دانشگاه‌ها‬ به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند- ‏لزوم بازنگری در حوزه آموزش پزشکی

13:37 ۷۹ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 585 0
دانشگاه‌ها‬ به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند- ‏لزوم بازنگری در حوزه آموزش پزشکی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم بازنگری در حوزه آموزش پزشکی، گفت: از دانشگاه علوم پزشکی کرمان به عنوان پیشتاز دانشگاه‌های مادر کشور می‌خواهم که به چالش‌های نظام آموزشی مانند گران قیمت بودن دوره‌های آموزشی، تک بعدی تربیت کردن دانشجویان، جامعه محور نبودن آموزش‌ها و عدم تناسب مهارت‌ها با مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت بپردازد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست با مسئولان دانشگاهی و استانی کرمان اظهار داشت: درست است که مقاله یک محصول علمی است، اما هیچ کشوری تنها با تولید مقاله، رشد نمی‌کند. بسیاری از پژوهش‌هایی که در حوزه علوم پزشکی انجام می‌شود، کمکی به حل مسائل نظام ارائه خدمت نمی‌کنند و روشی برای بهبود اقتصاد سلامت در پژوهش‌ها حاصل نمی‌شود. البته شرکت‌های دانش بنیان نقش آفرینی بسیار مؤثری دارند و جوانان مستعد کشور، کارهای بزرگی انجام داده
اند .
وی با بیان اینکه در امور دانشجویی، راه‌های نرفته بسیاری در پیش داریم، گفت: امروز با چندین نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان نشستی داشتم و به اندک رفاهی که برای آنها فراهم شده بود، راضی هستند اما آیا در عرصه فرهنگ، اقدامات درستی در دانشگاه‌ها انجام می‌دهیم؟ آیا سرگشتگی و بی خویشتنی دانشجویان، حاصل بی مبالاتی ما نبوده است؟ متأسفانه برخی جوانان مستعد کشور، خودشان را خیلی به آب و خاک ایران متعلق نمی‌دانند و به دنبال مهاجرت هستند اما خاطرم هست که دکتر فاضل به دلیل عشق به ایران از آمریکا به ایران مهاجرت کرد و پیوند اعضا را در کشور ایجاد و تقویت کرد که همین اقدامات، امروز موجب افتخار ما است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز دانشگاه‌ها باید به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند و در آنها علاقه وافری به ایران به وجود بیاورند. در برخی موارد، متأسفانه دانشجویان به قدری از ما بی مهری و کم لطفی می‌بینند که بیشتر مشتاق مهاجرت می‌شوند.
دکتر نمکی از بیماری‌های غیر واگیر به عنوان یکی از چالش‌های مهم نظام سلامت در اکثر کشورهای دنیا یاد کرد و افزود: ایران کشوری با تنوع اقلیمی و بیماری است و البته نمی‌توانیم و نباید از بیماری‌های واگیردار نیز غافل شویم و در استان کرمان نمی‌توانیم چشم مان را بر روی بیماری‌های واگیردار و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام ببندیم و فکر کنیم که بیماری‌های غیر واگیر، چالش عمده این استان است.
وی درخصوص توسعه زیرساخت‌های بهداشتی در استان کرمان گفت: باید برنامه توسعه زیرساخت‌های بهداشتی در استان کرمان به زودی تهیه و تدوین شود چون اولویت اول ما به ویژه در استان کرمان با پراکندگی جمعیت و مناطق روستایی، تقویت و تکمیل زیرساخت‌های حوزه بهداشت است و نمی تواتیم حداقل خدمات بهداشتی را از مردم دریغ کنیم.
وزیر بهداشت تاکید کرد: هیچ فردی نباید از خدمات اولیه بهداشتی در کشور محروم باشد. از روز اول که به وزارت بهداشت آمدم، مشاهده شد که عشایر کوچ رو به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند و از بین عشایر، یک بهورز را انتخاب کردیم و آموزش دادیم و برای آنها کانکس به همراه
پنل خورشیدی برای نگهداری واکسن تأمین کردیم و ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری در کشور راه اندازی می‌شود تا دغدغه‌های بهداشتی این قشر از مردم برطرف شود.
به گزارش وبدا ، دکتر نمکی با بیان اینکه اولویت اول ما در استان کرمان، تکمیل زیرساخت‌های حوزه بهداشت است، افزود: مذاکراتی با بنیاد برکت داشته ایم و بنا شد که به توسعه زیرساخت‌های بهداشتی استان کرمان کمک کنند. البته امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های بعد از انقلاب از نظر اقتصادی است، اما تکمیل زیرساخت‌های بهداشتی در این استان از اولویت‌های اصلی ما است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

حذف بدمنیتون بازان ایران از مسابقات مالدیو
بدمینتون بازان ایران از مسابقات مالدیو حذف شدند.
هفته ششم لیگ فوتسال بانوان- تساوی سایپا در روز پیروزی مس
تیم مس کرمان با پیروزی در هفته ششم اختلاف امتیاز خود را با سایپا به دو امتیاز رساند.
جریمه سنگین یک روزنامه‌نگار برای اظهارات نژادپرستانه‌اش علیه ویلیامز
روزنامه نگار رومانیایی به دلیل اظهارات نژادپرستانه‌اش علیه تنیسور آمریکایی ۱۸۷۵ دلار جریمه شد.
احسان‌پور، تیموری، یزدانی و شعبانی حریفان خود را شناختند
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن پایانی کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۹، بهنام احسان‌پور در ۶۱، بهمن تیموری در ۷۹، حسن یزدانی در ۸۶ و علی شعبانی در ۹۷ کیلوگرم رقبای خود را شناختند.
اسامی نفرات راه یافته به نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان- امامی و کریمی یک گام تا فینال
نفرات راه یافته به مرحله نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان در اوزان 70، 74،92 و 125 کیلوگرم مشخص شدند.
صعود امامی و کریمی به نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان- شکست محبی مقابل اوکراین
نمایندگان اوزان ۷۰ و ۹۲ کیلوگرم ایران با برتری مقابل رقبای خود راهی مرحله نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان شدند اما یدالله محبی در این مرحله به کشتی‌گیر اوکراین باخت و از رسیدن به نیمه نهایی بازماند.
فتحی: تعلل فدراسیون در بررسی اعتراض ما به کارت زرد اسماعیلی، ابهام‌آمیز است
مدیرعامل استقلال مدعی است که با وجود ارسال نامه اعتراض نسبت به کارت زرد دوم فرشید اسماعیلی در تاریخ ۲۵ شهریور اما هنوز این نامه هنوز به کمیته انضباطی نرسیده است.
استقبال کره شمالی از تمایل ترامپ برای مذاکرات با یک ˮشیوه جدیدˮ
کره شمالی به تحسین اظهارات اخیر دونالد ترامپ در خصوص تمایل واشنگتن برای در پیش گرفتن آنچه که "یک شیوه جدید" در مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ خواند پرداخت.
بشار الجعفری: کسانی که در بازار خون‌ریزی‌ها در سوریه شرط‌بندی کردند، شکست خوردند
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه کسانی که در بازار ریختن‌خون‌ها در سوریه با مال و سلاح خود شرط‌بندی کردند،‌ شکست خوردند، اعلام کرد، دولت سوریه پیش‌نویس قطعنامه پیرامون ادلب را رد می‌کند.
آغاز محاکمه دو خبرنگار بلومبرگ در ترکیه
دادگاه ترکیه محاکمه دو خبرنگار اقتصادی شبکه بلومبرگ آمریکا را به اتهام آنچه که تضعیف ثبات اقتصاد ترکیه با انتشار یک گزارش غرض‌ورزانه درباره بحران ارزی این کشور در سال گذشته میلادی خوانده آغاز کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده‌است از رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در میان کودکان است.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
خطر همه‌گیری بیماری‌ها و مرگ میلیون‌ها انسان در جهان
گروهی از محققان هشدار دادند جهان با خطر همه‌گیری بیماری‌هایی روبروست که به کشته شدن میلیون‌ها انسان منجر می‌شود.
پذیرش بیش از ۳۶۰۰ دانشجوی جدید در دانشگاه خوارزمی-اعلام زمان ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی
راه‌اندازی آموزش مجازی زبان فارسی-تحصیل بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در کرسی‌های ادبیات فارسی
امشب آخرین مهلت ثبت‌نام رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها
امروز؛ پایان مهلت ثبت‌نام دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد
دستگاه قضایی دست سودجویان را رو کند
کارنامه نهایی کنکور سراسری منتشر شد
حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دنیا
حمایت وزارت امور خارجه از گسترش کرسی‌های زبان فارسی در دنیا
کاهش تعداد کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی به دلیل مسائل ارزی- تلاش برای ایجاد ۵۰ کرسی
پیگیری جدی تخلفات احتمالی در زمینه پذیرش دانشجو-تائید تخلف در جذب دانشجویان انتقالی از خارج