انتظارات مردم از دستگاه قضایی از نگاه رییس کانون وکلای دادگستری مرکز

04:00 ۳۶۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 1,470 0
انتظارات مردم از دستگاه قضایی از نگاه رییس کانون وکلای دادگستری مرکز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز مهمترین انتظارمردم از دستگاه قضا را مبارزه با فساد و قانون گرایی دانست و در رابطه با حضور رییس قوه قضاییه در شبکه‌های اجتماعی گفت: پیامی که از این حضوردریافت می‌شود پیام حمایت است و پیام رد نیست و فعالیت زیاد نشان می‌دهد که در آن مخالف نیست.

ایسنا

عیسی امینی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با اهم انتظارات مردم از دستگاه قضائی، اظهار کرد: مهمترین انتظاری که مردم از قوه قضائیه دارند همان شعاری است که خود رئیس قوه قضائیه مبنی بر مبارزه با فساد و قانون‌گرایی انتخاب کردند. جدیت در این دو امر باید محسوس شود ما این امور را در آئین نامه‌ها، قواعد و دستورهای جدید می‌بینیم و معتقدیم اگر به این دو شعار با جدیت بیشتری توجه شود طبعاً منجر به جلب اعتماد مردم می‌شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در رابطه با ارزیابی خود از عملکرد دستگاه قضائی و تغییر و تحولات در دور جدید ریاست قوه قضائیه عنوان کرد: تحولات چند ماه اخیر در قوه قضائیه دارای چند نکته است. نکته اول اینکه بسیاری از انتخاب‌های صورت گرفته بر مبنای صلاحیت‌ها انجام شد و این خوب بود. نکته دوم اینکه رئیس قوه قضائیه تلاش کردند حرف گروه‌ها و تفکرات اصناف مختلف را بشنود. طبعاً این شنیدن می‌تواند خیلی به ایشان کمک کند و یک مدیریت میدانی و عملیاتی است که این مورد هم خوب بود.
وی خاطرنشان کرد: شاید بهترین بخشی که در زمینه تحولات قوه قضائیه انجام شد و می‌توان به آن تکیه کرد بعضی از سخنرانی‌های رئیس قوه قضائیه است که در راستای ایجاد حس اعتماد و امید بوده که به هر حال در نگاه مردم هم امید و هم اعتماد کمتر شده است. ایجاد حس اعتماد و امید هم می‌تواند شروع خوبی برای مدیران باشد تا ملتزم به این شعار و دیدگاه باشند و هم مردم امیدوار می‌شوند و بیشتر علاقمند می‌شوند تا مسائل خود را از طریق مسیر قضائی حل کنند. این مسیر تحول مسیر مثبتی است.
امینی با اشاره به مرگ چند زندانی در زندان در خصوص ضرورت نظارت و بازرسی بر زندان‌ها تصریح کرد: مسلم است که آمار فوت در زندان امر مثبتی تلقی نمی‌شود. این نشان می‌دهد که اگر نظارت وجود دارد این نظارت باید به حداکثر برسد. اگر نظارت کافی در زندان‌ها نداشته باشیم قطعاً مشکل ساز خواهد شد. یعنی این نظارت هم محدود به نظارت مراکز بیرونی نیست بلکه شاید بهترین نوع نظارت، نظارت درون سازمانی است که باید در سیستم‌های درون سازمانی این نظارت بیشتر شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تاکید کرد: مورد انتظار است تا در مورد چند فوت اخیر که در زندان رخ داده است موضوع ارجاع شود و گروهی تعیین شوند و گزارش شفاف ارائه بدهند. هرچه این گزارش‌ها شفاف‌تر باشند امکان پیشگیری بیشتری وجود دارد. به طور مثال در مورد حساب‌های بانکی منتسب به قوه قضائیه رئیس قوه قضائیه صراحتاً تأیید کردند و گفتند چنین مسأله‌ای وجود دارد ولی من دارم این روش‌ها را اتخاذ می‌کنم و ضمناً در پایان سال گزارش می‌دهم. این گزارش خودش می‌تواند مدیریت و نظارت درونی باشد. در مورد سازمان زندان‌ها این نظارت بیشتر نیاز است و نیاز است نظارت‌ها به حداکثر برسد.
وی در رابطه با ارزیابی خود از تأثیرات برگزاری دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور بیان کرد: به عقیده من و برداشت من از جامعه این است که تشکیل دادگاه‌های مفاسد اقتصادی شاید موفقیتی که انتظار داشتند را تأمین نکرد. وقتی ما خودمان وکلای این دادگاه‌ها را محدود و محصور کردیم و می‌بینم در مورد جایگاه‌های متهمین هم نوبت به جایگاه درجه یک متهمین نرسیده، نمی‌تواند فضای تأثیرگذار ایجاد کند. به عقیده من به جای تشکیل دادگاه ویژه این کار را در همان محاکم عمومی ولی با جدیت و خبررسانی و شفافیت بیشتر انجام دهیم. البته منظور از شفافیت و خبررسانی در قالب محدودیت‌های قانون آئین دادرسی کیفری است نه اینکه فراتر برویم و متهمی که قرار نیست اسرارش اعلام شود را فوراً برخلاف قانون اعلام کنیم.
امینی در رابطه با اطاله دادرسی‌ها و رسیدگی به پرونده، گفت: بخشی از اطاله دادرسی به قوانین و بخشی از آن به اجرا باز می‌گردد. اگر قصد داریم جلوی
اطاله دادرسی را بگیریم باید چند کار انجام دهیم. اولین کار این است که سیستم نظرسنجی دقیق انجام شود و تشکیلات اداری قضائی را یک بار چک کنیم و اگر واقعاً اشخاص توانایی نداریم نظام بازنشستگی و تعدیل را انجام دهیم. اقدام دیگر اینکه باید در جذب و آموزش قضات همت بیشتری شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز افزود: برداشت شخص من این است که ما قوانین محدود کننده‌ای داریم که امروز باید اصلاح شوند. برای مثال در رابطه با
مواعد و مهلت‌ها در برخی آرا که نیاز است به قطعیت برسد، ۶۲ روز زمان تعیین شده است در صورتی که این نظام دادرسی به نظام کهنه‌ای برمی‌گشت که برای ۱۰۰ سال قبل است که باید اصلاح شوند و ما هیچ همتی برای اصلاحشان نداریم. در مورد بسیاری از مسائلی که محاکم عمومی صلاحیت دارند دنیا به سمتی رفته که بسیاری از آنها را از صلاحیت محاکم خارج کرده است.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دعاوی ثبتی مانند دعاوی مربوط به ثبت احوال یا دعاوی مطبوعاتی باید به هیئت‌های قانونی سپرده شوند تا با این برون سپاری‌ها بخشی از این اطاله‌های دادرسی و طولانی شدن‌ها از بین بروند. برای مثال داوری و سازش یک روش جایگزین است و ما به جای برخورد منطقی در درون قوه قضائیه به دنبال مرکز داوری می‌گردیم. کجای دنیا مرکز داوری را درون قوه قضائیه شکل می‌دهند؟ به جای اینکه روش نادرست اعمال کنیم روش منطقی تقویت بخش‌های خصوص در امر داوری را که دنیا استفاده کرده است را در پیش بگیریم. اگر ما این کار را انجام دهیم و برون سپاری شود یک بخش
اطاله حذف می‌شود.
امینی ادامه داد: در نتیجه بازنگری در تشکیلات، تعدیل نیروهایی که در نظرسنجی با مشکل مواجه شدند، جذب نیروهای کارآمد و جدید اداری و قضائی، اصلاح مواعد و مهلت‌ها و برون‌سپاری و تقویت نظام داوری راه حل جلوگیری از اطاله دادرسی هستند. اینکه وکالت، داوری، مرکز مشاورین خانواده را درون قوه می‌بریم به معضل قوه قضائیه اضافه می‌کنیم. ما باید بر مبنای اندیشه و تفکراتی که دنیا عمل و تجربه کرده است عمل کنیم. سند تحول قضائی مورد نظر آقای رئیسی اگر بر مبنای
اطاله دادرسی، اجرای قانون، مبارزه با فساد باشد و راهکارهای عملی مشخص تعیین شود با اراده‌ای که امروز می‌بینیم می‌توانیم به موفقیت خوب و نسبی برسیم که می‌تواند حداکثری هم باشد.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در پایان در رابطه با ارزیابی خود از نگاه دستگاه قضائی به شبکه‌های اجتماعی، بیان کرد: نگاه سال ۹۷ در شبکه‌های اجتماعی را مثبت تلقی نمی‌کنم اما نگاه سال ۹۸ به نظر نگاه منعطف‌تری است و قضاوت را باید به آینده سپرد. برداشت من این است که ۹۸ انعطاف بیشتری وجود دارد و حضور رئیس قوه قضائیه در فضای مجازی پیام مثبتی دارد. پیامی مبنی بر اینکه اصل بر
اباحه است و در صورت تخلف می‌توان با خود متخلف برخورد کرد. پیامی که دریافت می‌شود پیام حمایت است و پیام رد نیست. فعالیت زیاد نشان می‌دهد که در آن مخالف نیست.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دانلود قسمت ۲۹ سریال دل
قسمت بیست و نهم (اولین قسمت فصل سوم) سریال دل به کارگردانی منوچهر هادی و نویسندگی بابک کایدان روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه توسط سایت قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
خرید بهترین یو پی اس
Uninterruptible power supply عبارت تکمیلی UPS می‌باشد که به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.
انتظارات نابه‌جایی که رابطه را خراب می‌کند
مطمئنم جمله زندگی همیشه عادلانه نیست را شنیده‌اید.
کودکانی که به جای مدرسه‌رفتن، قاچاق می‌کنند
تانکرها بوی بنزین می‌دهند. از تهران، مشهد و شهرهای دیگر می‌آیند و دل به جاده پرخطر می‌زنند برای رسیدن به زاهدان و ایرانشهر. سوخت‌بَرها لحظه‌شماری می‌کنند برای رسیدن‌شان. گالن‌ها پُر و سوخت‌بَرها سوار بر تانکرها راه «چابهار» را در پیش می‌گیرند برای رسیدن به پاکستان. بعضی‌ هم از بندرعباس می‌آیند برای تازه‌کردن دیدار با سوخت‌کِش‌ها در «زرآباد» و بعد «چابهار» برای گذشتن از مرز.
دویدن از دست کرونا
باشگاه‌های ورزشی از سوم خرداد به بعد باز شدند اما خیلی‌ها دیگر به این سادگی‌ها برای ورزش به باشگاه نمی‌روند. باشگاه دارها می‌گویند لااقل از هر ۳۰ ورزشکار ۲۵ نفر به باشگاه برنگشته‌اند و آنهایی که برمی‌گردند هم کلی اضافه وزن پیدا کرده‌اند.
ایجنت ویلموتس مرموزترین دلال تاریخ فوتبال
وقتی روکو کومیسو تابستان سال گذشته فیورنتینا را خریداری کرد، این قرارداد را «سریع‌ترین توافق تاریخ فوتبال» توصیف کرد. کومیسو رییس میلیاردر ارایه‌دهنده خدمات کابل موسوم به Mediacom با شور و حرارت زیاد از داشتن یک تیم در سطح اول فوتبال ایتالیا حرف می‌زد و از آرزوها و بلندپروازی‌های خود برای بازگرداندن این تیم فلورانسی به صدر جدول فوتبال ایتالیا می‌گفت. او گفت: «در رسیدن به جاه‌طلبی‌های خود هیچ‌گونه کمبودی نخواهیم داشت.»
روایت‌هایی تاییدنشده از زندان «تهران بزرگ»
روزنامه «اعتماد» با انتشار گزارشی درباره زندان «تهران بزرگ» نوشت: این گزارش، محصول ساعت‌ها گفت‌وگوی تلفنی خبرنگار «اعتماد» با چند نفر از محکومان مالی در زندان تهران بزرگ است.
ایزدیار: از ترس کرونا به آب نمی‌زنم
قهرمان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا گفت: به خاطر ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا ترجیح می دهم تمرینات آبی نداشته باشم و با تمرینات بدنسازی خود را آماده نگه دارم.
محکومیت پیکان به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان به پیمان اکبری
باشگاه پیکان تهران محکوم به پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان طلب پیمان اکبری سرمربی تیم والیبال این باشگاه در سال ۹۶ شد.
ورودی لیگ برتر والیبال برای تیم‌ها مشخص شد
فدراسیون‌ والیبال ایران، مبلغ ورودی تیم‌ها به لیگ‌ برتر و سایر لیگ‌ها را اعلام‌کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
استفاده از فناوری‌های نوین آثار بسیار خوبی در گسترش عدالت دارد
ارز مورد نیاز ˮقاچاق‌ ملوانیˮ از کف‌ بازار جمع می‌شود
سرپرست دفتر امور آموزشی سازمان پزشک قانونی منصوب شد
تخلف یک سردفتر در پرونده طبری- درآمد برخی سردفتران زیر خط فقر است
شناسایی‌های عمیقی از افراد صوری و ذینفعان پشت پرده التهابات ارزی صورت گرفته است
محسنی اژه‌ای: دستگاه قضایی به شدت و با سرعت به سمت هوشمند کردن امور حرکت می‌کند
آمادگی قوه قضاییه برای همکاری با شهرداری‌ها در راستای کاهش وقوع جرم
تشکیل کمیته مشترک برای حل مشکلات حوزه حمل و نقل با قوه قضاییه
انعقاد تفاهمنامه بین مترو و قوه قضاییه برای پیشگیری از وقوع جرم
تعویق زمان برگزاری آزمون دفتریاری اسناد رسمی