معاون رئیس جمهور: دولت با تشکیل وزارت بازرگانی موافق است

04:42 ۳۳ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 515 0
معاون رئیس جمهور: دولت با تشکیل وزارت بازرگانی موافق است

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان این‌که دولت با پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تشکیل وزارت بازرگانی موافق است، گفت: هزینه‌هایی که تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ممکن است داشته باشد، در مقایسه با فوایدی که برای کشور دارد، هزینه بالایی به حساب نمی‌آید.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، جمشید انصاری درباره طرح تشکیل وزارت بازرگانی، افزود: ادغام وزارتخانه‌ها در دولت دهم از پیشینه مطالعاتی و دلایل کارشناسی مشخص و قابل دفاعی برخوردار نبود.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ در کمیسیون تلفیق چند نفر از نمایندگان بدون هرگونه پیشینه کارشناسی، پیشنهادی دادند مبنی بر این‌که تعداد وزارتخانه‌های کشور از ۲۱ عدد به ۱۷ وزارتخانه کاهش پیدا کند بدون اینکه به وزارتخانه مشخصی اشاره کنند.
وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد نمایندگان از این راه به دنبال کوچک‌سازی دولت بودند. به دنبال آن، دولت در سال ۹۰ لایحه مختصری به صورت یک ماده واحده فرستاد که در آن پیش‌بینی کرده بود که ۶ وزارتخانه شامل وزارت مسکن و شهرسازی در وزارت راه و ترابری، وزارت رفاه اجتماعی در وزارت کار و امور اجتماعی، و وزارت بازرگانی در وزارت صنعت و معدن. در هم ادغام شوند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خاطر نشان کرد: تاکنون هیچ لایحه‌ای برای تدوین وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید تقدیم مجلس نشده و وزارتخانه‌ها نه به صورت ادغامی، بلکه در کنار هم و تجمیع‌شده فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره چالش‌های ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: گسترش حوزه عمل و افزایش حجم فعالیت‌های وزارت‌خانه صنعت در پی ادغام از جمله چالش‌های جدی به‌وجودآمده در این زمینه بود.
وی افزود: با این ادغام، عملاً یک وزارتخانه بزرگ، سنگین و لختی را ایجاد کردیم که خیلی نمی‌توانست چابکی، پویایی و نوآوری لازم را داشته باشد.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: سیاست‌گذاری‌های تجاری ما وقتی در یک وزارتخانه تولیدی تجمیع می‌شود، بیشتر جهت‌گیری آن به سمت حمایت از تولید خواهد بود و به سوی حمایت از تولید داخلی می‌رود ولی از آن طرف، به دلیل این‌که محور توجه آن وزارتخانه حمایت از تولید و تولیدکننده است، یک عنصر مهم و اساسی در این میان فراموش می‌شود و آن عنصر مصرف‌کننده است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: وزارت بازرگانی سابق، وظیفه تنظیم بازار، کنترل قیمت‌ها و حمایت از مصرف‌کنندگان را بر عهده داشت و ساز و کارهای کارآمدی برای انجام این مأموریت در اختیار این وزارتخانه بود، به این صورت که تولید با هر قیمتی که انجام می‌شد، بازار و قیمت‌ها توسط یک وزارتخانه فرابخشی به نام وزارت بازرگانی کنترل می‌شد و مصرف‌کننده مورد حمایت جدی قرار می‌گرفت.
معاون رئیس جمهوری یادآور شد: شاید این ادغام از منظر حمایت از تولیدکننده، فوایدی برای واحدهای تولیدی داشت، اما به نظر می‌رسد آن‌طور که باید بحث کنترل بازار و حمایت از مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار نگرفت و امروز شاهد مشکلات جدی در این حوزه هستیم.
انصاری گفت: این چالش آن‌قدر جدی بود که بعد از ادغام و تا شروع دولت دوازدهم، عملاً مسئولیت تنظیم بازار و تشکیل جلسات ستاد تنظیم بازار در ریاست جمهوری متمرکز شد و در دولت یازدهم هم معاون اجرایی رئیس‌جمهوری این مسئولیت را بر عهده داشت.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: همین تصمیم و استقرار ستاد در حوزه ریاست جمهوری دلیلی بر مشکلات موجود در این زمینه است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه حوزه کاری وزارت بازرگانی بسیار وسیع‌تر از تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها است، گفت: در واقع، اعمال سیاست‌های تجاری واحد برای کلیه بخش‌های اقتصادی کشور، تنظیم موازنه تجاری کشور و آنچه در حوزه توسعه تجارت قرار دارد، در حوزه وظایف وزارت بازرگانی سابق است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: همچنین ما چه بخواهیم، چه نخواهیم یک نظام توزیع مبتنی بر فعالیت‌های صنفی در کشور داریم و بیش از سه میلیون واحد صنفی، بخش قابل توجهی از خدمات توزیعی و فنی در اقتصاد کشور را اداره می‌کنند و تنظیم امور اصناف بر عهده این وزارتخانه بود.
انصاری اضافه کرد: همچنین تأمین و تدارک کالاهای اساسی کشور که الان بخشی از آن به عهده وزارت جهاد و کشاورزی و بخشی دیگر به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، در این وزارتخانه متمرکز بود.
وی ادامه داد: با ایجاد تمرکز و اعمال مدیریت واحد در همه این حوزه‌ها، پرداختن به مقوله تنظیم بازار و به‌کارگیری ساز و کارها و ابزارهای لازم برای مدیریت و کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار را به طوری که منافع مصرف‌کنندگان در کنار منافع تولیدکنندگان مورد توجه قرار گیرد، امکان‌پذیر می‌کند و حتماً ما وضعیتی بهتر از شرایط فعلی خواهیم داشت.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت قیمت‌ها در کشور در شرایط قابل قبولی نیست، گفت: در بخشی از حوزه‌های تولیدی، قیمت‌گذاری و کنترل قیمت نه‌تنها از دست وزارت صنعت، معدن و تجارت، بلکه از کنترل تولیدکنندگان نیز خارج شده است.
انصاری افزود: به عنوان مثال قیمت امروز خودرو در بازار با قیمتی که خودروسازان به عنوان قیمت تمام‌شده اعلام می‌کنند تفاوت معناداری دارد.
وی اضافه کرد: می‌بینیم که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی مردم اختصاص می‌دهد اما قیمت کالاها در بازار خرده فروشی با آنچه توقع می‌رود، فاصله بسیار زیادی دارد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه مردم بزرگ‌ترین سرمایه ما هستند و ما باید این سرمایه اجتماعی را حفظ کنیم، ادامه داد: وقتی مردم از زندگی و معیشت خود ناراضی هستند نمی‌توانیم آن‌ها را همراه خود داشته باشیم؛ مردم باید احساس کنند برنامه‌هایی که دولت برای معیشت آنان در نظر گرفته و منابعی که در این زمینه صرف می‌شود به هدف و نتیجه مطلوب می‌رسد.
وی تصریح کرد: لازم است در کل حوزه خدمات و توزیع، مدیریت متمرکزی داشته باشیم و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی در شرایط ویژه امروز به دولت کمک می‌کند تا در این امر موفق‌تر عمل کند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: به نظر من دلایل مخالفان تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن، بیشتر دلایل کارشناسی معطوف به شرایط عادی و طبیعی است. مثلاً می‌گویند در کشورهای پیشرفته دنیا بخش بازرگانی در کنار بخش‌های تولیدی قرار دارد.
وی افزود: طبق مطالعه تطبیقی که ما انجام دادیم، از میان ۱۰۰ کشور، حدود ۵۰ کشور وزارت بازرگانی مستقل دارند و ۵۰ کشور دیگر وزارت بازرگانی را در کنار بخش تولیدی و کمک‎کننده به آن دارند.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: در کشورهای توسعه‌یافته صنعتی، بخش بازرگانی در بخش صنعت و معدن ادغام شده است، حتی بهتر است بگوییم بخش صنعت و معدن در بخش بازرگانی ادغام شده است ولی ما نباید در این زمینه خود را با کشورهای توسعه‌یافته‌ی صنعتی مقایسه کنیم.
انصاری ادامه داد: ضمن این‌که ما در شرایط ویژه‌‎ای قرار داریم. شرایطی که تحریم‌های آمریکا برای کشور به وجود آورده، مبادلات تجاری ما از صادرات تا واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه را شدیداً تحت تأثیر قرار داده است.
وی خاطر نشان کرد: از طرف دیگر، برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌های ما در حوزه توزیع و بازرگانی برای حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند به هدف نمی‌نشیند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه شرایط امروز ما با شرایط دو سال قبل به صورت جدی تفاوت دارد، گفت: امروز دولت آمریکا برای مدیریت و به نتیجه رساندن تحریم‌ها، ساختاری جدید درست می‌کند و تعداد قابل توجهی کارشناس به‎کار می‌گیرد.
وی یادآور شد: اما در کشور ما برخی اصرار دارند ثابت کنند یک تصمیم در اصلاح ساختار مدیریت بخش‌های اقتصادی کشور چون به توسعه تشکیلاتی، بزرگ‌شدن دولت و اضافه‌شدن هزینه‌ها منجر می‌شود، باید با آن مخالفت شود.
معاون رئیس جمهوری گفت: توجه نمی‌شود درحالی‌که ما در شرایط تحریم برای نقل و انتقال و جابه‌جایی ارز مورد نیاز واردات و صادرات ناچاریم بعضاً ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه مالی اضافه بپردازیم پس بهتر است اگر هزینه‌ای پرداخته می‌شود، برای اصلاح ساختاری و تمرکز مدیریت در بخش تجارت داخلی و خارجی‌مان انجام شود.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: تصمیم تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت و معدن در شرایط کنونی بیش از این‌که نیازمند بحث‌ها و دغدغه‌های کارشناسی، آن هم از جنس توجه به حجم دولت و امثالهم باشد، نیازمند تحلیل درست شرایط اقتصادی کشور و تصمیم‌گیری برای اقداماتی است که می‌تواند به ما کمک کند اهداف خود را به نحو مطلوب‌تری جلو ببریم.
وی تاکید کرد: به نظر من استدلال مخالفان، ضمن این‌که قابل اعتناست ولی اگر با توجه به شرایط ویژه کشور مورد بررسی قرار گیرد، حتماً دلایل مهم‌تر و قابل قبول‌تری برای عبور از این دلایل در شرایط فعلی وجود دارد.
معاون رئیس جمهوری گفت: من به عنوان یک کارشناس توسعه مدیریت و کسی که بیشتر از ۲۰ سال در این حوزه کار کرده و تجربه دارد می‌‎گویم، هیچ‌وقت در مطالعات مربوط به اصلاح ساختار دولت، ادغام این دو بخش مطرح نبوده و از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۹۰ و به مدت ۳۸ سال بخش بازرگانی و بخش صنعت و معدن جدا از یکدیگر مدیریت می‌شدند، مشکل جدی هم در این زمینه وجود نداشت و قطعاً ما شرایط بهتری در مدیریت بازار داشتیم.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: مسئولیت‌های سنگین و گسترده وزارت صنعت و همچنین شرایط خاص اقتصادی امروز و ضرورت اتخاذ تدابیر خاص در شرایط دشوار تحریم برای حمایت از مردم و اقشار متوسط به پایین ایجاب می‌کند بخش‌هایی را مستقل کنیم تا بتوانیم از مردم و کسانی که در این تغییر و تحولات اقتصادی بیش‌ترین آسیب را می‌بینند حمایت مؤثرتری داشته باشیم.
وی اضافه کرد: بنابراین دولت از طرح پیشنهادی نمایندگان مبنی بر تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن حمایت می‌کند و این مسئله با خواسته دولت همسو است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه البته رئیس‌جمهوری از این‌که پیش از این مجلس با دولت همراهی نداشتند گله‌مند بود، اظهار داشت: نمایندگان مجلس باید این مسئله را در نظر بگیرند که دولت در شرایط دشواری مسئولیت اداره کشور را بر عهده دارد و اگر تشخیص بدهد برای اداره بهتر کشور یک اصلاح ساختاری در حوزه‌ای خاص لازم است، بهتر این است که به دولت اعتماد داشته باشند و مسئله را در بستر مباحث مسائل کارشناسی که در جای خود قابل توجه هم هستند با تأخیر یا مخالفت مواجه نکنند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: درباره اینکه ایجاد وزارت بازرگانی به گسترش دولت منجر می‌شود، باید بگوییم مشکلات ناشی از بزرگ‌بودن دولت، در این بخش‌ها نیست.
وی افزود: ما نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کارمند دولت داریم که مجموع کارکنان وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود هشت هزار نفر است و به لحاظ تعداد نیروی انسانی دستگاه بزرگی نیست.
معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: اساساً حجم دستگاه‌های خدماتی مانند وزارت آموزش و پرورش که بیش از ۹۰۰ هزار و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که بیش از ۴۵۰ هزار کارمند دارند با دستگاه‌های راهبری‌کننده بخش تولید و خدمات بازرگانی قابل مقایسه نیست.
وی ادامه داد: در زمان ادغام نیز عملاً ادغامی صورت نگرفته و حجم نیروی انسانی این وزارت‌خانه تغییری نکرده است و صرفاً تجمیع شده‌اند. تنها بخشی که واقعاً ادغام شده، بخش پشتیبانی این دو وزارتخانه است که در صورت تفکیک هم طبعاً همان نیروهای سابق در دو وزارتخانه سازماندهی می‌شوند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار داشت: این نگرانی که با این اقدام دولت بزرگ می‌شود یا نیروی انسانی جدیدی به دولت تزریق می‌شود، نگرانی واردی نیست.
وی گفت: مطمئناً هزینه‌هایی که این تفکیک ممکن است داشته باشد، در مقایسه با فوایدی که برای کشور دارد، هزینه بالایی به حساب نمی‌آید.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: در نهایت، هدفِ کوچک‌سازی، باید در کلان دولت اتفاق بیفتد که در طول سال اول برنامه، سه درصد از حجم دولت کاسته شده است.
وی اضافه کرد: روند اجرای برنامه نشان می‌دهد که ما به هدف پیش‌بینی‌شده در ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص کاهش ۱۵ درصدی نیروی انسانی دولت به صورتی که در قانون تکلیف شده است تا پایان برنامه حتماً دست خواهیم یافت و نباید در این اقدام مهم و ضروری دغدغه‌های این‌چنینی مانع انجام کار شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
آزادی‌خواه: چرا خبری از 14 میلیارد نیست؟
رییس‌جمهور با مردم صحبت کند و از آنان کمک بخواهد
روحانی و جهانگیری، «خندان» در کنار یکدیگر
تصویب اعتبارات لازم برای جبران خسارات ناشی از سیل سال ۱۳۹۸ در جلسه هیأت دولت
دستور بودجه ای جهانگیری به دستگاه‌های اجرایی
واکنش آشنا و نادری به شایعه قهر  جهانگیری از دولت
افزایش اعتبارات اطلاع‌رسانی و تبلیغی دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی
رئیس جمهور درگذشت مادر شهیدان خرمدل را تسلیت گفت
مستثنی شدن خانه‌های سازمانی فرودگاه‌ها از قانون واگذاری
دسترسی مرکز ملی آمار ایران به پایگاه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور