قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان اعلام شد

15:16 ۱۸ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 602 0
قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان اعلام شد

تازه‌ترین رده‌بندی گذرنامه‌ها نشان می‌دهد سه اژدهای آسیایی گوی رقابت را از سایر کشورها ربوده‌اند و به صدر جدول قوی‌ترین پاسپورت‌ها صعود کرده‌اند، درحالی‌که قدرت گذرنامه‌های ایالات متحده آمریکا و انگلیس بیشترین افت را در یک دهه اخیر تجربه می‌کند. جایگاه ایران نیز در رده‌بندی جدید نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

ایسنا

به گزارشایسنا، شرکت مشاوره «هنلی و شرکا» با آغاز نیمه دوم سال ۲۰۱۹، گزارشی را از قدرتمندترین و ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان منتشر کرده است که رقابت سختی را بین سه کشور آسیایی ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی برای به‌دست آوردن قوی‌ترین پاسپورت نشان می‌دهد.

ژاپن و سنگاپوربا دسترسی آزاد به ۱۸۹ کشور، درحال حاضر قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را دارند و به طور مشترک در جایگاه نخست این رده‌بندی قرار گرفته‌اند. کره جنوبی نیز با فنلاند و آلمان به رتبه دوم صعود کرده‌اند و شهروندان هر سه کشور می‌توانند به ۱۸۷ کشور دسترسی آزاد داشته باشند.

فنلاند که سال گذشته در جایگاه سوم این رده‌بندی قرار داشت اکنون رتبه دوم این فهرست را به‌دست آورده که قدرت گذرنامه‌اش را مدیون سیاست درهای باز پاکستان است. دولت پاکستان به تازگی سیستم ویزای الکترونیکی (ETA) را راه‌اندازی کرده که به شهروندان بیش از ۵۰ کشور از جمله فنلاند، ژاپن، مالت، اسپانیا، سوئیس و امارات متحده عربی در کنار انگلیس و ایالات متحده آمریکا اجازه دسترسی آزادتر را داده است.

سومین رتبه جدول قوی‌ترین گذرنامه را کشورهای اروپایی تصاحب کرده‌اند؛ دانمارک، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی آزاد و بدون ویزا به ۱۸۶ کشور، این جایگاه را به‌دست آورده‌اند. درحالی که فرانسه، اسپانیا و سوئد رتبه چهارم جدول را به‌دست آورده‌اند. شهروندان این کشورها می‌توانند به ۱۸۵ کشور آسان‌تر و یا بدون ویزا سفر کنند.

اما اوضاع برای ایالت متحده آمریکا و انگلیس چندان تعریف‌کردنی نیست، بررسی‌های موسسه «هنلی و شرکا» نشان می‌دهد این کشورها درحالی‌که سال ۲۰۱۴ قوی‌ترین گذرنامه‌ها را داشتند اکنون به جایگاه ششم فهرست ۲۰۱۹ تنزل پیدا کرده‌اند که ضعیف‌ترین حالت از سال ۲۰۱۰ تا کنون بوده است.

شهروندان این دو کشور درحال حاضر به ۱۸۳ کشور بدون ویزا و یا آسان می‌توانند سفر کنند.

سی‌ان‌ان که این گزارش را منتشر کرده، افت رتبه گذرنامه انگلیس را متاثر از «برگزیت» می‌داند. خروج از اتحادیه اروپا این نگرانی و سردرگمی را در میان شهروندان بریتانیایی از آینده سفر بدون ویزا در کشورهای عضو اتحادیه به‌وجود آورده است.

در بین تمام کشورها، جهش رتبه‌ای امارات متحده عربی قابل توجه است، چرا که در تاریخ ۱۴ ساله بررسی شاخص‌های گذرنامه، بیش از ۳۵ پله بالا آمده و به جمع ۲۰ کشور نخست دارنده قوی‌ترین گذرنامه پیوسته است. شهروندان امارات اکنون امکان دسترسی آزاد و بدون ویزا به ۱۶۷ کشور را دارند.

اما در انتهای جدول چه خبر است؟ مقایسه رده‌بندی گذرنامه‌ها در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ با دوره مشابه سال گذشته، نشان می‌دهد رتبه کشورهای انتهای جدول در یک سال اخیر تغییر چندانی نداشته است.

 افغانستان یک‌بار دیگر و با رتبه ۱۰۹ در انتهای این فهرست قرار گرفته است و شهروندان این کشور به جز ۲۵ مقصد در سراسر جهان باید برای سفر به نقاط دیگر این کره خاکی ویزا بگیرند. ۱۰ کشور آخر این جدول اجازه دسترسی آزاد و بدون ویزا به کمتر از ۴۰ کشور را دارند.

جایگاه ایران نیز در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ تغییر محسوسی نداشته است.سال گذشته (۲۰۱۸) ایراناز بین ۱۰۰ رتبه، جایگاه ۹۲ را به‌دست آورده بود و هشت پله با آخرین کشور که عراق بود فاصله داشت و اکنون، از بین ۱۰۹ رتبه، به همراه کره شمالی، بنگلادش، اریتره و لبنان در جایگاه ۱۰۱ این رده‌بندی قرار گرفته است. شهروندان این چهار کشور به اضافه ایران امکان دسترسی آزاد به ۳۹ کشور را دارند و برای سفر به ۱۸۷ مقصد دیگر باید ویزا تهیه کنند.

بهترین یا قوی‌ترین گذرنامه‌ها تا نیمه نخست سال ۲۰۱۹

۱. ژاپن، سنگاپور (دسترسی آزاد و بدون ویزا به ۱۸۹ مقصد)
۲. فنلاند، آلمان، کره جنوبی (۱۸۷ مقصد)
۳. دانمارک، ایتالیا، لوکزامبورگ (۱۸۶ مقصد)
۴. فرانسه، اسپانیا، سوئد (۱۸۵ مقصد)
۵. اتریش، هلند، پرتغال، سوئیس (۱۸۴ مقصد)
۶. بلژیک، کانادا، یونان، ایرلند، نروژ، انگلستان، ایالات متحده (۱۸۳ مقصد)
۷. مالت (۱۸۲ مقصد)
۸. جمهوری چک (۱۸۱ مقصد)
۹. استرالیا، ایسلند، لیتوانی، نیوزیلند (۱۸۰ مقصد)
۱۰. لتونی، اسلواکی، اسلوونی (۱۷۹ مقصد)

ضعیف‌ترین گذرنامه‌ها تا نیمه نخست سال ۲۰۱۹

۱۰۱. بنگلادش، اریتره، ایران، لبنان، کره شمالی (۳۹ مقصد)
۱۰۲. نپال (۳۸ مقصد)
۱۰۳. لیبی، فلسطین اشغالی، سودان (۳۷ مقصد)
۱۰۴. یمن (۳۳ مقصد)
۱۰۵. سومالی (۳۱مقصد)
۱۰۶. پاکستان (۳۰ مقصد)
۱۰۷. سوریه (۲۹ مقصد)
۱۰۸. عراق (۲۷ مقصد)
۱۰۹. افغانستان (۲۵ مقصد)

قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان اعلام شد

این رده‌بندی براساس بررسی‌های موسسه «هنلی پاسپورت ایندکس» با نگاه به میزان دسترسی آزاد شهروندان به سایر کشورها تعیین شده که یکی از شرکت‌های بررسی‌کننده جایگاه گذرنامه براساس شاخص‌های مالی است و پایه اطلاعات آن برگرفته از داده‌های انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی «یاتا» است که ۱۹۹ گذرنامه و ۲۷۷ مقصد سفر را پوشش می‌دهد و رده‌بندی را با تغییر سیاست‌های ویزا، به‌روز رسانی می‌کند.

رییس موسسه «هنلی و شرکا» که موسس شاخص جایگاه گذرنامه است، می‌گوید: «آخرین رده‌بندی پاسپورت‌ها با استناد به شاخص‌های Henley Passport  نشان می‌دهد که سیاست ویزای آزاد در پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی کشورها تاثیر فزاینده‌ای دارد.»


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جزئیات تازه از فرصت طلایی برانکو به پرسپولیس
باشگاه پرسپولیس در حالی پرونده برانکو ایوانکوویچ را به فیفا کشاند که فرصتی طلایی برای حل آن را از دست داد تا خطری که چند سال پیش با «مانوئل ژوزه» این باشگاه را تهدید کرده بود، سراغش بیاید.
«شبی که ماه کامل شد»؛ فیلمی جسور و خوش ساخت-آغاز از نقطه‌ای انسانی و پایان در ساحت شیطان
منتقدان سینما معتقدند «شبی که ماه کامل شد» فیلمی جسورانه در پرداخت و موضوع است که آبیار به خوبی از عهده ساخت آن برآمده است و این فیلم توانسته یک واقعه تاریخی را به اثری دراماتیک بدل کند.
دانشگاه و صنعت، جزایر ناشناخته
در دنیای امروز، بین توسعه تکنولوژی و پیشرفت در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رابطه‌ای مستقیم برقرار است، به طوری که تکنولوژی عامل اساسی ایجاد ثروت، دانایی و توان کشورها بوده و در توسعه ملی ابزاری قدرتمند به شمار می‌رود. از میان چهار رکن اصلی تکنولوژی یعنی، انسان، ماشین، سازمان و اطلاعات، انسان نقشی محوری و بنیادین دارد و بکارگیری بهترین و مدرن ترین ماشین آلات، بدون نیروی انسانی متخصص و ماهر ممکن نیست. اینجاست که اهمیت تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه بیش از پیش روشن می‌شود، اما چرا؟
در بوسنی یک مسجد هم نساختیم - علت قهر «آوینی» با برجی چه بود؟
گفت ما با ۳۰۰هزار کشته و مجروح نتوانستیم حق‌مان را بگیریم؛ اما شما با فیلم‌تان کاری کردید که خودشان فردای آن روز می‌گفتند از چهار معاونت، دو تا و از ۱۵ وزیر، هفت تا برای شما. همه‌چیز برعکس شد.
مقصد مدافع استقلال مشخص شد
مدافع مستعد استقلال پس از مواجه شدن با بی‌رحمی استراماچونی، تصمیم خود را رسماً بیان کرد.
بیت کوین نظام سینما را به هم ریخته است
ماجرای ورود پول‌های کثیف به سینمای ایران، صدای بسیاری را درآورده است. به همین منظور، مدتی پیش شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران اطلاعیه‌ای را به منظور مقابله با پولشویی و ورود پول‌های مشکوک در سینما منتشر کرد.
فعالیت نیمی از شرکت‌های دانش‌بنیان خوزستان در حوزه نفت-انتقاد ازبی‌توجهی به مهاجرت نیروی انسانی
رییس پیشین پارک علم و فناوری خوزستان گفت: ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان در حوزه نفت فعالیت می‌کنند.
«پری‌دخت» و رُک‌گویی و بی‌پروایی در کلام
باتوجه‌به آنچه از فرهنگ مردم در زمان قاجار گفته و نشان داده شده است، این حد رُک‌گویی و بی‌پروایی در کلام کمی درک‌ناپذیر است؛ هرچند اینجا در کنار باقی موارد،مسائل این بی‌پروایی مسأله مهمی نخواهد بود.
فهرست کامل گوشی‌هایی که اندروید ۹ را دریافت می‌کنند
بسیاری از شرکت های تولیدکننده گوشی های هوشمند به انتشار و ارائه نسخه سیستم عامل اندروید ۹ برای برخی از جدیدترین مدل‌های عرضه شده خود اقدام کرده‌اند.
افشاگری شایان مصلح از دلایل کنار گذاشته شدنش از پرسپولیس
شایان مصلح مدافع کنار گذاشته شدۀ پرسپولیس بالاخره سکوت خود را در قبال اتفاقات رقم خورده شکست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.