اخبار جعلی مهم‌ترین معضل فضای مجازی است

17:23 ۱۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 132 0
اخبار جعلی مهم‌ترین معضل فضای مجازی است

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: در حال حاضر یکی از معضلاتی که با آن روبه‌رو هستیم اخبار جعلی منتشرشده در فضای مجازی است که در انتخابات آتی شاهد رشد آن خواهیم بود بنابراین باید سواد رسانه موردتوجه قرار بگیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در شورای اداری استان قزوین که امروز برگزار شد، تصریح کرد: امروزه پس از پشت سر گذاشتن عصرهای مختلف در عصر فضای مجازی به سر می‌بریم، میزان تحولات در این عصر بسیار زیاد است و در همه شئون زندگی شاهد تحولات خواهیم بود.
وی افزود: در حوزه سیاسی، شاهد ظهور و بروز قدرت هستیم و باید قدرت نرم را مدیریت کنیم، در این دوره مفهوم مرز متحول می‌شود به‌طوری‌که ظهور و بروز جهانی‌شدن، مرز و حاکمیت دولت و ملت را به چالش می‌کشد.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به اقتصاد دیجیتالی خاطرنشان کرد: در این عصر شاهد مدل‌های جدیدی از اقتصاد ازجمله «اقتصاد توجه» روبه‌رو هستیم، در این نوع اقتصاد تعداد لایک و کامنت قیمت کانالی را تعیین می‌کند و میزان آن می‌تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد.
وی عنوان کرد: در این عصر درواقع اقتصاد، خدماتی شده، عقود شرطی، اقتصاد توجه و شراکتی مطرح می‌شود؛ اقتصاد دیگری که مهم است اقتصاد به‌صورت پلت فرم است، از ۷ میلیارد نفر، ۴ میلیارد نفر در فضای مجازی به‌صورت دیتا اتصال دارند و بر روی این اتصال قرار است اتصال بزرگ‌تری به همه اشیا عالم به نحو اقتصادی با شکل پلت فرمی برقرار شود.
فیروزآبادی بیان کرد: پیام‌رسان‌ها مقدمه‌ای برای نظام اقتصاد جهانی پلت فرمی هستند، وقتی پیام‌رسان‌ها شکل می‌گیرند این موضوع مطرح می‌شود که نظام بانکی، آموزشی، بهداشتی و خدمات روی این پیام‌رسان‌ها سوار شود و در این حالت اقتصاد پلت فرمی شکل می‌گیرد.
وی عنوان کرد: نگاه به پیام‌رسان نگاه به پلت فرمی است که می‌تواند پایه تحولات بعدی باشد، در این فضا قانون‌گذاری از سوی حکومت‌ها صورت نمی‌گیرد، کنسرسیوم‌های پرقدرتی از نخبگان و جامعه مدنی شروع به هنجار گذاری، مقررات گذاری و در آینده نزدیک قانون‌گذاری می‌کنند.
فیروزآبادی یادآور شد: در حوزه اجتماعی، شاهد این هستیم همه مردم به هم متصل می‌شوند یعنی خود می‌توانند در این فضا بازیگر بوده و کنش گر باشند و پایه همه تحولات هم همین امر است و هر آنچه تاکنون در فضای مجازی رخ‌داده اتصال افراد بوده است.
وی تأکید کرد: کشور ما نسبت به کشورهای مشابه خودش در عرصه اقتصاد دیجیتالی موفق است و شاهد فعالیت‌های مختلفی در عرصه فضای مجازی مانند تاکسی‌های اینترنتی و سایت‌های خریدوفروش کالا و هزاران شغل هستیم که پایه‌گذار هزاران شغل دیگر است.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم بپذیریم که بازارهای ما باز باشد و گوگل، فیس‌بوک و تلگرام هر طور که می‌خواهند در این کشور کسب‌وکار کنند، این چالش جدی در کشور ماست، با توجه به اهمیت جغرافیا در فضای مجازی در نخستین گام ما حداقل باید مرزهای ما منطبق بر مرزهای جغرافیایی باشد ما در اقتصاد باید جهانی فکر کنیم و حداقلی که برای خود در نظر می‌گیریم کشوری باشد.
وی تأکید کرد: زمانی که استعمار وارد کشور شد بسیاری دیر فهمیدند و امروز هم اگر در فضای مجازی گارد خود را بازکنیم بردگان صاحبان سرمایه خواهیم شد لذا در این زمینه نگاه مبنایی داریم تا به سمت پلت فرم ملی برویم و در حوزه اقتصاد مجازی نباید بازی را ببازیم.
د وره روابط عمومی‌های یک‌طرفه که مداحی مدیر سازمان را می‌کنند، به سر آمده است فیروزآبادی خاطرنشان کرد: در این میان استفاده از ظرفیت‌های بومی و نرم‌افزارهای ایرانی دارای اهمیت است، باید اپلیکیشن‌های ما ایرانی باشد، در حال حاضر به دلیل تحریم و فقدان منابع نمی‌توانیم اشتغال سرمایه‌بر در کشور ایجاد کنیم.
وی عنوان کرد: فضای مجازی بیشتر از سرمایه نیاز به فکر دارد و ما نیز توصیه می‌کنیم که ایجاد اشتغال در این حوزه بیشتر موردتوجه قرار بگیرد، راه‌اندازی اقتصاد دیجیتال برای ما قدرت نرم ایجاد می‌کند و بنابراین باید مردم را به استفاده از این فضا ترغیب کنیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به اهمیت سواد رسانه‌ای تصریح کرد: عموم مردم بایستی سواد مبتنی بر آگاهی داشته باشند هرچند سواد دیجیتال و اینترنتی را غرب تعریف می‌کند اما سواد اینترنتی صرفاً آموزش استفاده از میکروسافت و جست‌وجو در اینترنت نیست آن‌ها به دنبال منافع خودشان هستند.
وی تأکید کرد: باید مردم توجیه شوند چگونه از گوگل استفاده کنند زیرا این جستجوگر در فضای جستجوی خود دنبال کسب درآمد است و صفحاتی را برای ما نمایش می‌دهد که برایشان نفع مالی دارد، مردم باید این را بدانند و آگاهی داشته باشند.
فیروزآبادی تصریح کرد: مشارکت دادن مردم در حکومت بسیار مهم است و در عصر فضای مجازی که هر شهروند یک خبرنگار و فعال رسانه‌ای است باید مداخله جامعه مدنی و نخبگان را مهیا کنیم تا تصمیم غلط نگیریم.
وی افزود: در حال حاضر یکی از معضلاتی که با آن روبه‌رو هستیم اخبار جعلی منتشرشده در فضای مجازی است که در انتخابات آتی شاهد رشد آن خواهیم بود بنابراین باید سواد رسانه موردتوجه قرار بگیرد، همچنین باید ازنظر نخبگان به‌صورت شبکه‌ای استفاده کنیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور عنوان کرد: امروز دیگر دوران روابط عمومی‌های یک‌طرفه که مداحی مدیر سازمان را می‌کنند، گذشته و به سر آمده است، همه باید در فضای مجازی فعال بوده و ارتباط با مردم را بپذیریم و مشارکت مردم را جدی بگیریم. برای اینکه فضای سالمی ایجاد کنیم باید سواد رسانه‌ای را افزایش دهیم.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اعلام ۶۳ رشته محل جدید ارشد دانشگاه آزاد-ثبت نام تا ۵ مرداد ادامه دارد
مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ضمن صدور اطلاعیه ای درخصوص افزایش رشته محل های کارشناسی ارشد، ۶۳ رشته محل جدید برای این مقطع تحصیلی اعلام کرد.
هنوز در برخی موارد تصمیم‌گیری با دانشگاه آزاد مشکل داریم-تلاش بر تقویت کیفی دانشگاه‌ها است
وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد در برخی موارد تصمیم‌گیری اصرار دارد رویه سابق استقلال خود را طی کند، گفت: پذیرش دانشجو و ظرفیت پذیرش از جمله مواردی هستند که هماهنگی در خصوص تصمیم‌گیری در این زمینه‌ها از سوی این دانشگاه با وزارت علوم به سختی صورت می‌گیرد.
جامعه‌ دانشگاهی، بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور می‌شود
«امروز نوبت سمیعی و فردا نوبت ماست؛ اما به هوش باشیم که جامعه‌ی دانشگاهی کشور بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور خواهد شد.»
ضرورت آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی
وزیر بهداشت بر ضرورت آشنایی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی تاکید کرد و گفت:به منظور تحول فرهنگی مناسب در دانشگاه های علوم پزشکی، لازم است دانشجویان با چهره های برجسته عرصه فرهنگ، علم و هنر سرزمین مان ایران آشنا شوند.
برنامه‌های قبلی با قوت اجرایی می‌شوند-اصلاحاتی در روش‌های اجرایی برنامه‌های آموزشی خواهیم داشت
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که برنامه‌ها و اقدامات گذشته معاونت آموزشی این وزارت خانه با قوت وقدرت اجرایی و ادامه خواهد داشت گفت: ممکن است به دلیل تجربیات خود در روش‌ها و شیوه‌های اجرای این برنامه‌ها اصلاحاتی انجام دهم.
نهادهای فرا ستادی، آموزش عالی را به خود واگذارند-دانشگاه آزاد خود را تافته جدابافته نداند
معاون آموزشی سابق وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد نباید خود را تافته جدا بافته از آموزش عالی بداند چرا که جزو زیر نظام های آموزش عالی است، گفت: این دانشگاه باید خود نقش مثبت و منفی خود را در عرصه آموزش عالی بررسی کند و ببیند جه اندازه در این عرصه موثر بوده است.
حل مشکل دانشجویان ستاره‌دار به روایت وزیر علوم
سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره دانشجویانی که مشکلاتی برای ادامه تحصیل داشته‌اند، گفت که طبق گزارش وزیر علوم اکثریت این دانشجویان مشکلاتشان رفع شده است و مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.
نقش موثر جهاد دانشگاهی در پیشرفت جایگاه علمی کشور
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند در پیشرفت جایگاه علمی کشور در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی حضور موثر داشته باشد و کمک کند.
امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی
نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ به صورت کارنامه منتشر شده و داوطلبان مجاز تا آخر وقت امروز یکشنبه ۳۰ تیر فرصت انتخاب رشته دارند.
دانشگاه آزاد به دنبال تعلیم و تربیت مدون است-لزوم ارتباط مستمر دانشگاه با نهادهای رسمی کشور
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه این دانشگاه یک بستر جامع برای تعلیم و تربیت است، گفت: این دانشگاه به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماهینی از لیست پرسپولیس خط خورد
سرمربی پرسپولیس سومین بازیکن مازاد تیم را به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.