مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

11:44 ۱۳ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 228 0
مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد و باید در همه حوزه‌ها به نقش آفرینی موثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سیدمهدی مقدسی در جشن سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، با بیان این‌که «امروزه علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای صنعت و دانشگاه، به خوبی از ظرفیت دانشگاه‌ها برای رسیدن به توسعه کشور بهره برده نشده است»، اظهار کرد: در فرایند قانون گذاری کشور ایرادات اساسی وجود دارد و این موضوع به عنوان یک ضعف بزرگ برای مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که «مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها عبور می‌کند»، افزود: برخی از حرکت‌های احساسی باعث شده است که قوانین وضع شده در کشور، اثرگذاری و محتوای غنی خود را از دست بدهند که دلیل اصلی آن، غفلت از بهره مندی از ظرفیت‌های عظیم جامعه دانشگاهی است. در قوه قضائیه و دولت نیز این شرایط حاکم است.
وی با بیان این‌که «نظام اداری و اقتصادی کشور از پویایی و تحرک کافی برخوردار نیست»، گفت: در برخی از مواقع، تصمیماتی که به نوعی یک طرفه گرفته شده است، سبب شده که سایه دولت و نفت همچنان بر اقتصاد کشور سنگینی کند. هم اکنون بودجه بسیاری از شرکت‌های دولتی کشور حدوداً ۳ برابر بودجه دولت است و این موضوع باعث شده است که بدنه دولت به شدت متورم شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما برای توسعه کشور باید به ظرفیت دانشگاه‌ها برگردیم و امسال با توجه به مشکلات و شرایط حاکم در جامعه، پتانسیل‌های غنی دانشگاه باید بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این‌که «از ظرفیت‌های بخش R&D صنایع کشور در جهت رشد و تعالی اقتصاد داخلی و تسریع فرایند تولید لاک پشتی بعضی از محصولات تولیدی کشور به خوبی استفاده نشده است»، گفت: باید در همه حوزه‌ها به نقش‌آفرینی مؤثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم؛ اگرچه این شعارها در سال‌های گذشته بوفور تکرار شده است، اما هیچگاه به آن‌ها باور لازم را نداشته‌ایم. توجه به ظرفیت‌های عظیم دانشگاه‌های کشور، نباید به معنای نادیده گرفتن پیشرفت در حوزه‌های دیگر تلقی شود؛ اما بر اساس تئوری انتظار و عمل، باید از نخبگان دانشگاه‌ها بیش از پیش بهره ببریم.
وی با اشاره به قانون استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: اگرچه این قانون نواقصی هم داشت، اما جرقه خوبی برای توجه بیشتر به ظرفیت‌های داخلی کشور بود و ما را موظف می‌کرد تا با حمایت از صنعتگران داخلی، از پتانسیل‌های داخل کشور برای رشد اقتصادی استفاده کنیم.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علیرغم همه قول‌های داده شده مبنی بر ایجاد تحول آموزشی در کشور، متأسفانه وزارتخانه نتوانسته اقدامات در خوری را در این خصوص انجام دهد. وجود چنین شرایطی دانشگاه‌های پرظرفیت استان مرکزی را به شدت تضعیف می‌کند و مسیر فعالیت‌های آنها را به انحراف می‌کشاند.
وی داشتن جسارت در عمل را از الزامات و پیش نیازهای اصلی تحول برشمرد و افزود: نظام آموزشی کنونی نمی‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند و اثر بخشی لازم را ندارد. اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم، در ابتدا مجلس و سپس دیگر قوای کشور باید بپذیرند که توسعه همه‌جانبه کشور از مسیر دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های این بخش می‌گذرد. توسعه پایدار باید به خوبی در جامعه اجرا شود، که متأسفانه در حال حاضر چنین شرایطی بر جامعه حاکم نیست.
وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی سعی دارد تا با استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه‌ها، در روابط ملی و بین‌الملل آن‌ها گشایشی را رقم بزند و بدین طریق گام مؤثری را در مسیر توسعه پایدار ملی بردارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سیستم بانکی کشور، مطمئن و قابل اعتماد است
​امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: سیستم بانکی کشور به خصوص بانک صادرات ایران، از یک وضعیت مطمئن و قابل اعتماد در بین اقشار مختلف جامعه برخوردار است.
۲۵۰ خدمات منزل را با اپلیکیشن استادکار انجام دهید
رسیدگی به کارهای خانه از نظافت و شستشو گرفته تا تعمیر لوازم منزل و نگهداری از تاسیسات جز کارهایی است که هم به زمان زیادی نیاز دارد و هم تخصص و توانایی فردی.
زمانی برای انعطاف‌پذیری گوشی‌های هوشمند
گوشی‌های تاشو یکی از موضوعات داغ و مطرح امسال هستند که کنار تکنولوژی 5G، گوی رقابت را از دیگر تکنولوژی‌ها ربوده‌اند. شرکت‌های مختلف سعی کرده‌اند سهم خود را در این بازار داشته باشند و هوآوی از مدعیان اصلی این حوزه است.
تور بالی؛ هر آنچه باید در مورد سفر به بهشت خدایان بدانید
بالی جزیره‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود.
نکات مفید در مورد خرید صندلی اداری
صندلی اداری جزو ارکان هر دفتر کار است و برای خرید آن باید به برخی نکات توجه کرد.
نکاتی جالب در مورد پنجره‌های هواپیما
هواپیما با رمز و رازهای زیادی همراه است. در پس هر بخشی از هواپیما دنیایی از علم نهفته است و همین عامل هواپیما را به عنوان موضوعی جذاب مطرح می‌کند.
اگر خلافی دارید؛ سریع‌تر پرداخت کنید!
با توجه به اینکه پس از گذشت ۶۰ روز، مبلغ جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌شود و همچنین با توجه به اینکه پلیس از عبور و مرور خودروهایی که جریمه بیش از یک میلیون تومان دارند جلوگیری می‌کند، پرداخت و تسویه جریمه‌های خودرو از حساسیت بالایی برخوردار است.
تمیزی خودرو، یکی از اصول مهم رانندگی
خودروی شما یکی از مواردی است که شاید وقت زیادی را در طول هفته در آن سپری می‌کنید. از مسیر منزل تا محل کار گرفته تا مسافرت‌ها و قرارهای شخصی‌تان.
راه‌اندازی سایت وردپرسی، در سه قدم
امروزه، با گسترش روزافزون فناوری‌های نوین و تکنولوژی، هر کسب‌وکاری نیاز دارد تا پا به دنیای کسب‌وکارهای آنلاین بگذارد.
معرفی ۳ سریال برتر ایرانی در سال ۹۸
همان‌طور که می‌دانید پروسه‌ی ساخت و تولید یک فیلم زمانه زیادی می‌گیرد و این کار به معنای واقعی سخت و خسته‌کننده‌ است. محال است که شما بدون عشق و علاقه به کارتان بتوانید در تولید یک فیلم یا سریال مشارکت کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
از رانت‌خواران فرهنگی تا ادبیات مافیازده
حسین بکایی با انتقاد از وضعیت ادبیات کودک و بی‌صاحب دانستن این حوزه، به رانت‌خواران فرهنگی اشاره کرد و دلایلی که به گفته او باعث می‌شود شاهد این آشفته‌بازار و ادبیات کودک مافیازده و سیاست‌زده باشیم.
محرومیت 5 ساله کفاشیان و ترابیان از فعالیت در فوتبال
علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان با رای کمیته اخلاق در پرونده فساد معروف به شرکت ام پی سیلوا، به ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی محکوم شدند.
صالحی: مرحوم صفاری نقشی ماندگار از خود به یادگار نهاد
نیروی انتظامی درباره‌ برخورد پلیس با یک دختر در یکی از پارک‌های تهران شفاف‌سازی کند
لاریجانی: صفاری نطنزی فردی خدمتگزار برای مردم بود
ظریف: صفاری نطنزی برادری عزیز، توانمند و آرام و خوش اخلاق بود
برگزاری مراسم تشییع صفاری نطنزی با حضور ظریف و لاریجانی
اردوغان: روابط ایران و ترکیه براساس عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست
ظریف: مرحوم صفاری در دوران خدمت در وزارت خارجه، منشأ خدمات بسیاری شدند
ذوالقدر: مشارکت پارلمان‌ها در امور سیاسی در آسیا را تسهیل کنیم
مجیدی: دیپلماسی پارلمانی نقش مهم و مکملی در روابط بین‌المللی دارد
پزشکیان: حمایت برخی قدرت‌ها از تروریسم از جمله موانع گسترش همکاری‌های بین‌المللی است