قمرهای مشتری چه چیزی در خود نهان دارند؟

13:13 ۱۰۱ روز و ۷ ساعت پیش ایتنا 411 0
قمرهای مشتری چه چیزی در خود نهان دارند؟

ایتنا - دو مأموریت جدید مربوط به آژانس فضایی اروپا و ناسا در دهه‌های درپیش‌رو، وعده اکتشافات بیشتری درباره قمرهای غول منظومه شمسی می‌دهند.

ایتنا

چهار قرن پس از آنکه گالیله با شگفتی تمام، چهار قمر در اطراف مشتری کشف کرد، یابشگرهای فضایی و تلسکوپ‌های توانمند این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهند تا به حقایقی پی ببریم که هرگز به ذهن این ستاره‌شناس ایتالیایی خطور نکرده بود؛ مثل سطح آتشفشانی قمر آیو (Io) یا اقیانوس‌های زیرسطحی در قمرهای اروپا، گانیمد و کالیستو که زیر پوسته یخی آنها نهان است.
دمیتری تیتوف (یکی از دانشمندان آژانس فضایی اروپا) به شوخی می‌گوید: «اگر گالیله الآن زنده بود و می‌دید که ما چه مطالبی درباره ماه‌هایش می‌دانیم و مجهز به چه ابزارهایی هستیم، از شدت هیجان سکته می‌کرد!»
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اوپن‌مایند ، در میان ۶۹ قمری که ما امروز می‌دانیم به دور مشتری می‌گردند، دانشمندان همچنان میان چهارتا از آنها تمایز قائل می‌شوند که عبارتند از آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو که گالیله آنها را در سال ۱۶۱۰ با تلسکوپش کشف کرد.
 
فعالیت آتشفشانی آیو
 آیو نزدیک‌ترین ماه به مشتری در فاصله ۴۲۲ هزار کیلومتری از آن و فعال‌ترین شیء در منظومه شمسی است. علت فعالیت این قمر، گرمایی است که به واسطه گرانشی است که وقتی میان مشتری و دیگر قمرهای بزرگ یعنی اروپا و گانیمد قرار می‌گیرد، احساس می‌کند.
 
فعالیت همیشگی آیو مانع از آن می‌شوند در آن گودال بوجود بیاید و این امر سبب پدیدار شدن رنگ‌های جالب در آن شده است. تلسکوپ‌های زمینی کشف کرده‌اند در هنگامی که مدار این قمر موجب می‌شود در سایه مشتری قرار بگیرد، جو آن دچار نوسان می‌شود. این لایه نازک و رقیق که عمدتاً از دی‌اکسید کربن ناشی از آتشفشان تشکیل شده، هنگامی که در خسوف مشتری واقع می‌گردد، فرو می‌پاشد؛ اما وقتی که این قمر نور خورشید را دریافت می‌کند، جو آن دوباره شکل می‌گیرد.
 
اروپا و اقیانوس آن
اگرچه اروپا کوچک‌ترین قمر مشتری (با جرمی معادل با ۰٫۰۰۸ جرم زمین) است، اما از دیگر قمرهای ماه نویدبخش‌تر است. زیر پوسته یخی این قمر، یک اقیانوس قرار دارد که می‌تواند دارای شرایط مناسب برای زندگی نیز باشد.
دانشمندان می‌گویند اقیانوس آب مایع در قمر اروپا می‌تواند مستقیماً با یک هسته سنگی تماس داشته باشد و بدین‌ترتیب احتمالاً فرایندهای شیمیایی مشابه با آنچه که در اقیانوس‌های زمین رخ می‌دهند نیز در آن اتفاق می‌افتند.
 
متخصصان می‌گویند مأموریت جوس (JUICE) مربوط به آژانس فضایی اروپا که قرار است سال ۲۰۲۲ کار خود را آغاز نماید، به مطالعه ترکیب شیمیایی این اقیانوس، ضخامت پوسته منجمد آن و فعالیت زمین‌شناختی احتمالی آن خواهد پرداخت.
آنچه که ما با استفاده از ابزارهای در دسترس همچون تلسکوپ فضایی هابل می‌دانیم، این است که این قمر بخارهایی از خود بیرون می‌دهد که تا ۲۰۰ کیلومتر بالا می‌روند. از سوی دیگر، مأموریت ناسا با نام اروپاکلیپر (Europa Clipper) که قرار است در دهه درپیش‌رو، در مدار این قمر قرار بگیرد نیز امیدوار است پاسخی برای برخی از پرسش‌ها پیرامون این ماهواره پیدا کند.
  
میدان مغناطیسی گانیمد
گانیمد بزرگترین قمر مشتری و همینطور بزرگ‌ترین ماه در منظومه شمسی است. افزون بر این، گانیمد یک میدان مغناطیسی درونی نیز دارد. داده‌های حاصل از یابشگرها نشان می‌دهند که این قمر نیز همچون اروپا در زیر پوسته یخی خود یک اقیانوس دارد که صدها متر ژرفا می‌تواند داشته باشد.
برخی از پژوهش‌ها حاکی از آنند که آب و یخ می‌توانند در چندین لایه مثل ساندویچ توزیع شوند. برآورد می‌شود که این حجم آب این اقیانوس بیشتر از آب موجود در اقیانوس‌های زمین باشد.
 
آژانس فضایی اروپا درنظر دارد با استفاده از یابشگر جوس، در سال‌های آتی بر فراز این قمر پرواز کند تا به گردآوری داده‌ها پرداخته و منشأ میدان مغناطیسی آن را کشف کند.

کالیستو و گودال‌هایش
دورترین قمر گالیله‌ای از مشتری، کالیستو است که ویژگی مشخصه آن، سطح‌اش است که پر است از گودال.
آقای تیتوف می‌گوید: «کالیستو در منظومه شمسی قدیمی‌ترین سطح را دارد و حتماً شاهد نخستین‌روزهای منظومه شمسی بوده است.»
 
دانشمندان می‌گویند دوام و بقای این چاله‌ها نشان می‌دهد با گذشت زمان، عاملی که باعث از بین رفتن آنها باشد مثل آتشفشان وجود نداشته که این نشان از فعالیت پایین کالیستو از لحاظ زمین‌شناختی است. این قمر نیز همچون اروپا و گانیمد، دارای پوسته‌ای یخی است که به‌نظر می‌رسد اقیانوسی از آب مایع در زیر آن نهان باشد.
 
دانشمندان منتظرند تا فضاپیمای جوس هرچه زودتر رخ دهد؛ چرا که نخستین مأموریت قاره اروپا پیرامون قمرهای مشتری خواهد بود. آقای تیتوف می‌گوید: «جوس یک مأموریت عالی برای قاره اروپاست و ما مشتاقیم برایمان اطلاعات شگفت‌انگیزی به‌ارمغان بیاورد.»
 
 


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

فناوری شخصی
فناوری شخصی

آخرین اخبار

حضور سلطانی‌فر در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی
وزیر ورزش و جوانان ایران برای تماشای بازی تیم ملی والیبال مقابل کره‌جنوبی، وارد سالن ۱۲ هزار نفری آزادی شد.
والیبال قهرمانی آسیا- ایران ۲ – کره جنوبی ۱
تیم ملی والیبال ایران در مرحله نیمه نهایی رقابتهای قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ تهران، به مصاف تیم ملی کره جنوبی رفت.
فاتی ملیت اسپانیایی گرفت
مهاجم جوان بارسلونا ملیت اسپانیایی گرفت و می‌تواند لاروخا را در جام جهانی زیر ۱۷ سال برزیل همراهی کند.
شکست جردن باروز در نیمه‌نهایی مقابل روسیه- آکگول و پتریاشویلی در فینال سنگین وزن
فینالیست‌های چهار وزن دوم کشتی آزاد قهرمانی جهان مشخص شدند که علیرضا کریمی اولین فینالیست ایران در مسابقات فرنگی و آزاد ۲۰۱۹ است.
کولاک علیرضا کریمی در نورسلطان با شکست روسیه- مصاف با کاکس آمریکایی در فینال
علیرضا کریمی به فینال مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان راه یافت.
افزایش قربانیان حمله ولایت زابل به ۳۹ کشته و ۱۴۰ زخمی
مقام‌های محلی افغانستان از افزایش تعداد کشته‌ها و زخمی‌های حمله روز پنج‌شنبه طالبان در ولایت زابل این کشور خبر دادند.
گوترش خواهان داشتن ˮاعصاب آهنینˮ در پی حملات به آرامکو شد
دبیرکل سازمان ملل از جامعه بین الملل خواست تا برای جلوگیری از وقوع جنگی ویرانگر در خلیج فارس، اعصاب آهنین داشته باشد.
حساب توئیتری مشاور سابق بن سلمان مسدود شد
حساب توئیتری مشاور سابق دفتر سلطنتی عربستان امروز (جمعه) توسط این رسانه اجتماعی مسدود شد. او سابقاً مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بود و بر سر همین موضوع برکنار شد.
ماکرون کشورهای منطقه را به خویشتن داری فراخواند
امانوئل ماکرون تاکید کرد که فرانسه از امنیت و ثبات در منطقه حمایت می‌کند.
تمهیدات آتش نشانی برای برگزاری دربی پایتخت
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آماده‌باش ایستگاه‌های آتش‌نشانی و استقرار نیروهای این سازمان در محدوده برگزاری دربی پایتخت خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده‌است از رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در میان کودکان است.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
خطر همه‌گیری بیماری‌ها و مرگ میلیون‌ها انسان در جهان
گروهی از محققان هشدار دادند جهان با خطر همه‌گیری بیماری‌هایی روبروست که به کشته شدن میلیون‌ها انسان منجر می‌شود.
استفاده از فناوری ردیاب ورزشکار سه‌بعدی برای مسابقات المپیک پیشِ رو
خدمات سئو سایت
کفش بعدی شما مثل آفتاب‌پرست رنگ عوض خواهد کرد!
بیش از یک میلیون قبض پیامکی صادر شده است
دستیار هوشمند گوگل می‌تواند تماس‌های واتس‌اپ را مدیریت کند
وزارت دفاع آمریکا: اپل و گوگل باید کاربران نرم‌افزارهای مرتبط با سلاح را معرفی کنند
پیش‌بینی حرکت بیت کوین به سوی رکورد جدید
قابلیت « اسکرین‌شات‌های هوشمند» به گوگل‌اپ افزوده می‌شود
فیس‌بوک قابلیت تشخیص چهره را در اختیار تمامی کاربران قرار می‌دهد
برنامه اپل برای تقویت چشمگیر سیری در سال 2021