تحلیل القدس العربی از سردرگمی ترامپ در مقابله با ایران

12:43 ۱۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 5,922 0
تحلیل القدس العربی از سردرگمی ترامپ در مقابله با ایران

یک روزنامه عربی در یادداشتی با اشاره به سردرگمی و بی ثباتی مواضع ترامپ در مقابله با ایران نوشت که آمریکا نمی‌تواند یک ائتلاف نظامی بین‌المللی علیه ایران ایجاد کند و مامویت پمپئو و بولتون با شکست مواجه خواهد شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در یادداشتی به قلم ابراهیم نوار، نویسنده مصری تحت عنوان" آیا ترامپ می‌تواند برای جنگ با ایران ائتلاف بین‌المللی تشکیل دهد " نوشت: به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا در مقابله با ایران سردرگم، مضطرب، نامتعادل و فاقد رویکرد است. دونالد ترامپ در ماه می ۲۰۱۸ به تنهایی تصمیم گرفت از برجام خارج شود سپس تمام تحریم‌های ضدایرانی را بازگرداند سپس تصمیم گرفت تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند که این تحریم‌ها ممنوعیت تمام صادرات نفت ایران را شامل می‌شود. وی همچنین تمام کشورهای دنیا از جمله کشورهای عضو برجام را تهدید کرد تا در صادرات نفت با ایران تعامل نکنند و به این کشور کمک نکنند.
رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن در کاخ سفید خواستار جنگ علیه ایران شد، یک روز بعد یعنی روز جمعه ۲۱ ژوئن از تصمیم خود برای حمله به ایران منصرف شد سپس ایران را به مذاکره بدون پیش شرط دعوت کرد و به مقامات این کشور وعده داد که ایران به کشوری عظیم تبدیل خواهد شد و خودش بهترین دوست ایران در جهان خواهد شد. وی در همان روز تصمیم گرفت جنگ الکترونیکی علیه پدافند دفاعی ایران انجام دهد سپس در اوایل هفته وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی خود را به خاورمیانه فرستاد تا از امکان ایجاد ائتلاف نظامی علیه ایران در منطقه مطلع شود. این سردرگمی در مواضع رئیس جمهور آمریکا باعث شد که خود کارشناسان امنیت ملی آمریکا نیز از خطر خطی مشی و اسلوب ترامپ بر امنیت ملی برحذر باشند.
  در ادامه این یادداشت آمده است: در اینجا تلاش می‌کنیم تا به سوال اساسی پاسخ دهیم؛ اول اینکه آیا آمریکا به تنهایی توانایی جنگ با ایران را دارد؟ دوم، با توجه به نزدیک شدن موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آیا ترامپ دست به جنگ گسترده می‌زند؟ سوم، آیا ترامپ می تواند قدرت‌های جهان از جمله دوستان و دشمنان را برای جنگ با ایران متحد کند؟ نویسنده با اشاره به اینکه آمریکا دیگر آن کشور قدرتمند بعد از جهانی دوم نیست و امروز حتی با هم پیمانان خود درگیری و اختلاف دارد نوشت: آمریکا می‌تواند جنگ علیه ایران را آغاز کند اما نمی‌تواند نتیجه آنرا تضمین کند و این معضلی است که آمریکا درحال حاضر با آن مواجه است.
در این یادداشت آمده است: ترامپ برای توجیه انصرافش از حمله نظامی به ایران داستان ابلهانه‌ای ساخت و گفت که وجدانش قبول نمی‌کند ۱۵۰ نفر با یک حمله کشته شوند، این توجیهی ابلهانه برای پنهان کردن ضعف و ناتوانی است. حقیقت این است که انصراف ترامپ از حمله به ایران نشان دهنده موضع اخلاقی نیست بلکه نشان دهنده ترس ترامپ از مقابله با ایران است زیرا چنین حمله ای اگر انجام شود تحت کنترل آمریکا نخواهد ماند بلکه آتش آن تمام منطقه را در بر می‌گیرد.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است که اگر چه آمریکا ایران را به حمایت از تروریسم، تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و ساخت موشک برای تهدید امنیت منطقه متهم می‌کند اما سیاست‌های آمریکا در رابطه با ایران نشان می‌دهد که هدف آنها تنها در راستای ایجاد ائتلاف با هم پیمانان و دوستان خود در منطقه برای کمک سیاسی، اقتصادی و نظامی به آنها در مقابله با ایران است، سخنان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قبل از سفرش به خاورمیانه نیز بر همین موضوع تاکید دارد.
نویسنده در ادامه می‌گوید که چه بسا تصمیم ایران در عدم سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا که حامل ۳۵ نفر بود باعث شد که ترامپ این داستان را بسازد. در پاسخ به سوال اول می‌گوئیم که اگر چه آمریکا قدرت کافی برای حمله به ایران را دارد اما چنین جنگی بی شک از کنترل آنها خارج خواهد شد و تمام منطقه شعله ور خواهد شد و چه بسا برای اولین بار بعد از پایان جنگ سرد قواعد بازی جنگ تغییر یابد.
در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به اینکه بسیاری از کارشناسان و مقامات آمریکایی از مواضع نا متعادل ترامپ انتقاد کرده اند آمده است: در پاسخ به سوال دوم می‌گوئیم که وارد جنگ شدن با ایران یک ماجراجویی پرخطر است خصوصاً اینکه ترامپ تبلیغات انتخاباتی خود را به راه انداخته و سال انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شده است.
نویسنده در پاسخ به سوال سوم می‌گوید که بسیاری از کشورهای هم پیمان آمریکا از جمله انگلیس در مواضع ترامپ تردید دارند و اختلافاتی میان آنها به وجود آمده است، از سوی دیگر روسیه اعلام کرده است که برای مقابله با تحریم‌ها به ایران کمک می‌کند و کشور چین نیز تحریم‌ها علیه ایران را محکوم کرده است و به وضوح اعلام کرد که علیرغم تهدیدات آمریکا به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد بنابراین آمریکا به آسانی نمی‌تواند ائتلاف نظامی علیه ایران ایجاد کند و ماموریت پمپئو و بولتون در خاورمیانه با شکست مواجه خواهد شد.
نویسنده در پایان می‌گوید: علیرغم اینکه پاسخ‌هایمان به سه سوال مطرح شده نشان می‌دهد آغاز جنگ علیه ایران از سوی آمریکا امری سخت است اما آن جنگی که دیروز رخ نداد ممکن است فردا رخ دهد؛ به دلیل یک اشتباه همانطور که جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس گفت و یا به دلیل محاسبات اشتباه و احمقانه ترامپ. بنابراین چشم مرزداران ایران نباید به خواب برود و یا غفلت کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اگر می خواهید شبیه‌ترین افراد به پیامبر(ص) باشید، بخوانید
حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره شبیه‌ترین افراد به ایشان را در اینجا بخوانید.
۵ شرط آسان خدا برای بخشش همه گناهان حتی بدون توبه!
آیات متعددی در قرآن کریم درباره بخشش خداوند و رحمت او برای گنهکاران نازل شده که در این زمینه در آیه ۴۸ سوره مبارکه نساء آمده است که خداوند اگر بخواهد بسیاری گناهان را حتی بدون توبه می‌بخشد.
بازگشت جواد عزتی با «دردسر‌های عظیم ۳» به تلویزیون
تهیه کننده سریال "دردسر‌های عظیم" گفت: طرح اولیه ساخت دردسر‌های عظیم ۳ کاملاً آماده است و خود من هم برنامه ساخت این سریال را دارم، اما در حال حاضر جواد عزتی کمی در سینما سرش شلوغ است و باید دید چه زمانی می‌توانیم به ساخت این اثر فکر کنیم.
سفر به آینده مردِ مرموز «عصر جدید» همه را شگفت زده کرد- تصاویر
سومین قسمت از مرحله نیمه نهایی «عصر جدید» با اجرا‌هایی مهیج روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
برگ برنده احتمالی وکیل نجفی در دادگاه امروز چیست؟
نجفی امروز پای میز محاکمه حاضر می‌شود در حالی که برخی معتقدند حکم قصاص او صادر خواهد شد اما شاید در این میان برگ برنده‌ای وجود داشته باشد.
۴ رام قطار به خطوط متروی تهران اضافه می شود
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) گفت: در مرداد ماه ۴ رام قطار دیگر وارد خطوط مترو خواهد شد.
علت تیراندازی در میدان فردوسی
علت شنیده شدن صدای شلیک تیر در محدوده میدان فردوسی تهران اعلام شد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
جشنواره ˮهنر شهر تهرانˮ بزودی برگزار می‌شود
اوحدی گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به زودی جشنواره "هنر شهر تهران" را در حوزه‌های مختلف هنری برگزار می‌کند.
سومین جسله دادگاه قتل میترا استاد امروز برگزار می شود
هفتم خرداد امسال بود که محمد شهریاری از به قتل رسیدن "میترا استاد" همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در ساختمانی مسکونی در منطقه سعادت‌آباد تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.