امان: اردن تصمیم خود برای حضور در کنفرانس منامه را اعلام نکرده است

15:06 ۹۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 844 0
امان: اردن تصمیم خود برای حضور در کنفرانس منامه را اعلام نکرده است

در حالی که کاخ سفید مدعی موافقت امان با حضور در کنفرانس منامه شده وزیر خارجه اردن تاکید کرد که هیچ طرح و راهکار اقتصادی جایگزین راهکار سیاسی برای پایان دادن به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها نخواهد شد. یک مقام رسمی اردن نیز به الجزیره گفت، هنوز این کشور به دعوت آمریکا درباره این کنفرانس پاسخی نداده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری "پترا"ی اردن، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در حاشیه نشستی در استکهلم، تاکید کرد که هیچ طرح اقتصادی خارج از  چارچوب سیاسی بر اساس راهکار تشکیل دو کشوری صلح فراگیر برای پایان دادن به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها را محقق نخواهد کرد راهکاری که کشورهای عربی آن را با هدف استراتژیک طبق طرح صلح عربی و قوانین بین‌المللی اعلام کرده‌اند.
الصفدی نسبت به پیامدهای فقدان چشم‌اندازهای پیشرفت روند سیاسی برای درگیری‌های میان دو طرف هشدار داد و گفت: ادامه اشغالگری در سرزمین فلسطین باعث افزایش ناامیدی و تشدید مشکلات ملت فلسطین و نادیده گرفتن حق و حقوق آنها می‌شود.
وی همچنین تصریح کرد: فقدان صلح عادلانه، اساس تنش و درگیری است و مهمترین مانع تحقق رشد و توسعه اقتصادی و امنیت و ثبات در منطقه است.
شهر منامه، پایتخت بحرین روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر) میزبان کارگاه اقتصادی با عنوان "صلح برای شکوفایی" خواهد بود.
در این راستا یک منبع رسمی اردنی نیز به الجزیره گفت، اردن به دعوت آمریکا درباره مشارکت در کنفرانس بحرین در حمایت از اقتصاد فلسطین پاسخی نداده است و زمانی که اردن تصمیمش را بگیرد اعلام می‌کند؛ البته تصمیمی که مطابق با اصول اعلام شده و منافع ملی این کشور باشد.
پیش از این ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز عملا به گمانه‌زنی‌ها پایان داده و گفته بود، اردن زمانی که کنفرانس‌های بین‌المللی درباره مساله فلسطین برگزار می‌شوند، نباید "بیرون اتاق" باشد.
او روز گذشته به خبرنگاران گفت، کشورش بیرون در نخواهد ماند تا از بیرون اتفاقات داخل اتاق را بشنود.
این اظهارنظر به نوعی اعلام سیاسی درباره احتمال مشارکت اردن در کنفرانس منامه به رغم تحریم این کنفرانس از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین برداشت شد.
آمریکا اعلام کرده است، هدف از این کارگاه تشویق به سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی به عنوان گام اول اجرای طرح معامله قرن و برقراری صلح و حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است.
تشکیلات خودگردان فلسطین به شدت با این طرح مخالف است و تاکید کرده که هرگز در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.
از سوی دیگر، سایت اسرائیلی "یسرائیل پلاس" اعلام کرد: نشست اقتصادی بحرین شاهد هیچ‌گونه تحولی جدی نمی‌شود و سوالاتی درباره احتمال اینکه این نشست، نشستی ناامید کننده باشد، مطرح می‌شود، زیرا که یکی از طرف‌های اصلی آن که فلسطینیان هستند، اعلام کرده‌اند که در این نشست شرکت نخواهند کرد.
دو هفته بعد، نشست منامه به عنوان بعد اقتصادی معامله قرن برگزار خواهد شد اما شک‌های اسرائیل درخصوص اینکه احتمالا این نشست برگزار نشود، در حال افزایش است چرا که ممکن است برگزاری این نشست که در آن به طور غیرمستقیم درخصوص صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها رایزنی خواهد شد، مفید نباشد.
اسرائیل از طرف خودش سخن بدی از این نشست نمی‌گوید اما آن به کار بردن عبارتی مبنی بر اینکه ما منتظر دریافت دعوتنامه هستیم را ترجیح می‌دهد در این میان دو مشاور ترامپ ناگزیر به تعویق اعلام معامله تا پاییز آینده خواهند شد تا اجازه روشن شدن چارچوب سیاسی و حزبی در اسرائیل را بدهند و نمی‌دانند چه اتفاقات سیاسی در انتظار آنها خواهد بود.
در صورت برگزاری نشست منامه به رغم تمامی موانع پیش رویش، این رویدادی تاریخی نیست زیرا کسی که از همه منظر به آن نگاه می‌کند درمی‌یابد که این نشست، اجلاسی حاشیه‌ای است.
مصر در این نشست مشارکت نخواهد کرد چرا که به رغم موافقتش با تمامی بندهای معامله قرن نمی‌خواهد با آمریکا علیه فلسطین نقشی داشته باشد زیرا که آن به کمک‌های خارجی‌اش نیاز دارد، در حالی که موضع اردن در قبال این نشست به دلیل وضعیت این کشور با توجه به سکوتی که در مقابل اظهارات دیوید فریدمن، سفیر آمریکا درخصوص حق اسرائیل در الحاق کرانه باختری اختیار کرده، پیچیده باقی می‌ماند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ثبت‌نام بیش از ۱.۵ میلیون کلاس اولی در مدارس
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آمار ثبت نام کلاس اولی‌ها اظهار کرد: پیش بینی ما این است که جمعیت کلاس اول نسبت به جمعیت کل ابتدایی تا ۱.۹۸ صدم درصد رشد داشته باشد. تا کنون بیش از ۱.۵ میلیون کلاس اولی ثبت نام کرده‌اند.
تفکر ریختن اطلاعات در ذهن دانش‌آموزان منسوخ شده است
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح یاری گران زندگی گفت: قرار است همه ظرفیت تشکل‌های دانش آموزی در خدمت دانش آموزان قرار گیرد.
مراحل تشریفات «استخدام» حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه غنی‌ترین شغل هستی، معلمی است اظهار کرد: باید معلمان را ارج بگذاریم؛ آنها باید از برترین منزلت‌های اجتماعی برخوردار باشند. تلاش می‌کنیم لایحه ویژه‌ای برای معلمان تنظیم کنیم و قانون ویژه برای آنها داشته باشیم.
قد و دیوار هیچ جامعه‌ای از قد و دیوار معلمانش فراتر نخواهد رفت
سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم استقلال آموزش و پرورش حفظ و از نظام متصلب آموزش و پرورش تصلب زدایی کنیم گفت: باید لشکر اقتصادی بزرگ اما نهفته و بالقوه نظام تعلیم و تربیت را بیدارکرده و به فعلیت برسانیم.
بطحائی: ۸۰ درصد وعده‌هایم عملی شد
وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بیش از ۸۰ درصد وعده‌ها و برنامه‌هایی که داده بودیم طی ۲۲ ماه مسئولیتم یا به انجام رسید و یا آغاز شده و در دست اجراست.
اضافه شدن «عالی» در ارزشیابی توصیفی ابتدایی‌ها- بررسی تغییر نحوه ارزشیابی پایه‌های پنجم و ششم
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از ارسال و بررسی طرح بازنگری ارزشیابی کیفی توصیفی در شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که با توجه به دغدغه خانواده‌ها و ناراحتی دانش آموزان از سنجش با چهار مقیاس که ممکن است بخوبی تفاوت‌ها را منعکس نکند، مقیاس پنجمی تحت عنوان «عالی» به کارنامه ارزشیابی اضافه کنیم.
گزارش اقدامات معاونت امور جوانان در خصوص محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان
معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گزارش عملکرد خود در خصوص مصوبه دولت برای محرومیت‌زدایی از استان سیستان و بلوچستان را منتشر کرد.
تفاهم کمیته امداد با بانک سپه برای پرداخت وام اشتغال به مددجویان
با امضای تفاهم‌نامه میان کمیته امداد و بانک سپه، این بانک متعهد شد تا پایان سال ۹۸ مبلغ ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به خانواده‌های تحت حمایت امداد پرداخت کند.
نوسازی ۱۰۰۰ کلاس درس خشتی و چوبی توسط بنیاد مستضعفان
بنیاد مستضعفان ۱۸۰۰ کلاس درس را در ۱۴ استان محروم کشور و در ۴ منطقه هدف اقتصاد مقاومتی تا پایان سال ۱۴۰۱ نوسازی و مقاوم‌سازی می‌کند.
تقدیر ˮابتکارˮ از مادر خیریه‌های ایران
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده صبح امروز از "بدرالملوک امام" ملقب به مادر خیریه‌های ایران در محل این معاونت تقدیر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اقلام مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس- تصمیم‌گیری درباره برنامه ˮشیر مدرسهˮ
مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن بیان ویژگی‌های پایگاه تغذیه استاندارد در مدارس، ‌ درباره اقلام مجاز و غیرمجاز در پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس و همچنین سرانجام برنامه توزیع شیر در مدارس در سال تحصیل جاری، توضیح داد.
موشن‌گرافی - در برابر آنفلوآنزا چه کنیم؟
تزریق واکسن آنفلوآنزا پرسشی است که هر سال در آغاز فصل پائیز برای افراد زیادی ایجاد می‌شود. مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند زمان مناسب برای تزریق این واکسن، پیش از شروع فصل پائیز یعنی اوایل شهریور است. شست‌وشوی دست‌ها در پیشگیری از ابتلا به این بیماری حرف اول را می‌زند؛ در عین حال باید با استفاده از دستمال، هنگام عطسه و سرفه، از پخش ترشحات آن جلوگیری کرد.
چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟
اصرار سازمان امور مالیاتی بر نصب کارتخوان در مطب‌ها و تعیین ضرب‌الاجل برای پزشکان از یک سو و مقاومت جمعی از پزشکان در برابر آن نیز از سوی دیگر، چالشی است که از زمان طرح لایحه بودجه 98 به راه افتاده و همچنان هم داغ است؛ مبحثی که مسوولان سازمان امور مالیاتی مصمم به پایان آن بوده و در اظهاراتی طی نشستی خبری، با پزشکان اتمام حجت کردند...
طمع برای ˮلایک‌ˮهای بیشتر؛ استرس بیشتر
نتایج تازه‌ترین تحقیقات و پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی موجب افزایش اضطراب و رقابت با دیگران می‌شود و در طولانی مدت سلامت روحی کاربران را به مخاطره می‌اندازد.
دلایل شکست مشاغل در ایران از نگاه یک کارآفرین
" رئوف رحیمی" یکی از کارآفرینان موفق کردستانی و مخترع اولین سیستم مانیتورینگ شغلی در کشور است کە تحت عنوان "سنە" نامگذاری و در سال ۹۳ از آن رونمایی شدە و در دفتر ریاست جمهوری بە عنوان طرح ملی بە ثبت رسیدە است.