رتبه نخست صنعت فضایی ایران در منطقه

19:25 ۱۳ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 263 0
رتبه نخست صنعت فضایی ایران در منطقه

رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص وضعیت صنعت هوافضا در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان فضایی ایران در یک دهه گذشته توفیقات خوبی در عرصه فضا در دانشگاه‌ها رقم زده به طوری که در آخرین گزارش در هفته گذشته، کشور ما در منطقه با اقتدار رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده و کشوری هستیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌ایم.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛ مرتضی براری ۱۲ تیر ماه در نشست تخصصی کسب و کارهای فضا پایه در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته در توسعه کشور و استان و رفاه اجتماعی جامعه بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: امروزه انقلاب صنعتی جهان چهارم در حال شکل‌گیری است و کشورهایی صاحب قدرت و ثروت هستند که دارای داده بیشتری باشند و بتوانند از این داده‌ها ارزش افزوده خلق کنند.
براری ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفته و بیش از دو میلیون شغل جدید به این اکوسیستم برگشته است و براساس پیش‌بینی‌ها، با انقلاب صنعتی چهارم بیش از ۵۰۰ هزار شغل جدید ایجاد و ۵۰۰ هزار شغل از بین می‌رود.
رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص وضعیت صنعت هوافضا در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان فضایی ایران در یک دهه گذشته توفیقات خوبی درعرصه فضا در دانشگاه‌ها رقم زده به طوری که در آخرین گزارش در هفته گذشته، کشور ما در منطقه با اقتدار رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده و کشوری هستیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌ایم.
براری با یادآوری تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور، گفت: ۴۰ سال است که در این حوزه تحریم هستیم و متخصصان و دانشمندان ما با تکیه بر توان خود و شعار «ما می‌توانیم» توانستند به این چرخه دست پیدا کنند، سال ۸۷ با پرتاب ماهواره امید جزو نهمین کشور صاحب این چرخه در دنیا بودیم و متخصصان ما با توان داخل توانستند به دانش پایگاه پرتاب، پرتابگر، ماهواره، ایستگاه دریافت و کنترل ماهواره و ایستگاه داده‌های ماهواره‌ای دست پیدا کنند و این از افتخارات کشور ما محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: تمام دغدغه ما این است که در ادامه راه و در ۱۰ ساله دوم برنامه فضایی کشور، یعنی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۴، بتوانیم چرخه را تثبیت کنیم و ماهواره‌های خود را در مدار قرار دهیم. ما سال گذشته ۲ ماهواره پرتاب کردیم که توفیقات خوبی داشت و نشان داد که با توان داخلی در حال طی مسیر هستیم.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص مهم‌ترین اولویت و دغدغه سازمان فضایی، گفت: مهم‌ترین اولویت، توسعه زیرساخت‌های فضایی با توان داخلی است که در همین راستا امسال سه ماهواره کامل می‌شود و اکنون پرتاب ماهواره سنجشی در فاصله ۵۰۰ کیلومتر و تا مدار ۳۶ هزار کیلومتری در دستور کار است. تمام تلاش ما این است که بتوانیم با توان داخلی زیرساخت‌های فضایی را ایجاد کنیم.
براری با بیان اینکه فضا نیز مانند هوا دارای ظرفیت‌های ویژه است، گفت: تا ۸۲ کیلومتر به سمت بالا قلمرو هوا وجود دارد و از آن بالاتر قلمرو فضا آغاز می‌شود که امروزه زمین، هوا و فضا فرصت‌های اقتصادی را در تمام دنیا احیا کرده‌اند و می‌توان به صنعت حمل و نقل و گسترش گردشگری در جهان به مدد پروازهای هوایی به اقصی نقاط دنیا اشاره کرد.
وی صنعت فضایی را صنعتی نوظهور و به شدت در حال رشد خواند و افزود: در ۱۰ سال گذشته شاهد رشد ۱۳۹ درصدی صنعت و اقتصاد فضایی در جهان بوده‌ایم که این رقم ۶.۵ برابر سرعت رشد اقتصادی در جهان است و این نشان می‌دهد که مردم دنیا برای بهره‌گیری از این فرصت راغب هستند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به صنعت فضایی، گفت: امروزه مصادیق این صنعت مهم و در حال رشد را می‌توان در ماهواره‌ها یافت که در تمام امور زندگی ساری و جاری و نقش‌آفرین است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن‌را می‌توان ارتباطات و ارسال سیگنال‌های ارتباطی عنوان کرد که با ایجاد زیرساخت‌های لازم و به مدد سیگنال‌های رادیو تلویزیونی و ماهواره‌ای، می‌توان فرهنگ و دین را در تمام دنیا معرفی و تبلیغ کرد.
براری در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از کاربردهای مهم ماهواره در شبکه‌های بانکی و ATMها است که زیرساخت‌های فنی آن قبل از توسعه ATMها در بانک‌های کشور وجود داشت و به مدد ماهواره می‌توان حتی در شرایط بحرانی نیز از شبکه پایدار بهره‌مند شد.
وی یکی دیگر از زمینه‌های کاربرد ماهواره را در کشاورزی عنوان کرد و افزود: به مدد ماهواره‌ها می‌توان کل محصولات کشاورزی در نقاط هدف را رصد کرد و با توجه به میزان آب موجود، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری درست در خصوص نوع و میزان کاشت محصولات مختلف اقدام کرد.
براری به رصد وضعیت هواشناسی به عنوان مورد دیگر کاربرد ماهواره اشاره کرد و گفت: تمام داده‌های هواشناسی از طریق ماهواره قابل مشاهده است و اطلاعات ماهواره‌ای مربوط به هواشناسی و پیش‌بینی بارش یا عدم بارش می‌تواند از ۱۷ تا ۲۳ درصد به اقتصاد کشاورزی کمک کرده آن‌را گسترش دهد.
براری کارکرد ماهواره در زمینه محیط زیست را نیز یادآور شد و بیان کرد: یکی از مهم‌ترین کاربردهای ماهواره تشخیص آلودگی هوا و میزان گرد و غبار و غلظت آن در نقاط مختلف است که در همین زمینه جمع‌آوری اطلاعات در خصوص منشأ گرد و خاک سبب اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می‌شود، ضمن اینکه ماهواره امکان رصد آلودگی و وضعیت آب، دریا، جنگل و … را نیز فراهم می‌کند.
رئیس سازمان فضایی ایران به لزوم گسترش صنعت فضایی در سراسر استان‌ها اشاره و بیان کرد: برای پی بردن به لزوم گسترش صنعت فضایی در استان‌ها باید به این سوال پاسخ داد که این صنعت تا چه اندازه سبب رونق اقتصادی استان می‌شود و اینکه آیا این صنعت کمکی در جهت توسعه استان‌ها دارد؟ وی چهارمحال و بختیاری را جز استان‌های پیشرو در مطالبه‌گری در خصوص بهره‌گیری از صنعت فضایی معرفی و یادآوری کرد: خوشبختانه مسئولان استانی اقبال خوبی به این امر نشان داده و در پی ایجاد زیرساخت و آمادگی‌های لازم هستند که سازمان فضایی کشور آمادگی کامل خود را در این خصوص اعلام می‌کند ضمن اینکه این استانِ پیشرو می‌تواند بعدها تجربیات خود را در اختیار دیگر استان‌ها قرار دهد.
براری ادامه داد: با توجه به اراده و آمادگی موجود در استان، سازمان فضایی می‌تواند در دو مقوله به توسعه صنعت فضایی در استان کمک کند. نخست انتقال استارت‌آپ‌ها و اطلاعات استراتژیک جمع‌آوری شده توسط ماهواره‌ها و در اختیار مدیران ارشد استان قرار دادن این اطلاعات و دوم ایجاد کسب و کارهای مرتبط با صنعت فضایی در دانشگاه‌هایی استان که حقیقتاً ظرفیت علمی و عملی کار را دارند.
وی دانشگاه‌ها را مرکز ثقل علمی هر استان و کل کشور خواند و افزود: امروزه و در عصر اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر خلاقیت و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری به مسئله اقتصاد، می‌توان با ایجاد کسب و کارهای جدید و اعمال نوآوری و خلاقیت، اقتصاد را به سمت رشد و پویایی سوق داد و با کمک دانشگاهیان و دانشجویان خلاق، فکرها را به محصول تبدیل کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

معجزه دو عدد خرما
خرما مزه ای شیرین دارد، اما مصرف این ماده غذایی موجب افزایش ناگهانی و سریع قند خون انسان نمی شود. فیبر بار دیگر گزینه موثر در این زمینه محسوب می شود. فیبر روند گوارش را کند می سازد و قند موجود در خرما به تدریج وارد جریان خون می شود.
کشف بیش از یک تن و 490 کیلوگرم تریاک در سیستان و بلوچستان
سردار قاسم رضایی از کشف بیش از یک تن و 490 کیلوگرم تریاک و انهدام باند قاچاق موادمخدر و سلاح در مرزهای میانی استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
ایران از بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک اعلام شد
یک مقام مسئول گفت: امروز سازمان جهانی بهداشت دام، رسماً ایران را کاملاً عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اعلام کرد.
عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوجه فرنگی
گوجه فرنگی سرشار از اسید سیتریک و اسید مالیک است.
ردپای روباه پیر در پرونده فایننشیال
ششمین جلسه دادگاه بررسی پرونده شرکت هرمی فایننشیال در شیراز و به ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار شد.
محمدباقر قالیباف از ایرنا شکایت کرد
در پی انتشار گزارش مفصلی در خصوص پرونده شریفی معاون وقت شهرداری تهران از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمد باقر قالیباف از این خبرگزاری شکایت کرد.
سفر به عراق بدون پاسپورت و ویزا امکان‌پذیر نیست
مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان با اشاره به حذف ویزا از سفر اربعین گفت: زائران باید توجه کنند که فقط ویزا حذف‌شده اما پاسپورت و دیگر موارد قانونی برای خروج از کشور باید رعایت شود.
دوستی‌خاله‌خرسه دوستان سارق مسلح
تلاش همدستان سارق مسلح برای آزادی وی نافرجام ماند.
به گروگان‌ گرفتن ۱۰ ملوان ترکیه توسط دزدان دریایی
دزدان دریایی مسلح، ده ملوان ترکیه‌ای را در سواحل نیجریه به گروگان گرفتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جوانگرایی روحانی از وعده تا عمل - چرا یک پیرمرد دیگر به دفتر رئیس جمهور راه یافت؟
مغایرت وعده‌های دولت در عمل تا حرف امروز خود را در قامت دفتر سیاسی رئیس جمهور متبلور ساخت، اما با بازگشت تفکری قدیمی، شعار جوانگرایی دولت مانند بسیاری دیگر از وعده‌های حسن روحانی به فراموشی سپرده شد.
اکران «تپلی و من» به تعویق افتاد
اکران فیلم سینمایی «تپلی و من» یک هفته به تعویق افتاد و از چهارشنبه دوم مرداد روی پرده می‌رود.
انگلیس از «سگ دست‌آموز» تا «برده زرخرید» آمریکا
با توجه به نفرتی که از عنصری چون ترامپ در افکار عمومی جهان وجود دارد این همراهی برخی سیاستمداران انگلیسی باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع برای انگلستان خواهد شد.
آخرین وضعیت آب و هوا در کشور
گودرزی گفت: از امروز (۲۵ تیرماه) تا اوایل هفته آینده برای بعد از ظهر‌ها و شب‌ها در مناطقی از جنوب و جنوب شرق کشور رگبار موقتی باران گاهی رعد و برق خواهیم داشت.
مدیر سینمایی دهه ۶۰ در حراجی تهران چه می‌کند؟
دور اخیر حراجی تهران در حالی با حواشی بسیاری برگزار شد که یکی از افراد موثر در این مراسم شبه‌هنری، یکی از مدیران اسبق بنیاد سینمایی فارابی در دهه ۶۰ است.
غفاری ˮرئیس پارک علم و فناوری گلستانˮ شد
صنعت استان و کشور از تیم منتخب مسابقات سراسری جوشکاری حمایت کند
دانشگاه‌ها آیین‌نامه ارتقاء را جدی بگیرند-مشکل پول نداریم
پلاسمای تولیدی کردستان به اروپا ارسال می‌شود
مزایای قرار گرفتن در محیط سرسبز
برند فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تقویت شود
اجرای ۲ برنامه‌ حمایتی از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در سال‌ جاری-امکان صدور ضمانت‌نامه ۱۰۰میلیاردی
نقش تولد زودهنگام در زندگی آینده افراد
ویژه‌برنامه ماه‌گرفتگی در افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی
رصد عمومی آخرین ماه‌گرفتگی جزئی قرن در ˮپارک ملتˮ-با نحوه عکاسی نجومی از طریق موبایل آشنا شوید