تهران، میزبان مگس و ملخ نمی‌شود

15:15 ۱۵ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 368 0
تهران، میزبان مگس و ملخ نمی‌شود

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از آمادگی کامل برای مقابله با حشره‌ها خبر می‌دهد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: درست ۵ سال پیش در اوج گرمای مردادماه بود که تهرانی‌ها چشم‌شان به دیدن روی سفیدبالک‌ها یا همان مگس‌های سفید کوچک روشن شد؛ حشرات بسیار ریزی که اگرچه اعلام می‌شد ناقل بیماری یا ویروس نیستند و آسیبی به انسان وارد نمی‌کنند اما به قدری تعدادشان زیاد بود که عابر پیاده را مجبور می‌کرد برای جلوگیری از ورودشان به سیستم تنفسی از ماسک استفاده کند.
سفیدبالک‌ها با گرم‌شدن هوا می‌آمدند و با نخستین نسیم پاییزی از پایتخت رخت برمی‌بستند اما حضورشان در گرمای شدید تابستان و به‌خصوص در مناطق پر رفت‌وآمد موجب ناراحتی مردم می‌شد. به هر حال چند سالی از حضور این مهمان ناخوانده در پایتخت گذشت تا بالاخره مسئولان شهری در کنار کارشناسان گیاه‌پزشکی کشور موفق شدند این حشره را برای همیشه از شهر بیرون کنند. حالا چند وقتی است که خبر از احتمال حضور ملخ‌ها در تهران به گوش می‌رسد اما مسئولان شهری اعلام کرده‌اند که آمادگی کامل برای مقابله با این موجود را هم دارند.
تهران برای مقابله با حمله ملخ آماده است ملخ‌ها همیشه در مناطقی از شهرها حضور دارند اما اگر تعدادشان از یک حدی بیشتر شود آفت محسوب می‌شوند. هم‌اکنون دو نوع ملخ بومی و مهاجر وجود دارد. ملخ‌های مهاجر از نوع ملخ‌هایی هستند که در استان‌های جنوبی کشور وجود دارند و از سمت شبه‌جزیره عربستان و صحرای آفریقا به مناطقی که مرطوب‌تر است و پوشش گیاهی مناسب‌تری دارد هجوم می‌آورند. اینکه تعداد ملخ‌ها از حد استاندارد بیشتر شده یا خیر و اینکه آیا این تعداد موجود می‌تواند موجب خسارت‌های اقتصادی و دردسرآفرین برای مردم شود را سازمان حفظ نباتات بررسی می‌کند اما برای مقابله و کنترل این آفت، شهرداری‌ها هم وارد عمل می‌شوند.
علی‌محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در این باره می‌گوید: از نظر قانونی ملخ حشره‌ای است که جزو آفات درجه اول یاکلیدی (keypest) محسوب می‌شود و هدایت و نظارت بر عملیات پیشگیری و مهار آن جزو اهداف و وظایف اساسی سازمان حفظ نباتات کشور وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است با این حال در صورت نیاز به همکاری شهرداری تهران برای مقابله با حمله احتمالی ملخ‌ها این آمادگی وجود دارد. هم‌اکنون به‌منظور پیش‌آمادگی برای مقابله و کنترل حمله ملخ‌ها، دستورالعمل‌های لازم تهیه و به مناطق ۲۲
گانه ابلاغ شده است.
او می‌گوید: البته در جلسه مشترک با مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با موضوع بررسی وضعیت ملخ در استان، اعلام شد که هم‌اکنون هیچ‌گونه ورود ملخ مهاجر به شهر تهران مشاهده نشده و جمعیت ملخ‌های بومی در سطح استان تحت پایش و دیده‌بانی و کنترل است.
امسال و سال پیش سفیدبالک نداشتیم مختاری درباره اقداماتی که شهرداری تهران برای کنترل آفت سفیدبالک انجام داده است هم می‌گوید: به‌منظور پیشگیری و کنترل عوامل خسارت‌زا به‌ویژه آفت سفیدبالک در سال‌جاری، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران طبق دستورالعمل‌های صادره اقدامات و راهکارهای کاربردی خود را از شش ماهه دوم سال گذشته بر پایه مدیریت تلفیقی آفات (IPM) در دستور کار مناطق بیست‌ودوگانه قرار داده است.
او یکی از مهم‌ترین اقدامات را همکاری‌های علمی با مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور و تشکیل تیم‌های منسجم کارشناسی جهت پایش‌های مستمر اعلام می‌کند و می‌گوید: برگزاری جلسات تخصصی و مدیریتی با مدیران و مسئولان فضای سبز در مناطق ۲۲ گانه ، جمع‌آوری و معدوم‌سازی برگ‌های درختان خزان‌پذیر و آلوده به فرم زمستان گذران آفت، انجام هرس زمستانه، روغن پاشی زمستانه و بهاره، آماده‌سازی و تجهیز ادوات و تجهیزات پیمانکاران، برقراری ارتباط و مشاوره با مراکز خصوصی و نیمه‌خصوصی جهت هم‌افزایی اقدامات بهنگام، فرهنگسازی و آموزش همگانی جهت افزایش آگاهی شهروندان و… از دیگر اقدامات شهرداری تهران است که خوشبختانه موجب شد که در سال گذشته با طغیان این آفت روبه‌رو نباشیم.
مختاری اضافه می‌کند: از ابتدای سال‌جاری هم کلیه اقدامات کنترلی به‌صورت منظم و با نظارت دقیق این سازمان در حال انجام است و مطابق گزارش‌های به‌دست آمده از محل‌های پایلوت تا نیمه ابتدای خردادماه، هیچ‌گونه طغیانی از سفیدبالک مشاهده نشده است.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

مساله اصلی ما با آمریکا جنگ اراده‌ها است
رئیس قوه قضائیه گفت: مساله اصلی ما با مغرب زمین و آمریکایی‌ها پایبندی به دین و ارزش‌ها است و جنگ، جنگ اراده‌ها است.
«محسن افشانی» روانه اوین شد
محسن افشانی بازیگر سینما روانه اوین شد.
پیام تقدیر فرمانده ناجا ازفرمانده کل سپاه در پی انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا
فرمانده نیروی انتظامی با صدور پیامی از فرمانده کل سپاه به علت انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا در آب‌های سرزمینی کشورمان تشکر و قدردانی کرد.
فرمانده جدید سپاه الغدیر یزد معرفی و منصوب شد
فرمانده سپاه الغدیر یزد طی مراسمی در یزد با حضور جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استاندار، امام جمعه و برخی از مدیران ارشد استانی و شهرستانی یزد معرفی شد.
توسعه کشور مستلزم اصلاح سیستم مدیریتی است
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت و هم‌افزایی برای انجام وظایف پاسداری، گفت: پاسداری از ارزش‌های اسلامی و حراست از دستاورهای انقلاب باید ملاک عمل مسئولان برای توسعه بیش از پیش کشور باشد.
ابتکار: برقراری صلح و امنیت منطقه در اولویت سیاست خارجی ایران است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برقراری صلح و ثبات و امنیت در منطقه را اولویت اول سیاست خارجی کشورمان بیان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم درگیری با مشکلات ایجاد شده از سوی امریکا ، با کمک به همسایگان خود در مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی و حتی قاچاقچیان مواد مخدر ثابت کرده است خواستار صلح و ثبات پایدار برای خود، کشورهای همجوار و همسایگان و جامعه جهانی است.
دیدار سخنگوی وزارت خارجه با امام جمعه ارومیه
سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه دیدار کرد
سنایی: نظم جدید بین المللی از همکاری‌های ایران و روسیه متأثر خواهد بود
سفیر ایران در روسیه، تاکید کرد: نظم جدید بین المللی از همکاری‌های ایران و روسیه متأثر خواهد بود.
تاکید «ترزا می» بر لزوم کاهش تنش میان تهران و واشنگتن
نخست وزیر انگلیس خواستار تنش زدایی در روابط ایران و آمریکا شد.
ناجا: تسلیم جوسازی عناصر معاند نمی‌شویم
سخنگوی ناجا با تأکید بر اینکه پلیس به عنوان ضابط قوه‌ قضائیه در مواجهه با جرایم مشهود می‌تواند قبل از دستور قضایی مجرمان را بازداشت کند، گفت: برخورد پلیس با متهمان در جرایم مشهود فارغ از جنسیت آنهاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان
رئیس کل دادگستری گلستان به استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان اشاره کرد و گفت: استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان آغاز شده است و امیدواریم شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تعداد زندانیان در استان کاهش یابد.
بازگشت «خندوانه» به تلویزیون ؟
خبر‌ها حاکی از آن است که خندوانه دوباره به آنتن تلویزیون شبکه نسیم باز می‌گردد.
توطئه‌های یک مرد برای کشتن همسر
مردکینه توز که اعضای خانواده‌اش او را تحقیر می‌کردند با طراحی نقشه‌ای همسرش را به قتل رساند.
بورسیه ۴۲ دانشجوی مناطق سیل‌زده دانشگاه تهران
تعداد ۴۲ دانشجوی دانشگاه تهران که بومی مناطق سیل‌زده نیز هستند، بورس شدند و ماهیانه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.
۱۲ خوراکی که نباید یخ بزنند!
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
چرخش اجباری فوتبال ایران!
حقابه‌ای برای ویلاسازان
کاسبی پرستارنماها در بیمارستان‌ها
رکوردی که احمدی‌نژاد شکست
پرسپولیس؛ شاید دیروز، شاید امروز
روایتی از سرنوشت تلخ یک کودک
هویدا و شاه تمایلی به ادامه کار عالیخانی نداشتند