بررسی قانونی بودن مالیات سکه

09:30 ۹۹ روز و ۱۱ ساعت پیش قدس 477 0
بررسی قانونی بودن مالیات سکه

مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی‌های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می‌گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می‌رسد.

قدس

 مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی ‌ های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می ‌ گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می ‌ رسد.
یک کارشناس مطلع در سازمان امور مالیاتی در گفت ‌ وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این قانون به دلیل جامعیت، نیازمند بررسی دقیق کارشناسی و صرف زمان است؛ سازمان همچنان مشغول کارشناسی است تا دولت لایحه ‌ ای با حداکثر دقت را به مجلس بفرستد.
وی که خواست نامش فاش نشود، خاطرنشان ساخت: البته دولت امیدوار است امسال این لایحه را به مجلس بفرستد تا به صورت یکجا با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس که املاک و مستغلات را مد نظر دارد، بررسی و تصویب شود اما این امر به پایان یافتن بحث‌های کارشناسی و رفع ابهامات بستگی دارد.
وی در پاسخ به اینکه وقتی قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب نشده، اخذ مالیات خریداران سکه بر چه اساسی صورت می ‌ گیرد، گفت: مالیات بر سکه، مالیات بر عایدی سرمایه نیست بلکه «مالیات بر درآمد» محسوب می ‌ شود. به گفته وی معاملات خودرو و ارز در زمان انجام، توأم با پرداخت مالیات انجام می
‌ گیرد، بدان معنی که هم در نقل و انتقال خودرو مالیات پرداخت می ‌ شود و هم صرافان، مالیات بر درآمد خود را می‌پردازند.
 مالیات پلکانی برای خریداران سکه    در همین حال و پس از اعتراض گسترده به دریافت مالیات از خریداران سکه، رسانه ‌ ها به نقل از معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی نوشتند: همه خریداران سکه که در سال گذشته حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی دریافت کرده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مذکور و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
نادر جنتی گفت: اشخاصی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده 100 قانون مالیات ‌ های مستقیم نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت (خرید و فروش سکه) را تا پایان خردادماه امسال به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نمایند.
به گفته وی تا 20 سکه دریافتی مشمول مالیات نیست. برای مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر عدد 150 هزار تومان مالیات مقطوع، برای مازاد 60 سکه تا میزان 100 عدد به ازای هر سکه 200 هزار تومان مالیات مقطوع و برای مازاد 100 سکه تا میزان 200 قطعه به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات مقطوع تعیین شده است.
مجلس، منتظر دولت نمی ‌ ماند واکنش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اما به تعلل دولت در ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه این بود: بیش از این منتظر نمی ‌ مانیم و سه‌شنبه هفته آینده کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید.
محمدرضا پورابراهیمی به خبرنگار ما گفت: ما سال گذشته به حوزه مالیات بر املاک و مستغلات، ورود کردیم و پس از جلسات متعدد، کلیات آن در کمیسیون اقتصادی تصویب شد، اما دولت چند ماه پیش اعلام کرد آمادگی دارد لایحه ‌ ای جامع برای مالیات بر عایدی سرمایه ارائه دهد. واقعیت این است که باوجود اهتمام وزیر اقتصاد، به دلیل فرایند خاص بروکراسی و انباشت لوایح اقتصادی در دولت، احتمالًا لایحه دولت به عمر مجلس دهم قد نمی
‌ دهد.
وی افزود: با وزیر اقتصاد توافق کرده ‌ ایم که تا محتوای پیشنهادی دولت برای تکمیل طرح مجلس برای مالیات ‌ ستانی از معاملات خودرو، ارز و دیگر کالاهایی که در دنیا پایه مالیاتی دارند، در قالب متنی به کمیسیون اعلام شود تا در قالب طرح و در زمان کمتری قانون جامع را نهایی کنیم. اگر تا یک ماه پس از نهایی شدن جزئیات طرح در کمیسیون، پیشنهادهای دولت به ما نرسد، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را در حوزه املاک و مستغلات، نهایی می
‌ کنیم تا در صحن علنی بررسی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دیگر زمانی برای از دست دادن نداریم و با توجه به شوک‌های متعدد اقتصادی در کشور و در حالی که بیش از 100 کشور جهان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا می ‌ کنند، اجرای این قانون برای کشور حیاتی است تا توزیع عادلانه منابع و افزایش پایه ‌ های مالیاتی هم محقق شود.
پورابراهیمی در خصوص دریافت مالیات از سکه هم اظهار داشت: گرفتن مالیات هر چند اقدام خوبی است اما باید بر مبنای پایه مالیاتی قانونی صورت گیرد. بر همین اساس، کمیسیون اقتصادی در حال تهیه گزارشی است که در آن مستندات سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از سکه، از حیث قانونی بودن یا نبودن، بررسی و بزودی اعلام می
‌ شود.
به گفته وی، در سال گذشته، دولت نخستین و بزرگ ‌ ترین خطا را مرتکب شد و سکه را با نرخ غیرواقعی فروخت و اگر قرار است مابه التفاوت و عوارضی امروز اخذ شود، دولت باید به عنوان عرضه‌کننده پاسخگو باشد که چرا چوب حراج بر منابع ملی زده است؟ انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حضور سلطانی‌فر در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی
وزیر ورزش و جوانان ایران برای تماشای بازی تیم ملی والیبال مقابل کره‌جنوبی، وارد سالن ۱۲ هزار نفری آزادی شد.
والیبال قهرمانی آسیا- ایران ۲ – کره جنوبی ۱
تیم ملی والیبال ایران در مرحله نیمه نهایی رقابتهای قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ تهران، به مصاف تیم ملی کره جنوبی رفت.
فاتی ملیت اسپانیایی گرفت
مهاجم جوان بارسلونا ملیت اسپانیایی گرفت و می‌تواند لاروخا را در جام جهانی زیر ۱۷ سال برزیل همراهی کند.
شکست جردن باروز در نیمه‌نهایی مقابل روسیه- آکگول و پتریاشویلی در فینال سنگین وزن
فینالیست‌های چهار وزن دوم کشتی آزاد قهرمانی جهان مشخص شدند که علیرضا کریمی اولین فینالیست ایران در مسابقات فرنگی و آزاد ۲۰۱۹ است.
کولاک علیرضا کریمی در نورسلطان با شکست روسیه- مصاف با کاکس آمریکایی در فینال
علیرضا کریمی به فینال مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان راه یافت.
افزایش قربانیان حمله ولایت زابل به ۳۹ کشته و ۱۴۰ زخمی
مقام‌های محلی افغانستان از افزایش تعداد کشته‌ها و زخمی‌های حمله روز پنج‌شنبه طالبان در ولایت زابل این کشور خبر دادند.
گوترش خواهان داشتن ˮاعصاب آهنینˮ در پی حملات به آرامکو شد
دبیرکل سازمان ملل از جامعه بین الملل خواست تا برای جلوگیری از وقوع جنگی ویرانگر در خلیج فارس، اعصاب آهنین داشته باشد.
حساب توئیتری مشاور سابق بن سلمان مسدود شد
حساب توئیتری مشاور سابق دفتر سلطنتی عربستان امروز (جمعه) توسط این رسانه اجتماعی مسدود شد. او سابقاً مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بود و بر سر همین موضوع برکنار شد.
ماکرون کشورهای منطقه را به خویشتن داری فراخواند
امانوئل ماکرون تاکید کرد که فرانسه از امنیت و ثبات در منطقه حمایت می‌کند.
تمهیدات آتش نشانی برای برگزاری دربی پایتخت
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آماده‌باش ایستگاه‌های آتش‌نشانی و استقرار نیروهای این سازمان در محدوده برگزاری دربی پایتخت خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده‌است از رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در میان کودکان است.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
خطر همه‌گیری بیماری‌ها و مرگ میلیون‌ها انسان در جهان
گروهی از محققان هشدار دادند جهان با خطر همه‌گیری بیماری‌هایی روبروست که به کشته شدن میلیون‌ها انسان منجر می‌شود.
جدول- قیمت خرید آپارتمان در پونک
سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت
جهش بیش از ۱ درصدی قیمت نفت -بازگشت نگرانی‌ها از تولید سعودی
در دو دهه اخیر قیمت مسکن در تهران ۷۵ برابر شد- سود ۴ برابری سوداگری مسکن در تهران نسبت به سایر شهرها +جدول
حذف یارانه نقدی ایرانیان خارج‌نشین
افزایش سقف وام مسکن جوانان- تهران؛ ۱۵۰ میلیون تومان
طرح‌های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
هزینه خوراک یک ماهه هر فرد چقدر است؟
بازار مسکن در پاییز و زمستان همچنان راکد باقی می ماند- کاهش معاملات مسکن به دلیل تعمیق رکود است
گوشی جدید موتورولا چه ویژگی‌هایی دارد؟+عکس