بررسی قانونی بودن مالیات سکه

09:30 ۱۳ روز و ۱ ساعت پیش قدس 132 0
بررسی قانونی بودن مالیات سکه

مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی‌های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می‌گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می‌رسد.

قدس

 مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی ‌ های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می ‌ گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می ‌ رسد.
یک کارشناس مطلع در سازمان امور مالیاتی در گفت ‌ وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این قانون به دلیل جامعیت، نیازمند بررسی دقیق کارشناسی و صرف زمان است؛ سازمان همچنان مشغول کارشناسی است تا دولت لایحه ‌ ای با حداکثر دقت را به مجلس بفرستد.
وی که خواست نامش فاش نشود، خاطرنشان ساخت: البته دولت امیدوار است امسال این لایحه را به مجلس بفرستد تا به صورت یکجا با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس که املاک و مستغلات را مد نظر دارد، بررسی و تصویب شود اما این امر به پایان یافتن بحث‌های کارشناسی و رفع ابهامات بستگی دارد.
وی در پاسخ به اینکه وقتی قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب نشده، اخذ مالیات خریداران سکه بر چه اساسی صورت می ‌ گیرد، گفت: مالیات بر سکه، مالیات بر عایدی سرمایه نیست بلکه «مالیات بر درآمد» محسوب می ‌ شود. به گفته وی معاملات خودرو و ارز در زمان انجام، توأم با پرداخت مالیات انجام می
‌ گیرد، بدان معنی که هم در نقل و انتقال خودرو مالیات پرداخت می ‌ شود و هم صرافان، مالیات بر درآمد خود را می‌پردازند.
 مالیات پلکانی برای خریداران سکه    در همین حال و پس از اعتراض گسترده به دریافت مالیات از خریداران سکه، رسانه ‌ ها به نقل از معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی نوشتند: همه خریداران سکه که در سال گذشته حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی دریافت کرده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مذکور و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
نادر جنتی گفت: اشخاصی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده 100 قانون مالیات ‌ های مستقیم نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت (خرید و فروش سکه) را تا پایان خردادماه امسال به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نمایند.
به گفته وی تا 20 سکه دریافتی مشمول مالیات نیست. برای مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر عدد 150 هزار تومان مالیات مقطوع، برای مازاد 60 سکه تا میزان 100 عدد به ازای هر سکه 200 هزار تومان مالیات مقطوع و برای مازاد 100 سکه تا میزان 200 قطعه به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات مقطوع تعیین شده است.
مجلس، منتظر دولت نمی ‌ ماند واکنش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اما به تعلل دولت در ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه این بود: بیش از این منتظر نمی ‌ مانیم و سه‌شنبه هفته آینده کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید.
محمدرضا پورابراهیمی به خبرنگار ما گفت: ما سال گذشته به حوزه مالیات بر املاک و مستغلات، ورود کردیم و پس از جلسات متعدد، کلیات آن در کمیسیون اقتصادی تصویب شد، اما دولت چند ماه پیش اعلام کرد آمادگی دارد لایحه ‌ ای جامع برای مالیات بر عایدی سرمایه ارائه دهد. واقعیت این است که باوجود اهتمام وزیر اقتصاد، به دلیل فرایند خاص بروکراسی و انباشت لوایح اقتصادی در دولت، احتمالًا لایحه دولت به عمر مجلس دهم قد نمی
‌ دهد.
وی افزود: با وزیر اقتصاد توافق کرده ‌ ایم که تا محتوای پیشنهادی دولت برای تکمیل طرح مجلس برای مالیات ‌ ستانی از معاملات خودرو، ارز و دیگر کالاهایی که در دنیا پایه مالیاتی دارند، در قالب متنی به کمیسیون اعلام شود تا در قالب طرح و در زمان کمتری قانون جامع را نهایی کنیم. اگر تا یک ماه پس از نهایی شدن جزئیات طرح در کمیسیون، پیشنهادهای دولت به ما نرسد، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را در حوزه املاک و مستغلات، نهایی می
‌ کنیم تا در صحن علنی بررسی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دیگر زمانی برای از دست دادن نداریم و با توجه به شوک‌های متعدد اقتصادی در کشور و در حالی که بیش از 100 کشور جهان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا می ‌ کنند، اجرای این قانون برای کشور حیاتی است تا توزیع عادلانه منابع و افزایش پایه ‌ های مالیاتی هم محقق شود.
پورابراهیمی در خصوص دریافت مالیات از سکه هم اظهار داشت: گرفتن مالیات هر چند اقدام خوبی است اما باید بر مبنای پایه مالیاتی قانونی صورت گیرد. بر همین اساس، کمیسیون اقتصادی در حال تهیه گزارشی است که در آن مستندات سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از سکه، از حیث قانونی بودن یا نبودن، بررسی و بزودی اعلام می
‌ شود.
به گفته وی، در سال گذشته، دولت نخستین و بزرگ ‌ ترین خطا را مرتکب شد و سکه را با نرخ غیرواقعی فروخت و اگر قرار است مابه التفاوت و عوارضی امروز اخذ شود، دولت باید به عنوان عرضه‌کننده پاسخگو باشد که چرا چوب حراج بر منابع ملی زده است؟ انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اهمیت سپاسگزاری از پدر و مادر درکلام امام رضا(ع)
حدیث امام رضا (ع) درباره سپاسگذاری از پدر و مادر را در اینجا بخوانید.
تعطیلی 2 روزه سینماهای کشور
زمان تعطیلی سینما‌ها به مناسبت شهادت امام صادق (ع) اعلام شد.
خواننده جوان و نوظهوری که جواد رضویان او را کشف کرد
خواننده قطعات موسیقایی فیلم سینمایی «زهرمار» با اشاره به اینکه از میان گزینه‌هایی با حضور چند خواننده مطرح برای خوانندگی در این فیلم انتخاب شده است از تجربه حضور در یک اثر سینمایی سخن گفت.
چالش جدید اهالی سینما- درخواست سینماگران برای توزیع عادلانه اکران
چند سینماگر به تحلیل و بررسی موضوع ایجاد هفت سرگروه برای اکران فیلم‌های سینمایی پرداختند.
پایان اکران بهار 98 -کدام ژانر در این فصل موفق‌تر بود؟
اکران فصل بهار ۹۸ سینما به پایان رسید و فیلم‌هایی با ژانر‌های مختلف اکران شدند.
تصادف خونین در اتوبان تهران_قم
جلال ملکی گفت: در حادثه دیشب یک زن و مرد به علت گرفتار شدن در خودرو جان خود را از دست دادند.
تشریح حداقل و حداکثر حقوق سربازان
سردار کمالی با اشاره به نرخ حقوق سربازان اظهار کرد: حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق پایوران رسمی باشد که این بازه طبق درجه به سربازان تعلق می گیرد.
تصادف خونین اتوبوس با پراید در ساری
برخورد یک دستگاه اتوبوس با پراید در کمربندی جنوبی ساری ۱۶ نفر را روانه بیمارستان کرد.
وضعیت ترافیکی جاده های کشور
سرهنگ رحمانی با اشاره به آخرین وضعیت محورهای شمالی گفت: تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه و آزادراه رشت-قزوین (رفت وبرگشت) را شاهد هستیم و در ضمن محورهای شمالی فاقد هرگونه مداخلات جوی هستند.
شیوه نامه جدید کمپ‌های ترک اعتیاد برای معتادان خاص ابلاغ شد
رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر از تدوین و ابلاغ شیوه نامه جدید کمپ‌های ترک اعتیاد برای نگهداری معتادان مبتلا به بیماری هایی، چون ایدز و هپاتیت خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
اعلام نتیجه امتحان نهایی ۹۸ دانش آموزان تا پایان روز
رئیس مرکز سنجش درباره زمان نهایی اعلام نتیجه امتحانات نهایی گفت: نتایج امتحانات نهایی امروز ۵ تیر ماه امتحانات نهایی اعلام خواهدشد.
مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.
بلیت قطار بازهم گران شد؟
جزئیات جریمه تاخیر در پرداخت عوارض آزادراه‌ها
قیمت ارز به زیر 8 هزار تومان می رسد-پیشخوان
مظنه اجاره‌بهای آپارتمان ۱۰۰ متری در تهران
قیمت انواع سواری‌های شاسی بلند در بازار تهران
چقدر ارز صرف واردات وان و دوش به کشور شد
نرخ قطعی فروش واحد مسکونی در جردن
قیمت گوشت قرمز نامتعادل است
جزییات تازه از کالاهای اساسی مانده در گمرکات +جدول
خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند