تدارک "مسعود دلخواه" برای اجرای یک نمایش طنز

09:48 ۱۷ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 305 0
تدارک ˮمسعود دلخواهˮ برای اجرای یک نمایش طنز

مسعود دلخواه در تدارک یک اثر متفاوت و طنز است که شهریورماه بر صحنه تماشخانه ایرانشهر ببرد.

ایسنا

این کارگردان تئاتر درباره نحوه تولید و اجرای این نمایش به ایسنا گفت: ابتدا قصد داشتم پروژه نسبتاً سنگینی را که تعداد بازیگرانش زیاد بود و یک تایم دو و نیم ساعته داشت، در این تابستان در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه ببرم. اما به دلیل اینکه تئاترها دو اجرایی هستند و باید در یک روز دو نمایش به روی صحنه بروند، امکان اجرای چنین پروژه‌ای وجود نداشت، بنابراین من به اجرای یک کار سبک‌تر و کم پرسناژتر اکتفا کردم و آن نمایش‌نامه‌ای است به نام «هیچ چیز جدی نیست» نوشته "ریچ اورلاف".
او افزود: محتوای آثار این نویسنده آمریکایی طنز است اما طنزی که مخاطبان را به فکر وامی‌دارد. همچنین محتوای اغلب نوشته‌های او ضد نظام سرمایه‌داری آمریکاست. آثار متنوع او توانسته جوایز متعددی در نمایش‌نامه‌نویسی امروز آمریکا به دست آورد. در حال حاضر "اورلاف" به عنوان یکی از پرکارترین نمایشنامه‌نویسان معرفی می‌شود و با این اجرا نمایش «هیچ چیز جدی نیست» به معرفی این نمایش‌نامه‌نویس جوان می‌پردازیم.
دلخواه درباره محتوای این نمایش بیان کرد: هفت نمایش‌نامه طنز "اورلاف" در کتاب «هیچ چیز جدی نیست» ترجمه عبدالمحمد دلخواه آورده شده است که من چهار تا از آن‌ها با هم ادغام کردم و یک دراماتورژی صورت گرفته که یک داستان را با اپیزودهای مختلف مطرح می‌کند.
او با بیان اینکه "انتخاب این نمایش‌نامه به چند دلیل بود" ادامه داد: یکی از دلایل انتخاب این نمایش این بود که بعد از دو کار پر جمعیت و سنگین «مفیستو» و «شاه لیر» تصمیم گرفتم یک کار کم جمعیت‌تر، سبک‌تر و طنز کار کنم. البته این کار کمدی نیست.
دلخواه تصریح کرد: این نمایش به وضعیت و مشکلات خود تئاتری‌ها می‌پردازد. داستان این نمایش درباره گروه تئاتری است که می‌خواهند نمایشی را به صحنه ببرند و با حواشی و اتفاقاتی همراه می‌شوند. بخشی از محتوای این نمایش خود به خود به وضعیت تئاتر در شرایط فعلی مربوط می‌شود.
او در پایان گفت: به زودی تمرین‌های خود را به طور جدی آغاز می‌کنیم و شهریور ماه در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌بریم. همچنین برخی از بازیگران این نمایش مشخص شده‌اند و با نیم دیگری از آن‌ها در حال مذاکره هستیم. رحیم نوروزی، نگار عابدی، حمیدرضا هدایتی، ناصر آشوری و پریسا رضایی از بازیگران قطعی این اثر هستند.
این کارگردان در آبان ۹۷ نمایش «شاه لیر» را در سالن اصلی تئاترشهر روی صحنه برد و بازیگرانی چون مهدی سلطانی، الهام پاوه نژاد، بهاره رهنما، خسرو شهراز، رحیم نوروزی، محمدصادق ملک، ناصر عاشوری، محمدرضا علی اکبری، حمیدرضا هدایتی، محمد صدیقی مهر، محبوبه تفضلی، یلدا قشقایی، سجاد بابایی، محمد صادقی، امیرحسین سرداریان، حسین ابراهیمی، سعید عظیمی، سپاس رضایی، افشین حسنلو، فربد غفاری، محمد پیرالیاس، رضا ایزدخواه، منصور تمیزی فر، حمیدرضا جهانگیری، سعید مصطفایی، میلاد پاک سرشت، حامد عباس پور، حامد آرامی، مجید قنبری، سارا خسروی، الهام قندهاری در آن ایفای نقش کرده‌اند. همچنین نادر مشایخی آهنگساز و رهبر گروه موسیقی این نمایش بود.
نمایش دیگری که دلخواه به آن اشاره کرد، نمایش «مفیستو» است که دی ماه ۹۶ در تالار مولوی به کارگردانی دلخواه اجرا شده است و مرتضی اسماعیل‌کاشی، محمدرضا علی‌اکبری، سیاوش چراغی‌پور، پریسا رضایی، امیرحسین سرداریان، اشکان هورسان، افسون دلخواه، محبوبه تفضلی، راحیل روحانی‌زاده، فرزانه زینتی، معصومه بیگی، محمد صادقی، مصطفی مقیمی، مرتضی کوهی، فرزین حاجیلو، محمدعلی شهیدی، رضا موسوی، منا رستگار، امیرحسین قنبری، عاطفه خداکرمی، احسان صاحب‌الزمانی، محمدرضا میرزاخانی، محمدرضا حسینی‌کرم، میلاد افواج در آن بازی کرده‌اند. 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اعلام ۶۳ رشته محل جدید ارشد دانشگاه آزاد-ثبت نام تا ۵ مرداد ادامه دارد
مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ضمن صدور اطلاعیه ای درخصوص افزایش رشته محل های کارشناسی ارشد، ۶۳ رشته محل جدید برای این مقطع تحصیلی اعلام کرد.
هنوز در برخی موارد تصمیم‌گیری با دانشگاه آزاد مشکل داریم-تلاش بر تقویت کیفی دانشگاه‌ها است
وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد در برخی موارد تصمیم‌گیری اصرار دارد رویه سابق استقلال خود را طی کند، گفت: پذیرش دانشجو و ظرفیت پذیرش از جمله مواردی هستند که هماهنگی در خصوص تصمیم‌گیری در این زمینه‌ها از سوی این دانشگاه با وزارت علوم به سختی صورت می‌گیرد.
جامعه‌ دانشگاهی، بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور می‌شود
«امروز نوبت سمیعی و فردا نوبت ماست؛ اما به هوش باشیم که جامعه‌ی دانشگاهی کشور بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور خواهد شد.»
ضرورت آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی
وزیر بهداشت بر ضرورت آشنایی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی تاکید کرد و گفت:به منظور تحول فرهنگی مناسب در دانشگاه های علوم پزشکی، لازم است دانشجویان با چهره های برجسته عرصه فرهنگ، علم و هنر سرزمین مان ایران آشنا شوند.
برنامه‌های قبلی با قوت اجرایی می‌شوند-اصلاحاتی در روش‌های اجرایی برنامه‌های آموزشی خواهیم داشت
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که برنامه‌ها و اقدامات گذشته معاونت آموزشی این وزارت خانه با قوت وقدرت اجرایی و ادامه خواهد داشت گفت: ممکن است به دلیل تجربیات خود در روش‌ها و شیوه‌های اجرای این برنامه‌ها اصلاحاتی انجام دهم.
نهادهای فرا ستادی، آموزش عالی را به خود واگذارند-دانشگاه آزاد خود را تافته جدابافته نداند
معاون آموزشی سابق وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد نباید خود را تافته جدا بافته از آموزش عالی بداند چرا که جزو زیر نظام های آموزش عالی است، گفت: این دانشگاه باید خود نقش مثبت و منفی خود را در عرصه آموزش عالی بررسی کند و ببیند جه اندازه در این عرصه موثر بوده است.
حل مشکل دانشجویان ستاره‌دار به روایت وزیر علوم
سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره دانشجویانی که مشکلاتی برای ادامه تحصیل داشته‌اند، گفت که طبق گزارش وزیر علوم اکثریت این دانشجویان مشکلاتشان رفع شده است و مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.
نقش موثر جهاد دانشگاهی در پیشرفت جایگاه علمی کشور
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند در پیشرفت جایگاه علمی کشور در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی حضور موثر داشته باشد و کمک کند.
امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی
نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ به صورت کارنامه منتشر شده و داوطلبان مجاز تا آخر وقت امروز یکشنبه ۳۰ تیر فرصت انتخاب رشته دارند.
دانشگاه آزاد به دنبال تعلیم و تربیت مدون است-لزوم ارتباط مستمر دانشگاه با نهادهای رسمی کشور
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه این دانشگاه یک بستر جامع برای تعلیم و تربیت است، گفت: این دانشگاه به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماهینی از لیست پرسپولیس خط خورد
سرمربی پرسپولیس سومین بازیکن مازاد تیم را به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.