چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

01:07 ۱۳ روز و ۱۵ ساعت پیش مشرق نیوز 196 0
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

این مینی سریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:بر خلاف ناتوی نظامی که مدتهاست در وضعیتی باتلاقی کاری از پیش نمی‌برد، ناتوی فرهنگی پرکار است. پخش سریال "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones) به پایان نرسیده بود که بلافاصله "چرنوبیل" (Chernobyl) محصول شرکت HBO نظر مخاطبان را در دنیا به خود جلب کرد.
ادعا شده در حالی که تماشاگران در پی اعتراض برای تغییر در سریال بازی تاج و تخت بودند، «چرنوبیل» توانست در صدر رتبه‌بندی سریال‌های محبوب در سایت IMDb قرار بگیرد و «افسار گسیخته» و «بازی تاج و تخت» را پشت سر بگذارد.
اینمینیسریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.
چند سال قبل هم در اوج کش و قوس‌های ما با آمریکا و اروپا، فضای تبلیغاتی سنگینی شکل گرفت، مبنی بر اینکه ایران باید از خیر ۱۶۰ مورد کاربرد برنامه هسته‌ای بگذرد، چون یک روز در اوکراین فاجعه چرنوبیل رخ داده است!این درست مثل این است که بگوییم چون پالایشگاه‌هایی آتش گرفته و به اطراف خود خسارت زده‌اند، کشورها نباید پالایشگاه داشته باشند؛ بلکه خانه‌ها نیز نباید گاز کشی شوند، چون اگر منفجر شوند، ویرانی بسیاری دارند.
یادداشت دیگری از محمد ایمانی را بخوانید:نقشه شرطی سازی با سیاست و اقتصاد ما چه کرد؟دیپلماسی یعنی حراج غیرت و عزت؟!این سمفونی را هرگز از یاد نبریمجالب اینکه بزرگ‌ترین و بیشترین تأسیسات اتمی به علاوه زرادخانه‌های نظامی هسته‌ای، در آمریکا و اروپا قرار دارد. اما در این میان، برای یک حادثه در تاریخ یک امپراتوری سابق سریال ساخته می‌شود.
فاجعه چرنوبیل دستمایه سریال سازی در سطح جهانی قرار می‌گیرد؛ اما دو جنایت ارادی با خساراتی به مراتب هولناک‌تر و صدها هزار کشته، که توسط ابرقدرتی دیگر در قالب بمباران اتمی هیروشیما وناکازاکیاتفاق افتاده، سانسور می‌شود.
چرایی ماجرا تا اینجا روشن است. ابرقدرتی که ده‌ها سال است به ایران و دیگر ملت‌های منطقه جنگ تحمیل کرده و با سر شکستگی رو به رو شده، نیازمند آن است تا نفس داشتن برنامه هسته‌ای صلح
آمیزتوسط ایران را موجب تهدید منطقه بلکه خود مردم ایران جا بزند. بنابراین باید "چرنوبیل" بسازد و نه "هیروشیما و
ناکازاکی".
اما آنچه عجیب بلکه مشکوک است، استقبال مشاور رئیس جمهور از سریال خوش ساخت آمریکایی است. آقای آشنا پس از آغاز پخش سریال مذکور نوشت"تماشا و عبرت گرفتن از سریال چرنوبیل برای اهالی سیاست و دولت و حکومت بسیار مناسب است. عصاره‌اش، این یک جمله است: "تاوان دروغ چیست. ؟What is the cost of lies". این سوال تکان‌دهنده‌ای است".
او چند روز بعد نوشت: "وقتی آنتوییترا نوشتم، برخی این توصیه را نادیده و برخی دیگر آن را به سخره گرفتند. پیام محوری این مجموعه کوچک تلویزیونی همان است که در کلیپ #سقوط [با ایفای نقش
امیرناظمیمعاون فعلی وزیر ارتباطات] مورد تأکید قرار گرفت و برخی باتأویلینابجا و ناروا از آن فرار و هشداردهندگان را ناجوانمردانه متهم به عدم وفاداری کردند".
آشنا می‌افزاید "حرف این است که برای پیش‌گیری از بحران و در حین مدیریت بحران، بیش از هر چیز با مشکلات ارتباطی مواجه خواهیم شد و تنها تدبیر کارگشا مشورت، صراحت، دقت و خوب گوش‌دادن به کسانی است که از دانش و تجربه کافی برخوردارند".
حتماً پنهان کاری -جز در ملاحظات واستثنائاتخاص- مضرّ است و حتماً حفظ ارتباط با مردم و مشورت با اهل فن و شنیدن از آنها، خوب بلکه لازم است. اما به شهادت آنچه در اثر سو مدیریت در این شش سال بر کشور رفته، طیف آقای آشنا و کارکردشان، مصداق همان چیزی است که وی مدعی
تخطئهآن است؛ دروغ و خلاف گویی، پنهان کاری، مشورت ناپذیری، برتابیدن نظرات کارشناسی ولو از داخل دولت، و وقت نگذاشتن برای عام منتقدان و مدیران زیر دست که حتی صدای مرحوم هاشمی و ناطق نوری و دیگر حامیان دولت را هم درآورد و موجب استعفای برخی وزرا شد.
در مجالی به وسعت گنجایش چند کتاب، می‌توان ثابت کرد که خسارت‌های رویکردی و عملکرد برخی مدیران دولتی و مشاوران و دستیاران اطراف آنها، به مراتب بدتر از چرنوبیل بوده و علت اول آن، پوپولیسم و سیاست بازی و اعتماد به دشمنانی بود که آدرس خود اخلالگری و خود ویرانگری می‌دادند.
از دل برجام و متن و روح والصاقاتآن، حتماً چند "چرنوبیل"، "افسار گسیخته" و "بازی تاج و تخت" در می‌آید. فقط درباره "تاوان دروغ"
هایهم طیفان آقای آشنا می‌توان بالغ بر ۱۰ جلد کتاب نوشت؛والبتهدرباره نفوذ با واسطه ناتوی اطلاعاتی و اخلال در دستگاه محاسباتی. یکی
اشهمین ماجرای نفوذ "گاندو" (جیسون رضائیان).
بعدالتحریر: بی بی سی هم از مضمون سریال چرنوبیل استقبال کرد.
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

یک عمر با خدمات ویژه هوآوی
با مراجعه به فروشگاه‌های برگزیده و خرید محصولات هوآوی، فرصت برنده شدن جوایز هیجان انگیز و همچنین دریافت خدمات رایگان حتی برای گوشی‌های فعلی هوآوی خود را خواهید یافت.
رشد ۱۸ درصدی درآمد رایتل در ۶ ماه اخیر و حرکت به سمت بازار بورس
مدیرعامل رایتل در گزارشی به هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از رشد ۱۸ درصدی درآمد رایتل در ۶ ماه اخیر خبر داد.
ثبت دامنه ملی ir
قبل از شروع این متن آموزشی بهتر است به چیستی دامنه بپردازیم.
انتصاب دبیر کنفرانس بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران روسیه امارات
دبیر کنفرانس توسعه روابط ا قتصادی و تجـاری ایران روسیه امارات گفت، این کنفرانس در مرداد ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی صـدا و سیـمای جمهوری اسلامی ایران - تهران برگزار می‌شود.
فروش طلایی، بهترین قیمت گوشی در ایران
این روزها بازار خرید و فروش موبایل درگیر نوسانات ارزی بسیاری است و شرایط با ثباتی را تجربه نمی‌کند. در کنار مشکل ذکر شده، یافتن فروشگاهی که با درک این شرایط، مشتری مداری را فراموش نکند و قیمت‌گذاری منصافانه سرلوحه‌ی کارش قرار دهد چندان آسان نیست، به ویژه این مسئله زمانی پررنگ‌تر می‌شود که قصد خرید اینترنتی هم داشته باشید.
برندهای معتبر لوازم التحریر و نوشت‌افزار ایرانی کدامند؟
بدون شک، شما هم از جمله افرادی هستید که حداقل یک دوره و یا بیشتر با لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار سروکار داشته‌اید و با آن زندگی کرده‌اید.
دانلود فیلم پیشونی سفید ۲ با کیفیت FULL HD
نسخه کامل فیلم سینمایی پیشونی سفید ۲ به کارگردانی جواد هاشمی در سایت دانلود قانونی حلال دانلود منتشر شد.
احساس حضور در تالار موسیقی با تبلت‌های هوآوی
هوآوی به‌تازگی تبلت Huawei MediaPad M۶ را به بازار جهانی عرضه کرد. مدت کوتاهی پیش از این هم هوآوی از سری گوشی‌های هوشمند Nova ۵ رونمایی کرده بود. تبلت MediaPad M۶ در دو اندازه مختلف و با تفاوت‌هایی جزئی وارد بازار شده، در این مطلب جزئیات فنی این محصول را بررسی می‌کنیم و نگاهی هم به قیمت نسخه‌های مختلف آن خواهیم داشت.
آغاز ثبت‌نام آزمون‌های آزمایشی سنجش
ثبت‌نام آزمون‌های آزمایشی سنجش از روز شنبه مورخ۹۸/۰۴/۰۱ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور شروع شد.
رونق کسب و کار با طراحی اپلیکیشن فروشگاهی
اگر قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارید یا چنین فروشگاهی را تاسیس کرده‌اید یکی از ابزارهایی که به رونق فروشگاه شما کمک می‌کند، اپلیکیشن فروشگاهی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
از رانت‌خواران فرهنگی تا ادبیات مافیازده
حسین بکایی با انتقاد از وضعیت ادبیات کودک و بی‌صاحب دانستن این حوزه، به رانت‌خواران فرهنگی اشاره کرد و دلایلی که به گفته او باعث می‌شود شاهد این آشفته‌بازار و ادبیات کودک مافیازده و سیاست‌زده باشیم.
محرومیت 5 ساله کفاشیان و ترابیان از فعالیت در فوتبال
علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان با رای کمیته اخلاق در پرونده فساد معروف به شرکت ام پی سیلوا، به ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی محکوم شدند.
نوبخت: مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کردیم
اولتیماتوم یک ماه مجلس به دولت درباره کالا‌های اساسی
لاریجانی: خدمت صادقانه در بُرهه‌های سخت از دستاوردهای مرحوم صفاری بود
دژپسند: سهم وام اعطایی به مستاجران 70 درصد مبلغ خواهد بود
رتبه درخشان 32 دانشگاه ایرانی در تازه ترین رتبه بندی جهانی شانگهای
گفت‌وگو| چرا سرمایه‌گذاری در بازار ارز اَمن نیست؟
سردار سلامی:‌ تحریم فرماندهان سپاه اقدامی منفعلانه و بی ارزش است
خبر جدید وزیر صنعت از واگذاری سهام دو شرکت خودروسازی
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی معرفی شد
درخواست وزیر نیرو از مصرف‌کنندگان برق بخش‌های تجاری و خانگی