گفت‌وگوهایی با موضوع «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی»

14:34 ۱۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 376 0
گفت‌وگوهایی با موضوع «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی»

طرح گفت‌وگوهای مسأله‌محور با موضوع «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی» با همراهی و همکاری شش مجموعه فرهنگی و پژوهشی شکل گرفته و عملیاتی می‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، طرح گفت‌وگوهای اقتراحی (درخواستن) با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و اندیشکده فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام کلید خورد.
دکتر محمدرضا بهمنی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه چارچوب مفهومی این گفتگوها با رویکرد تمدنی تدوین شده است، گفت: امروز بیشتر از هر زمانی به یک نقشه راه نیاز داریم تا الگوی کلان حکمرانی دستگاه‌های فرهنگی در فضای مجازی شناسایی شود و همچنین شیوه و مکانیزم ارتباط دستگاه‌های حاکمیتی با یکدیگر تعریف روشنی پیدا کند.
او افزود: در حال حاضر کاملاً روشن شده که اعمال حکمرانی نمی‌تواند در چهاردیواری دستگاه‌های حاکمیتی رقم بخورد؛ چرا که مردم نقش فعال و متفاوتی پیدا کرده‌اند و جامعه مخاطب محور به جامعه کاربر محور فعال تبدیل شده است. همچنین مداخلات سایر کشورها در ایفای نقش دولت و حکومت در قلمرو حکمرانی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی یکدیگر، به پدیده‌ای انکارناپذیر تبدیل شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد بررسی موضوع حکمرانی در حوزه فرهنگ با توجه به تحولات فضای مجازی، نیازمند بررسی و گفت‌وگو در محدوده یک مثلث با اضلاعی از جمله مناسبات حاکمیت‌ها با یکدیگر، مناسبات مردم و حاکمیت با یکدیگر و مناسبات مردم و مردم با یک دیگر است.
او گفت که در گام نخست اجرای هر یک از محورهای گفتگو، مسائل اصلی شناسایی، تبیین و تبدیل به نظام مسائل می‌شود. در گام دوم هر یک از مراکز، گفت‌وگوهای تفصیلی و با رویکرد حل مسئله را دنبال خواهند کرد. در گام سوم نیز به سوی تدوین خروجی‌های مشخص حرکت خواهد شد.
بهمنی با بیان اینکه مبانی و اصول حکمرانی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با توجه به تحولات فضای مجازی و نیز شناسایی کار ویژه‌های درون دستگاهی و میان دستگاهی برای اعمال حکمرانی نوین در این عرصه از جمله خروجی‌های مذکور می‌تواند باشد، تاکید کرد: برای آغاز، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دستور کاری را تهیه کرده است و در چارچوب الگوی سه وجهی مورد اشاره، فهرست اولیه‌ای از مسائل استخراج شده که در نخستین نشست مشترک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست اولیه این مسائل عبارتند از «محور مناسبات مردم و مردم شامل، هویت‌های چندگانه، شبکه‌ای شدن تعاملات اجتماعی و جایگاه خانواده و حریم خصوصی»، «محور مناسبات مردم و حاکمیت شامل، نقش مردم در تولید، توزیع و مصرف فرهنگی، نظام پایش و ممیزی، مالکیت معنوی آثار و محصولات فرهنگی و کسب و کارهای فرهنگی در فضای مجازی» و «محور مناسبات حاکمیت با حاکمیت شامل، زیرساخت‌های ارتباطی (اینترنت و …) و مسئله فرهنگ و راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی و یا استفاده از فضای مجازی برای تبادل فرهنگی».


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اگر می خواهید شبیه‌ترین افراد به پیامبر(ص) باشید، بخوانید
حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره شبیه‌ترین افراد به ایشان را در اینجا بخوانید.
۵ شرط آسان خدا برای بخشش همه گناهان حتی بدون توبه!
آیات متعددی در قرآن کریم درباره بخشش خداوند و رحمت او برای گنهکاران نازل شده که در این زمینه در آیه ۴۸ سوره مبارکه نساء آمده است که خداوند اگر بخواهد بسیاری گناهان را حتی بدون توبه می‌بخشد.
بازگشت جواد عزتی با «دردسر‌های عظیم ۳» به تلویزیون
تهیه کننده سریال "دردسر‌های عظیم" گفت: طرح اولیه ساخت دردسر‌های عظیم ۳ کاملاً آماده است و خود من هم برنامه ساخت این سریال را دارم، اما در حال حاضر جواد عزتی کمی در سینما سرش شلوغ است و باید دید چه زمانی می‌توانیم به ساخت این اثر فکر کنیم.
سفر به آینده مردِ مرموز «عصر جدید» همه را شگفت زده کرد- تصاویر
سومین قسمت از مرحله نیمه نهایی «عصر جدید» با اجرا‌هایی مهیج روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
برگ برنده احتمالی وکیل نجفی در دادگاه امروز چیست؟
نجفی امروز پای میز محاکمه حاضر می‌شود در حالی که برخی معتقدند حکم قصاص او صادر خواهد شد اما شاید در این میان برگ برنده‌ای وجود داشته باشد.
۴ رام قطار به خطوط متروی تهران اضافه می شود
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) گفت: در مرداد ماه ۴ رام قطار دیگر وارد خطوط مترو خواهد شد.
علت تیراندازی در میدان فردوسی
علت شنیده شدن صدای شلیک تیر در محدوده میدان فردوسی تهران اعلام شد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
جشنواره ˮهنر شهر تهرانˮ بزودی برگزار می‌شود
اوحدی گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به زودی جشنواره "هنر شهر تهران" را در حوزه‌های مختلف هنری برگزار می‌کند.
سومین جسله دادگاه قتل میترا استاد امروز برگزار می شود
هفتم خرداد امسال بود که محمد شهریاری از به قتل رسیدن "میترا استاد" همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در ساختمانی مسکونی در منطقه سعادت‌آباد تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.