کاهش ذرات معلق موثر در افزایش آلاینده ازن در تهران

18:25 ۸۰ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 289 0
کاهش ذرات معلق موثر در افزایش آلاینده ازن در تهران

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر اینکه در افزایش شاخص غلظت آلاینده ازن، آلاینده ناکس تأثیر بسیار زیادی دارد، گفت: باید دقت داشته باشیم که ذرات معلق موجود در هوا باعث می‌شود که شدت تابش خورشید کمتر شود. از آنجا که امسال ذرات معلق تولیدی کمتر بوده شدت تابش نور خورشید نیز بیشتر شده است. بنابراین در تحلیل دلایل افزایش ازن باید موضوع کاهش ذرات معلق را نیز مد نظر داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، شهید زاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در سی و هشتمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که امروز (چهارشنبه تیر) با حضور دستگاه‌های مختلف در سازمان محیط زیست برگزار شد، گزارشی در مورد وضعیت خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده تهران ارائه داد و گفت: خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌های فرسوده هر یک مشکلات خاص خود را دارند اما واضح است که برخورد و مواجهه با خودروهای فرسوده از موتورسیکلت‌های فرسوده راحت‌تر است. ضمن اینکه آلودگی موتورسیکلت‌های فرسوده بیشتر از خودروهای فرسوده است.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر اقدامات مثبتی برای کنترل آلایندگی موتورسیکلت‌ها صورت گرفته است، گفت: توقف شماره گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری و سخت گیرانه شدن استانداردها و توسعه موتورسیکلت‌های برقی اقدامات مثبتی است اما از بین موتورسیکلت‌های شماره گذاری شده از سال‌های قبل تا کنون ۶۱ درصد آن فرسوده هستند. همچنین از مجموع موتورسیکلت‌های شهر تهران ۹۶ درصد آنها کاربراتوری هستند.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: سواری‌های کاربراتوری در هر کیلومتر پیمایش ۶۰ گرم آلودگی تولید می‌کنند که این میزان آلودگی معادل ۲۱ خودرو یور و۲ و معادل ۲۸۳ خودروی هیبرید است.
وی افزود: بر اساس بررسی‌ها یک موتورسیکلت چهار زمانه معادل هشت خودروی یور و۴ و ۲۶ خودروی هیبرید آلودگی تولید می‌کند.
شهید زاده با بیان اینکه سهم ناوگان فرسوده سواری در تهران ۹ درصد است تصریح کرد: ۵۱ درصد آلودگی سواری‌ها از همین ۹ درصد تولید می‌شود. همچنین پنج درصد تاکسی‌ها در تهران فرسوده است که ۱۵ درصد آلودگی ناشی از تاکسی‌ها از همین تاکسی‌های فرسوده منتشر می‌شود. افزون بر اینها ۲۲ درصد وانت‌های در حال تردد در تهران فرسوده هستند که همین میزان ۶۱ درصد آلودگی ناشی از وانت‌ها را بر عهده دارد.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اشاره به سهم منابع متحرک در تولید آلاینده ذرات معلق گفت: ۳ درصد از PM تولیدی در تهران ناشی از سواری‌ها است. همچنین ۲۲ درصد PM تولید شده در تهران سهم موتورسیکلت‌ها است. همچنین خودروهای سنگین ۸۵ درصد سهم تولید آلودگی را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: افزایش خسارت‌های مالی و جانی ناشی از تصادفات رانندگی، افزایش آلایندگی هوای کلانشهرها و افزایش آلودگی صوتی کلانشهرها پیامدهای ناشی از رشد موتورسیکلت‌ها در شهر تهران است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اشاره به پیش‌بینی روند رشد ناوگان فرسوده تا سال ۱۴۰۲، گفت: در حال حاضر ۱۵۱ هزار سواری فرسوده در تهران وجود دارد و برآورد می‌شود که تا سال ۱۴۰۲ تعداد سواری‌های فرسوده تهران به ۶۳۶ هزار دستگاه برسد. همچنین در حال حاضر ۳۳ هزار خودروی فرسوده سنگین در تهران وجود دارد و در صورت نبود برنامه ریزی کافی برای خروج خودروهای فرسوده، تعداد فرسوده‌های سنگین تا سال ۱۴۰۲ به ۴۲ هزار می‌رسد.
شهید زاده افزود: تا پایان سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده در تهران وجود داشت که بر اساس پیش بینی‌ها تا سال ۱۴۰۲ این تعداد به دو میلیون و ۴۰۰ هزار خواهد رسید و رشد ۵۶ درصدی خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در بخشی از اظهاراتش با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته روی تبدیل موتور کاربراتوری به موتور انژکتوری اظهار کرد: این مطالعه روی ۵۰ دستگاه موتورسیکلت CG125 تولیدی ۹۲ به بالا صورت گرفته است، بدین ترتیب که بعد از انتخاب موتور سیکلت‌ها، تست‌های آلایندگی و آزمون کارکرد درجا انجام شد. نتایج نشان می‌دهد میزان آلایندگی تولیدی در موتورهای تبدیلی به شدت کاهش یافته است. بنابراین می‌توان با تعویض سیستم در موتورسیکلت‌های کاربراتوری فرسوده مجدداً این موتورها را وارد چرخه مصرف کرد.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در مورد دلیل بهبود کیفیت هوای تهران در زمستان ۹۷ اظهار کرد: هیچ کس منکر تأثیر شرایط جوی در کاهش آلودگی هوا در زمستان سال گذشته نیست اما بررسی شرایط سال ۹۷ با ۹۶ نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تاب‌آوری شهر افزایش یافته بود.
وی تصریح کرد: در سال ۹۶ شرایط بدین صورت بود که اگر به مدت سه روز سکون هوا شکل می‌گرفت کیفیت هوا از شرایط پاک و سالم به شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها می‌رسید اما در سال ۹۷ این فاصله زمانی سه روزه به شش روز رسیده بود. همین موضوع نشان دهنده افزایش تاب‌آوری شهر تهران در سال ۹۷ است و به این معناست که میزان تولید آلایندگی کمتر شده است.
شهیدزاده تاکید کرد: همین که در سال گذشته ۶۰۰ هزار خودرو برای اخذ معاینه فنی به مراجع مراجعه کرده‌اند قطعاً در کنترل آلودگی هوا اثرگذار است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا همچنین با تاکید بر اینکه در افزایش شاخص غلظت آلاینده ازن، آلاینده ناکس تأثیر بسیار زیادی دارد، گفت: باید دقت داشته باشیم که ذرات معلق موجود در هوا باعث می‌شود که شدت تابش خورشید کمتر شود. از آنجا که امسال ذرات معلق تولیدی کمتر بوده شدت تابش نور خورشید نیز بیشتر شده است. بنابراین در تحلیل دلایل افزایش ازن باید موضوع کاهش ذرات معلق را نیز مد نظر داشته باشیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رتبه اول هشتمین جشنواره ملی فاوا به شرکت آریاهمراه تعلق گرفت
در هشتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) که هم‌زمان با برگزاری بیست‌وپنجمین نمایشگاه الکامپ و نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید برگزار شد، شرکت آریا همراه‌ سامانه، به‌عنوان یکی از پیشگامان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران، موفق به کسب رتبه اول شد.
خرید کالای با کیفیت ایرانی به پشتوانه بانک ملی ایران
با تسهیلات فروش اقساطی خرید کالای داخلی بانک ملی ایران علاوه بر رفع احتیاجات خانوار، از گردش چرخ تولید و اشتغال کارگر ایرانی حمایت کنید.
جشنواره راهکارهای جامع نرم‌افزاری آی‌کن
گروه مهندسی آی‌کن به‌عنوان یکی از پیشتازان حوزه نرم‌افزار و طراحی فرآیندهای کسب و کار، تصمیم دارد جشنواره راهکارهای جامع نرم‌افزاری آی‌کن را با مشارکت گروهی از سازمان‌های مشتری و شرکت‌های همکار در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار ‌کند.
آگهی‌های استخدامی مرتبط با مهارت‌هایتان را هر هفته دریافت کنید!
هنگامی‌که به دنبال شغل می‌گردیم، پیدا کردن آگهی‌های استخدامی اهمیت زیادی برایمان دارد. این آگهی‌ها را می‌توانیم در سایت‌های کاریابی پیدا کنیم.
صندوق امانات بانک دی افتتاح شد
باهدف ارتقای خدمت‌رسانی به مشتریان، صندوق امانات بانک دی در شعب دولت و نیاوران افتتاح شد.
اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما
احتمالا برای کسانی که زیاد اهل سفر با هواپیما هستند، کنسل کردن بلیط هواپیما پس از خرید و پرداخت وجه، بنا به دلایل مختلف پیش‌ آمده است.
پرتاب زندانیان سیاسی به دریاچه نمک، واقعیت یا...؟
یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر «دادگستری کابینۀ دکتر امینی شنیده که در دهۀ ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچۀ نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند. خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند.»
بانوی تاریخ ساز وزنه‌برداری: هدف ما کسب امتیاز برای المپیک است
وزنه‌بردار زن تاریخ ساز ایرانی هدف تیم زنان ایرانی را کسب امتیاز برای المپیک دانست.
رایزنی کمیته ملی المپیک با مقامات بین المللی برای رفع تعلیق جودو
کمیته ملی المپیک تصمیم گرفت در رابطه با تعلیق جودو رایزنی های لازم با سازمان ها و مقامات بین المللی ورزشی ذیربط انجام شود.
فینال والیبال قهرمانی آسیا- ایران ۱ – استرالیا صفر
تیم ملی والیبال ایران در فینال رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ تهران به مصاف استرالیا رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۴ نکته مفید برای تولید محتوای سریع و باکیفیت
برای تولید محتوا نه‌تنها به جریان بی‌پایانی از ایده‌ها نیاز دارید، بلکه باید بتوانید آن ایده‌ها را با سرعت به مقاله، پست‌های وبلاگ، پیغام‌های ایمیلی، اینفوگرافی و غیره تبدیل کنید. اگر می‌خواهید در بازاریابی محتوایی پیروز شوید، باید بازی با کلمات را به‌درستی بیاموزید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطالب را بر اساس نیاز کوتاه و بلند کنید.
ضرر و زیان چند صد میلیونی سرخابی از داربی
«دو باشگاه تقریبا از بلیت‌فروشی داربی چیزی نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان ضرر می‌کنند؛ قیمت بلیت‌های طبقه بالا ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که حتی اگر همین ۲۱ هزار صندلی را هم فقط مربوط به طبقه بالا دانست باید گفت دو باشگاه در مجموع ۲۱۰ میلیون تومان ضرر کرده‌اند.»
توقف روند نزولی دلار در بازارهای جهانی
افزایش تنش‌ها در سطح جهانی باعث تقویت دلار شد.
صعود بورس‌های اروپا و آسیا در شب تلخ بورس آمریکا
لغو برنامه دیدار هیات تجاری چین با کشاورزان آمریکایی باعث ریزش شاخص‌های بورس آمریکا شد.
پیش بینی باران شدید ۲ روزه در ۷ استان
سازمان هواشناسی با پیش بینی بارش شدید باران طی امروز و فردا در ۷ استان اعلام کرد: از روز چهارشنبه تا اواخر هفته آسمان کشور صاف بوده و افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور روی می‌دهد.
تلف شدن سه میلیارد پرنده در آمریکا و کانادا از سال ۱۹۷۰
درخواست سازمان ملل برای کاهش آلودگی هوا
عملیات داوطلبانه برای مهار آتش‌سوزی‌های طبیعی در اندونزی
میلیون‌ها نفر در جهان در مقابل تغییرات اقلیمی
پرداخت تدریجی حقوق عقب افتاده نگهبانان جنگل پس از ۸ ماه
آموزش «انسان و محیط زیست» برای سوم دبیرستانی‌ها
باران شدید در ۳ استان شمالی- تداوم گرد و خاک در زابل
شناسایی عامل بریدن گوش الاغ در مازندران
تظاهرات دانش‌آموزان استرالیایی در اعتراض به تغییرات اقلیمی
کیفیت هوای تهران در آخرین جمعه تابستان ۹۸