مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

11:44 ۹۹ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 778 0
مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد و باید در همه حوزه‌ها به نقش آفرینی موثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سیدمهدی مقدسی در جشن سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، با بیان این‌که «امروزه علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای صنعت و دانشگاه، به خوبی از ظرفیت دانشگاه‌ها برای رسیدن به توسعه کشور بهره برده نشده است»، اظهار کرد: در فرایند قانون گذاری کشور ایرادات اساسی وجود دارد و این موضوع به عنوان یک ضعف بزرگ برای مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که «مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها عبور می‌کند»، افزود: برخی از حرکت‌های احساسی باعث شده است که قوانین وضع شده در کشور، اثرگذاری و محتوای غنی خود را از دست بدهند که دلیل اصلی آن، غفلت از بهره مندی از ظرفیت‌های عظیم جامعه دانشگاهی است. در قوه قضائیه و دولت نیز این شرایط حاکم است.
وی با بیان این‌که «نظام اداری و اقتصادی کشور از پویایی و تحرک کافی برخوردار نیست»، گفت: در برخی از مواقع، تصمیماتی که به نوعی یک طرفه گرفته شده است، سبب شده که سایه دولت و نفت همچنان بر اقتصاد کشور سنگینی کند. هم اکنون بودجه بسیاری از شرکت‌های دولتی کشور حدوداً ۳ برابر بودجه دولت است و این موضوع باعث شده است که بدنه دولت به شدت متورم شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما برای توسعه کشور باید به ظرفیت دانشگاه‌ها برگردیم و امسال با توجه به مشکلات و شرایط حاکم در جامعه، پتانسیل‌های غنی دانشگاه باید بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این‌که «از ظرفیت‌های بخش R&D صنایع کشور در جهت رشد و تعالی اقتصاد داخلی و تسریع فرایند تولید لاک پشتی بعضی از محصولات تولیدی کشور به خوبی استفاده نشده است»، گفت: باید در همه حوزه‌ها به نقش‌آفرینی مؤثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم؛ اگرچه این شعارها در سال‌های گذشته بوفور تکرار شده است، اما هیچگاه به آن‌ها باور لازم را نداشته‌ایم. توجه به ظرفیت‌های عظیم دانشگاه‌های کشور، نباید به معنای نادیده گرفتن پیشرفت در حوزه‌های دیگر تلقی شود؛ اما بر اساس تئوری انتظار و عمل، باید از نخبگان دانشگاه‌ها بیش از پیش بهره ببریم.
وی با اشاره به قانون استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: اگرچه این قانون نواقصی هم داشت، اما جرقه خوبی برای توجه بیشتر به ظرفیت‌های داخلی کشور بود و ما را موظف می‌کرد تا با حمایت از صنعتگران داخلی، از پتانسیل‌های داخل کشور برای رشد اقتصادی استفاده کنیم.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علیرغم همه قول‌های داده شده مبنی بر ایجاد تحول آموزشی در کشور، متأسفانه وزارتخانه نتوانسته اقدامات در خوری را در این خصوص انجام دهد. وجود چنین شرایطی دانشگاه‌های پرظرفیت استان مرکزی را به شدت تضعیف می‌کند و مسیر فعالیت‌های آنها را به انحراف می‌کشاند.
وی داشتن جسارت در عمل را از الزامات و پیش نیازهای اصلی تحول برشمرد و افزود: نظام آموزشی کنونی نمی‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند و اثر بخشی لازم را ندارد. اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم، در ابتدا مجلس و سپس دیگر قوای کشور باید بپذیرند که توسعه همه‌جانبه کشور از مسیر دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های این بخش می‌گذرد. توسعه پایدار باید به خوبی در جامعه اجرا شود، که متأسفانه در حال حاضر چنین شرایطی بر جامعه حاکم نیست.
وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی سعی دارد تا با استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه‌ها، در روابط ملی و بین‌الملل آن‌ها گشایشی را رقم بزند و بدین طریق گام مؤثری را در مسیر توسعه پایدار ملی بردارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

قهرمانی تهران در مسابقات چوگان بانوان ایران
رقابت های چوگان قهرمانی کشور بانوان صبح امروز با حضور برترین های چوگان بانوان کشور پیگیری شد که در پایان، تیم پایتخت توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند.
جایگاه جهانی بانوی وزنه بردار تاریخ ساز مشخص شد
اولین بانوی وزنه بردار ایران در مسابقات قهرمانی جهان سی و هفتم شد.
سرمربی تیم ملی والیبال کره: بخاطر اتفاقات بازی شرمساریم
سرمربی تیم ملی والیبال کره‌جنوبی از حواشی پیش آمده در بازی مقابل ایران ابراز شرمساری کرد.
کولاکوویچ: بازی را بردیم اما از نظر من باختیم!
سرمربی تیم ملی والیبال ایران با ابراز ناراحتی از حواشی ایجاد شده در دیدار مقابل ‌کره گفت: بازی را بردیم اما با توجه به اتفاقات آخر بازی از نظر من باختیم.
سعید معروف: فدراسیون‌ والیبال بی در و پیکر است
کاپیتان تیم ملی والیبال ایران از وضعیت فدراسیون والیبال انتقاد کرد و گفت: به قدری فدراسیون والیبال بی در و پیکر است که نباید از آن انتظار ارائه راهکار برای آرامش تیم‌ ملی داشت.
۲ مدال طلا برای روسیه در ۲ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان
در دو وزن نخست مسابقات کشتی آزاد ۲۰۱۹ قهرمانی جهان، روسیه صاحب هر دو مدال طلا شد.
رضا اطری به مدال برنز جهان نرسید- ایران بدون مدال در ۲ وزن نخست
نماینده وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد ایران با شکست از حریف هندی در رده پنجم مسابقات جهانی قزاقستان قرار گرفت.
برد دقیقه نودی فولاد مقابل شهر خودرو
تیم فوتبال فولاد خوزستان موفق شد برابر صدرنشین لیگ یعنی شهر خودرو به پیروزی خارج از خانه دست پیدا کند.
دنیزلی: در گلزنی مشکل داریم- بعد از پنالتی انصاری افت کردیم
سرمربی تیم فوتبال تراکتور می‌گوید تیمش در دفاع تیمی خوب عمل می‌کند اما در رسیدن به گل مشکل دارد.
بگوویچ: بعضی از بازیکنانم برای اولین بار در لیگ بازی می‌کردند- می‌توانستیم یکی دو گل بزنیم
سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر می‌گوید به علت کم‌ تجربگی بازیکنانش نتوانستند موقعیت‌هایشان را برابر تراکتور تبدیل به گل کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده‌است از رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در میان کودکان است.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
خطر همه‌گیری بیماری‌ها و مرگ میلیون‌ها انسان در جهان
گروهی از محققان هشدار دادند جهان با خطر همه‌گیری بیماری‌هایی روبروست که به کشته شدن میلیون‌ها انسان منجر می‌شود.
انتقاد «تابش» از تضعیف مجلس و نمایندگان
ضرورت اهتمام تمام دستگاه‌ها برای ثبت اطلاعات حقوق کارکنان خود در سامانه ثبت حقوق و مزایا
حضور ۶ وزیر کابینه در جلسات هفته آینده کمیسیون‌های تخصصی مجلس
اژدهای هفت‌سر فساد و رانت‌خواری در پی اقدامات خوب قوه قضاییه به صدا درآمده است
مسئولان ایران در شرایط کنونی مذاکره با آمریکا را برنمی‌تابند
تغییر در زمان برگزاری جلسات علنی هفته آینده مجلس
بررسی طرح اصلاح تعطیلات رسمی در دستور کار هفته آینده مجلس
نقوی‌حسینی: هدف آمریکا ایجاد تنش بین ایران و عربستان است
نایب رئیس کمیسیون حقوقی: برخی در موضوع لایحه تجارت به‌دنبال فضا سازی هستند
فلاحت‌پیشه: آمریکا در مقابل ایران دست به عصا حرکت می‌کند-موضع کشورها درباره آرامکو سکوت است