توتِم گرایی پدیده نوظهور در فصل نقل و انتقال

05:03 ۱۰۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 818 0
توتِم گرایی پدیده نوظهور در فصل نقل و انتقال

یک جامعه‌شناس معتقد است که فوتبال ایران به سمت توتم گرایی می‌رود و باید جلوی آن را گرفت.

ایسنا

دکتر اکبر محمدی خانی، جامعه شناس یادداشتی در اخیتار ایسنا قرار داده که متن آن به این شرح است: "تیم حکومتی، گزاره‌ایی است که که در فضای مجازی و گروه‌های هواداری تیم‌های فوتبال رد و بدل می‌شود و هر کدام رقیب را متصف به این صفت می‌کنند و تیم خود را در موضع مظلوم و مورد تبعیض معرفی می‌کند تا به خواسته خود برسند و در این میان از عبارت حیف میل بیت المال و مسابقه تیم‌ها برای برداشت بیشتر از بودجه عمومی بهره می‌برند و در نهایت مظلوم نمایی و اینکه غیر از تیم ما دیگران اقدام به هزینه سرسام آور کرده اند، حقی برای خود قائل می‌شوند و از اینکه در این رقابت عقب بمانند احساس دو گانه بی عرضگی مسئولان باشگاه خودشان و یا احساس ظلم و بی عدالتی دیگران را پیدا می‌کنند. در نتیجه راهکار را برای فرافکنی و انداختن بار مسئولیت به برخی افراد و متولیان امر فوتبال نسبت داده و آن‌ها را به مهندسی نتایج و صاف کردن جاده قهرمانی برای یک تیم خاص متهم می‌کنند و در این مسیر گاهی از ظرفیت‌های قومیت‌ها و لهجه‌ها استفاده می‌نمایند تا افکار عمومی مخاطبان خود را قانع کنند که کس یا کسانی به دلیل ضدیت قومی و لهجه‌ای نمی‌خواهد تیم شأن قهرمان شود! و در صورت ناکامی در این مرحله، به جریان سازی مرحله‌ای اقدام می‌کنند و پیشکسوتان را به حمایت و همراهی فرا می‌خوانند و اگر پیشکسوتی با عقیده آن‌ها همراهی نکند متهم به بی غیرتی و بی مسئولیتی نسبت به تیم می‌شود به طوری که با استفاده از فن مارپیچ سکوت طیف عظیمی از آنها را همراه و هم رأی خود کرده و اظهار نظرهای آنان را بازتاب می‌دهند تا با استفاده از ضریب نفوذ احتمالی آنها، مقام‌های مسئول تصمیم گیر را تحت فشار قرار داده تا آنچه را که حق خود فرض می‌کنند به دست آورند اگر در این مرحله هم موفق نشوند به هدف خود برسند پروژه را وارد فاز سوم می‌کنند.
در فاز سوم تشکیل تجمع در مقابل وزارت خانه کلید می‌خورد که تهیه عکس و گزارش و بازتاب آن در سایت‌ها و نحوه برخورد مسئولان وزرات خانه را پوشش می‌دهند که اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد وارد مرحله نهایی یعنی استفاده از ظرفیت‌های سکوهای ورزشگاه برای تحقق خواسته‌های شأن می‌شود . این سیر را در ادبیات رسانه‌ای ژورنالیسم سیاهblack Journalisme گویند سیری که در آن گردآوری، تجزیه و تحلیل، تأیید و ارائه خبر مربوط به حوادث جاری، روندها، مسائل و مردم نه آنطور که هست بلکه آنطور که خبرنگار در راستای تأمین خواسته اش (تیم حکومتی و تیم مردمی) طی می‌شود صورت می‌گیرد و در آن اطلاعاتی کاذب و سیاه به مخاطب تزریق می‌شود و خروجی آن نیز شکل گیری پدیده‌ای است که می‌شود به آن واقعیت سیاه یا موهوم نزد مخاطبانی اطلاق کرد. مخاطبانی که عموماً، از لحاظ رده سنی، در موقعیتی نیستند که بتوانند تجزیه و تحلیل کرده و سره را از ناسره تشخیص دهند. جالب‌تر اینکه وقتی از این مسیر به خواسته خود می‌رسند آن را فراموش کرده و مطالبات جدیدی را طرح می‌کنند فارغ از اینکه همان خواسته قبلی شأن، چه نتایجی داشته است. اگر تیم نتیجه بگیرد آن را به حساب خود می‌نویسند ولی اگر آن مربی و بازیکن دردی از تیم را دوا نکند و نتیجه نگیرد بدون قبول هیچ مسئولیتی در این ناکامی پیش آمده، دوباره اقدام به طرح خواسته‌های جدید و سیکل تیم حکومتی و تیم مردمی می‌کنند بی آنکه به پیامدهای مالی و فنی خواسته‌های احساسی خود توجه نمایند. بدهی‌های مالی هنگفتی که بر باشگاه‌ها متحمل شده است نتیجه این حرکت‌های احساسی است که برخی از مدیران باشگاه‌ها را نیز در سیاه چال احساسی خود گرفتار کرده و در عمده موارد تن دادن به این خواسته سبب شده است طرح خواسته‌ها شدت و سرعت بیشتری بگیرد.
این موضوع با در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی امنیتی، تدبیرگرایی مدیران باشگاهی و مسئولین وزارت خانه‌ای را می‌طلبد تا با در نظر گرفتن جمیع جوانب توتم گرایی Totemism در فوتبال را مدیریت کنند. به نظر می‌رسد ضرورت دارد برای جلوگیری از ریشه دار شدن توتم گرایی که به معنی «نشان خانواده من» است و نوعی اعتقاد به خویشاوندی فردی یا طایفه‌ای است برای کسانی که با آن مرتبط‌اند، و جنبه مقدس داشته و ورود دیگران به حیطه آن ممنوع است نیازمند ورود جدی مراجع ذیربط هستیم تا کنترل امور را به دست گیرند قبل از آنکه زود دیر شود".


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

رتبه اول هشتمین جشنواره ملی فاوا به شرکت آریاهمراه تعلق گرفت
در هشتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) که هم‌زمان با برگزاری بیست‌وپنجمین نمایشگاه الکامپ و نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید برگزار شد، شرکت آریا همراه‌ سامانه، به‌عنوان یکی از پیشگامان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران، موفق به کسب رتبه اول شد.
خرید کالای با کیفیت ایرانی به پشتوانه بانک ملی ایران
با تسهیلات فروش اقساطی خرید کالای داخلی بانک ملی ایران علاوه بر رفع احتیاجات خانوار، از گردش چرخ تولید و اشتغال کارگر ایرانی حمایت کنید.
جشنواره راهکارهای جامع نرم‌افزاری آی‌کن
گروه مهندسی آی‌کن به‌عنوان یکی از پیشتازان حوزه نرم‌افزار و طراحی فرآیندهای کسب و کار، تصمیم دارد جشنواره راهکارهای جامع نرم‌افزاری آی‌کن را با مشارکت گروهی از سازمان‌های مشتری و شرکت‌های همکار در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار ‌کند.
آگهی‌های استخدامی مرتبط با مهارت‌هایتان را هر هفته دریافت کنید!
هنگامی‌که به دنبال شغل می‌گردیم، پیدا کردن آگهی‌های استخدامی اهمیت زیادی برایمان دارد. این آگهی‌ها را می‌توانیم در سایت‌های کاریابی پیدا کنیم.
صندوق امانات بانک دی افتتاح شد
باهدف ارتقای خدمت‌رسانی به مشتریان، صندوق امانات بانک دی در شعب دولت و نیاوران افتتاح شد.
اقدامات لازم در صورت کنسلی بلیط هواپیما
احتمالا برای کسانی که زیاد اهل سفر با هواپیما هستند، کنسل کردن بلیط هواپیما پس از خرید و پرداخت وجه، بنا به دلایل مختلف پیش‌ آمده است.
پرتاب زندانیان سیاسی به دریاچه نمک، واقعیت یا...؟
یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر «دادگستری کابینۀ دکتر امینی شنیده که در دهۀ ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچۀ نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند. خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند.»
بانوی تاریخ ساز وزنه‌برداری: هدف ما کسب امتیاز برای المپیک است
وزنه‌بردار زن تاریخ ساز ایرانی هدف تیم زنان ایرانی را کسب امتیاز برای المپیک دانست.
رایزنی کمیته ملی المپیک با مقامات بین المللی برای رفع تعلیق جودو
کمیته ملی المپیک تصمیم گرفت در رابطه با تعلیق جودو رایزنی های لازم با سازمان ها و مقامات بین المللی ورزشی ذیربط انجام شود.
فینال والیبال قهرمانی آسیا- ایران ۱ – استرالیا صفر
تیم ملی والیبال ایران در فینال رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ تهران به مصاف استرالیا رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۴ نکته مفید برای تولید محتوای سریع و باکیفیت
برای تولید محتوا نه‌تنها به جریان بی‌پایانی از ایده‌ها نیاز دارید، بلکه باید بتوانید آن ایده‌ها را با سرعت به مقاله، پست‌های وبلاگ، پیغام‌های ایمیلی، اینفوگرافی و غیره تبدیل کنید. اگر می‌خواهید در بازاریابی محتوایی پیروز شوید، باید بازی با کلمات را به‌درستی بیاموزید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطالب را بر اساس نیاز کوتاه و بلند کنید.
ضرر و زیان چند صد میلیونی سرخابی از داربی
«دو باشگاه تقریبا از بلیت‌فروشی داربی چیزی نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان ضرر می‌کنند؛ قیمت بلیت‌های طبقه بالا ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که حتی اگر همین ۲۱ هزار صندلی را هم فقط مربوط به طبقه بالا دانست باید گفت دو باشگاه در مجموع ۲۱۰ میلیون تومان ضرر کرده‌اند.»
توقف روند نزولی دلار در بازارهای جهانی
افزایش تنش‌ها در سطح جهانی باعث تقویت دلار شد.
صعود بورس‌های اروپا و آسیا در شب تلخ بورس آمریکا
لغو برنامه دیدار هیات تجاری چین با کشاورزان آمریکایی باعث ریزش شاخص‌های بورس آمریکا شد.
پیش بینی باران شدید ۲ روزه در ۷ استان
سازمان هواشناسی با پیش بینی بارش شدید باران طی امروز و فردا در ۷ استان اعلام کرد: از روز چهارشنبه تا اواخر هفته آسمان کشور صاف بوده و افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور روی می‌دهد.
تحلیل پیروز قربانی از دربی ۹۰
درخشان: شرایط پرسپولیس از استقلال بهتر است- امیدوارم نشان دهیم آوردن مربی‌خارجی بی‌دلیل نبوده
آخرین تلاش‌های استقلال برای رفع محرومیت اسماعیلی
ویلموتس، تماشاگر ویژه داربی ۹۰
تیم ملی فوتسال به دنبال ثبت سی‌امین بازی بدون شکست
کالدرون چرا دربارۀ تیم‌های دیگر صحبت می‌کند؟
اعتراض نفت مسجدسلیمان به گزارشگر بازی با سپاهان و ˮفحاشیˮ هواداران اصفهانی
استراماچونی: چرا کالدرون دائم درباره ما حرف می‌زند؟- نمی‌گذارم داربی برنامه‌هایم را نابود کند
شهدای گروس فاتح لیگ برتر فوتبال استان کردستان
حضور تیم ملی فوتسال در تورنمنت چهارجانبه قزاقستان