چرا سردیس‌های بد شکل ساخته می‌شوند؟

09:49 ۷۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 493 0
چرا سردیس‌های بد شکل ساخته می‌شوند؟

ساخت مجسمه‌ها و سردیس‌های بی‌تناسب و بی‌شباهت از مشاهیر ملی در ماه‌های اخیر حاشیه‌های بسیاری را به همراه داشته است؛ آثاری که بعضاً داد هنرمندان را درمی‌آورند و به سرعت هم با هدف اصلاح از محل نصب برداشته می‌شوند.

ایسنا

یک ماه بعد از درگذشت جمشید مشایخی ـ بازیگر سرشناس کشورمان ـ سردیسی از او نصب شد. این سردیس توسط هنرمندی ساخته شد که سابقه ساخت سردیس برای شخصیت‌های دیگری همچون «همایون شهنواز» (کارگردان سریال «دلیران تنگستان») را هم در کارنامه داشت؛ ولی پس از نصب با انتقادهایی مبنی بر بی‌شباهتی اثر با مرحوم مشایخی روبه‌رو شد، به همین دلیل باری دیگر به کارگاه مجسمه‌سازی بازگشت تا این بار به درستی به اتمام برسد.

پس از اتمام حواشی مربوط به این سردیس، این بار شاهد نصب یادمانی از سعدی در شیراز بودیم که به دلیل شباهت نداشتن به تصاویر موجود از آن شاعر پرآوازه و شکل نامناسب طرح، واکنش‌هایی را از سوی کارشناسان و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

چرا سردیس‌های بد شکل ساخته می‌شوند؟
المان یادبود سعدی در شیراز که برداشته شد
چرا سردیس‌های بد شکل ساخته می‌شوند؟
سردیس جمشید مشایخی که بعدها اصلاح شد

کلیه این اتفاقات موجب شد تا ایسنا نظر تعدادی از مجسمه‌سازان را درباره‌ی سردیس‌ها و تندیس‌های بدساختی که هر چند وقت یک بار با آنها روبه‌رو می‌شویم و لزوم نگاه ملی به مشاهیر ملی را جویا شود.

در ادامه گزیده‌ای از اظهار نظرهای این افراد را در قالب یک گزارش می‌خوانید:

آمادگی انجمن مجسمه‌سازان برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس

در پی همین موضوع صحبتی با رئیس هیئت مدیره انجمن مجسمه‌سازان داشتیم. او می‌گوید: باید برای ساخت سردیس و یادبود برای مشاهیر، یک برنامه‌ریزی دقیق و مطلوب در نظر گرفته شود، به گونه‌ای که سردیس و یادبود شخصیت‌های بزرگ و ملی ما در زمان حیات آنها ساخته شود که دیگر شاهد این مشکلات نباشیم. همچنین مسئولینی که برای ساخت سردیس از مشاهیر اقدام می‌کنند، عموماً باید از پروسه ساخت آن اطلاعات کافی داشته باشند و بدانند که در ساخت یک سردیس خوب و ماندگار که بحث شباهت‌سازی مطرح است، باید زمان کافی در اختیار مجسمه‌ساز قرار گیرد.

مجیدی با بیان اینکه این موضوع از چند منظر قابل بررسی است، می‌گوید: اول نهاد سفارش‌دهنده است. آنها باید به مراتب کار حق و حقوق هنرمند را از جمله زمان کار، متریالی که با آن کار می‌کند و مبالغ قرارداد را در نظر بگیرند. بعد از آن نیز باید درباره آن شخصیت خاص مطالعه و پژوهش شود که انجام نمی‌شود. دوم اینکه هنرمندانی هم که تن به چنین کارهایی می‌دهند مشکل خودشان است. چون ممکن است هنرمند از روی استیصال تن به چنین کاری بدهد. از همه اینها بدتر سپردن کار به افراد ناکارآمد است که شاید صلاحیت آنها را انجمن اصلاً قبول نکند.

او با اعلام اینکه انجمن مجسمه‌سازان می‌تواند افراد توانا و آشنا با حوزه مجسمه‌سازی شهری را برای ساخت سردیس به شهرداری معرفی کند، بیان می‌کند: انجمن مجسمه‌سازان همیشه این آمادگی را داشته و دارد که بتواند افراد توانا در هر حوزه‌ای را با توجه به سابقه کاری‌شان برای پروژه‌های شهری معرفی کند؛ مثلاً گاهی مجسمه‌سازانی هستند که آشنایی جدی با شهر دارند یا اینکه با شخصیت و ویژگی‌های خیلی از مشاهیر آشنا هستند و می‌توانند در ساخت مجسمه آنها به خوبی عمل کنند.

نمی‌خواهم اغراق کنم اما فاجعه است!

کامبیز صبری، مجسمه‌ساز در پاسخ به پرسش ایسنا درباره دلایل ساخت سردیس‌های بدساخت بیان می‌کند: اکثر افرادی که در حال حاضر در دنیا کار ساخت سردیس را انجام می‌دهند، افراد ماهری هستند که هم آموزش آکادمیک دیده‌اند و هم تجربه‌ی زیادی دارند. ولی ما شاهد هستیم خیلی از سفارش‌های ساخت سردیس و مجسمه برای مشاهیر در کشورهایی که هنوز مسائل هنری آنها سازمان یافته و اصولی نیست به دست کسانی می‌افتد که نه آموزش آکادمیک دیده‌اند و نه ویژگی‌های چهره افراد را در قشرهای مختلف به خوبی درک کرده‌اند. بنابراین می‌بینیم که چهره شخصیت‌ها نامناسب از کار در می‌آید؛ چراکه شهرداری چنین پروژه‌ای را به هر کس که دلش بخواهد می‌سپارد.

او می‌گوید که نمی‌خواهد اغراق کند اما انجام این کار از سوی سفارش دهنده یک فاجعه است؛ زیرا بچه‌های ما این آثار را می‌بینند، از آن تأثیر می‌پذیرند و با آن بزرگ می‌شوند. چنین کارهایی ذهنیت آنها را خراب می‌کند به همین دلیل یک نوع فاجعه فرهنگی است.

صبری در پایان اظهار می‌کند: باید به سمتی برویم که ساخت چنین آثاری را کنترل کنیم تا پیش از نمایش از فیلتر صاحب‌نظران ساخت پروژه‌های شهرسازی رد شوند. برای ساخت سردیس دو تخصص از جمله شناختن جمجمه و زیرساخت‌های استخوانی فردی و همچنین کاراکترسازی و شخصیت پردازی حائز اهمیت است.

عجول بودن مدیران از دلایل اصلی سردیس‌های بدشکل

بیژن غنچه‌پور هم رفتار عجولانه و غیرکارشناسی بعضی از مدیران را از دلایل اصلی سردیس‌ها بد ساخت می‌داند و می‌گوید: عمده سردیس‌های بدساختی که از مشاهیر می‌بینیم به دلیل عجول بودن مدیران مربوطه است. درواقع علی‌رغم شرایط مالی اسفناک و قیمت پایینی که برای ساخت مجسمه به هنرمند تعلق می‌گیرد، مدیران می‌خواهند در کمترین زمان ممکن پروژه‌ای را در زمان ریاست خود افتتاح کنند. انگار که از ماندگار بودن خود بر سر پستشان مطمئن نیستد. نتیجه این عجله کردن، بی‌کیفیتی می‌شود که الآن شاهدش هستیم. با این شرایط اصلاً با نقاط دیگر دنیا از لحاظ ساخت سردیس قابل قیاس نیستیم.

این مجسمه‌ساز درباره نحوه انتخاب مجسمه‌ساز مناسب برای چنین پروژه‌هایی توضیح می‌دهد: باید برای این کار یک فراخوان عمومی به هنرمندان مجسمه‌ساز اعلام کنند تا هنرمندان مجسمه‌سازی که به این کار علاقه دارند در یک فرصت و زمان مناسب ماکت‌ها و نمونه کارهای خود را بسازند و ارائه دهند. پس از آن تمام جوانب کار توسط اساتید بررسی و بهترین ماکت انتخاب شود؛ البته باید با توجه به حجم کار زمانی کافی به هنرمند داده شود.

مجسمه‌های خنده‌دار

علیرضا آسانلو، مجسمه‌ساز و نقاش که در کارنامه کاری خود ساخت سردیس از چهره‌هایی همچون عباس کیارستمی، عزت‌الله انتظامی، ملک‌الشعرای بهار و… را دارد، بیان می‌کند که به نظر او ساخت مجسمه و سردیس در مدت زمان کوتاه توجیه پذیر نیست؛ چراکه در نهایت کار خوبی تحویل داده نخواهد شد. اگر هنرمندی در یک برهه زمانی توانایی انجام پروژه‌ای را ندارد بهتر است آن کار را قبول نکند که در آخر به دلیل خراب شدن کارش همه او را به تمسخر بگیرند.

این هنرمند معتقد است که در ساخت سردیس تنها نباید به شباهت ظاهری کار توجه کرد، بلکه باید مسیری را که آن فرد طی کرده در اثر ببینیم.

او همچنین با بیان اینکه اثری می‌تواند ماندگار باشد که نتوان آن را حذف کرد، می‌گوید: ۸۰ درصد کارهای هنری که عجولانه و با صرف هزینه‌های کلان در سطح شهر نصب می‌شوند، بی‌ربط هستند و سیاست دقیق و روشنی از ساخت این مجسمه‌ها وجود ندارد. به گونه‌ای که حتی اگر آنها را جا به جا کنیم نبودشان احساس نمی‌شود.

آسانلو در پایان می‌گوید: در ساخت اثر هنری باید شباهت شکلی کار، موضوعی که باعث شده یک مجسمه ساخته شود و اینکه آن مجسمه چه می‌خواهد بگوید، بیان شود. اینکه ما یک مجسمه از ستار خان بسازیم کار خوبی است ولی باید دید که چرا و بر اساس چه موضوعی می‌خواهیم آن مجسمه را بسازیم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

زمین‌لرزه در سیه‌چشمه آذربایجان‌غربی به ۵ روستا خسارت زد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون خسارت جانی از زلزله شامگاه شنبه در سیه‌چشمه گزارش نشده است.
اطلاعیه جمعیت هلال احمر درخصوص شایعه‌سازی‌های اخیر
در پی شایعات اخیر درباره هلال احمر و دستگیری سه نفر از مدیران سازمان تدارکات پزشکی، روابط عمومی این جمعیت ضمن انتشار اطلاعیه‌ای آن را تکذیب کرد.
انهدام باند کلاهبرداری از بیمه
باند سه نفره‌ای که اعضای آن با تصادف جرحی ساختگی اقدام به کلاهبرداری از شرکت‌های بیمه کرده بودند، منهدم شد.
همسرش را بعد از کُشتن سوار موتورسیکلت کرد!
سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان دشتستان گفت: زنی که با همدستی دو برادر خود و یک نفر دیگر، همسرش را به قتل رسانده بود دستگیر شد.
درخواست وزارت کشور از پلیس برای همکاری در اجرای طرح LEZ در کل کشور
مدیرکل دفتر حمل و نقل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از پلیس خواست تا برای اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا در شهرهای دیگر کشور همکاری کنند.
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
به دنبال درخواست یکی از شرکت‌های خودروسازی برای توقف «نصب فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مخالفت سازمان را با این خواسته اعلام و تأکید کرد که خودروسازان به بهانه تحریم قصد دارند که مصوبه فیلتر دوده را حذف کنند در حالی‌که اگر قیمت فیلتر افزایش یافته، هزینه درمان سرطان هم بیشتر شده است.
محدودیت سرعت در منطقه زیست یوزآسیایی
فرمانده پلیس راه کشور از اعمال محدودیت سرعت در جاده های واقع در منطقه عبور یوزپلنگ آسیایی خبر داد.
ویژگی‌های یک فرودگاه سبز در بریتانیا
فرودگاه بریستول بریتانیا برای عملیاتی کردن برنامه خنثی‌سازی کربن تا سال ۲۰۲۵، انرژی الکتریکی سبز ۱۰۰ درصدی با منابع تجدیدپذیر تولید می‌کند.
برگزاری نمایشگاه اوریگامی درباره حفاظت از طبیعت و حیات وحش
مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی با بیان اینکه نمایشگاه اوریگامی با موضوع حفاظت از طبیعت و حیات وحش در موزه تنوع زیستی پردیسان دایر است، گفت: اوریگامی می تواند کودک را نسبت به محیط زیست اطرافش و طبیعت حساس‌تر کند و در نهایت منجر به حفاظت او از محیط زیست تا سن بزرگسالی شود.
حقایقی درباره آلودگی پلاستیکی
دولت‌ها، محققان، سازمان‌های غیر دولتی و فعالان محیط زیستی همواره در تلاش بوده‌اند تا به آلودگی پلاستیکی که به حیات دریایی و اقیانوس‌ها آسیب می‌زند، پایان دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
به دنبال درخواست یکی از شرکت‌های خودروسازی برای توقف «نصب فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مخالفت سازمان را با این خواسته اعلام و تأکید کرد که خودروسازان به بهانه تحریم قصد دارند که مصوبه فیلتر دوده را حذف کنند در حالی‌که اگر قیمت فیلتر افزایش یافته، هزینه درمان سرطان هم بیشتر شده است.
درآمد میلیاردی آموزش و پرورش از سود فروش «لباس فرم» صحت دارد؟
معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش آموزی توضیحاتی درباره فرآیند ساماندهی روپوش فرم دانش آموزی ارائه و تاکید کرد که این سازمان تا کنون ریالی از استان‌ها بابت درصد فروش لباس فرم دانش آموزی اخذ نکرده است.
اقلام مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس- تصمیم‌گیری درباره برنامه ˮشیر مدرسهˮ
مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن بیان ویژگی‌های پایگاه تغذیه استاندارد در مدارس، ‌ درباره اقلام مجاز و غیرمجاز در پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس و همچنین سرانجام برنامه توزیع شیر در مدارس در سال تحصیل جاری، توضیح داد.
موشن‌گرافی - در برابر آنفلوآنزا چه کنیم؟
تزریق واکسن آنفلوآنزا پرسشی است که هر سال در آغاز فصل پائیز برای افراد زیادی ایجاد می‌شود. مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند زمان مناسب برای تزریق این واکسن، پیش از شروع فصل پائیز یعنی اوایل شهریور است. شست‌وشوی دست‌ها در پیشگیری از ابتلا به این بیماری حرف اول را می‌زند؛ در عین حال باید با استفاده از دستمال، هنگام عطسه و سرفه، از پخش ترشحات آن جلوگیری کرد.
چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟
اصرار سازمان امور مالیاتی بر نصب کارتخوان در مطب‌ها و تعیین ضرب‌الاجل برای پزشکان از یک سو و مقاومت جمعی از پزشکان در برابر آن نیز از سوی دیگر، چالشی است که از زمان طرح لایحه بودجه 98 به راه افتاده و همچنان هم داغ است؛ مبحثی که مسوولان سازمان امور مالیاتی مصمم به پایان آن بوده و در اظهاراتی طی نشستی خبری، با پزشکان اتمام حجت کردند...
«صفر تا سکو» نامزد جشنواره «ریندنس» شد
اطلاعیه خانه سینما درباره مالیات بر ارزش افزوده
-آنچه در دورهمی سینماگران هرمزگان گذشت-
آمار متقاضی‌های حضور در جشنواره‌ی فیلم رشد
چهار فیلم جدید به سینماها می‌آیند
نمایش و نقد فیلم«کربلا جغرافیای یک تاریخ»
اعلام جدیدترین مجوزهای صادره سینمایی
پولاد کیمیایی بازیگر علی عطشانی شد
جایزه اول جشنواره «دوویل» به «گاو» رسید
اعلام اسامی فیلم‌های راه‌یافته به بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران