درباره‌ی مردی که قانون دردناک عتیقه را لغو کرد

19:36 ۳۷۲ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 2,756 0
درباره‌ی مردی که قانون دردناک عتیقه را لغو کرد

رییس پژوهشکده باستان‌شناسی گفت:‌ فیروز باقرزاده به عنوان نخستین رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو، طرح تشکیل مرکز باستان‌شناسی ایران با هدف قانونمندکردن، ضابطه‌مند کردن و ساماندهی کاوش‌ها و پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران را عملی کرد، کسی که دوران کاری‌اش در این حوزه، دوران طلایی باستان شناسی ایران نامیده شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،روح الله شیرازیدر آئین «فرّ فیروز – مفاخر میراث‌فرهنگی ۵» که بزرگداشت «فیروز باقر زاده» را در دستور کار خود داشت، و در شرایطی که به جز چند دوست قدیمی وی، تعداد انگشت شماری از باستان‌شناسان در این آئین بزرگداشت شرکت داشتند، یکی از مهمترین اقدامات فیروز باقرزاده را تدوین ساختار و تشکیلات جدیدی دانست که باعث تحول بنیادی در حوزه مطالعات باستان شناسی شد و بیان کرد: اغلب افراد، دوران مسئولیت باقرزاده را دوران طلایی باستان‌شناسی ایران می‌دانند.

او انضباط کاری و اعتماد به دیگر همکاران خود را از مهمترین موضوعات دوران مسئولیتِ باقرزاده دانست و ادامه داد: تکریم و صحبت درباره کسی که برای نخستین بار رویکردهای نوین و علمی را در باستان‌شناسی ایران مرسوم کرد، کارِ سختی است.

وی با اشاره به این‌که باقرزاده نخستین رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو بود، به طرح تشکیل مرکز باستان‌شناسی ایران با هدف قانونمند کردن، ضابطه‌مند کردن و ساماندهی کاوش‌ها و پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران که توسط او تشکیل شد، اشاره کرد و ادامه داد: اغلب افراد، دوران مسئولیت باقرزاده را دوران طلایی باستان شناسی ایران می‌دانند.

او همچنین با اشاره تلاش‌های باقرزاده برای احیای دوباره‌ی فعالیت‌های باستان‌شناسی که در دوران قبل از او رها شده بود، اظهار کرد: دکتر باقرزاده تلاش کرد تا تهیه‌ی ابزار کار و وسایل پیشرفته و مورد نیاز برای کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی مانند دوربین‌های عکاسی، نقشه‌برداری و ایجاد و تأسیس لابراتوارهای تخصصی به کمک علوم میان رشته‌ای می‌توانستند برخی از مسائل و مشکلات باستان شناسی و امور مربوط به حفاظت و مرمت را برطرف کنند به خدمت باستان‌شناسی بگیرد.

وی چابک‌سازی در برنامه‌ها را از مهمترین کارهایی دانست که او در طول فعالیت خود انجام داده بود، کاری که باعث کاهش هزینه‌های زمانی و کاری در باستان‌شناسی می‌شد.

به گفته‌ی شیرازی، لغو قانون تقسیم اموال و اشیای فرهنگی در هیأت‌های مشترک ایرانی و خارجی که تا قبل از این مرسوم بود و حضور در مجامع علمی و بین‌المللی از مهمترین ویژگی‌های دوران خدمت باقرزاده بود.

درباره‌ی مردی که قانون دردناک عتیقه را لغو کرد


باقرزاده دانش‌های جانبی در حوزه باستان‌شناسی را وارد این رشته کرد

عبدالرسول وطن‌دوستنیز در سخنانی با اشاره به این‌که ثبت سه اثر جهانی ایران در یونسکو برای اولین بار با حمایت‌های باقرزاده انجام شده، گفت: او موضوع مرمت علمی در کشور را برای اولین بار راه اندازی کرد. همچنین وارد کردن دانش‌های جانبی در حوزه باستان‌شناسی در ایران نیز توسط وی انجام شد.

سید احمد محیط طباطبایی - رئیسایکومایران -نیز در سخنانی با بیان این‌که سابقه طولانی و پژوهشی باقرزاده، جامعیت خاصی نسبت به موضوع باستان‌شناسی پیدا شد به طوری‌که از او در ابتدا به عنوان یک شخصیت اخلاقی و فرهنگی یاد می‌شود، ادامه داد: علم را همه دارند، اما وقتی با خصلت‌های اخلاقی جمع می‌شود شخصیتی مانند باقرزاده شکل می‌گیرد که به عنوان یک الگو از آن یاد می‌شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب
اینکه چه مقدار غذا می خوریم، چه غذایی می خوریم و چگونه ورزش می کنیم، سه عامل بسیار مهم هستند که نقش اصلی را در داشتن وزنی سالم یا کاهش وزن ایفا می کنند.
دروازه‌بان هندبال بانوان: باید لیگ زودتر شروع شود- قرارداد سفید امکان ندارد
هانیه لک گفت: اگر می‌خواهند تیم ملی هندبال بانوان را به رقابت‌های قهرمانی آسیا اعزام کنند باید لیگ را زودتر آغاز کنند.
اعترافات- خامس رودریگس
هافبک کلمبیایی یکی از برجسته‌ترین بازیکنان تاریخ کشورش است که حواشی‌اش تنها مربوط به زمین فوتبال بوده است.
اصلاح قانون ˮفعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونیˮ پس از 33 سال
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از بررسی و اصلاح ماده واحده ای خبر داد که به موجب آن پس از چند دهه فعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونی تعیین تکلیف می شود.
پاداش به سوت‌زنان شهرداری تهران
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از تدوین ائین نامه "جامع حمایت و صیانت از گزارشگران فساد در شهرداری تهران" در کمیسیون های مشترک داخلی شورا خبر داد.
تورم چین زیر سه درصد ماند
با افزایش تدریجی سطح تقاضا، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان با دیگر صعودی شد.
اعتراض ˮزمˮ به حکم اعدام، در هفته‌ای که گذشت
اعتراض زم به حکم اعدام، ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام و ادامه رسیدگی به پرونده اکبر طبری و ... پربازدیدهای اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.
آیا میتوان رنگ خودرو و قطعات مهم آن را تعویض کرد؟
درباره چگونگی مراحل تغییر رنگ و قطعات مهم خودرو بیشتر بدانید.
اهمیت ترتیب تولد هنگام ازدواج
یک روانشناس درباره اهمیت ترتیب تولد هر یک از زوج‌ها به هنگام ازدواج توضیحاتی داد.
در کشور کمبود ارز نداریم- عدم نظارت بر بازار، ضعف دولت و مجلس است
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به اندازه کافی ارز در کشور وجود دارد، تاکید کرد: این ارزها در بازار دلالی در حال جابجا شدن است، ایجاد اعتماد در مردم از سوی دولت تا مردم ارز را بازگردانند و در اختیار دولت قرار دهند می تواند کارآمد باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن- آرام حرکت کنید تا در امان بمانید
تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن یکی از مهمترین اطلاعاتی است که باید هر کوهنورد با آن آشنا باشد. طی تحقیقات انجام شده بیشتر مردم می توانند در صورت صعود درست تا ارتفاع ۵۰۰۰ و یا ۵۵۰۰ متری خود را با محیط تطبیق دهند اما ارتفاع بالاتر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
ستاد کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نمی‌شود
سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه در شرایط فعلی حفاظت از سلامت کشتی گیران، اولویت فدراسیون کشتی است، تاکید کرد: تا زمانی که ستاد مقابله با کرونا مجوز ندهد لیگ کشتی برگزار نخواهد شد.
رضاییان: فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد- اصرار داشتیم لیگ برگزار نشود
معاون ورزشی صنعت نفت آبادان می‌گوید فوتبال حقیر نیست و می‌تواند ثروتمند باشد.
لوکا مقابل شاگرد سابق، پرسپولیس به دنبال تداوم پیروزی‌ها
هفته بیست‌ و چهارم لیگ برتر فوتبال امروز با دو دیدار آغاز می‌شود.
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
انتقال مرکز دفع پسماند آرادکوه به عنوان یکی از بزرگترین سایت‌های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره کل محیط زیست و شهرداری تهران است چراکه شهرداری این کار را علمی نمی‌داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مرکز است.
اروپایی ها نمی‌آیند، ترکیه را جایگزین کنیم
خبرهای خوب برای بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه
کشف عتیقه‌های هزاره اول و دوم قبل از میلاد
صدور رأی شاهکارِ قضایی برای دومین بیمارستان تاریخی کشور
حفاری غیرمجاز در خورهه نافرجام ماند
ضوابط «اقامتگاه‌های فاخر» ابلاغ شد
ˮپورافˮ همه را درمان می‌کند، کسی نیست او را درمان کند!
اعتراض حق شناس به متروکه شدن خانه «پدر خلیج فارس»
راهِ ناصرخسرو به کاخ گلستان باز می شود
کارشناسان «بنیاد پژوهش آلمان» در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی