توتِم گرایی پدیده نوظهور در فصل نقل و انتقال

05:03 ۱۵ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 422 0
توتِم گرایی پدیده نوظهور در فصل نقل و انتقال

یک جامعه‌شناس معتقد است که فوتبال ایران به سمت توتم گرایی می‌رود و باید جلوی آن را گرفت.

ایسنا

دکتر اکبر محمدی خانی، جامعه شناس یادداشتی در اخیتار ایسنا قرار داده که متن آن به این شرح است: "تیم حکومتی، گزاره‌ایی است که که در فضای مجازی و گروه‌های هواداری تیم‌های فوتبال رد و بدل می‌شود و هر کدام رقیب را متصف به این صفت می‌کنند و تیم خود را در موضع مظلوم و مورد تبعیض معرفی می‌کند تا به خواسته خود برسند و در این میان از عبارت حیف میل بیت المال و مسابقه تیم‌ها برای برداشت بیشتر از بودجه عمومی بهره می‌برند و در نهایت مظلوم نمایی و اینکه غیر از تیم ما دیگران اقدام به هزینه سرسام آور کرده اند، حقی برای خود قائل می‌شوند و از اینکه در این رقابت عقب بمانند احساس دو گانه بی عرضگی مسئولان باشگاه خودشان و یا احساس ظلم و بی عدالتی دیگران را پیدا می‌کنند. در نتیجه راهکار را برای فرافکنی و انداختن بار مسئولیت به برخی افراد و متولیان امر فوتبال نسبت داده و آن‌ها را به مهندسی نتایج و صاف کردن جاده قهرمانی برای یک تیم خاص متهم می‌کنند و در این مسیر گاهی از ظرفیت‌های قومیت‌ها و لهجه‌ها استفاده می‌نمایند تا افکار عمومی مخاطبان خود را قانع کنند که کس یا کسانی به دلیل ضدیت قومی و لهجه‌ای نمی‌خواهد تیم شأن قهرمان شود! و در صورت ناکامی در این مرحله، به جریان سازی مرحله‌ای اقدام می‌کنند و پیشکسوتان را به حمایت و همراهی فرا می‌خوانند و اگر پیشکسوتی با عقیده آن‌ها همراهی نکند متهم به بی غیرتی و بی مسئولیتی نسبت به تیم می‌شود به طوری که با استفاده از فن مارپیچ سکوت طیف عظیمی از آنها را همراه و هم رأی خود کرده و اظهار نظرهای آنان را بازتاب می‌دهند تا با استفاده از ضریب نفوذ احتمالی آنها، مقام‌های مسئول تصمیم گیر را تحت فشار قرار داده تا آنچه را که حق خود فرض می‌کنند به دست آورند اگر در این مرحله هم موفق نشوند به هدف خود برسند پروژه را وارد فاز سوم می‌کنند.
در فاز سوم تشکیل تجمع در مقابل وزارت خانه کلید می‌خورد که تهیه عکس و گزارش و بازتاب آن در سایت‌ها و نحوه برخورد مسئولان وزرات خانه را پوشش می‌دهند که اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد وارد مرحله نهایی یعنی استفاده از ظرفیت‌های سکوهای ورزشگاه برای تحقق خواسته‌های شأن می‌شود . این سیر را در ادبیات رسانه‌ای ژورنالیسم سیاهblack Journalisme گویند سیری که در آن گردآوری، تجزیه و تحلیل، تأیید و ارائه خبر مربوط به حوادث جاری، روندها، مسائل و مردم نه آنطور که هست بلکه آنطور که خبرنگار در راستای تأمین خواسته اش (تیم حکومتی و تیم مردمی) طی می‌شود صورت می‌گیرد و در آن اطلاعاتی کاذب و سیاه به مخاطب تزریق می‌شود و خروجی آن نیز شکل گیری پدیده‌ای است که می‌شود به آن واقعیت سیاه یا موهوم نزد مخاطبانی اطلاق کرد. مخاطبانی که عموماً، از لحاظ رده سنی، در موقعیتی نیستند که بتوانند تجزیه و تحلیل کرده و سره را از ناسره تشخیص دهند. جالب‌تر اینکه وقتی از این مسیر به خواسته خود می‌رسند آن را فراموش کرده و مطالبات جدیدی را طرح می‌کنند فارغ از اینکه همان خواسته قبلی شأن، چه نتایجی داشته است. اگر تیم نتیجه بگیرد آن را به حساب خود می‌نویسند ولی اگر آن مربی و بازیکن دردی از تیم را دوا نکند و نتیجه نگیرد بدون قبول هیچ مسئولیتی در این ناکامی پیش آمده، دوباره اقدام به طرح خواسته‌های جدید و سیکل تیم حکومتی و تیم مردمی می‌کنند بی آنکه به پیامدهای مالی و فنی خواسته‌های احساسی خود توجه نمایند. بدهی‌های مالی هنگفتی که بر باشگاه‌ها متحمل شده است نتیجه این حرکت‌های احساسی است که برخی از مدیران باشگاه‌ها را نیز در سیاه چال احساسی خود گرفتار کرده و در عمده موارد تن دادن به این خواسته سبب شده است طرح خواسته‌ها شدت و سرعت بیشتری بگیرد.
این موضوع با در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی امنیتی، تدبیرگرایی مدیران باشگاهی و مسئولین وزارت خانه‌ای را می‌طلبد تا با در نظر گرفتن جمیع جوانب توتم گرایی Totemism در فوتبال را مدیریت کنند. به نظر می‌رسد ضرورت دارد برای جلوگیری از ریشه دار شدن توتم گرایی که به معنی «نشان خانواده من» است و نوعی اعتقاد به خویشاوندی فردی یا طایفه‌ای است برای کسانی که با آن مرتبط‌اند، و جنبه مقدس داشته و ورود دیگران به حیطه آن ممنوع است نیازمند ورود جدی مراجع ذیربط هستیم تا کنترل امور را به دست گیرند قبل از آنکه زود دیر شود".


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

مساله اصلی ما با آمریکا جنگ اراده‌ها است
رئیس قوه قضائیه گفت: مساله اصلی ما با مغرب زمین و آمریکایی‌ها پایبندی به دین و ارزش‌ها است و جنگ، جنگ اراده‌ها است.
«محسن افشانی» روانه اوین شد
محسن افشانی بازیگر سینما روانه اوین شد.
پیام تقدیر فرمانده ناجا ازفرمانده کل سپاه در پی انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا
فرمانده نیروی انتظامی با صدور پیامی از فرمانده کل سپاه به علت انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا در آب‌های سرزمینی کشورمان تشکر و قدردانی کرد.
فرمانده جدید سپاه الغدیر یزد معرفی و منصوب شد
فرمانده سپاه الغدیر یزد طی مراسمی در یزد با حضور جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استاندار، امام جمعه و برخی از مدیران ارشد استانی و شهرستانی یزد معرفی شد.
توسعه کشور مستلزم اصلاح سیستم مدیریتی است
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت و هم‌افزایی برای انجام وظایف پاسداری، گفت: پاسداری از ارزش‌های اسلامی و حراست از دستاورهای انقلاب باید ملاک عمل مسئولان برای توسعه بیش از پیش کشور باشد.
ابتکار: برقراری صلح و امنیت منطقه در اولویت سیاست خارجی ایران است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برقراری صلح و ثبات و امنیت در منطقه را اولویت اول سیاست خارجی کشورمان بیان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم درگیری با مشکلات ایجاد شده از سوی امریکا ، با کمک به همسایگان خود در مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی و حتی قاچاقچیان مواد مخدر ثابت کرده است خواستار صلح و ثبات پایدار برای خود، کشورهای همجوار و همسایگان و جامعه جهانی است.
دیدار سخنگوی وزارت خارجه با امام جمعه ارومیه
سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه دیدار کرد
سنایی: نظم جدید بین المللی از همکاری‌های ایران و روسیه متأثر خواهد بود
سفیر ایران در روسیه، تاکید کرد: نظم جدید بین المللی از همکاری‌های ایران و روسیه متأثر خواهد بود.
تاکید «ترزا می» بر لزوم کاهش تنش میان تهران و واشنگتن
نخست وزیر انگلیس خواستار تنش زدایی در روابط ایران و آمریکا شد.
ناجا: تسلیم جوسازی عناصر معاند نمی‌شویم
سخنگوی ناجا با تأکید بر اینکه پلیس به عنوان ضابط قوه‌ قضائیه در مواجهه با جرایم مشهود می‌تواند قبل از دستور قضایی مجرمان را بازداشت کند، گفت: برخورد پلیس با متهمان در جرایم مشهود فارغ از جنسیت آنهاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان
رئیس کل دادگستری گلستان به استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان اشاره کرد و گفت: استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان آغاز شده است و امیدواریم شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تعداد زندانیان در استان کاهش یابد.
بازگشت «خندوانه» به تلویزیون ؟
خبر‌ها حاکی از آن است که خندوانه دوباره به آنتن تلویزیون شبکه نسیم باز می‌گردد.
توطئه‌های یک مرد برای کشتن همسر
مردکینه توز که اعضای خانواده‌اش او را تحقیر می‌کردند با طراحی نقشه‌ای همسرش را به قتل رساند.
بورسیه ۴۲ دانشجوی مناطق سیل‌زده دانشگاه تهران
تعداد ۴۲ دانشجوی دانشگاه تهران که بومی مناطق سیل‌زده نیز هستند، بورس شدند و ماهیانه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.
مقایسه کی روشیسم با فوتبال مارک دار- بررسی عملکرد سرمربی جدید تیم ملی
شعار علیه عرب و احمدزاده در تمرین پرسپولیس- استارت سرخ‌پوشان زیر نظر باقری
مدافع فصل گذشته استقلال راهی تراکتور شد
انصاری: با برانکو یا بدون او باید تلاش کنیم- پیشنهادی از شرق آسیا به دستم نرسید
باقری: گفته بودم که در حد سرمربی‌گری پرسپولیس نیستم- احساس کردم که برانکو دیگر بر نمی‌گردد
سید حسین حسینی با استقلال تمدید کرد
محمد انصاری در پرسپولیس ماندنی شد
باقری‌نیا سرمربی استقلال خوزستان شد
شاگردان ویلموتس و فرهاد مجیدی ۲۴ تیر به مصاف هم می‌روند- طلب کی‌روش پرداخت شد
منصوریان: بازیکنان سربازمان را می‌خواهیم