کاهش میزان روان آب‌ها و شوری بالای آب در خراسان جنوبی

20:19 ۱۱۸ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 1,144 0
کاهش میزان روان آب‌ها و شوری بالای آب در خراسان جنوبی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با تاکید بر مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، گفت: تجربه نشان داده که افزایش تعرفه‌ها، به عنوان تنها عامل بازدارنده مصرف زیاد، تأثیر چندانی در مصرف آب و بازدارندگی در استفاده بیش از حد آب ندارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، کمال الدین میر جعفریان، امروز ۳۰ خرداد، در جلسه شورای حفاظت منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برنامه‌هایی که دستگاه‌ها در خصوص حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم‌آبی ارائه می‌دهند، باید در یک برنامه تلفیقی به صورت یک طرح جامع ارائه شود.
وی با بیان اینکه پروژه‌های مرتبط با سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع آب نیازمند اعتبار و ردیف بودجه هستند، افزود: دستگاه‌هایی که بودجه و اعتبار کافی برای این قبیل پروژه‌ها ندارند، باید از مجوزهای کمیسیون ماده ۲۳ استفاده کنند تا اعتبار لازم را اخذ کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با تاکید بر مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، ادامه داد: باید با مدیریت صحیح، مدیریت نوع کشت، کاهش در مصرف آب و برداشت درست به این هدف دست یافت.
میر جعفریان بیان کرد: تجربه نشان داده که افزایش تعرفه‌ها، به عنوان تنها عامل بازدارنده مصرف زیاد، تأثیر چندانی در مصرف آب و بازدارندگی در استفاده بیش از حد آب ندارد.
کاهش میزان روان آب‌ها و شوری بالای آب حسین امامی، مدیرعامل شرکت آب و منطقه‌ای خراسان جنوبی، نیز در این جلسه اظهار کرد: میزان روان آب استان در میانگین بلند مدت ۲۰ ساله و پنج ساله در استان کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه میزان روان آب متناسب با میزان بارندگی ۲۴ درصد کاهش دارد، افزود: کسری مخزن تجمعی متوسط ۲۰ ساله استان ۳ میلیارد متر مکعب بوده که به این معناست که سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن داشته‌ایم.
مدیرعامل شرکت آب و منطقه‌ای خراسان جنوبی تصریح کرد: میزان بارش از ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیمتر در مدت پنج سال ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیمتر شده که نشان می‌دهد در این مدت وضعیت ما بسیار حادتر بوده است.
امامی با اشاره به اینکه حجم عمده آب در خراسان جنوبی میزان شور بالایی دارد، اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد منابع آب استان ای . سی بالای سه هزار دارند که این امر در بحث آب شرب و توسعه کشاورزی محدودیت ایجاد می‌کند.
وی با تاکید بر تأمین معیشت کشاورزان، تصریح کرد: روند تغییر الگوی کشت در استان باعث شده تا درآمد کشاورزان و اشتغال بهبود و میزان کشت باغات علی رغم کاهش مصرف آب توسعه یابد.
غلامرضا قوسی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: تا پایان برنامه هفتم ۱۶۱ میلیون مترمکعب تزریق و تقویت سفره‌های آب زیر زمینی در خراسان‌جنوبی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه ۲۷ درصد از مشاغل خراسان در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: جهاد کشاورزی برنامه مدون و مدیریت شدهای در بخش بهره وری آب در بخش کشاورزی دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: با اجرای طرح‌های غیر سازه‌ای در خراسان جنوبی حدود ۵۵ میلیون مترمکعب صرفه جویی آب خواهیم داشت.
علیرضا نصرآبادی، مدیرکل منابع طبیعی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: رفع مشکل تبخیر آب با اصلاح مراتع و اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی محقق می‌شود که باید به آن توجه کرد. بر اساس مطالب مطرح شده، ۹۰ درصد بارندگی استان تبخیر می‌شود که باید دید چه نهاد یا نهادهایی می‌توانند از این موضوع پیشگیری کنند.
کاهش برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی حسن اکبری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: باید با کاهش برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی، دشت‌های بشرویه و سرایان را از خطر نابودی نجات داد.
وی با اشاره به اهمیت روان آب‌ها، افزود: پیشنهادات جهاد کشاورزی استان در زمینه حفاظت از منابع آب گاهی باید مبتنی بر طرح‌هایی غیر از آبخیزداری باشد. باید از تجربه استان‌هایی مانند کرمان و یزد استفاده کنیم چرا که این استان‌ها در راستای بهره‌وری آب فعالیت‌های اثرگذاری داشته‌اند.
چگونگی بهره‌وری آب، تغییر فصل بارندگی طی سال‌های اخیر، ارائه طرح‌ها برای اخذ اعتبارات از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جراحی زیبایی زیر تیغ قانون
تا کجا اجازه داریم چهره خود را با عمل‌های جراحی تغییر بدهیم؟
بفرمایید دانشگاه!
بحران صندلی‌های خالی، دانشگاه‌های ایران را تهدید می‌کند.
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان: با همه مشکلات طلای جهان را می‌گیریم
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان می‌گوید به کمبود امکانات در اردوها توجهی نداریم و می‌خواهیم طلای مسابقات جهانی را کسب کنیم.
چند راهکار ساده برای کاهش تولید شیرابه زباله
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران به تشریح اقدامات ساده‌ای که موجب کاهش تولید شیرابه زباله می‌شود پرداخت و گفت: با اتخاذ این روش‌ها زباله‌ها دیرتر بو می‌گیرند چون شیرابه عامل ایجاد بوی نامطبوع است.
سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
«خشونت در فضای مجازی» منتشر شد
کتاب «خشونت در فضای مجازی» با رویکرد آسیب‌شناسی پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است- مذاکره کنند خوب است
رئیس جمهوری با تکرار ادعاهای پیشین خود، مدعی شد ایران به خاطر مشکلات اقتصادی "به دردسر افتاده" است
ثبت‌ اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار دانش‌آموز در سامانه سناد
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از ثبت اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار و 523 دانش‌آموز در سامانه سناد خبر داد.
اینفوگرافی - وضعیت استفاده ایرانی‌ها از اینترنت
گزارش مرکز آمار ایران که بر اساس آمارهای سال ۹۶ تنظیم و به تازگی منتشر شده، ۵۹ درصد از افراد با سن کمتر از ۱۵ سال و ۸۵ درصد افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله و همچنین بیش از ۷۳ درصد از افراد ۲۵ تا ۴۹ ساله در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟
«علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»
واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟
دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟
هواداران در انتخابی یورو ۲۰۲۰ به روایت تصویر
هواداران در این هفته از بازی‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ نقش پر رنگی داشتند.
مشارکت مردم و بخش خصوصی در طرح‌های ملی صنعت نفت
تحکیم نفوذ روسیه بر مهمترین منطقه نفتی جهان
زمستان برای پالایشگاه‌های نفت در راه است
افزایش قیمت نفت در واکنش به تغییر سیاست اوپک
ضرر شدید بزرگترین پالایشگاه آسیایی از تحریم‌های ایران
احتمال انتقال آلودگی خلیج‌فارس به چرخه غذایی ایرانی‌ها
سالی طلایی برای اکتشاف چاه‌های نفت و گاز ایران
راه دیگری به جز انتقال آب خزر برای جبران خشکسالی فلات مرکزی نداریم
نوسازی نیروگاه‌های فرسوده ۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰ یورو پول می خواهد
قول اوپک به مصرف‌کنندگان نفت