اعراب در موقعیتی نیستند که مساله فلسطین را حل کنند- هدف آمریکا از "معامله قرن" چیز دیگری است

02:00 ۳۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 329 0
اعراب در موقعیتی نیستند که مساله فلسطین را حل کنند- هدف آمریکا از ˮمعامله قرنˮ چیز دیگری است

مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه با تاکید بر این‌که قدس کلید قضیه فلسطین است، گفت:‌ در حال حاضر جبهه عربی در موقعیت ضعف به سر می‌برد و اعراب در موقعیتی نیستند که بنشینند و در مورد مساله فلسطین طرف مذاکره قرار گیرند.

ایسنا

قاسم محب‌علی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تحولات اخیر غزه و فلسطین اظهار کرد: مساله فلسطین، جامع و پیچیده است؛ همان طور که از ۱۹۴۷ تاکنون حل نشده و مسائل آن باقی مانده اینکه انتظار داشته باشیم به سرعت در یک فاصله کوتاه حل و فصل شود، انتظار نسبتاً بیهوده‌ای است زیرا نه در توان آمریکایی‌ها چنین چیزی هست و نه در توان طرف‌های دیگری که در قضیه درگیر هستند.
وی افزود: مساله فلسطین چند فرضیه دارد که حل و فصل هر کدام با مشکلاتی مواجه است. یکی اشغال سرزمین‌های باقیمانده فلسطین است که این موضوع از نظر سازمان ملل، از نظر اعراب و فلسطینی‌ها محل اختلاف بوده و بحث دیگری دارد اما مساله مربوط به سرزمین‌های قبل از اشغال
۱۹۶۷ و بعد از آن هم از مهم‌ترین موضوعات است، در مساله سرزمین‌های بعد از اشغال ۶۷ آینده قدس و جولان روشن نیست، موضوع سرزمین‌های قبل از این تاریخ هم بحث دیگری است که با موجودیت اسرائیل سر و کار دارند، بنابراین مصالحه در میان نیست.
محب‌علی به مساله بازگشت آوارگان هم اشاره و بیان کرد: مساله آوارگان هم پیچیده است، این بحث مطرح می‌شود فلسطینیانی که در نقاط مختلف جهان هستند، آیا این‌ها باید برگردند، آیا نباید برگردند؟ بازگشت آن‌ها چگونه خواهد بود.
مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: در مورد کرانه باختری، توافق اسلو وضعیتی را برای آن مشخص کرده بود که آن توافق شکست خورد و وضعیت تغییر کرد. اکنون هم وضعیتی که وجود دارد مورد قبول فلسطینی‌ها و اعراب نیست. همچنین از طرفی اسرائیلی‌ها تلاش دارند که شهرک‌سازی‌ها و حوزه امنیتی خودشان را گسترش دهند.
وی با اشاره به مساله انتقال پایتخت از تل‌آویو به قدس که توسط ترامپ به رسمیت شناخته شده، گفت: با همه این شرایط حل و فصل این مسائل بسیار پیچیده است و به توافقاتی نیاز دارد اما به نظر نمی‌رسد اعراب و فلسطینی‌ها در شرایطی باشند که به اسرائیل و آمریکایی‌ها فشار آورند که حقوق اعراب و فلسطینی‌ها را در نظر بگیرند.
این کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: بنابراین در چنین شرایطی توافقی مطرح نیست و توافق تحمیلی هم مورد قبول فلسطینی‌ها، اعراب و کشورهای اسلامی نخواهد بود، به ویژه در مورد قدس که کلید قضیه فلسطین است. قدس تنها یک شهر اشغالی نیست بلکه بحث تاریخی، مذهبی و دینی هم درباره آن مطرح است، هم مسلمانان، هم یهودی‌ها و مسیحی‌ها نسبت به آن ادعا دارند.
محب‌علی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر جبهه عربی و فلسطینی در موقعیت ضعف به سر می‌برد، اختلافات شدیدی بین اعراب و کشورهای اسلامی وجود دارد. سوریه موضع قوی ندارد، عراق وضعیت جدیدی دارد، عربستان در حال جنگ با یمن است، اختلافات منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عربی از یک سو و خود کشورهای عربی مثل قطر، عربستان و … از طرف دیگر، مساله پیچیده‌ای را در منطقه ایجاد کرده است. اعراب در موقعیتی نیستند که بنشینند و طرف مذاکره قرار گیرند.
مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه همچنین ابراز کرد: دولت‌های قبلی آمریکا هم چنین تلاش‌هایی را کردند اما خیلی به نتیجه نرسید، شاید موفق‌ترین آن‌ها توافق اسلو بود که اسرائیلی‌ها خودشان آن را در نطفه خفه کردند و اجازه ندادند به مقصد برسد.
وی در ارزیابی خود از این‌که برخی از رسانه‌های فلسطینی از تأخیر در اجرای طرح معامله قرن خبر داده‌اند، گفت: موضوعاتی که به آن‌ها اشاره شد بسیار پیچیده است، این‌که بتوانند طرف‌ها را آماده کنند تا پای توافق بنشینند به این سادگی‌ها نیست و زور هم به تنهایی کافی نیست. باید جامعه فلسطینی، اسلامی، عربی و حتی جامعه بین‌المللی بپذیرند تا بعد بتوانند این طرح را اجرایی کنند.
محب‌علی تصریح کرد: به نظر می‌رسد از طرح معامله قرن اهداف دیگری دارند و هدف‌شان حل مساله فلسطین نیست آن‌ها می‌خواهند عادی سازی کرده و بین اعراب و اسرائیل توافق به وجود آورند، از این لحاظ تا حدودی اقدامات خود را پیش می‌برند، مجدداً زمان اجرای طرح را به زمان دیگری موکول می‌کنند.
وی با بیان این‌که آن‌چه درباره معامله قرن مطرح می‌شود بیش‌تر جنبه تبلیغاتی داشته و به نوعی بازی با افکار عمومی است، گفت: واقعیت این است که این کار در عمل بعید به نظر می‌رسد، زیرا نه مصری‌ها، نه اردن و نه هیچ کشور دیگری آمادگی ندارد که سرزمین خود را به دیگری واگذار کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
ظریف: آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند
عضو شورای مرکزی حزب الله: سیاست آمریکا علیه ایران به بن بست رسیده است
اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم- مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود
ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران
اعلام ‌هم‌سویی جرمی هانت با مواضع ضدایرانی آمریکا