فاز 2 پتروشیمی خراسان؛ سرنوشت پر ابهام مهم‌ترین مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان‌شمالی

12:26 ۷۱ روز و ۱۲ ساعت پیش تسنیم 904 0
فاز 2 پتروشیمی خراسان؛ سرنوشت پر ابهام مهم‌ترین مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان‌شمالی

در حالی که ۴ سال از سفر هیئت دولت به خراسان‌شمالی می‌گذرد٬ هم‌چنان تکلیف مهم ترین مصوبه سفر رئیس جمهور مشخص نشده است.

تسنیم

- اخبار استانها - به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ 24 خرداد 1394 رئیس جمهور به همراه هیئت دولت در نخستین سفر استانی به خراسان شمالی وعده‌هایی را مطرح کرد که مهم‌ترین آن توسعه پتروشیمی خراسان در قالب طرح فاز دوم این مجتمع بود. با گذشت 4 سال از این سفر و مصوبات آن٬ هنوز تکلیف این پروژه مشخص نشده و در آخرین اظهار نظر٬ مدیرعامل مجتمع پتروشیمی خراسان روز گذشته از مدل جدید توسعه آن با نام یک شرکت جدید خبر داده است.
در این گزارش مروری بر سوابق اجرای این طرح و وعده های مسئولان داشته و در آستانه سفر قریب الوقوع ریاست جمهوری به خراسان شمالی٬ یک بار دیگر وعده‌های دولت تدبیر و امید را که به عنوان بدهی‌های دولت به مردم محروم‌ترین استان کشور مطرح شده٬ به دولتمردان یادآوری می‌کنیم.
استاندار خراسان‌شمالی: زمان آغاز عملیات فاز دوم پتروشیمی خراسان مشخص نیست استاندار خراسان‌شمالی: راه‌آهن از نان شب برای استان واجب‌تر است/ مشکل پتروشیمی خراسان "اختلاف سهامداران" است بجنورد| وقتی وعده‌ها به سرانجام نمی رسد؛ سدّ «کم کاری» بر سر راه فاز 2 پتروشیمی خراسان کلنگی که همزمان با سفر رئیس جمهور بر زمین خورد فاز دوم مجتمع پتروشیمی خراسان‌شمالی در 80 هکتار احداث می شود و 15 متر مکعب آب از راه تصفیه پساب های بهداشتی بجنورد برای آن استفاده خواهد شد.
این سخنان علی ربیعی وزیر وقت کار است که در جریان سفر رییس جمهور به استان ضمن کلنگ زنی فاز دوم مجتمع پتروشیمی این مطلب را مطرح کرد و گفت: با توجه به تامین برق این پروژه از خط سراسری این در حالیست که احداث یک نیروگاه نیز در کنار آن در دستور کار قرار دارد. در مجموع برای این طرح 35 هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب ارزی و ریالی مورد نیاز است.
ربیعی با اشاره به اشتغال زایی یک هزار نفر در این پروژه به صورت مستقیم، گفت: نزدیک به سه برابر این تعداد نیز شغل غیرمستقیم در حوزه حمل و نقل، راه و هتل‌داری در منطقه شکل می‌گیرد.
وی از رئیس‌جمهور خواست به‌منظور توسعه و اشتغال‌زایی در استان مساعدت‌های لازم از مردم محروم منطقه در راستای اجرای این طرح صورت گیرد.
بهانه‌هایی برای انجام نشدن طرح در حالی که مدت‌ها از کلنگ‌زنی این پروژه گذشته و خبری از شروع آن نبود٬ نمایندگان مجلس بارها نسبت به این موضوع انتقاد داشته و در پاسخ به این انتقادات شرکت ملی پتروشیمی ایران مواردی را به عنوان علل انجام نشدن طرح٬ عنوان کرد.
درپی انتقاد یکی از نمایندگان در خصوص عدم احداث فاز دوم پتروشیمی خراسان در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، مرداد ماه سال گذشته شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) نکاتی را برای تنویر افکار عمومی بیان داشت که به نظر می‌رسد مهم ترین دلایل عدم اجرای طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان نیز همین دلایل باشد.
در این نامه آمده بود: منابع آب مورد نیاز طرح مذکور در بازه زمانی مورد اشاره بطور کامل تامین نشده و همچنان نیز دارای ابهاماتی است. قرار بود آب مورد نیاز اجرای فاز دوم این پتروشیمی از محل تصفیه فاضلاب شهری بجنورد تامین شود اما تامین هزینه احداث تصفیه‌خانه نیز از مجموعه پتروشیمی مطالبه شده بود که به هیچ وجه مورد قبول هیچ یک از سهامداران پروژه نبوده و نیست.
نامه تاپیکو به استاندار خراسان شمالی درباره تخصیص خوراک مصرفی گاز و نیز منابع آب مورد نیاز پروژه نیز مدت‌هاست بدون پاسخ باقی مانده است.
در ادامه دلایل عدم اجرای طرح آمده است: همه سهامداران شرکت پتروشیمی خراسان برای پروژه جدید اعلام آمادگی نکرده‌اند به‌طوری‌که طرح جدید با سهم 67 درصدی تاپیکو و 33 درصدی پتروفرهنگ در قالب یک شرکت مشترک با نام شرکت پتروشیمی شرق برنامه‌ ریزی شده است. همچنین جناب آقای ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها در خصوص تسریع در اجرای پروژه تاکید داشته‌اند و فرآیند اجرایی آن در مجموعه تاپیکو با مشارکت سایر سهام‌داران به سرعت در حال انجام است.
وعده شرکت جدید؛ آخرین حربه برای تحقق یک طرح بزرگ حسین شفیعی مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان روز گذشته در جمع خبرنگاران استان با بیان این موضوع که عملیات فاز دوم پتروشیمی خراسان با نام یک شرکت جدید در حال انجام است٬ گفت: طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان با توجه به عدم اقبال سهامداران این شرکت باید در قالب یک شرکت جدید اجرایی شود.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اجرای طرح توسعه و فاز 2 پتروشیمی اظهار داشت: طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان با توجه به عدم اقبال سهامداران این شرکت باید در قالب یک شرکت جدید اجرایی شود.
شفیعی با ارائه توضیحات تکمیلی در این باره افزود: طبق قانون تجارت قبل ایجاد فاز توسعه‌ای برای هر شرکتی باید به تصویب هیئت مدیره و مجمع سهام‌داران برسد که طرح فاز 2 پتروشیمی مورد موافقت این جمع نبود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان با اشاره به سهام‌داران شرکت پتروشیمی خراسان تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین 41.71 درصد، پترو فرهنگ 19 درصد، تامین اجتماعی 11 درصد و سایر سهام‌داران 13.57 درصد، ترکیب سهام‌دارن شرکت پتروشیمی خراسان را تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه سهام‌داران شرکت برای اجرای طرح فاز 2 با یکدیگر متفق القول نبودند، خاطرنشان کرد: متاسفانه تمامی سهام‌داران پتروشیمی خراسان در جهت اجرای فاز 2 با یکدیگر یکدل نبودند و در این خصوص نمی‌توان به هیچ کدام از آن‌ها ایراد گرفت چراکه هر کدام از سهام‌داران با نیتی سهام‌دار شرکت پتروشیمی خراسان شدند.
مدیر عامل شرکت پتروشیمی خراسان با اعلام این خبر که شرکت جدیدی جهت اجرای فاز 2 در حال انجام فعالیت است، بیان داشت: با توجه به سهم عمده شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین و پترو فرهنگ از درصد سهام پتروشیمی خراسان، این دو سهام‌دار شرکت جدیدی را برای اجرای طرح توسعه شکل داده و اکنون مدیرعامل آن هم تعیین شده است. لذا یک شرکت جدید دیگری جهت اجرای فاز 2 و طرح توسعه پتروشیمی خراسان پاسخ‌گو است.
حال سئوال اینجا است. با وجود این همه مشکل در سطوح مختلف٬ آیا این طرح بدون انجام مطالعات مقدماتی مطرح شده بود؟ آیا اعلام اشتغال‌زایی برای 3000 نفر در قالب این طرح فقط یک وعده انتخاباتی بود؟ آیا با گذشت بیش از 4 سال از اعلام این وعده٬ زمان تحقق حداقلی آن فرا نرسیده است؟
انتهای پیام/ز


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

حذف میکس تیم ریکرو جوانان و نوجوانان از جهانی اسپانیا
در ادامه مسابقات تیروکمان جوانان و نوجوانان قهرمانی جهان که در مادرید اسپانیا در حال برگزاری است، میکس تیم ریکرو جوانان و نوجوانان با شکست برابر حریفان خود از دور مسابقات جهانی کنار رفتند.
کولاکوویچ: کسب نتیجه در قهرمانی آسیا مهم است
سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: موفقیت و کسب نتیجه در قهرمانی آسیا و جام‌جهانی ژاپن برای ما بسیار مهم است.
اعلام ترکیب تیم ملی بسکتبال اسپانیا برای‌ جام جهانی
سرمربی تیم ملی بسکتبال اسپانیا ۱۲ بازیکن مد نظر خود برای‌ جام جهانی ۲۰۱۹ چین را معرفی کرد.
شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
دنیزلی: می‌دانیم مردم تبریز از تراکتور چه می‌خواهند
سرمربی تراکتور گفت: می‌دانیم که مردم تبریز از تراکتور چه چیزی می‌خواهند. لیگ برتر یک ماراتن است که شروع و پایان آن مهم است.
مهاجری: گل‌گهر تیم شایسته‌ای است- برای پیروزی به میدان می‌رویم
سرمربی نساجی مازندران می‌گوید تیمی که تمرکز لازم و تمرین بهتری داشته است می‌تواند عملکرد بهتری از خود نشان دهد.
انفجار در شهرک صهیونیستی در اطراف غزه
منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در شهرک صهیونیستی ناحل عوز خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
«پاریس ایران»، «شهر بدون گدا»؛ لقب شهر شما چیست؟
شهرهای مختلف ایران لقب‌های متنوعی دارند که در این گزارش برایتان نام خواهیم برد.