ایجاد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال برای اقشار کم درآمد

17:32 ۳۶۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 553 0
ایجاد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال برای اقشار کم درآمد

وزیر راه و شهرسازی از ایجاد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال برای اقشار کم درآمد خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی عصر امروز در نخستین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها با بیان اینکه ما به همگرایی و ایجاد رویه‌های مشترک برای مقابله با رویه‌های مخربی که طی این سال‌ها با توجیه‌های مختلف شکل گرفته و ما را به وضع نامطلوب رسانده، نیاز داریم، گفت: اولین دستاورد این مجمع این است که پتانسیلی شکل می‌گیرد که در شکل گیری پارلمان‌های شهری یک نوع الزامات وضع کرده و شرایطی فراهم کند که افرادی که می‌خواهند عضو شورای شهر شوند از حداقل‌های تخصصی برخوردار باشند.
وی با بیان اینکه توجه به شهرسازی و معماری که ارتباط مستقیم و پیوسته با زندگی دارد، بخش مهمی است، گفت: ما اگر نتوانیم در مدیریت شهری که خروجی انتهایی تفکرات شهرسازی است، آرامش و آسایش مطلوب را فراهم کند، مشخص می‌کند که به وظیفه اصلی نپرداختیم.
وی با بیان اینکه شرایط فعلی با طرح جامع عدم انطباق‌های زیادی دارد گفت: اگر وضعیت موجودمان را تحلیل کنیم می‌بینیم که هیچ انطباقی با طرح جامع ندارد. هر چند که هنوز اندازه گیری دقیقی نکردیم اما مشخص است که عدم انطباق زیاد است و این دلایل گوناگونی دارد. از جمله اینکه ما در طرح جامع تنها به تقاضای صرف توجه کردیم، و به بحث درآمدهای پایدار توجه نشد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما نیاز مبرم داریم که شورای عالی شهرسازی، سطح، عمق، طول و عرض مداخله را تغییر دهد گفت: باید سیاست‌ها و خط مشی‌هایی وضع کنیم و با الگو و چهارچوب‌های مشخص پیش برویم و نظام کنترل شهرسازی ایجاد کنیم. هر چند که نظام کنترل ساختمان کارایی خود را نداشت اما باید آئین‌نامه نظام شهرسازی را تدوین کنیم که این مهم در راستای کیفیت بخشی زندگی شهری است.
وی در مورد بافت فرسوده با بیان اینکه هیچکس و هیچ شرکتی را الزام نکردیم که در بافت فرسوده کار کند و اگر کسی الزام کرد تخلف است و ما مصادیق برخورد می‌کنیم، گفت: نمی‌توان بافت فرسوده را به صورت شابلون واحد بازآفرینی کرد و برای باز زنده سازی محلاتی که دچار شب مردگی و تخلیه سکنه شدند باید طبق طرح مشخص و مصوب و با توجه به ویژگی‌های هر منطقه کار کرد.
وی با بیان اینکه تزریق بودجه برای تغییر شکلی محلات ادامه نخواهد داشت اما از بازآفرینی در محلات حمایت می‌کنیم، گفت: در برخی شهرها به دلیل آنکه فعالیت مدیریت شهری کفایت نمی‌کرد بنیاد مسکن را ایجاد کردیم. همچون چابهار که حاشیه نشینی به صورت
لجام گسیخته‌ای افزایش یافته و سعی داریم با طراحی مناسب روند خزنده و پرسرعت حاشیه نشینی را مهار کنیم تا این رویش‌های ناهنجار شبانه رخ ندهد اما در کنار کنترل‌ها نیاز به تولید مسکن برای اقشار کم درآمد هستیم که شهرداری‌ها مجاز هستند بر اساس قانون و فرصت‌هایی که دارند در این زمینه اقدام کنند.
وی با بیان اینکه حاشیه نشینی زمانی ایجاد شد که مردم و نیازهای آنها را ندیدیم گفت: اگر نیازهای مردم را پیش بینی و برنامه‌ریزی مدون داشته باشیم نیازی به ساماندهی مجدد و اسکان مردم نیست اما به دلیل پایدار نبودن مدیریت و امور مدیریتی که در زمینه مسکن فعال هستند می‌بینیم که مسکن مردم همواره به صورت پرنوسان تأمین می‌شود اما به این مجمع به عنوان بخشی که بتواند کانون فکری یکپارچه ایجاد کند نگاه می‌کنیم و باید بتوانیم با نظر مسئولین شهرسازی و دانشگاه‌های صاحب سبک در بحث شهرسازی وضع موجود را تحلیل کنیم.
وی با بیان اینکه در شورای شهرسازی نیاز مبرم به تغییرات اساسی داریم و سیاست‌ها و خط مشی‌ها باید متأثر از اقلیم و فرهنگ مناطق وضع و یک نظام کنترل ساختمانی به وجود آوریم، گفت: ما برای سکونت و بازآفرینی بافت‌های فرسوده کمک می‌کنیم.
وی با بیان اینکه نیازمند تولید مسکن برای اقشار کم درآمد هستیم و این تکلیفی است که در قانون به عهده وزارت مسکن گذاشته شده و اما شهرداری‌ها هم مجاز هستند که با اتکا به ظرفیت‌های خود کمک کنند، گفت: باید سالانه حداقل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط رو به پایین تهیه کنیم و این رقم تنها خروجی نرخ ازدواج‌ها است و باید آن را تأمین کنیم و در این راستا از تراکم پایین و متوسط استفاده می‌کنیم و به دنبال ایجاد شهرک‌های اقامتی با کیفیت و با معماری مناسب هستیم.
وی با اشاره به لزوم محدود کردن خودرو محوری در شهرها گفت: یکی از شاخص‌های توسعه پایدار کاهش خودرو محوری است و باید شرایطی ایجاد شود که در راستای حفظ محیط زیست از خودرو کمتر استفاده شود.
وی با بیان اینکه یک کار متفاوتی برای جاده‌های ورودی به شهرهای بزرگ باید انجام شود گفت: ۶۰ درصد تلفات در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد و متأسفانه مجوزهای زیاد و غیر مجاز که توسط بهیاری‌ها و شوراهای محلی صادر می‌شود علاوه بر اینکه ورودی شهرها را زشت و ناهنجار کرده، حریم را نیز دچار خدشه کرده و در حوزه ترافیکی نیز ترافیک محل با ترافیک عبوری درگیر می‌شود که سبب بروز تصادفات می‌شود که باید با استانداری و شهرداری‌های مراکز استان جلسه بگذاریم تا برای این ۳۰ کیلومترها فکری کرده و اصلاحاتی انجام دهیم.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

دانلود قسمت ۲۹ سریال دل
قسمت بیست و نهم (اولین قسمت فصل سوم) سریال دل به کارگردانی منوچهر هادی و نویسندگی بابک کایدان روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه توسط سایت قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
خرید بهترین یو پی اس
Uninterruptible power supply عبارت تکمیلی UPS می‌باشد که به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.
انتظارات نابه‌جایی که رابطه را خراب می‌کند
مطمئنم جمله زندگی همیشه عادلانه نیست را شنیده‌اید.
کودکانی که به جای مدرسه‌رفتن، قاچاق می‌کنند
تانکرها بوی بنزین می‌دهند. از تهران، مشهد و شهرهای دیگر می‌آیند و دل به جاده پرخطر می‌زنند برای رسیدن به زاهدان و ایرانشهر. سوخت‌بَرها لحظه‌شماری می‌کنند برای رسیدن‌شان. گالن‌ها پُر و سوخت‌بَرها سوار بر تانکرها راه «چابهار» را در پیش می‌گیرند برای رسیدن به پاکستان. بعضی‌ هم از بندرعباس می‌آیند برای تازه‌کردن دیدار با سوخت‌کِش‌ها در «زرآباد» و بعد «چابهار» برای گذشتن از مرز.
دویدن از دست کرونا
باشگاه‌های ورزشی از سوم خرداد به بعد باز شدند اما خیلی‌ها دیگر به این سادگی‌ها برای ورزش به باشگاه نمی‌روند. باشگاه دارها می‌گویند لااقل از هر ۳۰ ورزشکار ۲۵ نفر به باشگاه برنگشته‌اند و آنهایی که برمی‌گردند هم کلی اضافه وزن پیدا کرده‌اند.
ایجنت ویلموتس مرموزترین دلال تاریخ فوتبال
وقتی روکو کومیسو تابستان سال گذشته فیورنتینا را خریداری کرد، این قرارداد را «سریع‌ترین توافق تاریخ فوتبال» توصیف کرد. کومیسو رییس میلیاردر ارایه‌دهنده خدمات کابل موسوم به Mediacom با شور و حرارت زیاد از داشتن یک تیم در سطح اول فوتبال ایتالیا حرف می‌زد و از آرزوها و بلندپروازی‌های خود برای بازگرداندن این تیم فلورانسی به صدر جدول فوتبال ایتالیا می‌گفت. او گفت: «در رسیدن به جاه‌طلبی‌های خود هیچ‌گونه کمبودی نخواهیم داشت.»
روایت‌هایی تاییدنشده از زندان «تهران بزرگ»
روزنامه «اعتماد» با انتشار گزارشی درباره زندان «تهران بزرگ» نوشت: این گزارش، محصول ساعت‌ها گفت‌وگوی تلفنی خبرنگار «اعتماد» با چند نفر از محکومان مالی در زندان تهران بزرگ است.
ایزدیار: از ترس کرونا به آب نمی‌زنم
قهرمان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا گفت: به خاطر ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا ترجیح می دهم تمرینات آبی نداشته باشم و با تمرینات بدنسازی خود را آماده نگه دارم.
محکومیت پیکان به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان به پیمان اکبری
باشگاه پیکان تهران محکوم به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان طلب پیمان اکبری سرمربی تیم والیبال این باشگاه در سال ۹۶ شد.
ورودی لیگ برتر والیبال برای تیم‌ها مشخص شد
فدراسیون‌ والیبال ایران، مبلغ ورودی تیم‌ها به لیگ‌ برتر و سایر لیگ‌ها را اعلام‌کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
ماجرای گرانی پوشاک و حاشیه سود بالای تولید کننده
ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک
کرونا شهرداری اهرم را تعطیل کرد
۱۰ شغل پرتقاضای جهان
تلاش وزارت کار برای همسان سازی حقوق بازنشستگان
خبر خوش معاون وزیر کار برای تعاونگران
بازار اجاره آرام گرفت+ نرخ تیرماه
حال ناخوش بازار مسکن
جزئیات  پرداخت تسهیلات کرونایی برای شرکت‌های ریلی
از پذیرش مسافران بدون ماسک معذرویم