کاهش ذرات معلق موثر در افزایش آلاینده ازن در تهران

18:25 ۱۴ روز پیش ایسنا 126 0
کاهش ذرات معلق موثر در افزایش آلاینده ازن در تهران

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر اینکه در افزایش شاخص غلظت آلاینده ازن، آلاینده ناکس تأثیر بسیار زیادی دارد، گفت: باید دقت داشته باشیم که ذرات معلق موجود در هوا باعث می‌شود که شدت تابش خورشید کمتر شود. از آنجا که امسال ذرات معلق تولیدی کمتر بوده شدت تابش نور خورشید نیز بیشتر شده است. بنابراین در تحلیل دلایل افزایش ازن باید موضوع کاهش ذرات معلق را نیز مد نظر داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، شهید زاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در سی و هشتمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که امروز (چهارشنبه تیر) با حضور دستگاه‌های مختلف در سازمان محیط زیست برگزار شد، گزارشی در مورد وضعیت خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده تهران ارائه داد و گفت: خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌های فرسوده هر یک مشکلات خاص خود را دارند اما واضح است که برخورد و مواجهه با خودروهای فرسوده از موتورسیکلت‌های فرسوده راحت‌تر است. ضمن اینکه آلودگی موتورسیکلت‌های فرسوده بیشتر از خودروهای فرسوده است.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر اقدامات مثبتی برای کنترل آلایندگی موتورسیکلت‌ها صورت گرفته است، گفت: توقف شماره گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری و سخت گیرانه شدن استانداردها و توسعه موتورسیکلت‌های برقی اقدامات مثبتی است اما از بین موتورسیکلت‌های شماره گذاری شده از سال‌های قبل تا کنون ۶۱ درصد آن فرسوده هستند. همچنین از مجموع موتورسیکلت‌های شهر تهران ۹۶ درصد آنها کاربراتوری هستند.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: سواری‌های کاربراتوری در هر کیلومتر پیمایش ۶۰ گرم آلودگی تولید می‌کنند که این میزان آلودگی معادل ۲۱ خودرو یور و۲ و معادل ۲۸۳ خودروی هیبرید است.
وی افزود: بر اساس بررسی‌ها یک موتورسیکلت چهار زمانه معادل هشت خودروی یور و۴ و ۲۶ خودروی هیبرید آلودگی تولید می‌کند.
شهید زاده با بیان اینکه سهم ناوگان فرسوده سواری در تهران ۹ درصد است تصریح کرد: ۵۱ درصد آلودگی سواری‌ها از همین ۹ درصد تولید می‌شود. همچنین پنج درصد تاکسی‌ها در تهران فرسوده است که ۱۵ درصد آلودگی ناشی از تاکسی‌ها از همین تاکسی‌های فرسوده منتشر می‌شود. افزون بر اینها ۲۲ درصد وانت‌های در حال تردد در تهران فرسوده هستند که همین میزان ۶۱ درصد آلودگی ناشی از وانت‌ها را بر عهده دارد.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اشاره به سهم منابع متحرک در تولید آلاینده ذرات معلق گفت: ۳ درصد از PM تولیدی در تهران ناشی از سواری‌ها است. همچنین ۲۲ درصد PM تولید شده در تهران سهم موتورسیکلت‌ها است. همچنین خودروهای سنگین ۸۵ درصد سهم تولید آلودگی را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: افزایش خسارت‌های مالی و جانی ناشی از تصادفات رانندگی، افزایش آلایندگی هوای کلانشهرها و افزایش آلودگی صوتی کلانشهرها پیامدهای ناشی از رشد موتورسیکلت‌ها در شهر تهران است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اشاره به پیش‌بینی روند رشد ناوگان فرسوده تا سال ۱۴۰۲، گفت: در حال حاضر ۱۵۱ هزار سواری فرسوده در تهران وجود دارد و برآورد می‌شود که تا سال ۱۴۰۲ تعداد سواری‌های فرسوده تهران به ۶۳۶ هزار دستگاه برسد. همچنین در حال حاضر ۳۳ هزار خودروی فرسوده سنگین در تهران وجود دارد و در صورت نبود برنامه ریزی کافی برای خروج خودروهای فرسوده، تعداد فرسوده‌های سنگین تا سال ۱۴۰۲ به ۴۲ هزار می‌رسد.
شهید زاده افزود: تا پایان سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده در تهران وجود داشت که بر اساس پیش بینی‌ها تا سال ۱۴۰۲ این تعداد به دو میلیون و ۴۰۰ هزار خواهد رسید و رشد ۵۶ درصدی خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در بخشی از اظهاراتش با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته روی تبدیل موتور کاربراتوری به موتور انژکتوری اظهار کرد: این مطالعه روی ۵۰ دستگاه موتورسیکلت CG125 تولیدی ۹۲ به بالا صورت گرفته است، بدین ترتیب که بعد از انتخاب موتور سیکلت‌ها، تست‌های آلایندگی و آزمون کارکرد درجا انجام شد. نتایج نشان می‌دهد میزان آلایندگی تولیدی در موتورهای تبدیلی به شدت کاهش یافته است. بنابراین می‌توان با تعویض سیستم در موتورسیکلت‌های کاربراتوری فرسوده مجدداً این موتورها را وارد چرخه مصرف کرد.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا در مورد دلیل بهبود کیفیت هوای تهران در زمستان ۹۷ اظهار کرد: هیچ کس منکر تأثیر شرایط جوی در کاهش آلودگی هوا در زمستان سال گذشته نیست اما بررسی شرایط سال ۹۷ با ۹۶ نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تاب‌آوری شهر افزایش یافته بود.
وی تصریح کرد: در سال ۹۶ شرایط بدین صورت بود که اگر به مدت سه روز سکون هوا شکل می‌گرفت کیفیت هوا از شرایط پاک و سالم به شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها می‌رسید اما در سال ۹۷ این فاصله زمانی سه روزه به شش روز رسیده بود. همین موضوع نشان دهنده افزایش تاب‌آوری شهر تهران در سال ۹۷ است و به این معناست که میزان تولید آلایندگی کمتر شده است.
شهیدزاده تاکید کرد: همین که در سال گذشته ۶۰۰ هزار خودرو برای اخذ معاینه فنی به مراجع مراجعه کرده‌اند قطعاً در کنترل آلودگی هوا اثرگذار است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا همچنین با تاکید بر اینکه در افزایش شاخص غلظت آلاینده ازن، آلاینده ناکس تأثیر بسیار زیادی دارد، گفت: باید دقت داشته باشیم که ذرات معلق موجود در هوا باعث می‌شود که شدت تابش خورشید کمتر شود. از آنجا که امسال ذرات معلق تولیدی کمتر بوده شدت تابش نور خورشید نیز بیشتر شده است. بنابراین در تحلیل دلایل افزایش ازن باید موضوع کاهش ذرات معلق را نیز مد نظر داشته باشیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جزئیات نخستین جشنواره فرهنگی تصویر صادرات اعلام شد
جزئیات برگزاری نخستین جشنواره تصویر صادرات با رویکرد فرهنگی و هنری و حوزه‌های مرتبط اعلام شد.
با تنها نماینده سینمای ایران در لوکارنو ۲۰۱۹ آشنا شوید
مستند «نت‌های مسی یک رویا» در بخش رقابتی هفته منتقدان جشنواره لوکارنو، به نمایش در می‌آید.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: دو سارقی که گوشی تلفن همراه راننده نماینده مردم اصفهان را به سرقت برده بودند دستگیر شدند.
نصب سامانه مه‌پاش در هواسازهای مترو
مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه گفت: سامانه جدید مه‌پاش در هواسازهای ایستگاه مترو محمدیه نصب و راه اندازی شد.
عتیقه آمریکایی در تهران- عکس
"کوروت استینگری" مدل 1964، شاهکار طراحی شورولت در تهران را در تصویر زیر می بینید.
تهران چند جای پارک خودرو دارد؟
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه پایتخت فقط 126 هزار جای پارک خودرو دارد، گفت: در حال حاضر طبق قانون، شهرداری می‌تواند بر اساس نرخ سال 93 اقدام به اخذ هزینه پارک حاشیه‌ای کند.
آمار انتخاب رشته داوطلبان مجاز کارشناسی ارشد
مشاور عالی سازمان سنجش از انتخاب رشته ۵۵ درصد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد خبر داد.
دانشجویان سفارش دهنده پایان نامه شناسایی می‌شوند
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از شناسایی محل تحصیل دانشجویان متخلف سفارش دهنده پایان نامه از طریق سازمان سنجش خبر داد.
دپو تریاک در تهران، دستگیری قاچاقچیان در بم
رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران گفت: اعضای باند توزیع کننده تریاک در کرمان دستگیر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
تکمیل تحویل اس-۴۰۰ روسیه تا ۲۰۲۳ به هند
وزیر دفاع هند اعلام کرد روسیه تحویل پنج محموله سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ را به دهلی‌نو تا آوریل ۲۰۲۳ تکمیل خواهد کرد.