اروپا توان کافی برای مقابله با آمریکا را ندارد- اقدام در برابر اقدام؛ پاسخ ایران به تعلل‌هاست

05:00 ۱۷ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 707 0
اروپا توان کافی برای مقابله با آمریکا را ندارد- اقدام در برابر اقدام؛ پاسخ ایران به تعلل‌هاست

یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان این‌که ایران اگر صرفا با افزایش توان هسته‌ای بخواهد غرب را به تجدید نظر وادار کند، در این مسیر موفق نخواهد بود، گفت: افزایش توان هسته‌ای خوب است اما به تنهایی کافی نیست و باید در کنار آن توان اقتصادی خود را نیز افزایش دهیم.

ایسنا

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا درباره اقدام اخیر اروپایی‌ها در مساله اینستکس و همچنین افزایش ذخایر اورانیوم ایران اظهار کرد: واقعیت این است که اتحادیه اروپا در حال تغییر و تحول ناشی از انتخابات پارلمان اروپا است، روز گذشته کاندیدای ریاست سیاست خارجی و همچنین رئیس کمیسیون اروپا معرفی شدند، بنابراین به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا در حال انتقال قدرت است.
وی افزود: از سوی دیگر طی یکسال گذشته اروپایی‌ها نشان داده‌اند که قدرت مقابله با هژمونی آمریکا را ندارند و ریسک همکاری با ایران را نمی‌پذیرند . در واقع اروپایی‌ها توان این‌که بخواهند با آمریکا مقابله کرده و نیازهای ایران را تأمین کنند، ندارند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: طرف ایرانی هم با این شرایط نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و لذا تاکنون اقداماتی مانند افزایش ذخایر اورانیوم را انجام داده تا طرف اروپایی و آمریکایی را به تجدید نظر وادار کند.
بهشتی‌پور با تاکید بر این‌که نباید اقدامات خود را به تنهایی انجام دهیم، گفت: افزایش توان هسته‌ای خوب است اما به تنهایی کافی نیست، باید علاوه بر این اقدامات، توان اقتصادی خودمان را افزایش دهیم و صرفاً اتکا کردن به افزایش توان هسته‌ای کفایت نمی‌کند ، همچنین از طریق دیپلماسی عمومی باید افکار عمومی دنیا را متقاعد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ایران اگر صرفاً با افزایش توان هسته‌ای بخواهد غرب را به تجدید نظر وادار کند، در این مسیر موفق نخواهد بود، زیرا اولاً اروپا توان کافی برای مقابله با هژمونی آمریکا را ندارد. اینستکس اقدامی محدود برای مقابله با سلطه مالی آمریکا بر بانک‌ها و شرکت‌های دنیا است اما اروپایی‌ها نشان داده‌اند که توان کافی برای مقابله با هژمونی آمریکا را ندارند.
این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: برای این که آمریکا مجبور به تجدید نظر شود افزایش توان هسته‌ای ما به تنهایی کفایت نمی‌کند، باید توان اقتصادی را افزایش دهیم و از نظر دیپلماسی عمومی به دنیا نشان دهیم که آمریکایی‌ها باعث و بانی همه مشکلات به وجود آمده هستند چرا که اولین بار آن‌ها از برجام خارج شدند و پس از آن هم در مورد اورانیوم غنی شده در ایران گفتند که نمی‌توانند آن را خریداری یا با اورانیوم طبیعی معاوضه کنند.
بهشتی‌پور افزود: منع آمریکایی‌ها به این معنی است که عملاً ایران غنی‌سازی را متوقف کند که چنین کاری را ایران طبق برجام نباید انجام دهد زیرا براساس برجام غنی سازی اورانیوم ولو به شکل محدود باید ادامه یابد و این آمریکا است که با تحریم مازاد اورانیوم غنی شده در ایران و خرید و فروش یا معاوضه و مازاد آب سنگین باعث چنین روندی شده است، بنابراین دنیا باید متقاعد شود که با این تفکر مقابله جدی کند.
وی همچنین در پایان اظهار کرد: اکنون سیاست ایران سیاست اقدام در برابر اقدام است؛ یعنی اگر طرف اروپایی اقدامی انجام داد، ایران به وضعیت اردیبهشت ۹۸ بر می‌گردد و اگر اقدامی نکردند، ایران مجبور است برای این که طرف مقابل را به تجدید نظر وادار کند سیاست در پیش گرفته را ادامه دهد و به گونه‌ای حرکت کند که هم در غنی سازی و هم تولید آب سنگین برایش محدودیتی نباشد . البته تمام این مراحل زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و به هیچ وجه تخطی از
ان پی تی محسوب نمی‌شود و هیچ انحرافی در روند فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران به شمار نخواهد رفت.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فضاپیمای هندی ˮچاندرایان -۲ˮ امروز پرتاب می‌شود
هند هفته پیش که پس از تلاش‌های بسیاری، پرتاب کاوشگر تحقیقاتی "چاندرایان -۲"(Chandrayaan-۲) را به دلیل نقص فنی(نشت سوخت) به تعویق انداخت، اکنون دست از تلاش برنداشته و قصد دارد امروز این فضاپیمای را به سمت ماه بفرستد.
تازه‌ترین خبرها از تیم خودروی خورشیدی دانشگاه میشیگان
پژوهشگران "دانشگاه میشیگان"، طراحی جدیدی برای خودروی خورشیدی این دانشگاه ارائه داده‌اند که کارایی آن را افزایش می‌دهد.
گام بلند دانشگاه ˮبوفالوˮ در تنظیم ژنوم انسان و درمان سرطان و بیماری‌های عصبی
دانشمندان دانشگاه "بوفالو" تلاش‌های گسترده‌ای را برای تنظیم ژنوم انسان انجام می‌دهند و به تازگی به پیشرفت بزرگی در این مسیر دست یافته‌اند.
رباتهایی که در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن خواهیم دید
"المپیک ۲۰۲۰ "(۲۰۲۰ Summer Olympics) ژاپن از این حیث که پر از فناوری‌های جالب و ربات‌های کارآمد است، قطعا هیجان انگیز خواهد بود. اکنون اسپانسرهای این المپیک از ربات‌های جدیدی که برای کمک به افراد توسعه داده‌اند، رونمایی کرده‌اند.
آمار بالای آزار جنسی در دانشگاه‌های انگلیس گریبان کمبریج را هم گرفت
آمارها حاکی از آن است که میزان آزار و اذیت‌های جنسی و تجاوز در دانشگاه‌های انگلیس ۱۰ برابر شده است.
کفش‌هایی که از تسخیر ماه الهام گرفته‌ شده‌اند+تصاویر
نیم قرن پیش ناسا برای نخستین بار توانست قدم انسان را طی ماموریت "آپولو 11" به کره ماه باز کند و از آن پس این اتفاق به عنوان شاید تاریخی‌ترین کار بشر الهام‌بخش بسیاری از صنایع و هنرها شد.
کنترل بی‌سیم اعضای مصنوعی با کمک سیگنال‌های زیستی
پژوهشگران آلمانی توانستند امکان کنترل اعضای مصنوعی را با کمک سیگنال‌های زیستی فراهم کنند.
پیشگیری و درمان استرس با بررسی پرندگان آوازخوان
پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با بررسی تاثیر عوامل استرس‌زا در پرندگان آوازخوان، روش‌هایی برای پیشگیری از استرس و درمان آن ارائه دهند.
توسعه کاتالیزور کامپوزیتی زیست سازگار به منظور تصفیه آب
پژوهشگران "موسسه علم و فناوری کره "(KIST) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک فرایند تصفیه فاضلاب شده‌اند که طی آن از یک محصول جانبی شایع در کشاورزی برای حذف آلاینده‌ها و هورمون‌های محیطی که به عنوان "غدد درون‌ریز" شناخته می‌شوند،‌ استفاده می کنند.
دانشگاه‌های دنیا به جنگ با تغییرات آب و هوایی می‌روند
در حال حاضر تغییرات آب و هوایی مشکلات زیادی برای جوامع ایجاد کرده و بسیاری از افراد در اقدامات مختلف دولت‌ها، موسسات و دیگر مراکز فعال در مقابله با تغییرات آب و هوایی شرکت دارند. در این میان دانشگاه‌ها نیز مستثنی نیستند و در حال حاضر در تلاش برای دستیابی به تبدیل شدن به دانشگاه سبز هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماهینی از لیست پرسپولیس خط خورد
سرمربی پرسپولیس سومین بازیکن مازاد تیم را به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.