمیل کند اما باز هم تیرش به سنگ خورد.
اما در بیرون مجلس وظیفه حملات به ظریف بر عهده افرادی همچون حسین شریعتمداری است. او علاوه بر تلاش‌های بی‌امان برای تضعیف دولت، در آخرین اظهارنظر خود علیه ظریف گفته که او به صورت علنی از آمریکا دعوت کرده تا ایران را نابود کند. اشاره او به مصاحبه ظریف با سی‌ان‌ان است. این ادعای شریعتمداری درباره ظریف در حالی است که رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر از ظریف بارها با تعابیری همچون فرزند انقلاب، امین، غیور، شجاع و متدین، خستگی‌ناپذیر، باوجدان و صاحب احساس مسئولیت یاد کرده‌اند.
سکوت نصفه و نیمه آقای منتقد شکست محمود نبویان نیز که بعد از ناکامی برای حضور در مجلس دهم در سکوتی نصفه و نیمه به سر می‌برد با نزدیک شدن به هنگامه انتخابات بر فعالیت تخریبی خود علیه دولت افزوده تا شاید بتواند به تعبیر علیرضا زاکانی مجلس آینده را به دور برگردان انقلاب تبدیل کند. او اخیراً در مصاحبه‌ای بر حسن روحانی و محمدجواد ظریف تاخته و با ادبیاتی نامناسب تاکید کرده که این دو شخصیت گرفتار عجب تکبر و خودبرتربینی هستند و هیچ کس را قبول ندارند. او همچنین در ادعایی ظریف را خشن و عصبی‌ترین وزیر کابینه توصیف کرده که البته این ادعا با تعجب خبرنگار رسانه همسو با دلواپسان روبرو شده است.
روح الله حسینیان نیز از اعضای تأثیرگذار جبهه پایداری و از سخت دلواپسان که انتقاداتش علیه دولت در زمان حضورش در مجلس فراموش نشدنی است نیز اخیراً در فضای رسانه‌ای فعال شده و گاهاً انتقاداتی به دولت می‌کند. او که از نخستین روز آغاز به کار دولت یازدهم با طرح سوال و کشاندن وزیران به مجلس به شدت حسن روحانی را تحت فشار قرار می‌دادند تیر
خلاصش را به علی اکبر صالحی زد؛ آن جا که علی اکبر صالحی در صحن علنی مجلس از تهدید او پرده برداشت و گفت: آقایی مرا تهدید کرده و گفته تو را در قلب اراک دفن کرده و رؤیت سیمان می‌ریزیم! ادعایی که از سوی حسینیان تأیید شد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: در جایی گفته‌ام اگر آمریکا به ایران موشک زد اگر من کاره‌ای بودم آقای صالحی را محکوم می‌کنم که سیمان‌هایی که در قلب رآکتور اراک ریخته، بیرون آوَرَد و خودش را داخل رآکتور کرده و سیمان به اطرافش تزریق کند، حسینیان به صراحت این مجازات را متناسب با جرم خوانده بود.
اتاق فرمان جنگ روانی علیه دولت کجا برپا شده است؟ مسلم آن است که حلقه‌ای موسوم به دلواپسان، کلید اتاق فرمان جنگ علیه دولت را در دست دارند، اعضای این حلقه هر آنچه دولت انجام بدهد یا ندهد اعتراض می‌کنند. گفته می‌شود یکی از سررشته‌های حملات به دولت در دست حاضران در دولت سایه است و هدف نهایی آماده شدن برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

دانلود قسمت ۲۹ سریال دل
قسمت بیست و نهم (اولین قسمت فصل سوم) سریال دل به کارگردانی منوچهر هادی و نویسندگی بابک کایدان روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه توسط سایت قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
خرید بهترین یو پی اس
Uninterruptible power supply عبارت تکمیلی UPS می‌باشد که به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.
انتظارات نابه‌جایی که رابطه را خراب می‌کند
مطمئنم جمله زندگی همیشه عادلانه نیست را شنیده‌اید.
کودکانی که به جای مدرسه‌رفتن، قاچاق می‌کنند
تانکرها بوی بنزین می‌دهند. از تهران، مشهد و شهرهای دیگر می‌آیند و دل به جاده پرخطر می‌زنند برای رسیدن به زاهدان و ایرانشهر. سوخت‌بَرها لحظه‌شماری می‌کنند برای رسیدن‌شان. گالن‌ها پُر و سوخت‌بَرها سوار بر تانکرها راه «چابهار» را در پیش می‌گیرند برای رسیدن به پاکستان. بعضی‌ هم از بندرعباس می‌آیند برای تازه‌کردن دیدار با سوخت‌کِش‌ها در «زرآباد» و بعد «چابهار» برای گذشتن از مرز.
دویدن از دست کرونا
باشگاه‌های ورزشی از سوم خرداد به بعد باز شدند اما خیلی‌ها دیگر به این سادگی‌ها برای ورزش به باشگاه نمی‌روند. باشگاه دارها می‌گویند لااقل از هر ۳۰ ورزشکار ۲۵ نفر به باشگاه برنگشته‌اند و آنهایی که برمی‌گردند هم کلی اضافه وزن پیدا کرده‌اند.
ایجنت ویلموتس مرموزترین دلال تاریخ فوتبال
وقتی روکو کومیسو تابستان سال گذشته فیورنتینا را خریداری کرد، این قرارداد را «سریع‌ترین توافق تاریخ فوتبال» توصیف کرد. کومیسو رییس میلیاردر ارایه‌دهنده خدمات کابل موسوم به Mediacom با شور و حرارت زیاد از داشتن یک تیم در سطح اول فوتبال ایتالیا حرف می‌زد و از آرزوها و بلندپروازی‌های خود برای بازگرداندن این تیم فلورانسی به صدر جدول فوتبال ایتالیا می‌گفت. او گفت: «در رسیدن به جاه‌طلبی‌های خود هیچ‌گونه کمبودی نخواهیم داشت.»
روایت‌هایی تاییدنشده از زندان «تهران بزرگ»
روزنامه «اعتماد» با انتشار گزارشی درباره زندان «تهران بزرگ» نوشت: این گزارش، محصول ساعت‌ها گفت‌وگوی تلفنی خبرنگار «اعتماد» با چند نفر از محکومان مالی در زندان تهران بزرگ است.
ایزدیار: از ترس کرونا به آب نمی‌زنم
قهرمان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا گفت: به خاطر ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا ترجیح می دهم تمرینات آبی نداشته باشم و با تمرینات بدنسازی خود را آماده نگه دارم.
محکومیت پیکان به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان به پیمان اکبری
باشگاه پیکان تهران محکوم به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان طلب پیمان اکبری سرمربی تیم والیبال این باشگاه در سال ۹۶ شد.
ورودی لیگ برتر والیبال برای تیم‌ها مشخص شد
فدراسیون‌ والیبال ایران، مبلغ ورودی تیم‌ها به لیگ‌ برتر و سایر لیگ‌ها را اعلام‌کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
کودکانی که به جای مدرسه‌رفتن، قاچاق می‌کنند
دویدن از دست کرونا
ایجنت ویلموتس مرموزترین دلال تاریخ فوتبال
روایت‌هایی تاییدنشده از زندان «تهران بزرگ»
پوست و ظهور ۶ نشانه بیماری
زیبای پرخطر
ظریف؛ سیاست‌گذار یا کارگزار؟!
قانونی برای نام خانوادگی ایرانیان
وحشت هیتلر از کابوس ۷ زن!
گشتی شبانه در قدیمی‌ترین زورخانه تهران