افزایش رشد و عملکرد برنج، جو و پنبه با کودهای بیولوژیکی تولیدشده از باکتری

02:33 ۳۷۲ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 1,337 0
افزایش رشد و عملکرد برنج، جو و پنبه با کودهای بیولوژیکی تولیدشده از باکتری

از آنجایی که برخی از باکتری‌های مستقر در اندام‌های هوایی گیاهان در سلامت و عملکرد بهتر گیاهان موثر هستند؛ از این رو پژوهشگران کشور با استفاده از این باکتری‌ها کود زیستی را عرضه کردند که پاشش آن به گیاهان موجب افزایش رشد و سطح عملکرد گیاهانی چون گندم، جو و برنج می‌شود.

ایسنا

سمیه رحیمی از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اندام‌های هوایی گیاهان ( فیلوسفر ) با طیف نسبتاً وسیعی از میکرو ارگانیسم‌ها پوشیده شده است، گفت: این میکروارگانیزم‌ها اثرات زیادی در رشد، سلامت و عملکرد گیاه دارد؛ به گونه‌ای که مطالعات انجام‌شده ثابت کرده است که باکتری‌های مفید جدا شده از فیلوسفر گیاهان قادر هستند پس از محلول پاشی روی سطح برگ و اندام هوایی با مکانیسم‌های مختلف، رشد و عملکرد گیاهان زراعی را افزایش می‌دهد.
وی " سودوموناس " ها را از جمله باکتری‌های ساکن در فیلوسفر گیاهان دانست و ادامه داد: این باکتری‌ها از پتانسیل بالایی برای استفاده در تولید کودهای بیولوژیک ویژه محلول پاشی برخوردار هستند؛ از این رو کود زیستی تولیدشده با استفاده از این باکتری‌ها بوده است.
رحیمی همچنین اضافه کرد: باکتری‌های تثبیت کننده "ازت" مانند آزوسپیریلوم نیز به دلیل خصوصیات محرک رشدی مانند تثبیت بیولوژیک ازت می‌توانند در تأمین بخشی از نیتروژن مورد نیاز گیاه مؤثر باشند.
این محقق اضافه کرد: بر این اساس ماده موثره این محصول تلفیقی از باکتری‌های محرک رشد گیاه است که قابلیت کاربرد به صورت محلول پاشی داشته و نقش مهمی در افزایش رشد گیاه ایفا می‌کند.
وی به مکانیزم اثر این کود بیولوژیکی اشاره کرد و یادآور شد: تولید انواع تنظیم‌کننده‌های رشد گیاهی مانند " اکسین "، "جبیرلن " و " سینوکتین " توسط این باکتری‌ها پس از محلول‌پاشی روی گیاهان، قادر به ایجاد تعادل در میزان هورمون‌های داخلی گیاهان دارند. تعادل هورمون‌های گیاهی منجر به توسعه سیستم ریشه‌ای شده و جذب بهتر آب و مواد غذایی از عمده‌ترین پیامدهای کاربرد این کود زیستی است.
رحیمی خاطر نشان کرد: این باکتری‌ها با تأمین بخشی از نیتروژن مورد نیاز گیاهان به رشد و نمو بهتر گیاهان کمک می‌کنند و در عین حال با ترشح انواع آنتی بیوتیک‌ها ، سیانید هیدروژن، سیدروفور و اسید سالیسیک قادر به کنترل برخی از عوامل بیماری‌زای گیاهی به‌ویژه انواع عوامل بیماری‌زای ساکن در سطح برگ‌ها هستند.
به گفته وی این کود بیولوژیکی برای گیاهانی چون گندم، جو، برنج، پنبه، ذرت، درختان میوه و درختچه‌ها و گل‌های زینتی قابل استفاده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب
اینکه چه مقدار غذا می خوریم، چه غذایی می خوریم و چگونه ورزش می کنیم، سه عامل بسیار مهم هستند که نقش اصلی را در داشتن وزنی سالم یا کاهش وزن ایفا می کنند.
دروازه‌بان هندبال بانوان: باید لیگ زودتر شروع شود- قرارداد سفید امکان ندارد
هانیه لک گفت: اگر می‌خواهند تیم ملی هندبال بانوان را به رقابت‌های قهرمانی آسیا اعزام کنند باید لیگ را زودتر آغاز کنند.
اعترافات- خامس رودریگس
هافبک کلمبیایی یکی از برجسته‌ترین بازیکنان تاریخ کشورش است که حواشی‌اش تنها مربوط به زمین فوتبال بوده است.
اصلاح قانون ˮفعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونیˮ پس از 33 سال
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از بررسی و اصلاح ماده واحده ای خبر داد که به موجب آن پس از چند دهه فعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونی تعیین تکلیف می شود.
پاداش به سوت‌زنان شهرداری تهران
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از تدوین ائین نامه "جامع حمایت و صیانت از گزارشگران فساد در شهرداری تهران" در کمیسیون های مشترک داخلی شورا خبر داد.
تورم چین زیر سه درصد ماند
با افزایش تدریجی سطح تقاضا، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان با دیگر صعودی شد.
اعتراض ˮزمˮ به حکم اعدام، در هفته‌ای که گذشت
اعتراض زم به حکم اعدام، ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام و ادامه رسیدگی به پرونده اکبر طبری و ... پربازدیدهای اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.
آیا میتوان رنگ خودرو و قطعات مهم آن را تعویض کرد؟
درباره چگونگی مراحل تغییر رنگ و قطعات مهم خودرو بیشتر بدانید.
اهمیت ترتیب تولد هنگام ازدواج
یک روانشناس درباره اهمیت ترتیب تولد هر یک از زوج‌ها به هنگام ازدواج توضیحاتی داد.
در کشور کمبود ارز نداریم- عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به اندازه کافی ارز در کشور وجود دارد، تاکید کرد: این ارزها در بازار دلالی در حال جابجا شدن است، ایجاد اعتماد در مردم از سوی دولت تا مردم ارز را بازگردانند و در اختیار دولت قرار دهند می تواند کارآمد باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن- آرام حرکت کنید تا در امان بمانید
تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن یکی از مهمترین اطلاعاتی است که باید هر کوهنورد با آن آشنا باشد. طی تحقیقات انجام شده بیشتر مردم می توانند در صورت صعود درست تا ارتفاع ۵۰۰۰ و یا ۵۵۰۰ متری خود را با محیط تطبیق دهند اما ارتفاع بالاتر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
ستاد کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نمی‌شود
سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه در شرایط فعلی حفاظت از سلامت کشتی گیران، اولویت فدراسیون کشتی است، تاکید کرد: تا زمانی که ستاد مقابله با کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نخواهد شد.
رضاییان: فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد- اصرار داشتیم لیگ برگزار نشود
معاون ورزشی صنعت نفت آبادان می‌گوید فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد.
لوکا مقابل شاگرد سابق، پرسپولیس به دنبال تداوم پیروزی‌ها
هفته بیست‌ و چهارم لیگ برتر فوتبال امروز با دو دیدار آغاز می‌شود.
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
انتقال مرکز دفع پسماند آرادکوه به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره کل محیط زیست و شهرداری تهران است چراکه شهرداری این کار را علمی نمی‌داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مرکز است.
سطل‌های زباله آنتی‌باکتریال نانویی به بازار عرضه شد
ساخت بزرگترین دستگاه تولید محصولات به روش چرخشی در کشور
تقویت نگرش‌های علمی و اقتصادی دانشجویان در یک مسابقه بزرگ کتابخوانی
رصد دنباله‌دار نئووایس از فراز برج میلاد
برنامه‌نویسان حرفه‌ای کشور معرفی شدند
شناسایی گروه‌های توانمند حوزه ساخت حسگرهای تشخیص سریع کووید-۱۹
سایت پالایش اخبار و اطلاعات درباره کرونا راه‌اندازی شد
عرضه تجهیزات آزمایشگاهی با یک‌چهارم قیمت مشابه خارجی
ˮقصر شیرینˮ لرزید
اعلام زمان برپایی کنفرانس ریاضی ایران-نحوه برگزاری منوط به چگونگی تشکیل کلاسهای دانشگاه‌هاست