شیر یا خط می‌انداختند، کدام اثر تاریخی را برای خود بردارند

11:50 ۷۳ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 845 0
شیر یا خط می‌انداختند، کدام اثر تاریخی را برای خود بردارند

بزرگداشت برای فیروز باقرزاده، کسی که بعد از عزت‌الله نگهبان، باستان‌شناسی ایران را وام‌دار او می‌دانند، هر چند در سکوت خبری و بدون حضور مسئولان میراث‌فرهنگی در رده‌های بالا برگزار شد، اما همچنان جایگاه او در باستان‌شناسی ایران، به اندازه‌ای است که بازی شیر یا خط مسئولان تصویب کننده قانون عتیقات ۱۳۰۹ برای تقسیم اموال فرهنگی ایران بین خود را لغو کرد.

ایسنا

رئیس موزه ملی ایران فیروز باقرزاده را مردی از نسل نجیب و سخت‌کوش باستان‌شناسی ایران دانست که عمر و تخصص خود را وقف ایران کرد و جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری از خدمت‌های او استفاده‌های زیادی برد.
به گزارش ایسنا، جبرئیل نوکنده - رئیس موزه ملی ایران - در بزرگداشت «فیروز باقر زاده»، او را مردی از نسل نجیب و سخت‌کوش باستان‌شناسی ایران دانست که عمر و تخصص خود را وقف ایران کرد و جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری از خدمت‌های او استفاده‌های زیادی برد.
او گفت: سبقه علمی و عملکرد او گواه آن است که باقرزاده بر معنا و مفعهوم حفاظت و صیانت از میراث ایرانی شکلی عملی بخشیده است و چارچوب‌مند فعالیت‌های باستان‌شناسی در سرلوحه کارهایش بوده است.
وی با اشاره به این‌که باقرزاده در طول مسئولیت خود علاوه بر ایجاد بسترهای پژوهش برای پژوهشگران داخلی و بین‌المللی، برگزاری کنگره‌های باستان‌شناسی و انتشار نتایج پژوهش‌ها را جزو مهمترین دغدغه‌هایش بود و نسبت به این موضوع پافشاری می‌کرد، افزود: وقتی او ریاست مرکز باستان‌شناسی و موزه ایران باستان را بر عهد داشت، نزدیک به ۴۰ سال از ساخت موزه می‌گذشت که اقداماتی را برای استانداردسازی موزه ایران باستان آغاز کرد، اما هنوز و بعد از گذشت چند دهه آن‌ها کامل محقق نشده‌اند.
نوکنده «طرح مقاوم‌سازی موزه ایران باستان و تبدیل فضاهای حیاط مرکزی موزه به مرکز نمایش آثار»، «ساخت گنجینه مرکزی (مخزن مرکزی)، «بهسازی طبقه همکف موزه اسلامی» و «طرح ساماندهی اموال فرهنگی – تاریخی» را از اقداماتی دانست که به درخواست باقرزاده در موزه ملی ایران آغاز شده بودند، اما هنوز تکمیل نشدند.
او همچنین از زبان صادق ملک‌شهمیرزادی - باستان‌شناس پیشکسوت -  که به دلیل مشکلاتی نتوانسته بود در جلسه‌ی بزرگداشت دکتر باقرزاده شرکت کند، گفت: کتاب «گفتارهایی در باستان شناسی» را به دکتر باقر زاده تقدیم کرده و در آن نوشته است: «این مجموعه را به دکتر باقرزاده که در زمان مسئولیت خود در مقام ریاست مرکز باستان‌شناسی ایران که اعتلای پژوهش‌های باستان‌شناسی در ایران به همراه باستان‌شناسان ایرانی سنگ تمام گذاشت، تقدیم می‌کند.»
تلاش باقر زاده برای حفاظت از آثار تاریخی در مقابل قانون ۱۳۰۹ عتیقات میرعابدین کابلی - باستان‌شناس پیشکسوت - و از نزدیک‌ترین باستان‌شناسان آن دوره به فیروز باقرزاده – با اشاره به تصویب قانون عتقیقات در سال ۱۳۰۹ گفت: ان قانون یکسری مسائل را مطرح می‌کرد، براساس ان باستان‌شناسانی که اشیایی را از محوطه‌های تاریخی به دست می‌آوردند  می‌توانستند آثار را بین موزه ملی ایران و خودشان تقسیم کنند.
او یکی از اتفاقات دردناک حوزه باستان‌شناسی در آن سال‌های ابتدایی را براساس این قانون، سکه هوا انداختن عده‌ای از مدیران باستان‌شناسی، اداره دارایی و چند کارشناس دیگر بیان کرد که آثار تاریخی به دست امده از کاوش‌ها را بین خود تقسیم می‌کردند و با شیر و خط انداختن ۱۰ قلم شی در این میان به عنوان سهم مخصوص موزه ایران باستان انتخاب می‌شد.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۰ چندین مدیر کل در این حوزه تغییر کردند، اما هیچ کدام به این کار نپرداختند تا بخواهند جلوی این قانون را بگیرند، اما باقرزاده تلاش خود را در این زمینه کرد.
داستانی که باقرزاده برای انجام هر کاری داشت ریاضی - یکی از همکاران فیروز باقر زاده در قبل از انقلاب در اداره مالی باستان‌شناسی -، با بیان این‌که ۲۳ بهمن ۱۳۵۳ به عنوان حسابدار در مرکز باستان‌شناسی ان زمان که باقرزاده مسئول آن بوده، استخدام شده است، گفت: هر روز صبح او را می‌دیدم که ساعت ۶ و نیم صبح وارد موزه ملی ایران می‌شد و بعد از صحبت با باغبانان موزه و چک سرویس‌های بهداشتی و همه کارهایی که باید انجام می‌شدند، ساعت ۶:۵۵ دقیقه نامش را دفتر ساعت‌زنی می‌نوشت، و سراغ دیگر کارهایش می‌رفت.
او با بیان این‌که باقرزاده برای باستان‌شناسی داستان داشت، اظهار کرد: نخستین نوشته باقرزاده سال ۱۳۳۱ در مجله هنر و مردم منتشر شد، او یک مقاله کوتاه درباره‌ی فن گیوه‌بافی نوشت، او هر چیزی را با داستان خاص خود شروع می‌کرد، حتی باستان‌شناسی را. او روی تک‌تک همه‌ی افراد در اداره‌اش حساب باز می‌کرد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

ثبت رکورد جدید طناب‌زنی جهان توسط ورزشکار یاسوجی + عکس
‌ناصر احمدی، ورزشکار امدادگر یاسوجی هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد عصر روز یکشنبه، 25 شهریور ماه با 34 سال سن، با ثبت رکورد جهانی طناب زنی، ۱۶۰۹ متر در حال دویدن را در زمان ۶ دقیقه و۳۰ ثانیه، به نام خود به ثبت رساند.
برگزاری دوره پیشرفته بین المللی مربی بدنساز  با حضور مدرس یوفا
هفتمین دوره پیشرفته بین المللی مربی بدنساز ویژه رشته های ورزشی با حضور مدرس پرتغالی یوفا در تهران برگزار می شود.
شمس: انصاری‌فرد که فوتسال پرسپولیس را منحل کرد، حالا به حرفش عمل کند
سرمربی اسبق تیم ملی فوتسال می‌گوید انصاری‌فرد حالا که مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شده تیم فوتسال این باشگاه را راه بیندازد.
از تشویق ایسلندی در ایران تا پرتاب بطری در عربستان
«با جدایی برانکو از پرسپولیس حداقل تا امروز تهران اشک نریخت اما بازنده بزرگ این انتقال، الاهلی و شخص برانکو بودند. از تشویق ایسلندی صد هزار نفری در ورزشگاه آزادی، به پرتاب بطری و سنگ در ورزشگاه مدرن الاهلی فقط در دو ماه... این نزول تاریخی پروفسور همراه با کم‌طاقتی مدیران عربستانی به بار نشست.»
برانکو اخراج از الاهلی را رد کرد
سرمربی کروات الاهلی عربستان هنوز اخراج خود را قبول ندارد و تاکید کرد که از سوی باشگاه اطلاعی به او در این باره داده نشده است.
اپوزیسیون ونزوئلا گفت‌وگو با مادورو را «تمام شده» دانست
اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کرد، گفت‌وگوهایی با میانجیگری وزارت خارجه نروژ برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور به پایان رسیده است؛ شش هفته پیش دولت نیکولاس مادورو مشارکت در گفت‌وگوها را تعلیق کرده بود.
ˮقیس سعیدˮ و ˮنبیل القرویˮ در مسیر راهیابی به دور دوم انتخابات تونس
در پی نتایج نظرسنجی‌های انجام شده، دو کاندیدا انتخابات ریاست جمهوری تونس که خودشان را مخالف نظام این کشور معرفی می‌کنند، اعلام کردند که احتمال راهیابی آنها به دور دوم انتخابات وجود دارد.
دیدار بشار اسد با فرستاده پوتین
فرستاده رئیس‌جمهور روسیه در سفر به سوریه با بشار اسد دیدار و با او درباره تحولات این کشور بحث و گفتگو کرد.
با خواندن این سوره‌ از فرشته مرگ چشم روشنی بگیرید
سوره مومنون بیست و سومین سوره قرآن است که در جزء هجدهم آن قرار دارد.
تمرینات مشترک نیروهای ضربتی مصر و یگان ویژه آمریکا
نیروهایی از گردان ضربتی مصر به همراه نیروهای ویژه آمریکایی تمرینات مشترک "جی‌سی‌ای‌تی" برای مبارزه با تروریسم را در میدان‌های آموزش رزمی نیروهای ضربتی اجرا کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه‌گانه حاشیه‌ساز بیرانوند در ۵ ماه!
«رفتار ناشایست با نیروی انتظامی»، «برخورد تحریک آمیز با هواداران تراکتور» و «خداحافظی از فوتبال ایران»، سه‌گانه حاشیه‌های دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران است که در چند ماه اخیر از خودش به نمایش گذاشته. بازیکنی که با وجود کیفیت و قابلیت‌های فنی بالا، با بروز حاشیه‌های بی‌مورد، فوتبال حرفه‌ای خود را زیر سوال می‌برد.
چرا دائم احساس خستگی می‌کنید؟
بیشتر ما به طور منظم با خستگی‌های روزانه مواجه هستیم، در حقیقت بسیاری از مردم تصور می‌کنند که خستگی تمام وقت فقط بخشی از زندگی پرمشغله قرن ۲۱ است.
به زیر کشیده‌شدن سبز اموی و پرچم سیاه داعش شما را افسرده کرد
یک روزنامه اجاره‌ای مدعی شد سیاه‌پوش کردن شهر (در ایام عزاداری سالار شهیدان)، موجب افسردگی و افزایش خودکشی می‌شود!
ثبت رکورد جدید طناب‌زنی جهان توسط ورزشکار یاسوجی + عکس
‌ناصر احمدی، ورزشکار امدادگر یاسوجی هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد عصر روز یکشنبه، 25 شهریور ماه با 34 سال سن، با ثبت رکورد جهانی طناب زنی، ۱۶۰۹ متر در حال دویدن را در زمان ۶ دقیقه و۳۰ ثانیه، به نام خود به ثبت رساند.
برگزاری دوره پیشرفته بین المللی مربی بدنساز  با حضور مدرس یوفا
هفتمین دوره پیشرفته بین المللی مربی بدنساز ویژه رشته های ورزشی با حضور مدرس پرتغالی یوفا در تهران برگزار می شود.
محبوب‌ترین شهرهای هشتگ‌شده در اینستاگرام
نمایش میراث ارزشمند کلیسای نوتردام
ایلی که طولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را می‌پیماید
مزایده یک سکه اسلامی نادر و ارزشمند در لندن
مراکش میزبان مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری شد
بازار تبریز به مانند بازار استانبول می‌شود؟
زلزله چالدران به بناها و آثار تاریخی منطقه آسیب نزده است
شکایت از «رکن‌آبادی»، سرانجام «عمره» و قاچاق گوشی با زائر
موهای ˮگنبد قابوسˮ سبز شد!
ثبت اراضی عباس‌آباد در سازمان جهانی گردشگری