آقایی: اطلاع از دارایی مسئولان کمترین خواسته شهروندان است

05:00 ۱۰۸ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 927 0
آقایی: اطلاع از دارایی مسئولان کمترین خواسته شهروندان است

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه اطلاع از دارایی مسئولان و آگاهی به میزان استقبال آنان کمترین خواسته شهروندان است، گفت: بی‌توجهی به قانون نشان می‌دهد که مراکز قدرت از افشای اسرار مالی خود بیمناک‌اند.

ایسنا

کامران آقایی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی‌های مقامات و مسئولان از سوی رئیس قوه قضائیه و تأثیر اجرای این قانون بر فضای جامعه و کاهش مفاسد اقتصادی، اظهار کرد: خوشبختانه یکی از شعارهای رئیس محترم جدید قوه قضائیه مبارزه با فساد اقتصادی است. روایی فساد برآمده از قدرت و ثروت سبب می‌شود تا نظام اجتماعی جامعه از هم بپاشد. فساد اقتصادی و اخیراً
وقاحت تفرعن و جلوه فروشی با آن در میان طبقه‌ای از مردم ایران هم به معنای قانون گریزی است و هم بدین معناست که این دسته از اشخاص خود را از سایر شهروندان جدا می‌دانند و تابع معیارهای اخلاقی و قانونی آن نیستند.
وی با بیان اینکه از آنجا که در کشور ما بخش عمده اقتصاد تحت تسلط دولت یا نهادهای شبه دولتی است، عمده فساد اقتصادی از مراکز حکومتی بر می‌خیزد، گفت: در کشورهای توسعه یافته علاوه بر اینکه قدرت مهار می‌گردد، ارتباط آن با برادر خوانده‌اش که ثروت بادآورده است گسیخته می‌شود و از ابزارهای مهم آن نخست حضور نیافتن دولت در داد و ستدهای اقتصادی و سپس وضع ضابطه‌های شدید در جایی است که دولت به ناگزیر در اقتصاد مداخله می‌کند و در نهایت قانون، فعالیت اقتصادی مقام‌های دولتی را منع می‌سازد و نظارت و کنترل دقیقی بر اموال این دسته مقام‌ها اعمال می‌کند.
این استاد حقوق دانشگاه ادامه داد: بدیهی است که قانون پیش‌گفته برای بخش اخیر وضع شده است و از آنجا که یکی از التهاب‌های عمده جامعه ما انتشار اخبار فساد مالی مسئولان است، در مجموع این اقدام و اجرای مؤثر آن مثبت ارزیابی می‌شود. البته موازین مورد توجه قانونگذار در جایی کاربردی می‌شود که تمام بخش‌های اقتصاد کشور و مبادله‌های مالی شفاف و پاسخگو باشد وگرنه می‌توان با پنهان کاری به راحتی قانون را بی اثر کرد.
آقایی در رابطه با ضرورت اطلاع رسانی از مشارکت مسئولان و مقامات در این اقدام، اظهار کرد: ماده ۵ قانون و ماده ۸ آئین نامه یاد شده فهرست دارایی را محرمانه اعلام کرده است که فلسفه تدوین آن را کم رنگ و قانون را سترون می‌سازد، زیرا مسئولیت به فرجام امانتی است که از جانب شهروندان به اشخاص سپرده می‌شود و عهدی است که مدیران با مردم می‌کنند، بنابراین اطلاع از دارایی مسئولان و آگاهی به میزان استقبال آنان کمترین خواسته شهروندان است و بی‌توجهی به قانون نشان می‌دهد که مراکز قدرت از افشای اسرار مالی خود بیمناک‌اند.
وی افزود: با رجوع به متن قانون در می‌یابیم که برای ارائه نکردن صورت اموال و دارایی ضمانت اجرای مؤثری پیش بینی نشده است و قانون از این حیث کاستی واضحی دارد، اما پشتوانه افکار عمومی می‌تواند در این زمینه به صورت حداقلی ایفای نقش کند.
این وکیل دادگستری در رابطه با تشویق مسئولانی که اموال و دارایی خود را ثبت می‌کنند، عنوان کرد: شهرت به شرافت و پاکدستی و افتخار خدمت به ملت البته بزرگترین تشویقی است که شهروندان با کمک رسانه‌های دیداری و شنیداری و مجازی از مسئولان خویش به عمل می‌آورند. بدیهی است در انتخاب‌هایی که از سوی مردم به عمل می‌آید و حتی ارتقا در ساختار اداری و حکومتی از جمله
دستخوش‌هایی است که می‌توان به اشخاص درستکار و شفاف اعطا کرد.
آقایی در خصوص ضرورت برخورد و اطلاع رسانی از کسانی که از اجرای این قانون امتناع می‌کنند، گفت: متأسفانه این قانون فقط مقام‌های ذکر شده در اصل ۱۴۲ قانون اساسی رهبر، رئیس جمهور، معاونان وی، وزیران و همسران و فرزندان آنان را در صورت خودداری مشمول مجازات کیفری دانسته و سایر مسئولان مستنکف را مشمول مجازات اعلام نکرده است. از این رو به ظاهر فقط می‌توان از مقررات تخلفات اداری استفاده کرد که تأثیر آن در مورد چنین اشخاصی جای چند و چون زیادی دارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ
با دو پسر و یک زن جوان که با رضایت اولیای دم از زندان آزاد شدند، از سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ صحبت کردند.
ادعای عجیب داوید لوئیس درباره قهرمانی در لیگ برتر
مدافع برزیلی آرسنال در ادعایی جالب توجه عنوان کرد این تیم می‌تواند لیورپول را برای قهرمانی در لیگ برتر به چالش بکشد و قهرمان شود.
کلوپ در لیورپول ضعیف تر از سولسشایر!
سرمربی آلمانی لیورپول در ۲۹ بازی ابتدایی خود در لیگ برتر انگلیس عملکرد ضعیف‌تری نسبت به اوله گنار سولسشایر داشت.
گواردیولا: بازیکنانم را در یخچال می گذارم تا مصدوم نشوند!
سرمربی اسپانیایی به شوخی عنوان کرد برای جلوگیری از مصدومیت بازیکنانش آنها را داخل یخچال خواهد گذاشت.
عصبانیت لمپارد از سرمربی فرانسه به خاطر کانته
سرمربی تیم فوتبال چلسی از دیدیه دشان به خاطر تشدید مصدومیت انگولو کانته انتقاد کرد.
ادامه درخشش دی ماریا  بازگشت ام‌باپه به ترکیب با گلزنی
تیم فوتبال پاری سن ژرمن توانست برد راحتی را در خانه تیم فوتبال نیس به دست بیاورد.
اعتراض دانشجویان دانشگاه منچستر به ساخت مجسمه ˮمهاتما گاندی نژادپرستˮ
دانشجویان دانشگاه منچستر در انگلیس یک کمپین عمومی ضد مهاتما گاندی، رهبر استقلال طلب هندوستان به راه انداخته و او را "نژادپرست" خواندند.
رییس جمهور کوبا: تحریم‌های تازه آمریکا نشانگر ضعف هستند
رییس جمهور کوبا تازه‌ترین دور تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را نشانگر ضعف و تنزل اخلاقی دانست.
ادامه اعتراضات در بارسلونا؛ پلیس از گاز اشک آور و آب پرفشار استفاده کرد
پلیس برای تحت کنترل در آوردن ناآرامی‌ها در بارسلونا، کاتالونیا از آب پرفشار و گاز اشک آور علیه معترضان استفاده کرد.
اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت شیلی
رئیس جمهوری شیلی امروز (شنبه) و همزمان با بروز ناآرامی‌ها و شورش‌ها در پایتخت این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه درخشش دی ماریا  بازگشت ام‌باپه به ترکیب با گلزنی
تیم فوتبال پاری سن ژرمن توانست برد راحتی را در خانه تیم فوتبال نیس به دست بیاورد.
محمودی: انتظار بیشتری از وزارت ورزش دارم- والیبال از سوءمدیریت آسیب دیده است
پیشکسوت نام آشنای والیبال ایران گفت: فرسایشی کار کردن و سوء‌مدیریت موجب شده تا تیم ملی والیبال با وجود تلاش بازیکنان نتواند انتظارات را برآورده کند و امیدوارم وزارت ورزش در سال منتهی به المپیک نگاه ویژه‌ای در حمایت از این رشته داشته باشد.
طالبی: آقای ویلموتس به فوتبال آسیا خوش آمدی- ۴ مهاجم نشانه هجومی بودن نیست
سرمربی پیشین تیم ملی می‌گوید شکست به بحرین در این مقطع زمان تلنگری خوبی برای کادرفنی تیم ملی ایران بود.
آماده‌باش پلیس راهور برای موج آخر بازگشت زائران- رصد تخلفات اتوبوس‌های ایرانی در عراق
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتطامی با تاکید بر نظارت پلیس بر رانندگان در بازگشت از راهپیمایی اربعین اعلام کرد: راننده اتوبوس‌های ایرانی که در کشور عراق تخلف کرده باشند، پس از بازگشت به ایران مورد اعمال قانون قرار خواهند گرفت.
آغاز تغییرات کلان در روند برنامه‌ریزی درسی ظرف ۲ ـ ۳ سال آینده
مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از تدوین راهنما و استاندارد برنامه ریزی درسی در ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری خبر داد و گفت: طبق سیاست‌های جدید، از دو سه سال آینده تغییرات کلانی در روند برنامه ریزی درسی خواهیم داشت.
تاکید دادستان کرمانشاه بر پیگیری مطالبات عمومی توسط دستگاه‌های دولتی
حکم یک عضو شورای شهر ساری قطعی شد
مهمترین خبرهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در راهپیمایی اربعین
رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست
تشکیل هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان تهران
ارسال لایحه تکمیلی شکایت ایران از فدراسیون جهانی جودو
سومین گزارش جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل
ورود بازرسی کل هرمزگان به اختلافات سازمان منطقه آزاد قشم با شهرداری های قشم
توضیحات رییس کل دادگاه‌های یزد در مورد پرونده‌های اهداء جنین