آفت‌های اضطرارگرایی در رابطه با چین

21:46 ۳۵ روز و ۱۷ ساعت پیش مشرق نیوز 338 0
آفت‌های اضطرارگرایی در رابطه با چین

نخست آنکه به رابطه معنایی کوتاه‌مدت-ابزاری می‌دهد و این تصور را در طرفین و در متن بزرگ‌تر بروکراسی دو کشور ایجاد می‌کند که گرم شدن رابطه برای رفع گرفتاری کنونی است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،دکتر محسن شریعتی نیا طی یادداشتی درباره رابطه ایران با چین نوشت:اضطرارگراییبه یک عنصر تعیین‌کننده در روابط ایران با چین بدل شده است. تداوم نقش‌آفرینی این عنصر می‌تواند تأمین منافع ملی در روابط با این قدرت را با چالش‌های فزاینده‌ای مواجه کند. سفر وزیر محترم امور خارجه به چین در شرایطی صورت می‌گیرد که دیگربار وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند و فشار روانی- نظامی فزاینده‌ای وارد می‌آورند. تبدیل‌شدن اضطرار به عامل کلیدی در تحول این رابطه و جهت‌دهی به آن از چند منظر به منافع ملی ایران آسیب می‌زند.
نخست آنکه به رابطه معنایی کوتاه‌مدت-ابزاری می‌دهد و این تصور را در طرفین و در متن بزرگ‌تر بروکراسی دو کشور ایجاد می‌کند که گرم شدن رابطه برای رفع گرفتاری کنونی است و با آرام شدن اوضاع ارزش این رابطه هم تنزل پیدا می‌کند.
دوم آنکه زمینه‌های شکل‌گیری اعتماد استراتژیک را تضعیف می‌کند. رابطه‌ای که لحظه‌ای- موقتی شکل بگیرد و متحول شود به تدریج ساختاری کوتاه‌مدت- دلالی پیدا می‌کند و ارتقای آن به سطوح بالاتر دشوار می‌شود. اعتماد استراتژیک زیربنای روابط بلندمدت، نزدیک و سازنده است و
اضطرارگراییاین بنیان را تخریب می‌کند.
سوم آنکهاضطرارگراییدر رابطه ایران با چین همواره متأثر ازامریکابه عنوان طرف سوم بوده است. این بدان معنا هم می‌تواند باشد که این رابطه از کنش‌های طرف سوم به‌گونه‌ای چشمگیر
تاثیرپذیرو به بیان بهتر ضربه‌پذیر است. در پیامد این وضعیت، طرفین ممکن است یکدیگر را به عنوان کارتی در مدیریت روابط با طرف سوم و نه به عنوان طرفین یک رابطه اصیل و دارای بنیان مستحکم تلقی کنند.
چهارم آنکهاضطرارگراییشناخت از دیگری را سطحی می‌کند. دیگری در این رابطه اهمیت لحظه‌ای می‌یابد و در چارچوب مقتضیات همان لحظه پراسترس، شناخت آن ضرورت پیدا می‌کند. نتیجه آنکه شناخت مبتذل می‌شود و با ابتذال شناخت، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای استوار ساختن رابطه با چالش جدی مواجه می‌شود.
ارتقای روابط ایران و چین مستلزم فرو کاستن نقش اضطرار در جهت‌دهی به این رابطه است. در این راستا چند نکته را به طور خلاصه می‌توان طرح کرد.
نخست آنکه معضل شناخت روزآمد و عمیق از دیگری باید به طور نسبی حل‌وفصل شود. در این رابطه نامتقارن، شناخت چین برای ایران از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است تا شناخت چین از ایران. هیات‌گردانی به حل این معضل کمکی نمی‌کند، بلکه می‌تواند با دامن زدن به توهم شناخت، محیط روانی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را نسبت به واقعیات بیگانه کند. در صورتی که نظام دانشگاهی کشور شکل‌دهی و تعمیق شناخت از چین را جدی نگیرد، نمی‌توان امیدی به حل معضل شناخت داشت.
دوم آنکه گفت‌وگوی دوام‌دار و حرفه‌ای نه‌تنها می‌تواند آثار تخریبیاضطرارگراییرا کاهش دهد، بلکه بخش مهمی از فرآیند شناخت است. این گفت‌وگوی دوام‌دار و حرفه‌ای در شرایط کنونی وجود ندارد و طرفین هنوز وارد فرآیند گفت‌وگوهای دوام‌دار و حرفه‌ای نشده‌اند. در گفت‌وگوی دوام‌دار می‌توان اولویت‌ها، دغدغه‌ها و اختلافات استراتژیک را در فضایی نرمال به بحث گذاشت و به تدریج به فهمی نزدیک به یکدیگر از این رابطه پیچیده و پیوسته دگرگون شونده رسید. ممکن است در گفت‌وگوی طرفین به بیان معروف گاهی «گردوغبار» بوزد، اما فواید آن از «خاموشی» و
اضطرارگراییبی‌شک بیشتر است. به عنوان نمونه در وضعیت کنونی، آینده تنگه هرمز برای طرفین اهمیت راهبردی دارد، اما از آنجا که گفت‌وگوی حرفه‌ای- دوام در مورد این تنگه میان آنان صورت نگرفته، به عاملی بالقوه برای ایجاد تنش در رابطه بدل شده است.
سوم آنکه بروکراسی ملی نیازمند پرورش شبکه‌ای از چین‌شناسان در لایه‌ها و حوزه‌هایی است که با این کشور به طور روزمره درگیرند. فقر بدنه بروکراسی کشور در این حوزه روشن‌تر از آن است که نیازی به استدلال داشته باشد.
نهایتاً آنکه در صورت تداوم نقش مسلطاضطرارگراییدر روابط با چین، این رابطه آینده‌ای فراتر از دادوستد لحظه‌ای- دلالی نخواهد داشت. برای ارتقای این رابطه باید به زیرساخت‌ها پرداخت.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جدایی ستاره استقلال قطعی شد
جدایی مدافع محبوب آبی‌ها از استقلال قطعی شد.
تقدیر از گلاب آدینه در «جشن حافظ»
دبیر نوزدهمین جشن حافظ درباره جزئیات برگزاری این رویداد بیان کرد: امسال جشن حافظ ۲۰ تیر ماه برگزار و از گلاب آدینه به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر خواهد شد.
یک گزینه دیگر پرسپولیس هم کنسل شد
ماسیمو کاررا که قرار بود یکی از نام‌های جدی نیمکت پرسپولیس باشد، حالا جایی در لیست ایرج عرب ندارد.
خیمه مدیربرنامه‌ها روی یک باشگاه فوتبال
فصل نقل و انتقالات فوتبال موعد فعالیت چشمگیر ایجنت‌های رسمی و همچنین دلال‌های غیر رسمی است و در این میان اتفاقات قابل تأملی رخ می‌دهد.
فاتح تریم؛ گزینه جدید پرسپولیس!
باشگاه پرسپولیس در هر روز با یک گزینه سرمربی‌گری مواجه می‌شود.
واکنش مسی پس از صعود آرژانتین
کاپیتان تیم ملی آرژانتین از میزبانی برزیلی‌ها از رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا رضایت ندارد اما امیدوار است که تیمش در ادامه رقابت‌ها نتایج بهتری کسب کند.
مگر چند تا سعدی داریم؟!
رئیس هیات مدیره انجمن مجسمه‌سازان ایران می‌گوید: ساخت آثار بدشکل هنری در سطح شهر از چند منظر قابل بررسی است؛ اول نهاد سفارش‌دهنده. آنها باید با توجه به مراتب کار حق و حقوق هنرمند را از جمله زمان لازم برای پروژه، متریالی که قرار است هنرمند با آن کار کند و مبالغ قرارداد در نظر بگیرند. بعد از آن نیز باید درباره‌ آن شخصیت خاص مطالعه و پژوهش شود که این کار در ایران خیلی انجام نمی‌شود. دوم اینکه هنرمندانی که تن به چنین کارهایی می‌دهند مشکل خودشان است. چون ممکن است هنرمند از روی استیصال تن به چنین کاری بدهد. از همه اینها بدتر سپردن کار به افراد ناکارآمد است که شاید انجمن حتی صلاحیت آنها را قبول نکند.
پایان پژمان منتظری در استقلال
جدایی مدافع محبوب آبی‌ها از استقلال قطعی شد.
ایران برای جذب هر گردشگر خارجی چقدر خرج می‌کند؟
ایران برای جذب هر گردشگر خارجی حدود «یک سِنت» خرج می‌کند. درحالی‌که سرانه این بودجه در کشورهای دیگر از یک تا ۴۶ دلار است.
حرف‌های حبیب احمدزاده در کنفرانسی در بلگراد
کنفرانس «کنتر پوینت» بلگراد با موضوع «نقش هنر در زمان بحران و جنگ» با حضور حبیب احمدزاده از ایران برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
ایران برای جذب هر گردشگر خارجی چقدر خرج می‌کند؟
همه طرح های مسکنی دولت در ۶ سال اخیر
قیمت دلار  به ۱۳۲۰۰ تومان رسید
قیمت انواع سکه در بازار
رکوردی جدید در کارنامه بورس تهران- رشد قیمت بیش از ۸۰ درصد نمادهای معاملاتی
اختصاص ارز 4200 تومانی ادامه دارد
الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
واکنش دریادار خانزادی به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا
سکوت در برابر گرانی روغن موتور
تولید بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در بهار ۹۸ توسط سایپا