ابراهیم متقی: سیاست «مماشات» آسیب‌پذیری ما را افزایش می‌دهد

21:30 ۳۷۰ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 1,240 0
ابراهیم متقی: سیاست «مماشات» آسیب‌پذیری ما را افزایش می‌دهد

یک استاد دانشگاه گفت: از نظر من بحران در منطقه و نیز میان ایران و آمریکا ادامه دارد اما به جنگ منجر نمی‌شود. در عین حال مطمئناً با ضربات مختلف از سوی هر دو طرف نسبت به یکدیگر روبه‌رو خواهیم بود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، ابراهیم متقی استاد دانشگاه در نشست تخصصی ترامپ و سه گانه تحریم، تهدید و رویارویی که از سوی انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل با همکاری مؤسسه ابرار معاصر تهران و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، گفت: امروز برخی سوالات در بین افکار عمومی با توجه به تحولات اخیر مطرح می‌شود از جمله اینکه معنای انتقال هواپیماهای آمریکایی یا ناو هواپیمابر رزمی و پشتیبانی در منطقه چه می‌کنند. موضوع این است هر وقت کشوری بخواهد تهدید جدی علیه کشور یا کشورهایی داشته باشد این انتقال تجهیزات نظامی را آمریکا انجام می‌دهد. وقتی چنین وضعیتی شکل بگیرد آنچه که پیش‌بینی می‌شود اجتناب‌ناپذیر است.
وی گفت: بخشی از پشتوانه سیاست آمریکا در قبال ایران علاوه بر رویارویی و تهدید نظامی، مساله تحریم‌هاست؛ تحریم‌هایی که امروز علیه ایران اجرا می‌شود درست مثل تحریم‌های سال ۱۳۹۱ است. امروز این بحث وجود دارد که اگر ایران ذخایر اورانیومش را از ۳۰۰ کیلو عبور دهد اروپایی‌ها سیستم ماشه را اجرا می‌کنند یا نه. واقعیت این است که سیستم ماشه در رابطه با یک مساله محدود مثل افزایش ذخایر توجیه امنیتی برای آمریکا ندارد همانطور که افزایش این ذخایر توجیه اقتصادی و امنیتی برای ایران ندارد یعنی با این اقدام ایران تحریم‌ها از ایران برداشته نمی‌شود و یا اروپایی‌ها اقدام عملی مؤثری انجام نمی‌دهند و همچنین ویژگی و دستاورد هسته‌ای خاصی برای ما محسوب نمی‌شود.
متقی با بیان اینکه سیاست آمریکا در قبال ایران در دوران اوباما و ترامپ همواره مبتنی بر «تحریم و مهار» بوده است، افزود: این سیاست در دوره اوباما از طریق نوعی تعامل ارتباطی دربرگیرنده دنبال می‌شد اما در دوره ترامپ به شکلی دیگر.
این استاد دانشگاه با طرح این سوال که چرا آمریکا بعد از انقلاب ۴۰ سال ایران را تحریم کرده است، گفت: پس از انقلاب مساله قدرت و نقش منطقه‌ای ایران کاملاً دگرگون شد. از این رو آمریکا سیاستش را در قبال ایران که تا پیش از آن مبتنی بر یکپارچگی و حفظ تمامیت ارضی ایران بود، تغییر داد. ایران بعد از انقلاب به اصلی‌ترین تهدید امنیت ملی آمریکا و متحدان و شرکای آن تبدیل شد.
وی با بیان اینکه امروز آمریکا چه اقدامی در رابطه با ایران می‌تواند انجام دهد، به موضوع تغییر رژیم ایران از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: معتقدم سیاست تغییر رژیم در دستور کار آمریکا نیست چراکه این سیاست امروز نیازمند ۲۸۰ هزار نیروی نظامی و ۴۰۰ میلیارد دلار بودجه است بنابراین مساله برای آمریکا امکان‌پذیر نیست و وقتی نمی‌تواند این سیاست را پیگیری کند سراغ تحریم‌ها می‌رود.
متقی تاکید کرد: برجام نه در متنش و نه در زمان اجرای آن به هیچ‌وجه برداشتن تحریم‌ها را در خود نداشته است و اساساً سیاست صفر کردن تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست چراکه آمریکا با این سیاست می‌خواهد ایران را تحت کنترل داشته باشد. آمریکا معتقد است ایران برای ایفای نقش بین‌المللی خیلی بزرگ است و از این رو قدرت ایران باید کاهش یابد و برای کاهش قدرت می‌گوید اجازه نمی‌دهد ایران هسته‌ای شود چراکه هسته‌ای شدن یکی از مهمترین مبناهای قدرت شدن در منطقه است. علاوه بر آمریکا تمام قدرت‌های بزرگ دیگر از جمله چین و روسیه با آمریکا موافقند و در این رابطه با ما هیچ وقت متحد نخواهند شد. بنابراین هیچ وقت نباید فکر کنیم که چین و روسیه از هسته‌ای شدن ایران به شکل نامحدود استقبال می‌کنند.
این استاد دانشگاه در ادامه اظهارات خود با اشاره به تحولات اخیر در منطقه تاکید کرد: ایران امروز اراده این را دارد که حداقل در برابر اقدامات آمریکا، اقدام متقابل انجام دهد. آمریکا در افغانستان و عراق نشان داده است که آسیب‌پذیر است. ۱۸ سال در افغانستان حضور داشت اما نتوانست به پیروزی مدنظرش برسد. آمریکا بنای جنگ با ایران ندارد چون نمی‌خواهد هزینه انسانی و اقتصادی آن را بپردازد و فضایی به وجود آید که آشوب در منطقه بیشتر شود. به علاوه ایران صرفاً قدرتش در حوزه مرزهایش تعریف نمی‌شود.
وی ادامه داد: معتقدم گزینه آمریکا در برخورد با ایران «ضربه» است. یعنی ضربه به حوزه‌هایی که شامل سرزمین‌های ما نمی‌شود؛ مگر اسرائیلی‌ها پایگاه‌های ایران در سوریه را نمی‌زنند؟ اینها همان ضربه‌هایی است که آمریکا می‌تواند به ما وارد کند. اگر آمریکا بخواهد به حوزه‌های نظامی داخل سرزمین ایران ضربه بزند هزینه‌ای جدی برایش خواهد داشت. ایران قادر است بازدارندگی محدود ایجاد کند و یا اقداماتی فراتر از حوزه‌های مرزی‌اش انجام دهد به علاوه مهم آن است که ایران اراده لازم برای اقدام متقابل را دارد.
وی با بیان اینکه تحولات نظامی انجام شده در یک ماه اخیر در منطقه ضریب بازدارندگی و امنیت ملی ما را افزایش داده است، گفت: معتقدم «مماشات» ضریب آسیب‌پذیری ما را افزایش می‌دهد و مخالف این سیاست هستم. مساله آمریکا این نیست که چه دولتی در ایران سر کار باشد بلکه مساله آنها این است که قدرت منطقه‌ای ایران افزایش پیدا نکند و ایران به یک بازیگر منطقه‌ای در چارچوب موازنه قوا تبدیل نشود.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از نظر من بحران در منطقه و نیز میان ایران و آمریکا ادامه دارد اما به جنگ منجر نمی‌شود. در عین حال مطمئناً با ضربات مختلف از سوی هر دو طرف نسبت به یکدیگر روبه‌رو خواهیم بود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چه‌قدر با سیا و موساد تصادف می‌کنند؟!
جنگ اصلی، جنگ رسانه و روایت در قالب جنگ ‌ترکیبی است.
گلستان از برگزاری نمایشگاه حضوری منصرف شد
نمایشگاه «۱۰۰ اثر، ۱۰۰ هنرمند» که قرار بود اولین نمایشگاه حضوری گالری گلستان بعد از چند ماه تعطیلی باشد، به دنبال افزایش شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شود.
گُلوَنی سربند زیبای زنان لر، دستاری از نقوش تاریخ و فرهنگ‌
گُلوَنی(به فارسی گلبندی) به‌گونه‌ای سربند و روسریِ زنان لر، لک و کرد گفته می‌شود.
گزارشی تکان دهنده از رسوایی جنسی در نیروی دریایی آمریکا+فیلم
​مقامات نظامی، آپارتمان‌هایی که بودجه آن از مالیات‌دهندگان آمریکایی تامین می‌شد را به مکانی برای فساد جنسی تبدیل کرده بودند.
نقش ارزش‌های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی
چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی با ارائه سخنرانی و مقالات اساتید حوزه و دانشگاه و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری ـ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ـ به همت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار شد.
کرونا در یک روز جان ۲۰۰ ایرانی را گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۲هزار و ۶۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته گفت: متاسفانه ۲۰۰ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.
دولت واشنگتن با تکرار زیاد یک دروغ آن را تبدیل به یک واقعیت می‌کند
شبکه تلویزیونی راشاتودی در برنامه خود به تحلیل اتهام تازه آمریکا علیه روسیه پرداخت و آن را ادامه اتهامات اثبات نشده‌ای خواند که آمریکا علیه کشور‌های مختلف مطرح می‌کند.
عرضه رایگان ۲۵۰۰ کتاب حج و زیارت در تلفن همراه
بیش از ۲۵۰۰ اثر مکتوب، شامل ۱۳۶۴ جلد کتاب و ۱۵۰۰ مقاله در کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی حج رایگان شد.
زلزله قصر شیرین را لرزاند
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۴ در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ظهر سه شنبه حوالی شهر قصرشیرین از توابع استان کرمانشاه را لرزاند.
شهادت تاریخ!
ظریف وزیر محترم خارجه در مجلس گفته است؛ «تاریخ نشان خواهد داد برجام افتخار ایران است» چیزی که امروز در تاریخ با صد دلیل نشان می‌دهد «خسارت محض» است، چگونه تاریخ شهادت خواهد داد افتخار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
رایزنی سفیر ایران و وزیر بازرگانی تونس برای گسترش روابط تجاری دو کشور
روانچی: سازمان ملل در روشن شدن سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان مساعدت کند
گزارشگر حقوق‌بشر: ترور سردار سلیمانی نقض منشور سازمان ملل بود
فشارها و تحریم‌ها به خاطر مواضع حق‌طلبانه ایران در دفاع از مردم مظلوم فلسطین است
مطهرنیا: ظریف میان رادیکالیسم داخلی و خارجی گرفتار شده است- نامه به بورل اقدامی پیش‌دستانه بود
واکنش ایران به ترور «هشام الهاشمی»
سند همکاری ایران-چین جدید نیست و مدت‌هاست توسط مسئولان و نمایندگان بررسی می‌شود
تمرکز بر تهاتر از برنامه‌های جدید ستاد اقتصادی وزارت خارجه است
موافقت الکاظمی با بازگشایی مرزهای شلمچه و سومار
انصاری: حمایت از وزارت خارجه در ایجاد گشایش‌ برای کشور موثر است