برهم صالح: جنگ جدیدی در منطقه نمی‌خواهیم- نمی‌توان اهمیت و نقش ایران را در منطقه نادیده گرفت

13:54 ۱۷ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 197 0
برهم صالح: جنگ جدیدی در منطقه نمی‌خواهیم- نمی‌توان اهمیت و نقش ایران را در منطقه نادیده گرفت

رئیس جمهوری عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری سعودی "ایلاف" اظهار کرد: عراق به حفظ روابط جدی خود با همسایگانش در منطقه خلیج فارس پایبند است و تلاش می‌کند عامل توافق در منطقه باشد. او ضمن مخالفت با هر گونه جنگ جدیدی حل مشکل با ایران را از راه گفت‌وگو خواستار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در سفر خود به لندن، گفت‌وگوی مفصلی با پایگاه خبری ایلاف داشت. او تأکید کرد: انگلیس نقش مهمی در منطقه و به طور خاص در مقابله با تحولات بزرگ خاورمیانه و درگیری‌های موجود دارد. رایزنی و همکاری با انگلیس مسائل مهمی برای ما هستند.

برهم صالح گفت: شاید انگلیس در مرحله گذار باشد اما قدرت بین‌المللی مهمی است و روابط تاریخی با عراق دارد. در واقع همراهی انگلیس با عراق از زمان تأسیس این کشور تا به امروز مساله مهمی است. انگلیس تأثیر بسزایی در خاورمیانه دارد و اکنون نقش اقتصادی این کشور رو به توسعه است. این کشور حامی ما در جنگ علیه تروریسم بوده و در ائتلاف ضد داعش مشارکت داشت و این اقدامات قابل تقدیر هستند.

رئیس جمهوری عراق که علاقه‌ای به دخالت در امور انگلیس و بحران بریگزیت نشان نداد، تنها تاکید کرد: اطمینان دارم اگر انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود روابط آن با فرانسه و آلمان به عنوان سه قدرت بزرگ در اروپا همچنان پابرجا خواهد بود. ما گفت‌وگوهای مستمری در بغداد با آن‌ها درباره تحولات منطقه و شرایط منطقه‌ای داشته‌ایم. همچنین روابط انگلیس با آمریکایی‌ها بسیار مؤثر هستند. منافع ما در این است که با آن‌ها ارتباط داشته باشیم و این روابط را تقویت کنیم. بُعد انسانی نیز بسیار مهم است. بسیاری از عراقی‌ها در انگلیس زندگی کرده و در آنجا پناهنده بوده‌اند. خود من یکی از آن‌ها هستم.

او با اشاره به جایگاه لندن برای عراقی‌ها گفت: عراقی‌ها در تمامی زمینه‌ها فعالیت دارند جایگاه و موفقیت یهودیان عراقی الاصل همانند مسلمانان و مسیحیان است. من دوره جوانی خود را در اینجا گذراندم و در دانشگاه‌های انگلیس درس خواندم و روابط گسترده‌ای با کردهای مقیم اینجا و عراقی‌ها دارم.

صالح چند روز قبل از سوی مجلس عوام انگلیس برای مهمانی دعوت بود و در آنجا با گروهی از اعضای پارلمان انگلیس که پیش از این در اعتراضات علیه صدام با هم فعالیت داشتند، دیدار کرد. بخشی از آن‌ها جوانانی بودند که با او در دانشگاه همکلاس و پس از اتمام تحصیل به عضویت پارلمان انگلیس درآمده بودند.

رئیس جمهوری عراق درباره مشکلات اقلیم کردستان نیز ضمن تاکید بر پیشرفت این منطقه گفت: تجربه ما در کردستان از نظر بازسازی، توسعه و سرمایه‌گذاری بسیار اهمیت دارد. در واقع کردستان به دست حاکمیت سابق به طور کامل ویران شده بود و بیش از ۴۵۰۰ روستای آن تخریب شدند. با وجود بازسازی‌ها اما مشکلات سیاسی در این اقلیم وجود دارد و مردم خواهان حاکمیتی عادل و برقراری عدالت اجتماعی هستند. مساله‌ای که خواسته بسیاری از ساکنان مناطق مختلف عراق و کشورهای منطقه است. نباید پیشرفت به دست آمده در اقلیم کردستان را نادیده گرفت اما در عین حال مردم ما مستحق بهتر از این‌ها هستند.

او در پاسخ به سوالی درباره میزان رضایت خود از عملکرد سیاسی در اقلیم کردستان گفت: نمی‌توانم بگویم که راضی هستم. حتی اگر این سوال مستقیماً از رهبران سیاسی اقلیم کردستان هم پرسیده شود، آن‌ها به وجود اشکالاتی در وضعیت سیاسی این اقلیم اعتراف خواهند کرد اما این مشکلات نیازمند پیگیری و رسیدگی هستند. لازم است دموکراسی در این منطقه تقویت شده و با فساد و پارتی‌بازی‌ها مبارزه شود.

برهم صالح: جنگ جدیدی در منطقه نمی‌خواهیم- نمی‌توان اهمیت و نقش ایران را در منطقه نادیده گرفت

رئیس جمهوری عراق در ادامه به دو مساله حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی از راه طرح "معامله قرن" آمریکا و نیز احتمال جنگ در منطقه خلیج فارس پرداخت.

او تأکید کرد: عراق با کنفرانس اخیر منامه مخالف بود تا جایی که برخی به سفارت بحرین در این کشور یورش بردند. این امر موجب بروز تنشی در روابط بغداد و منامه شد. با این حال پادشاه بحرین در تماسی تلفنی با من تأکید کرد که هیچ‌کس نمی‌تواند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرد و به روابط دو کشور آسیب بزند. باید بگویم این موضع‌گیری منامه قابل احترام و تقدیر است. دستگاه‌های عراق به بررسی این حادثه ادامه می‌دهند و در این راستا ۵۴ تن بازداشت شده و در حال بازجویی هستند. هدف از این دست اقدامات کارشکنی در تقویت روابط ما با برادران‌مان در منطقه خلیج فارس است اما آن‌ها هرگز نخواهند توانست به این روابط آسیبی بزنند.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تنش اخیر در روابط ایران و آمریکا ابراز امیدواری کرد که جنگ جدیدی در منطقه آغاز نشود.

برهم صالح گفت: ما نمی‌خواهیم شاهد جنگ دیگری باشیم. منطقه به اندازه کافی جنگ داشته است. ما هنوز جنگ اخیر علیه داعش را به اتمام نرسانده‌ایم. مشکلی در منطقه بوجود آمده که باید از راه گفت‌وگو حل شود. ایران کشور مهمی در منطقه است و نمی‌توان اهمیت و نقش آن را نادیده گرفت. عراق با این کشور ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. علاوه بر این ریشه‌های فرهنگی قوی میان مردم دو کشور وجود دارد. ما نمی‌خواهیم امنیت عراق و نه منطقه دوباره به خطر بیفتد. منطقه به یک ساختار جدید امنیتی و نیز ساختاری برای همکاری اقتصادی، احترام به حقوق شهروندان و حاکمیت کشورها نیاز دارد که اساس آن عدم دخالت در امور سایر کشورهاست. یکی از دلایل سیاسی که مانع از شکل‌گیری این ساختار منطقه‌ای بوده نبود عراق در طول چهار دهه گذشته است.

برهم صالح افزود: اکنون زمان آن رسیده که عراق به محور اصلی منطقه بازگردد. کشورهای همسایه عراق از جمله ترکیه، ایران و سایر کشورهای عربی دو منافع مشترک دارند. یک اینکه عراق به گذشته جنگ و آشوب خود بازنگردد و دوم مبارزه با افراط گرایی و تروریسم که با سیاست خردمندانه رهبران کشورها در ارتباط است. در حقیقت نابودی نظامی داعش کافی نیست و ما راه طولانی برای مقابله با تفکرات داعش و کانون‌های آن در سوریه و دیگر مناطق پیش رو داریم. نمی‌توان با این مسائل به صورت جزئی و گزینشی برخورد کرد. به صراحت می‌گویم با وجود این چالش‌ها امکان بروز جنگ جدیدی توسط داعش و افراط گرایان وجود دارد و این در راستای منافع هیچ‌یک از کشورهای منطقه و حتی اروپا و آمریکا نیست.

وی در ادامه تاکید کرد، چهره‌های برجسته عراق از گروه‌های کرد، اهل تسنن، شیعیان و حتی مسیحی‌ها تمام تلاش خود را برای مبارزه با افراط‌گرایی انجام می‌دهند، این افراط‌گرایی آفتی خطرناک است که به همه گروه‌های اسلامی و عربی ضرر زده و نباید آن را دست‌کم بگیریم، بخشی از عوامل آن فرهنگی و بخش دیگر آن ناتوانی نهادهای مذهبی در مبارزه با افراط‌گرایان است.

رئیس جمهوری عراق در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرد: نبود عدالت و نیز گسترش فساد و بیکاری بخش اصلی ساختاری است که موجب بروز افراط گرایی شده و بستر مناسبی را برای افراط گرایان فراهم می‌کند. ما باید از تجربه سایر کشورهای جهان درس بگیریم. اروپا شرایط بسیار سخت‌تری را در قرن بیستم گذراند و شاهد دو جنگ جهانی بود. اما مشکلات خود را با ایجاد شبکه‌ای از منافع اقتصادی مشترک برطرف کرد. ما در اوج درگیری‌هایمان شاهد جنگ جهانی نبودیم و کشور ما دارای منابع طبیعی و نیروی انسانی خوبی است. آنچه ما نیاز داریم ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان، تقویت آموزش، احترام به حقوق افراد است.

برهم صالح در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: به عنوان رئیس جمهوری عراق باید بگویم عراقی‌ها در طول ۴۰ سال گذشته ثبات و آرامش نداشتند جنگ‌های متعددی در منطقه آغاز شدند اما ما نمی‌خواهیم وارد جنگ دیگری شویم. عراق به دلیل موقعیت جغرافیایی و روابطی که با کشورهای اسلامی دارند می‌تواند محوری برای توافق منطقه‌ای باشد و این امر براساس منافع مشترک کشورها و ایجاد ساختاری برای ریشه‌کن کردن تفکرات افراطی، ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه اقتصادی ممکن است. شاید تحقق این امر سخت به نظر برسد اما قابل تحقق است.

رئیس جمهوری عراق در ادامه اظهار کرد: تجربه‌های جدیدی در غرب برای فرار از ساختار قدیمی وجود دارد. متأسفانه در منطقه ما تاریخ حکم می‌کند و همانگونه که توماس فریدمن گفت، میان خاور دور و خاورمیانه تفاوت وجود دارد و آن اینکه آنها از تاریخ خود آزاد شدند اما هنوز تاریخ بر ما حکم می‌کند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شلیک 2 موشک بالستیک به جنوب عربستان
نیروهای ارتش یمن و انصارالله روز یکشنبه با شلیک دو فروند موشک بالستیک «زلزال-1»، مواضع شبه‎نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی را در منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان هدف قرار دادند.
سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به اسرائیل
پایگاه‌های خبری صهیونیستی از سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.
ساکت کردن مخالفان ترامپ با پرونده سازی
گزارش‌های جدیدی از نحوه پرونده‌سازی پلیس آمریکا برای مخالفان دولت این کشور منتشر شده است.
حمله مجدد ترامپ به زنان دموکرات کنگره
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر در پیامی توئیتری به چهار زن رنگین‌پوست دموکرات کنگره حمله کرد و خواستار عذرخواهی آنان از این کشور و رژیم صهیونیستی شد.
نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است- هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است
لایجه پایه‌های مالیاتی جدید پس از تدوین در سازمان امور مالیاتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، بزودی برای تصویب به هیأت وزیران می‌رود ضمن اینکه مالیات از سپرده‌های بانکی هم از این لایحه کنار گذاشته شده است.
رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP
«پلتفرم هوش مصنوعی» با تمرکز بر تحلیل هوشمند محتوا که با مشارکت استراتژیک «هاب» توسعه می یابد، در آخرین روز الکامپ معرفی و رونمایی شد.
عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی منکر بازداشت شدند
دادستان ملارد گفت: عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی از منکر بازداشت شدند.
توضیحات قاضی رسیدگی کننده به پرونده قتل شیرمحمدعلی
قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی اظهارات منتسب به خود را تحت عنوان "آدم کشتیم تا به رجایی شهر برویم" را تکذیب کرد و گفت: حکم متهمان روشن نیست.
دستیار اسکوچیچ در صنعت نفت مشخص شد+عکس
بهنام‌ سراج به عنوان دستیار دراگان اسکوچیچ سرمربی صنعت‌نفت آبادان انتخاب شد.
بازیکن سابق تراکتور به ماشین سازی پیوست
بازیکن سابق تیم تراکتور به تیم ماشین سازی تبریز پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پایتخت
سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پلیس فتا پایتخت، اظهار کرد: با توجه به عملیاتی نشدن ارائه رمز‌های دوم یکبار مصرف «OTP»، این موضوع سبب این می‌شود که مجرمان به راحتی به حساب‌های بانکی هموطنان دسترسی پیدا کرده و عملیات غیر قانونی انجام دهند.
تازه ترین خبرها از سریال پرطرفدار «پایتخت ۶»
تهیه‌کننده مجموعه‌های تلویزیونی، توضیحاتی درباره سریال «پایتخت ۶» ارائه داد.
عکس جدید از پلنگ ایرانی در قزوین
دوربین‌های تله‌ای نصب شده در منطقه حفاظت شده طارم سفلی در استان قزوین، تصاویری از پلنگ ایرانی و گرگ خاکستری به ثبت رساندند.
مدیرعامل بانک ایران و اروپا درگذشت
وزیر امور اقتصادی و دارایی با ارسال پیامی، درگذشت رامین پاشایی فام، مدیر عامل فقید بانک ایران و اروپا را تسلیت گفت.
شهرداری چرا کار اطفای حریق در میدان حسن آباد را دیر شروع کرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری پاسخ گو باشد که چرا دیوار به دیوار محل آتش‌سوزی بوده اما کار اطفای حریق را دیر شروع کرده است.