رتبه نخست صنعت فضایی ایران در منطقه

19:25 ۳۷۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 940 0
رتبه نخست صنعت فضایی ایران در منطقه

رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص وضعیت صنعت هوافضا در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان فضایی ایران در یک دهه گذشته توفیقات خوبی در عرصه فضا در دانشگاه‌ها رقم زده به طوری که در آخرین گزارش در هفته گذشته، کشور ما در منطقه با اقتدار رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده و کشوری هستیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌ایم.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛ مرتضی براری ۱۲ تیر ماه در نشست تخصصی کسب و کارهای فضا پایه در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته در توسعه کشور و استان و رفاه اجتماعی جامعه بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: امروزه انقلاب صنعتی جهان چهارم در حال شکل‌گیری است و کشورهایی صاحب قدرت و ثروت هستند که دارای داده بیشتری باشند و بتوانند از این داده‌ها ارزش افزوده خلق کنند.
براری ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفته و بیش از دو میلیون شغل جدید به این اکوسیستم برگشته است و براساس پیش‌بینی‌ها، با انقلاب صنعتی چهارم بیش از ۵۰۰ هزار شغل جدید ایجاد و ۵۰۰ هزار شغل از بین می‌رود.
رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص وضعیت صنعت هوافضا در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان فضایی ایران در یک دهه گذشته توفیقات خوبی درعرصه فضا در دانشگاه‌ها رقم زده به طوری که در آخرین گزارش در هفته گذشته، کشور ما در منطقه با اقتدار رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده و کشوری هستیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌ایم.
براری با یادآوری تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور، گفت: ۴۰ سال است که در این حوزه تحریم هستیم و متخصصان و دانشمندان ما با تکیه بر توان خود و شعار «ما می‌توانیم» توانستند به این چرخه دست پیدا کنند، سال ۸۷ با پرتاب ماهواره امید جزو نهمین کشور صاحب این چرخه در دنیا بودیم و متخصصان ما با توان داخل توانستند به دانش پایگاه پرتاب، پرتابگر، ماهواره، ایستگاه دریافت و کنترل ماهواره و ایستگاه داده‌های ماهواره‌ای دست پیدا کنند و این از افتخارات کشور ما محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: تمام دغدغه ما این است که در ادامه راه و در ۱۰ ساله دوم برنامه فضایی کشور، یعنی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۴، بتوانیم چرخه را تثبیت کنیم و ماهواره‌های خود را در مدار قرار دهیم. ما سال گذشته ۲ ماهواره پرتاب کردیم که توفیقات خوبی داشت و نشان داد که با توان داخلی در حال طی مسیر هستیم.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص مهم‌ترین اولویت و دغدغه سازمان فضایی، گفت: مهم‌ترین اولویت، توسعه زیرساخت‌های فضایی با توان داخلی است که در همین راستا امسال سه ماهواره کامل می‌شود و اکنون پرتاب ماهواره سنجشی در فاصله ۵۰۰ کیلومتر و تا مدار ۳۶ هزار کیلومتری در دستور کار است. تمام تلاش ما این است که بتوانیم با توان داخلی زیرساخت‌های فضایی را ایجاد کنیم.
براری با بیان اینکه فضا نیز مانند هوا دارای ظرفیت‌های ویژه است، گفت: تا ۸۲ کیلومتر به سمت بالا قلمرو هوا وجود دارد و از آن بالاتر قلمرو فضا آغاز می‌شود که امروزه زمین، هوا و فضا فرصت‌های اقتصادی را در تمام دنیا احیا کرده‌اند و می‌توان به صنعت حمل و نقل و گسترش گردشگری در جهان به مدد پروازهای هوایی به اقصی نقاط دنیا اشاره کرد.
وی صنعت فضایی را صنعتی نوظهور و به شدت در حال رشد خواند و افزود: در ۱۰ سال گذشته شاهد رشد ۱۳۹ درصدی صنعت و اقتصاد فضایی در جهان بوده‌ایم که این رقم ۶.۵ برابر سرعت رشد اقتصادی در جهان است و این نشان می‌دهد که مردم دنیا برای بهره‌گیری از این فرصت راغب هستند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به صنعت فضایی، گفت: امروزه مصادیق این صنعت مهم و در حال رشد را می‌توان در ماهواره‌ها یافت که در تمام امور زندگی ساری و جاری و نقش‌آفرین است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن‌را می‌توان ارتباطات و ارسال سیگنال‌های ارتباطی عنوان کرد که با ایجاد زیرساخت‌های لازم و به مدد سیگنال‌های رادیو تلویزیونی و ماهواره‌ای، می‌توان فرهنگ و دین را در تمام دنیا معرفی و تبلیغ کرد.
براری در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از کاربردهای مهم ماهواره در شبکه‌های بانکی و ATMها است که زیرساخت‌های فنی آن قبل از توسعه ATMها در بانک‌های کشور وجود داشت و به مدد ماهواره می‌توان حتی در شرایط بحرانی نیز از شبکه پایدار بهره‌مند شد.
وی یکی دیگر از زمینه‌های کاربرد ماهواره را در کشاورزی عنوان کرد و افزود: به مدد ماهواره‌ها می‌توان کل محصولات کشاورزی در نقاط هدف را رصد کرد و با توجه به میزان آب موجود، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری درست در خصوص نوع و میزان کاشت محصولات مختلف اقدام کرد.
براری به رصد وضعیت هواشناسی به عنوان مورد دیگر کاربرد ماهواره اشاره کرد و گفت: تمام داده‌های هواشناسی از طریق ماهواره قابل مشاهده است و اطلاعات ماهواره‌ای مربوط به هواشناسی و پیش‌بینی بارش یا عدم بارش می‌تواند از ۱۷ تا ۲۳ درصد به اقتصاد کشاورزی کمک کرده آن‌را گسترش دهد.
براری کارکرد ماهواره در زمینه محیط زیست را نیز یادآور شد و بیان کرد: یکی از مهم‌ترین کاربردهای ماهواره تشخیص آلودگی هوا و میزان گرد و غبار و غلظت آن در نقاط مختلف است که در همین زمینه جمع‌آوری اطلاعات در خصوص منشأ گرد و خاک سبب اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می‌شود، ضمن اینکه ماهواره امکان رصد آلودگی و وضعیت آب، دریا، جنگل و … را نیز فراهم می‌کند.
رئیس سازمان فضایی ایران به لزوم گسترش صنعت فضایی در سراسر استان‌ها اشاره و بیان کرد: برای پی بردن به لزوم گسترش صنعت فضایی در استان‌ها باید به این سوال پاسخ داد که این صنعت تا چه اندازه سبب رونق اقتصادی استان می‌شود و اینکه آیا این صنعت کمکی در جهت توسعه استان‌ها دارد؟ وی چهارمحال و بختیاری را جز استان‌های پیشرو در مطالبه‌گری در خصوص بهره‌گیری از صنعت فضایی معرفی و یادآوری کرد: خوشبختانه مسئولان استانی اقبال خوبی به این امر نشان داده و در پی ایجاد زیرساخت و آمادگی‌های لازم هستند که سازمان فضایی کشور آمادگی کامل خود را در این خصوص اعلام می‌کند ضمن اینکه این استانِ پیشرو می‌تواند بعدها تجربیات خود را در اختیار دیگر استان‌ها قرار دهد.
براری ادامه داد: با توجه به اراده و آمادگی موجود در استان، سازمان فضایی می‌تواند در دو مقوله به توسعه صنعت فضایی در استان کمک کند. نخست انتقال استارت‌آپ‌ها و اطلاعات استراتژیک جمع‌آوری شده توسط ماهواره‌ها و در اختیار مدیران ارشد استان قرار دادن این اطلاعات و دوم ایجاد کسب و کارهای مرتبط با صنعت فضایی در دانشگاه‌هایی استان که حقیقتاً ظرفیت علمی و عملی کار را دارند.
وی دانشگاه‌ها را مرکز ثقل علمی هر استان و کل کشور خواند و افزود: امروزه و در عصر اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر خلاقیت و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری به مسئله اقتصاد، می‌توان با ایجاد کسب و کارهای جدید و اعمال نوآوری و خلاقیت، اقتصاد را به سمت رشد و پویایی سوق داد و با کمک دانشگاهیان و دانشجویان خلاق، فکرها را به محصول تبدیل کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

۳ نکته مهم در انتخاب و خرید آنتن مرکزی
آنتن مرکزی به سیستمی متشکل از تجهیزات مختلف گفته می‌شود که تصاویر داخلی، تصاویر و سیگنال‌های ماهواره‌ای و یا تصاویر ویدئویی را دریافت می‌کند و به چندین گیرنده ارسال می‌کند. در ادامه بیشتر با مشخصات و قیمت آنتن مرکزی آشنا خواهید شد.
زندگی به روش افراد میلیونر و رویای ثروتمند شدن
همه ما انسان ها رویای ثروتمند شدن و میلیونر بودن را در سر داریم و به دنبال روش ها و راهکارهایی هستیم که به این مهم دست یابیم. چه چیزی است که در ورای این ماجراست و چه راهکارهایی می تواند به ما کمک کند تا ما هم به مانند افراد ثروتمندی به مانند جف بیزوس و مانی خوشبین و ... روزی میلیونر شویم؟
چشم‌هایی که می‌خشکد
استفاده طولانی‌مدت از رایانه و گوشی‌های هوشمند برای بزرگسالان و نوجوانان در درازمدت عوارضی از خود برجا می‌گذارد که ممکن است در برخی موارد جبران‌ناپذیر باشد.
ماجرای جهانبخش، داماش و فدراسیون فوتبال چیست؟- بوی پول می‌آید!
فدراسیون فوتبال در خبری کوتاه به بیان جزییاتی از یک پرونده با محتویات کمتر شنیده شده خبر داده است که یک کارشناس حقوق بین‌الملل ورزش به بیان ابعاد مختلف این ماجرا پرداخت که ردپای مبلغ چشم گیری دیده می‌شود.
احتمال حضور استقلال در لیگ برتر فوتسال زیاد شد
با شیوه پیشنهادی برای برگزاری لیگ برتر فوتسال، احتمال اضافه شدن تیم فوتسال استقلال به مسابقات وجود دارد.
توضیحات پزشک فولاد درباره ویدئو بیت سعید + جواب آزمایش
پزشک تیم فولادخوزستان توضیحاتی در خصوص ویدئو منتشرشده از سوی حسن‌ بیت‌سعید جهت تنویر افکار عمومی ارائه داد.
سوریه و لیبی، محور گفت‌وگوی پوتین و اردوغان
دفتر ریاست جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در گفت‌وگویی تلفنی درباره همکاری اقتصادی دوجانبه و وضعیت در لیبی و سوریه رایزنی کردند.
چاووش‌اوغلو: در کنار جمهوری آذربایجان ایستاده‌ایم
مولود چاووش‌اوغلو درباره مناقشات میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت، ترکیه با تمامی امکانات خود در کنار آذربایجان ایستاده است. وزیر خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد که در صورت عدم عقب‌نشینی ارتش "ملی" لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر از شهر ساحلی سرت لیبی، عملیات نظامی انجام خواهد شد.
پلیس رژیم صهیونیستی چادرهای تحصن‌کنندگان ضد نتانیاهو در قدس را برچید
پلیس اسرائیل و مقام‌های شهری بیت‌المقدس امروز دوشنبه با معترضان علیه نخست وزیری نتانیاهو درگیر شدند و چادرهای تحصن‌کنندگان را برچیدند.
ابراز تمایل نویسنده سعودی برای سفر به اسرائیل
در حالی‌که سعودی‌ها برای حمایت و ابراز علاقه به دشمنان امت اسلام و عرب از یکدیگر پیشی می‌گیرند این بار نویسنده جنجالی عربستانی به این گروه خائنین پیوسته و تمایل خود را نسبت به سفر به اراضی اشغالی که مقصود وی «اسرائیل» بوده، نه فلسطین ابراز می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
موج جدید عادل خواهی -آماده باش برای یک جنگ تمام عیار -کرونا در اردوگاه پرسپولیس -پیشخوان
تصویر نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی امروز به رشته‌های مختلف ورزشی اختصاص یافته است.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
عرضه سامانه‎ای برای تبدیل اسناد تصویری به متن
معافیت مالیاتی 20 ساله برای شرکت‌های مستقر در پارک پردیس
تولید کپسول ژله‌ای مکمل برای کاهش شدت بیماری کووید-۱۹
فراخوان نامزدی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ منتشر شد
دانشگاه‌ها برای همکاری با ایران خودرو منتظر قرارداد نباشند
تولید نمونه اولیه خودروهای ارزان‌قیمت تا ۶ ماه آینده
عرضه بسته ویژه بیمه‌ مسئولیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان
دعوت از دانش‌بنیان‌ها برای بومی‌سازی سموم و آفت‌کش‌ها
کسب فرمولاسیون 80 نوع عطر و ادکلن با روش مهندسی معکوس
برگزاری کارگاه بیان تجارب در زمینه اخذ گرنت‌های بین‌المللی