ساترفیلد با پاسخی از اسرائیل به بیروت رفت- آخرین تلاش‌های آمریکا و سازمان ملل برای ترسم مرزها

12:10 ۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 85 0
ساترفیلد با پاسخی از اسرائیل به بیروت رفت- آخرین تلاش‌های آمریکا و سازمان ملل برای ترسم مرزها

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه با هدف تثبیت ترسیم مرزهای زمینی و دریایی لبنان وارد بیروت شده است.

ایسنا

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از روزنامه الحیاة، احتمال می‌رود دیوید ساترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در این سفر خود به بیروت حامل پاسخی از سوی اسرائیل درباره مذاکرات غیرمستقیم میان بیروت و تل‌آویو برای آغاز ترسیم مرزهای زمینی و دریایی باشد.
منابع رسمی لبنان به این روزنامه گفتند، ساترفیلد و یان کوبیس، هماهنگ کننده ویژه‌ سازمان ملل در لبنان در دیدارهایی که با مسؤولان ارشد این کشور داشتند، آخرین اقدامات خود را درباره مکانیزم مذاکره میان لبنان و اسرائیل در مورد ترسیم مرزهای زمینی و دریایی با نظارت سازمان ملل و میانجی‌گری آمریکا کرده‌اند تا این مذاکرات در مقر فرماندهی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (یونیفل) طی ماه میلادی جاری آغاز شود. درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که این مذاکرات هفته پایانی ماه ژوئن آغاز می‌شود، منابع مذکور در خصوص زمان آغاز این مذاکرات اظهار نظری نکردند.
در حالی که ساترفیلد امروز (چهارشنبه) با نبیه بری، رئیس پارلمان و سعد حریری، نخست وزیر لبنان دیدار می‌کند، این منابع گفتند، کوبیس به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و بری اطلاع داد که سازمان ملل نظارت بر این مذاکرات را از طریق میزبانی نشست‌های لبنان و اسرائیل در مقر یونیفل در الناقوره با حضور کوبیس پذیرفته است. کوبیس پیش از اینکه لبنان را به خاطر انجام ماموریتی مرتبط با مذاکرات لبنان و اسرائیل درباره ترسیم مرزهای زمینی و دریایی ترک کند، با عون و بری دیدار کرده بود.
همچنین در حالی که انتظار می‌رود ساترفیلد امروز سفرش به بیروت را با دیدار با دیگر مسؤولان لبنانی تکمیل کند، یک مسؤول بلند پایه این کشور به الحیاة گفت‌: سفر این مسؤول آمریکایی درباره این ماموریت سفر پایانی خواهد بود اما وی تشریح نکرد که آیا این سفر پایانی پیش از برعهده گرفتن ماموریت جدیدش به عنوان سفیر آمریکا در آنکارا خواهد بود یا سفر پایانی در ارتباط با پایان اقدامات مقدماتی برای آغاز مذاکرات است.
از سوی دیگر فرماندهی یونیفل ناظر نشست دوره‌ای کمیته‌ سه جانبه میان یونیفل و نمایندگان ارتش لبنان و اسرائیل در الناقوره بود و در این نشست وضعیت مرزها و تجاوزات اسرائیل مورد بررسی قرار گرفت.
به دنبال این نشست فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: پیش از ظهر روز دوشنبه یک نشست سه جانبه در الناقوره با ریاست فرمانده نیروهای یونیفل و با حضور هیئتی از افسران ارتش به ریاست هماهنگ کننده دولت لبنان در نیروهای یونیفل برگزار شد و طرف لبنانی بر ادامه‌ تلاش‌های خود برای حفظ ثبات ضمن هماهنگی با یونیفل و اجتناب از هر گونه تنش در سایه پایبندی به قطعنامه ۱۷۰۱ تاکید کرد.
در این بیانیه ارتش با اشاره به نقض‌های اسرائیل علیه لبنان، از سازمان ملل و جامعه بین‌الملل خواست این نقض‌ها را محکوم و متوقف کنند.
در پایان این بیانیه ارتش لبنان اعلام کرد: بیروت به آزادسازی مزارع شبعا و تپه‌های کفر شوبا و بخش‌های اشغالی شهرک الغجر پایبند است و این مناطق از آن لبنان هستند و باید به این کشور باز گردانده شوند. در خصوص مرزهای دریایی نیز ارتش بر موضع لبنان و تلاش‌های دیپلماتیک با هدف حفظ حقوق کامل دریایی تاکید کرد.
فرماندهی یونیفل هم در بیانیه‌ای اعلام کرد، در این نشست نقض‌های زمینی و هوایی، وضعیت امنیتی در مرز خط آبی و مساله نقض‌های دائم از جمله بخش‌های شمالی الغجر و دیگر مسائل در چارچوب قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت و قطعنامه‌های ذی‌ربط دیگر مورد بررسی قرار گرفت.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تجمع هواداران ارومیه‌ای مقابل سالن غدیر- والیبالیست‌ها در رختکن ماندند
به دلیل تجمع هواداران ارومیه‌ای مقابل درب سالن غدیر، ملی‌پوشان والیبال ایران نتوانستند راهی هتل (محل اسکان) خود شوند و در رختکن‌ها ماندند.
داورزنی: مربی لهستان حاشیه‌سازی می‌کند- سالن غدیر واقعاً برای مردم ارومیه کوچک است
معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش و جوانان گفت: سرمربی تیم ملی لهستان حاشیه‌سازی می‌کند و قدرت جوانان ما به مسئولان قدرت چانه‌زنی می‌دهد.
کوبزار: بازی در سالن غدیر ارومیه تجربه جالبی بود
کاپیتان تیم ملی والیبال روسیه بازی در جو سالن غدیر ارومیه را تجربه جالبی خواند.
ساملوو: از باخت به ایران درس می‌گیریم
سرمربی تیم ملی والیبال روسیه گفت: به باخت مقابل ایران احترام می‌گذاریم چون ایران خوب در زمین حاضر شده و والیبال خوبی بازی کرد.
معروف: نقطه عطف بازی باروسیه ست دوم بود
پاسور تیم ملی والیبال ایران گفت: نقطه عطف بازی با روسیه ست دوم بود که اگر می‌باختیم کار سخت می‌شد.
سیدمحمد موسوی دو بازی آینده تیم ملی والیبال را از دست داد
پزشک تیم ملی والیبال ایران با بیان این که سیدمحمد موسوی در حین بازی با روسیه دچار آسیب شد، گفت: موسوی با درد بازی را ادامه داد که به نظرم دو بازی آینده تیم ملی را از دست می‌دهد.
کولاکوویچ: با سرویس‌های قدرتی مقابل روسیه نتیجه گرفتیم- محمودی آماده نیست
سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: با زدن سرویس‌های قدرتی از روسیه امتیاز گرفتیم و در مورد محمودی هم باید بگویم که او برای حضور در تیم آماده نیست.
بلندترین آبشار ایران- عکس
آبشار «لاتون» در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در ۶ کیلومتری روستای کوته کومه جای گرفته است و ارتفاع تقریبی این آبشار ۱۰۵ متر است.
«الاهلی برانکو را دزدید»
روزنامه عربستانی بعد از توافق برانکو با الاهلی عربستان تیتر جالبی را انتخاب کرد.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...

پر بازدید ترین اخبار امروز

برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...
بلندترین آبشار ایران- عکس
آبشار «لاتون» در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در ۶ کیلومتری روستای کوته کومه جای گرفته است و ارتفاع تقریبی این آبشار ۱۰۵ متر است.
جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
جریان حکمت ملی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رویکردی ملی، سازنده و مبتنی بر قانون اساسی، از این پس به‌ عنوان اپوزیسیون به فعالیت سیاسی خود ادامه می‌دهد.
قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس
گفته‌های مسؤولان در سطح بین‌المللی گویای اتخاذ توافق اوپک پلاس بر سر کاهش تولید نفت است؛ موضوعی که کارشناسان معتقدند می‌تواند موجب تداوم ثبات و حصول منفعت برای کشورهای صادرکننده و حتی مصرف‌کننده باشد اما اگر این اتفاق نیفتد، قیمت نفت در سراشیبی قرار خواهد گرفت.
جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
کویت اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از گذرگاه‌های آبی را خواستار شد
کرملین خواهان صبر و خویشتن‌داری در مورد رخداد دریای عمان شد
موافقت آلمان با فروش تجهیزات نظامی به ائتلاف عربی
تجدید میثاق حشد شعبی و گروه‌های مقاومت برای دفاع از عراق
عملیات نفوذ داعشی‌ها در سامراء ناکام ماند
کشته شدن ۳ کودک و یک زن در حمله ائتلاف عربی به استان حجه یمن
ولید معلم وارد پکن شد
آغاز رزمایش گسترده ارتش رژیم صهیونیستی در چند محور از جمله بلندی‌های جولان
همسر نتانیاهو در پرونده تخلف از بودجه دولتی محکوم شد