شیر یا خط می‌انداختند، کدام اثر تاریخی را برای خود بردارند

11:50 ۳۷۲ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 1,394 0
شیر یا خط می‌انداختند، کدام اثر تاریخی را برای خود بردارند

بزرگداشت برای فیروز باقرزاده، کسی که بعد از عزت‌الله نگهبان، باستان‌شناسی ایران را وام‌دار او می‌دانند، هر چند در سکوت خبری و بدون حضور مسئولان میراث‌فرهنگی در رده‌های بالا برگزار شد، اما همچنان جایگاه او در باستان‌شناسی ایران، به اندازه‌ای است که بازی شیر یا خط مسئولان تصویب کننده قانون عتیقات ۱۳۰۹ برای تقسیم اموال فرهنگی ایران بین خود را لغو کرد.

ایسنا

رئیس موزه ملی ایران فیروز باقرزاده را مردی از نسل نجیب و سخت‌کوش باستان‌شناسی ایران دانست که عمر و تخصص خود را وقف ایران کرد و جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری از خدمت‌های او استفاده‌های زیادی برد.
به گزارش ایسنا، جبرئیل نوکنده - رئیس موزه ملی ایران - در بزرگداشت «فیروز باقر زاده»، او را مردی از نسل نجیب و سخت‌کوش باستان‌شناسی ایران دانست که عمر و تخصص خود را وقف ایران کرد و جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری از خدمت‌های او استفاده‌های زیادی برد.
او گفت: سبقه علمی و عملکرد او گواه آن است که باقرزاده بر معنا و مفعهوم حفاظت و صیانت از میراث ایرانی شکلی عملی بخشیده است و چارچوب‌مند فعالیت‌های باستان‌شناسی در سرلوحه کارهایش بوده است.
وی با اشاره به این‌که باقرزاده در طول مسئولیت خود علاوه بر ایجاد بسترهای پژوهش برای پژوهشگران داخلی و بین‌المللی، برگزاری کنگره‌های باستان‌شناسی و انتشار نتایج پژوهش‌ها را جزو مهمترین دغدغه‌هایش بود و نسبت به این موضوع پافشاری می‌کرد، افزود: وقتی او ریاست مرکز باستان‌شناسی و موزه ایران باستان را بر عهد داشت، نزدیک به ۴۰ سال از ساخت موزه می‌گذشت که اقداماتی را برای استانداردسازی موزه ایران باستان آغاز کرد، اما هنوز و بعد از گذشت چند دهه آن‌ها کامل محقق نشده‌اند.
نوکنده «طرح مقاوم‌سازی موزه ایران باستان و تبدیل فضاهای حیاط مرکزی موزه به مرکز نمایش آثار»، «ساخت گنجینه مرکزی (مخزن مرکزی)، «بهسازی طبقه همکف موزه اسلامی» و «طرح ساماندهی اموال فرهنگی – تاریخی» را از اقداماتی دانست که به درخواست باقرزاده در موزه ملی ایران آغاز شده بودند، اما هنوز تکمیل نشدند.
او همچنین از زبان صادق ملک‌شهمیرزادی - باستان‌شناس پیشکسوت -  که به دلیل مشکلاتی نتوانسته بود در جلسه‌ی بزرگداشت دکتر باقرزاده شرکت کند، گفت: کتاب «گفتارهایی در باستان شناسی» را به دکتر باقر زاده تقدیم کرده و در آن نوشته است: «این مجموعه را به دکتر باقرزاده که در زمان مسئولیت خود در مقام ریاست مرکز باستان‌شناسی ایران که اعتلای پژوهش‌های باستان‌شناسی در ایران به همراه باستان‌شناسان ایرانی سنگ تمام گذاشت، تقدیم می‌کند.»
تلاش باقر زاده برای حفاظت از آثار تاریخی در مقابل قانون ۱۳۰۹ عتیقات میرعابدین کابلی - باستان‌شناس پیشکسوت - و از نزدیک‌ترین باستان‌شناسان آن دوره به فیروز باقرزاده – با اشاره به تصویب قانون عتقیقات در سال ۱۳۰۹ گفت: ان قانون یکسری مسائل را مطرح می‌کرد، براساس ان باستان‌شناسانی که اشیایی را از محوطه‌های تاریخی به دست می‌آوردند  می‌توانستند آثار را بین موزه ملی ایران و خودشان تقسیم کنند.
او یکی از اتفاقات دردناک حوزه باستان‌شناسی در آن سال‌های ابتدایی را براساس این قانون، سکه هوا انداختن عده‌ای از مدیران باستان‌شناسی، اداره دارایی و چند کارشناس دیگر بیان کرد که آثار تاریخی به دست امده از کاوش‌ها را بین خود تقسیم می‌کردند و با شیر و خط انداختن ۱۰ قلم شی در این میان به عنوان سهم مخصوص موزه ایران باستان انتخاب می‌شد.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۰ چندین مدیر کل در این حوزه تغییر کردند، اما هیچ کدام به این کار نپرداختند تا بخواهند جلوی این قانون را بگیرند، اما باقرزاده تلاش خود را در این زمینه کرد.
داستانی که باقرزاده برای انجام هر کاری داشت ریاضی - یکی از همکاران فیروز باقر زاده در قبل از انقلاب در اداره مالی باستان‌شناسی -، با بیان این‌که ۲۳ بهمن ۱۳۵۳ به عنوان حسابدار در مرکز باستان‌شناسی ان زمان که باقرزاده مسئول آن بوده، استخدام شده است، گفت: هر روز صبح او را می‌دیدم که ساعت ۶ و نیم صبح وارد موزه ملی ایران می‌شد و بعد از صحبت با باغبانان موزه و چک سرویس‌های بهداشتی و همه کارهایی که باید انجام می‌شدند، ساعت ۶:۵۵ دقیقه نامش را دفتر ساعت‌زنی می‌نوشت، و سراغ دیگر کارهایش می‌رفت.
او با بیان این‌که باقرزاده برای باستان‌شناسی داستان داشت، اظهار کرد: نخستین نوشته باقرزاده سال ۱۳۳۱ در مجله هنر و مردم منتشر شد، او یک مقاله کوتاه درباره‌ی فن گیوه‌بافی نوشت، او هر چیزی را با داستان خاص خود شروع می‌کرد، حتی باستان‌شناسی را. او روی تک‌تک همه‌ی افراد در اداره‌اش حساب باز می‌کرد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

چرا «مرگ» بر اثر کرونا در ایران رکورد زد
۲۲۱ کشته در یک شبانه روز تا امروز بیشترین آمار مرگ بر اثر ویروس کرونا را در ایران نشان می‌دهد. آماری که با واکنش های بسیاری هم روبرو شد. یکی نتیجه مثبت شدن تست کرونایش را با وجود رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی تقصیر کسی که رعایت نمی‌­کند می‌­اندازد و دیگری معتقد است نباید همه اشتباهات را گردن مردم انداخت. عده­‌ای اوج دوباره بیماری کرونا را بی توجهی مردم به ماسک زدن و راه اندازی­ جشن‌ها و مهمانی‌هایشان می‌دانند اما برخی دیگر معتقدند دولت عادی‌سازی‌ کرده است به همین دلیل بیماری دوباره اوج گرفته است.
برگزاری آزمون استخدامی 3 دستگاه اجرایی در کردستان در قاب تصویر
۱۱۶۶ نفر کردستانی در آزمون استخدامی سه دستگاه اجرایی نهضت سوادآموزی، ثبت اسناد و املاک کشور و صنایع شیر ایران شرکت کردند.
قرعه‌کشی یک چهارم نهایی لیگ اروپا انجام شد
قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا در حالی برگزار شد که هنوز بازی های برگشت یک هشتم نهایی به انجام نرسیده است.
عکس روز- جشن قهرمانی روی آب
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا قرعه کشی شد
اتلتیکومادرید و پاری سن ژرمن حریفان خود را در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا شناختند.
ورزشگاه بنیان دیزل آماده میزبانی از پرسپولیس + عکس
مسئولان باشگاه ماشین‌سازی با ضدعفونی کردن ورزشگاه اختصاصی‌شان، آن را آماده میزبانی از شاگردان یحیی گل‌محمدی کردند.
لاوروف: ریسک تقابل هسته‌ای جهانی افزایش یافته است
وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه خطاب به نشست مجازی مربوط به مجمع بین‌المللی پیریماکوف ریدینگز اظهار کرد: کشورش به حفظ معاهده استارت جدید علاقمند است اما در صورتیکه این معاهده تمدید نشود امنیت خودش را تضمین خواهد کرد.
تصویب بسته موشکی ۶۲۰ میلیون دلاری آمریکا برای تایوان
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، بسته ۶۲۰ میلیون دلاری ویژه به روز رسانی موشک‌های زمین به هوای پاتریوت را برای تایوان تصویب کرده است.
رئیس جمهور بولیوی هم کرونا گرفت
جینین آنی‌یس، رئیس جمهوری بولیوی در حساب توییتر خود تایید کرد که به کووید ۱۹ مبتلا شده است.
بایدن، ترامپ را به چالش کشید
جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اعلام و تشریح یک برنامه اقتصادی ۷۰۰ میلیارد دلاری خود به هدف احیاء اقتصاد آمریکا با رویکرد خرید تولیدات آمریکایی و همچنین تقویت اشتغال زایی و تولید پرداخته است؛ او با این طرح مستقیما دونالد ترامپ را در ضمن تدارک هر دو نفر برای جلب آراء طبقه کارگر به چالش کشیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین قیمت روز انواع گوشی موبایل امروز جمعه ۲۰ تیر ۹۹
آخرین قیمت روز انواع گوشی موبایل امروز جمعه ۲۰ تیر ۹۹ منتشر شد.
ابعاد ناشنیده‌ ترور ناصرالدین‌شاه
اتابک که از مرگ ناصرالدین‌شاه مطمئن بود، اجازه نداد کسی جسد را معاینه و وارسی کند و مدعی شد که شاه هنوز زنده‌است. او در کالسکه کنار جسد نشست و آن را در مجاورت پنجره نگه داشت تا مردم نیم‌رخ شاه را ببینند؛ آن‌گاه دست‌ شاه را گرفت و شروع به تکان دادن آن در کنار پنجره و در مسیر بازگشت به تهران کرد. با این ترفند، هر کس کالسکه را می‌دید، شاه را زنده به حساب می‌آورد.
هیتلر و رضاشاه
دوستی ایران و آلمان برای کشور گران تمام شد.
افزایش ۷۷.۵ درصدی معاملات مسکن در خرداد ۹۹
در حالی وزیر راه از کاهش ۷۰ درصدی معاملات مسکن خبر داده که مطابق آمار وزارت راه در خرداد ۹۹ معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۷۷.۵ درصد افزایش یافته است.
رئیس کمیسیون اصل 90 یکشنبه آینده انتخاب می‌شود
یک نماینده مجلس گفت: رئیس کمیسیون اصل 90 در جلسه مجلس در روز یکشنبه 22 تیر انتخاب می شود.
تبلیغات تور ترکیه واقعی نیست
تحویل اشیاء باستانی قاچاق شده به اتریش به نماینده ایران در وین
نمایشگاه عکس ˮ نگاهی به زیبایی‌های ایرانˮ
اروپایی ها نمی‌آیند، ترکیه را جایگزین کنیم
خبرهای خوب برای بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه
کشف عتیقه‌های هزاره اول و دوم قبل از میلاد
صدور رأی شاهکارِ قضایی برای دومین بیمارستان تاریخی کشور
حفاری غیرمجاز در خورهه نافرجام ماند
ضوابط «اقامتگاه‌های فاخر» ابلاغ شد
ˮپورافˮ همه را درمان می‌کند، کسی نیست او را درمان کند!