دیدار با جمشید کیانفر

14:46 ۱۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 253 0
دیدار با جمشید کیانفر

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب به مناسبت روز قلم با جمشید کیانفر دیدار و گفت وگو کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، در آستانه روز قلم، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب سه‌شنبه (۱۱ تیرماه) با حضور در منزل جمشید کیانفر ضمن تبریک روز قلم، از خدمات و فعالیت‌های علمی و فرهنگی این مصصح تقدیر کرد. در این دیدار زهیر صیامیان گرجی به نمایندگی از انجمن ایرانی تاریخ و سیدسعید میرمحمد صادق، معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب حضور داشتند و درباره فروش کتاب، مشکلات ناشران، کتاب‌سازی، تیراژ کتاب، تاثیر فضای مجازی بر حوزه نشر، کپی‌رایت و آیین‌نامه اهل قلم بحث و گفت‌وگو کردند.

کیانفر با بیان این‌که ناشران در شرایط کنونی با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند، گفت: ناشران می‌خواهند به طریقی از بحران بگذرند. در این صورت می‌توانند به صورت عادی و روال همیشگی کار خود را از سر بگیرند. ناشران ما دفعه اول‌شان نیست که به این نوع از بحران‌ها برمی‌خورند. چند باری با این طوفان‌ها برخورد کرده‌اند. در دهه 70، دهه 80 و اوایل دهه 90 نیز با بحران‌هایی روبه‌رو شدند.

این نویسنده و مصحح ادامه داد: ناشرانی که اهل کار هستند و دنبال سود آنی نیستند در این حوزه باقی می‌مانند اما ناشرانی که دنبال سود آنی و کتاب روز هستند ممکن است از دور خارج شوند. کمتر از صد ناشر، جُور نشر ایران را بر عهده دارند.

او اظهار کرد: از قهر انتشارات اساطیر ۱۰ سال می‌گذرد اما در این مدت هیچ مسئولی علت این قهر را از این انتشارات جویا نشده است. این درحالی است که امثال انتشارات اساطیر و آقای جربزه‌دار، ستون نشر مملکت هستند. انتشارات اساطیر در این شرایط، کتاب تاریخ طبری را تجدید چاپ کرد. انتشارات طهوری و خوارزمی از ناشران باسابقه کشور ما هستند که بهترین خدمات را ارائه داده‌اند و با وجود همه مشکلات، کتاب چاپ کرده‌اند.

حسینی‌پور نیز در سخنانی گفت: ما ۱۶ هزار پروانه نشر داریم اما من معتقدم کشور ما شاید به کمتر از هزار ناشر نیاز داشته باشد و نزدیک به ۳۰۰ ناشر به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند. جریان فرهنگی و فکری ما بر عهده 300 ناشر است.

میرمحمد صادق، معاون فرهنگی خانه کتاب نیز در این دیدار با بیان این‌که موسسه خانه کتاب از ناشرانی که به صورت داوطلبانه به کپی‌رایت می‌پیوندند، حمایت می‌کند، گفت: با حضور آقای حسینی‌پور در موسسه خانه کتاب و از نیمه دوم سال گذشته تلاش کردیم از ظرفیت انجمن‌ها، تشکل‌ها و موسسات فرهنگی استفاده کنیم؛ انجمن‌ها هم باید پای کار باشند و با ما همکاری کنند.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت مهمانان جایزه جهانی کتاب سال که وارد ایران می‌شوند استفاده کنیم. انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف می‌توانند از حضور آن‌ها در مدتی که در ایران هستند استفاده کنند. همچنین نشست‌های تخصصی خانه کتاب را با همکاری انجمن‌ها برگزار می‎کنیم. انجمن‌ها ‌همچنین می‌توانند با کتابسازی مقابله کنند و در عمومی کردن دانش برای عموم نقش مهمی داشته باشند.

در این دیدار نیکنام حسینی‌پور با اهدای لوح از فعالیت‌های علمی و فرهنگی جمشید کیانفر قدردانی کرد.

جمشید کیانفر متولد سال ۱۳۳۰ در شهرستان ابهر است. او دیپلم ادبی را از دبیرستان دهخدای کرج و لیسانس تاریخ را از دانشگاه تربیت معلم تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۵۵ به استخدام کتابخانه ملی درآمد و از محضر استاد ایرج افشار و استاد عبدالله انوار بهره‌ها برد. مدتی ریاست گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملی را برعهده داشت. کیانفر سردبیری فصلنامه آینه میراث را از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۸۸ برعهده داشت. در دوره اول و سوم همایش حامیان نسخ خطی به عنوان نفر برگزیده معرفی شد و در سال ۱۳۸۳ به عنوان مصحح برتر در همایش خادمان نشر مورد قدردانی قرار گرفت. از جمله آثار کیانفر می توان به «کشف تلبیس یا نیرنگ و دورویی انگلیس در ایران»، «تصحیح سفارتنامه خوارزم، رضاقلی خان هدایت»، «تصحیح ناسخ التواریخ، زندگانی امام علی (ع)، لسان الملک سپهر»، «تصحیح ناسخ التواریخ، زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)، لسان الملک سپهر»، «تصحیح ناسخ التواریخ، خلفا و صحابه، لسان الملک سپهر، چهار جلد» و... اشاره کرد.

دیدار با جمشید کیانفر


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ورزش در فضا از غش کردن فضانوردان هنگام بازگشت به زمین جلوگیری می‌کند
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که فضانوردانی که در فضا ورزش می‌کنند، احتمال اینکه هنگام فرود در زمین دچار سنکوپ(Syncope) شوند، کمتر است.
شناسایی یک سلول جدید که به درمان جراحت قلب کمک می‌کند
پژوهشگران دانشگاه کلگری(University of Calgary) کانادا در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند یک سلول خاص که "ماکروفاژ حفره برون شامه‌ای قلب گاتا۶پلاس"(Gata6+ pericardial cavity macrophage) نام دارد در بهبود زخم‌های قلب موش‌ها بسیار موثر بوده است.
ˮاوریونˮ برای سفر بدون سرنشین به ماه آماده شد
این طور که مشخص است برنامه ناسا برای بازگشت به ماه موسوم به "آرتمیس"(Artemis) در حال پیشرفت است و گفته می‌شود کپسول "اوریون" برای سفر بدون سرنشین به ماه آماده شده است.
ˮتعقیب خودرانˮ؛ فناوری جدید بدون راننده برای کامیون‌ها
یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه وسایل نقلیه خودران، سیستمی ارائه داده که امکان هدایت دو کامیون را تنها با یک راننده ممکن می‌کند.
سندروم قلب شکسته با سرطان ارتباط دارد
یک مطالعه بین‌المللی نشان داد که از هر شش فرد مبتلا به "سندروم قلب شکسته" یک نفر مبتلا به سرطان است.
نخستین سنگ به دست آمده از ماه در تلفن همراه!
ناسا، امکان دیدن تصویر سه‌بعدی از نخستین نمونه سنگ به دست آمده از ماه را در تلفن همراه فراهم کرده است.
توسعه داروهای جدید درمان آسیب‌های نخاعی با کمک گورخرماهی
یک تیم تحقیقاتی به رهبری "لئونور سائود"(Leonor Saúde) از "موسسه مدیسینا ملکیولار"(Instituto de Medicina Molecular) پرتغال با همکاری شرکت "تکنوپاژ"(Technophage) یک پلتفرم ساده و کارآمد توسعه داده‌اند که طی آن از گورخرماهی برای توسعه داروهایی برای درمان آسیب طناب نخاعی(Spinal cord injury یا SCI) استفاده می‌کنند.
آجرهایی که در ماه گرما و برق تولید می‌کنند!
آژانس فضایی اروپا در یک طرح مفهومی جدید پرده از پروژه‌ای برداشته است که در آن آجرهای قمری از جنس سنگ‌پوشه و خاک ماه که در ساخت پناهگاه‌ها استفاده خواهند شد، می‌توانند همراه با فراهم کردن گرما، به تولید برق نیز بپردازند.
ارتباط هوش پایین در کودکی با ابتلا به آلزایمر در بزرگسالی
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد یک ژن مرتبط با آلزایمر می‌تواند در سن بسیار جوان‌تر نسبت به آنچه قبلا تصور می‌شد، قدرت شناختی مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
برنامه‌ جاه‌طلبانه چین برای اکتشاف ماه مشخص شد
چین از اهداف جدید خود در زمینه "اکتشاف ماه" پرده برداری کرد که یکی از این برنامه‌ها ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی رباتیک در ماه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماهینی از لیست پرسپولیس خط خورد
سرمربی پرسپولیس سومین بازیکن مازاد تیم را به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.