فاز 2 پتروشیمی خراسان؛ سرنوشت پر ابهام مهم‌ترین مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان‌شمالی

12:26 ۱۸۰ روز و ۳ ساعت پیش تسنیم 2,039 0
فاز 2 پتروشیمی خراسان؛ سرنوشت پر ابهام مهم‌ترین مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان‌شمالی

در حالی که ۴ سال از سفر هیئت دولت به خراسان‌شمالی می‌گذرد٬ هم‌چنان تکلیف مهم ترین مصوبه سفر رئیس جمهور مشخص نشده است.

تسنیم

- اخبار استانها - به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ 24 خرداد 1394 رئیس جمهور به همراه هیئت دولت در نخستین سفر استانی به خراسان شمالی وعده‌هایی را مطرح کرد که مهم‌ترین آن توسعه پتروشیمی خراسان در قالب طرح فاز دوم این مجتمع بود. با گذشت 4 سال از این سفر و مصوبات آن٬ هنوز تکلیف این پروژه مشخص نشده و در آخرین اظهار نظر٬ مدیرعامل مجتمع پتروشیمی خراسان روز گذشته از مدل جدید توسعه آن با نام یک شرکت جدید خبر داده است.
در این گزارش مروری بر سوابق اجرای این طرح و وعده های مسئولان داشته و در آستانه سفر قریب الوقوع ریاست جمهوری به خراسان شمالی٬ یک بار دیگر وعده‌های دولت تدبیر و امید را که به عنوان بدهی‌های دولت به مردم محروم‌ترین استان کشور مطرح شده٬ به دولتمردان یادآوری می‌کنیم.
استاندار خراسان‌شمالی: زمان آغاز عملیات فاز دوم پتروشیمی خراسان مشخص نیست استاندار خراسان‌شمالی: راه‌آهن از نان شب برای استان واجب‌تر است/ مشکل پتروشیمی خراسان "اختلاف سهامداران" است بجنورد| وقتی وعده‌ها به سرانجام نمی رسد؛ سدّ «کم کاری» بر سر راه فاز 2 پتروشیمی خراسان کلنگی که همزمان با سفر رئیس جمهور بر زمین خورد فاز دوم مجتمع پتروشیمی خراسان‌شمالی در 80 هکتار احداث می شود و 15 متر مکعب آب از راه تصفیه پساب های بهداشتی بجنورد برای آن استفاده خواهد شد.
این سخنان علی ربیعی وزیر وقت کار است که در جریان سفر رییس جمهور به استان ضمن کلنگ زنی فاز دوم مجتمع پتروشیمی این مطلب را مطرح کرد و گفت: با توجه به تامین برق این پروژه از خط سراسری این در حالیست که احداث یک نیروگاه نیز در کنار آن در دستور کار قرار دارد. در مجموع برای این طرح 35 هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب ارزی و ریالی مورد نیاز است.
ربیعی با اشاره به اشتغال زایی یک هزار نفر در این پروژه به صورت مستقیم، گفت: نزدیک به سه برابر این تعداد نیز شغل غیرمستقیم در حوزه حمل و نقل، راه و هتل‌داری در منطقه شکل می‌گیرد.
وی از رئیس‌جمهور خواست به‌منظور توسعه و اشتغال‌زایی در استان مساعدت‌های لازم از مردم محروم منطقه در راستای اجرای این طرح صورت گیرد.
بهانه‌هایی برای انجام نشدن طرح در حالی که مدت‌ها از کلنگ‌زنی این پروژه گذشته و خبری از شروع آن نبود٬ نمایندگان مجلس بارها نسبت به این موضوع انتقاد داشته و در پاسخ به این انتقادات شرکت ملی پتروشیمی ایران مواردی را به عنوان علل انجام نشدن طرح٬ عنوان کرد.
درپی انتقاد یکی از نمایندگان در خصوص عدم احداث فاز دوم پتروشیمی خراسان در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، مرداد ماه سال گذشته شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) نکاتی را برای تنویر افکار عمومی بیان داشت که به نظر می‌رسد مهم ترین دلایل عدم اجرای طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان نیز همین دلایل باشد.
در این نامه آمده بود: منابع آب مورد نیاز طرح مذکور در بازه زمانی مورد اشاره بطور کامل تامین نشده و همچنان نیز دارای ابهاماتی است. قرار بود آب مورد نیاز اجرای فاز دوم این پتروشیمی از محل تصفیه فاضلاب شهری بجنورد تامین شود اما تامین هزینه احداث تصفیه‌خانه نیز از مجموعه پتروشیمی مطالبه شده بود که به هیچ وجه مورد قبول هیچ یک از سهامداران پروژه نبوده و نیست.
نامه تاپیکو به استاندار خراسان شمالی درباره تخصیص خوراک مصرفی گاز و نیز منابع آب مورد نیاز پروژه نیز مدت‌هاست بدون پاسخ باقی مانده است.
در ادامه دلایل عدم اجرای طرح آمده است: همه سهامداران شرکت پتروشیمی خراسان برای پروژه جدید اعلام آمادگی نکرده‌اند به‌طوری‌که طرح جدید با سهم 67 درصدی تاپیکو و 33 درصدی پتروفرهنگ در قالب یک شرکت مشترک با نام شرکت پتروشیمی شرق برنامه‌ ریزی شده است. همچنین جناب آقای ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها در خصوص تسریع در اجرای پروژه تاکید داشته‌اند و فرآیند اجرایی آن در مجموعه تاپیکو با مشارکت سایر سهام‌داران به سرعت در حال انجام است.
وعده شرکت جدید؛ آخرین حربه برای تحقق یک طرح بزرگ حسین شفیعی مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان روز گذشته در جمع خبرنگاران استان با بیان این موضوع که عملیات فاز دوم پتروشیمی خراسان با نام یک شرکت جدید در حال انجام است٬ گفت: طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان با توجه به عدم اقبال سهامداران این شرکت باید در قالب یک شرکت جدید اجرایی شود.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اجرای طرح توسعه و فاز 2 پتروشیمی اظهار داشت: طرح فاز دوم پتروشیمی خراسان با توجه به عدم اقبال سهامداران این شرکت باید در قالب یک شرکت جدید اجرایی شود.
شفیعی با ارائه توضیحات تکمیلی در این باره افزود: طبق قانون تجارت قبل ایجاد فاز توسعه‌ای برای هر شرکتی باید به تصویب هیئت مدیره و مجمع سهام‌داران برسد که طرح فاز 2 پتروشیمی مورد موافقت این جمع نبود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان با اشاره به سهام‌داران شرکت پتروشیمی خراسان تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین 41.71 درصد، پترو فرهنگ 19 درصد، تامین اجتماعی 11 درصد و سایر سهام‌داران 13.57 درصد، ترکیب سهام‌دارن شرکت پتروشیمی خراسان را تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه سهام‌داران شرکت برای اجرای طرح فاز 2 با یکدیگر متفق القول نبودند، خاطرنشان کرد: متاسفانه تمامی سهام‌داران پتروشیمی خراسان در جهت اجرای فاز 2 با یکدیگر یکدل نبودند و در این خصوص نمی‌توان به هیچ کدام از آن‌ها ایراد گرفت چراکه هر کدام از سهام‌داران با نیتی سهام‌دار شرکت پتروشیمی خراسان شدند.
مدیر عامل شرکت پتروشیمی خراسان با اعلام این خبر که شرکت جدیدی جهت اجرای فاز 2 در حال انجام فعالیت است، بیان داشت: با توجه به سهم عمده شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین و پترو فرهنگ از درصد سهام پتروشیمی خراسان، این دو سهام‌دار شرکت جدیدی را برای اجرای طرح توسعه شکل داده و اکنون مدیرعامل آن هم تعیین شده است. لذا یک شرکت جدید دیگری جهت اجرای فاز 2 و طرح توسعه پتروشیمی خراسان پاسخ‌گو است.
حال سئوال اینجا است. با وجود این همه مشکل در سطوح مختلف٬ آیا این طرح بدون انجام مطالعات مقدماتی مطرح شده بود؟ آیا اعلام اشتغال‌زایی برای 3000 نفر در قالب این طرح فقط یک وعده انتخاباتی بود؟ آیا با گذشت بیش از 4 سال از اعلام این وعده٬ زمان تحقق حداقلی آن فرا نرسیده است؟
انتهای پیام/ز


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.