نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

10:10 ۱۹ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 197 0
نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

در این گزارش نگاهی داریم به برترین مجموعه‌های تلویزیونی دنیا؛ ساختار نیمی از این مجموعه‌ها که به انتخاب سایت سینمایی و تلویزیونی IMDb معرفی شده‌اند، داستانی و نیم دیگر مستند است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، انتخاب مجموعه‌هایی مستند با موضوعات حیات‌وحش و علمی در بین ۱۰ مجموعه برگزیده، حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این ژانر در بین عموم مردم است.

جالب اینجاست که برخی از این سریال‌های مستند پیش از این به زبان فارسی دوبله و از صداوسیمای ایران یا شبکه نمایش خانگی پخش شده‌اند.

در ادامه این گزارش به معرفی ۱۰ مجموعه برتر قرن بیست و یکم پرداخته‌ایم:

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۱. «چرنوبیل»

سریال تاریخی و درام «چرنوبیل»‌ به کارگردانی «یوهان رنک» و با بازی «جرد هریس» و «امیلی واتسون» با کسب امتیاز ۹.۶ در صدر فهرست برترین‌ سریال‌های IMDb  قرار گرفته است. سریال «‌چرنوبیل»‌ داستان انفجار نیروگاه هسته‌ای «چرنوبیل»‌ که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فجایع انسانی تاریخ یاد می‌شود را روایت می‌کند. این مینی سریال پنج قسمتی محصول سال ۲۰۱۹ است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۲. مستند «سیاره زمین ۲»

مستند «سیاره زمین ۲» محصول سال ۲۰۱۶،‌ با کسب امتیاز ۹.۵ در رتبه دوم فهرست برترین سریال‌های این وب‌سایت قرار گرفته است. این مستند شش قسمتی در قالب یک فصل به روایت «دیوید اتنبرو»‌ دانش‌آموخته علوم طبیعی دانشگاه کمبریج، منتشر شده است.

«جزیره‌ها»‌،‌ «کوه‌ها»‌،‌ «جنگل‌ها»‌،‌ «صحراها»‌،‌ «علفزارها»،‌ «شهرها» مباحثی هستند که  هر کدام جداگانه در این مستند مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

این مستند جوایز متعددی از جمله دو جایزه «امی» و  چهار جایزه «‌بفتا»‌ در کارنامه دارد و ۲۱ بار به عنوان نامزد جوایز مختلف برگزیده شده است. مستند «‌سیاره زمین» ‌داستان‌هایی حیرات‌آور از حیات در این کره خاکی را به تصویر می‌کشد.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۳. سریال «‌جوخه برادران»‌

مینی سریال تاریخی درام «جوخه برادران» به تهیه‌کنندگی «استیون اسپیلبرگ»‌ و «تام هنکس»‌ داستان سرنوشت سربازان گردان ۵۰۶ لشکر ۱۰۱ هوابرد ارتش امریکا در جریان جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. این مینی سریال ۱۰ قسمتی برنده ۳۴ جایزه از جمله یک جایزه «گلدن گلوب»‌ شده است. این مینی سریال محصول سال ۲۰۰۱،‌ با کسب امتیاز ۹.۵  در رتبه سوم این فهرست قرار گرفته است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۴. مستند «سیاره زمین ۱»‌

نسخه سال ۲۰۰۶ مستند «‌سیاره زمین»‌ با امتیاز ۹.۴ در رتبه چهارم لیست قرار می‌گیرد. این مینی سریال ۱۱ قسمتی،‌ پرهزینه‌ترین مستند ساخته‌شده توسط «بی بی سی» ‌است، که به عنوان اولین مستند کیفیت HD جهان نیز شناخته می‌شود.

«از قطبی به قطب دیگر»،‌ «کوه‌ها»‌،‌ «آب‌های جاری»،‌ «غارها»‌،‌ «صحراها»‌،‌ «دنیای یخی»،‌ «دشت‌های پهناور»‌،‌ «جنگل‌ها»، «اقیانوس‌های کم عمق»،‌ «جنگل‌های فصلی» و ‌«در اعماق اقیانوس‌ها» از  جمله مباحث مطرح شده در این سریال هستند.

این مجموعه مستند در کنار چهار جایزه «‌امی»، ۱۱ جایزه دیگر و پانزده عنوان نامزدی در جوایز معتبر تلویزیونی را در کارنامه دارد.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۵. سریال «برکینگ بد» 

این سریال داستان یک معلم شیمی ساده دبیرستان که پس از ابتلا به سرطان به یک تولیدکننده و پخش‌کننده بزرگ شیشه تبدیل می‌شود را بیان می‌کند که بازیگران از جمله «آرون پال» و «برایان کرانستون»‌ در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. این سریال محصول سال ۲۰۰۸ علاوه بر دو جایزه «گلدن گلوب»‌ موفق به کسب ۱۴۶ جایزه دیگر نیز شده است. این سریال با کسب رتبه ۹.۵ در رتبه پنجم لیست قرار گرفته است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۶. «بازی تاج و تخت»‌

سریال فانتزی «‌بازی تاج و تخت»‌که در قالب هشت فصل منتشر شد با امتیاز ۹.۴ در جایگاه ششم فهرست برترین‌های سریال دیده می‌شود. این سریال هفتاد و سه قسمتی داستان نزاع ۹ خاندان برای رسیدن به تخت پادشاهی را روایت می‌کند. این سریال یک جایزه «گلدن گلوب» و  ۳۱۵ جایزه مختلف دیگر را در کارنامه خود دارد.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

 ۷. سریال «شنود»

سریال جنایی «‌شنود» داستان توزیع‌کنندگان و دلالان مواد مخدر را در حوالی شهر «بالتیمور» به تصویر کشیده است. این سریال که محصول سال ۲۰۰۲ است، موفق به کسب دو جایزه «امی»‌ و  ۱۵ جایزه مختلف دیگر شد. «دومینیک وست» و «جان دومن» در این سریال ۶۰ قسمتی به ایفای نقش پرداخته‌اند. «‌شنود»‌ امتیاز ۹.۳ را از این وبسایت دریافت کرده است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۸. مستند «‌کیهان»‌

مستند «‌کیهان» با کسب امتیاز ۹.۲ به عنوان سومین مستند برتر شناخته می‌شود. این مستند که ساخت آن سال ۲۰۱۴ آغاز شده است تاکنون در قالب دو فصل ۱۳ قسمتی منتشر شده است.

«ایستادن در راه شیری»‌، «جهان گمشده سیاره زمین»‌ و «خواهران خورشید» ‌از جمله مباحث مطرح شده در این مستند هستند.                

این مجموعه سریال مستند نیز در مجموع چهار جایزه «‌امی» و ۱۲ جایزه معتبر دیگر در کنار ۲۳ عنوان نامزدی در بخش‌های مختلف به خود اختصاص داده است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۹. «سیاره آبی ۲»

مستند «سیاره آبی ۲»‌ محصول سال ۲۰۱۷ در قالب یک فصل هشت قسمتی با روایت «دیوید اتنبرو»‌ به کاوش در اعماق اقیانوس‌ها برای به تصویر کشیدن موجودات نادر و عجیب، در کنار مطرح کردن مشکلات این بخش از سیاره می‌پردازد.

«سیاره آبی ۲»،‌ برنده یک جایزه «‌امی»‌و هشت جایزه معتبر تلویزیونی دیگر است.

نگاهی به برترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ + عکس

۱۰. «سیاره ما»‌

مستند«سیاره ما»‌ که محصول سال ۲۰۱۹ است،‌ وسعت گوناگونی موجودات مختلف جهان را با کاوش در عمیق‌ترین اقیانوس‌ها، پهناورترین صحراهای آفریقا و مرموزترین جنگل‌های جنوبی آمریکا معرفی می‌کند. این مستند در هشت قسمت «یک سیاره»، «جهان منجمد»، «جنگل‌ها»‌،‌ « از صحراها و تا علف‌زارها»،‌ «آب‌های جاری»‌ و در قالب یک فصل منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اعلام ۶۳ رشته محل جدید ارشد دانشگاه آزاد-ثبت نام تا ۵ مرداد ادامه دارد
مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ضمن صدور اطلاعیه ای درخصوص افزایش رشته محل های کارشناسی ارشد، ۶۳ رشته محل جدید برای این مقطع تحصیلی اعلام کرد.
هنوز در برخی موارد تصمیم‌گیری با دانشگاه آزاد مشکل داریم-تلاش بر تقویت کیفی دانشگاه‌ها است
وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد در برخی موارد تصمیم‌گیری اصرار دارد رویه سابق استقلال خود را طی کند، گفت: پذیرش دانشجو و ظرفیت پذیرش از جمله مواردی هستند که هماهنگی در خصوص تصمیم‌گیری در این زمینه‌ها از سوی این دانشگاه با وزارت علوم به سختی صورت می‌گیرد.
جامعه‌ دانشگاهی، بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور می‌شود
«امروز نوبت سمیعی و فردا نوبت ماست؛ اما به هوش باشیم که جامعه‌ی دانشگاهی کشور بی‌وجود «سمیعی‌»ها سوت و کور خواهد شد.»
ضرورت آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی
وزیر بهداشت بر ضرورت آشنایی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با مشاهیر علمی، فرهنگی و اخلاقی تاکید کرد و گفت:به منظور تحول فرهنگی مناسب در دانشگاه های علوم پزشکی، لازم است دانشجویان با چهره های برجسته عرصه فرهنگ، علم و هنر سرزمین مان ایران آشنا شوند.
برنامه‌های قبلی با قوت اجرایی می‌شوند-اصلاحاتی در روش‌های اجرایی برنامه‌های آموزشی خواهیم داشت
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که برنامه‌ها و اقدامات گذشته معاونت آموزشی این وزارت خانه با قوت وقدرت اجرایی و ادامه خواهد داشت گفت: ممکن است به دلیل تجربیات خود در روش‌ها و شیوه‌های اجرای این برنامه‌ها اصلاحاتی انجام دهم.
نهادهای فرا ستادی، آموزش عالی را به خود واگذارند-دانشگاه آزاد خود را تافته جدابافته نداند
معاون آموزشی سابق وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد نباید خود را تافته جدا بافته از آموزش عالی بداند چرا که جزو زیر نظام های آموزش عالی است، گفت: این دانشگاه باید خود نقش مثبت و منفی خود را در عرصه آموزش عالی بررسی کند و ببیند جه اندازه در این عرصه موثر بوده است.
حل مشکل دانشجویان ستاره‌دار به روایت وزیر علوم
سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره دانشجویانی که مشکلاتی برای ادامه تحصیل داشته‌اند، گفت که طبق گزارش وزیر علوم اکثریت این دانشجویان مشکلاتشان رفع شده است و مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.
نقش موثر جهاد دانشگاهی در پیشرفت جایگاه علمی کشور
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند در پیشرفت جایگاه علمی کشور در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی حضور موثر داشته باشد و کمک کند.
امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی
نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ به صورت کارنامه منتشر شده و داوطلبان مجاز تا آخر وقت امروز یکشنبه ۳۰ تیر فرصت انتخاب رشته دارند.
دانشگاه آزاد به دنبال تعلیم و تربیت مدون است-لزوم ارتباط مستمر دانشگاه با نهادهای رسمی کشور
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه این دانشگاه یک بستر جامع برای تعلیم و تربیت است، گفت: این دانشگاه به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماهینی از لیست پرسپولیس خط خورد
سرمربی پرسپولیس سومین بازیکن مازاد تیم را به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد.
برخی شرایط ثبت نام که لازم است خانواده‌ها از آن مطلع باشند
رئیس اداره ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به شرایط ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: یکی از شرایط ، قرار داشتن در محدود جغرافیایی محل ثبت نام است
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.