ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

13:42 ۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 70 0
ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

بغداد - ایرنا - ساختمان تاریخی و زیبای سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد امسال نیز با حلول ماه مبارک رمضان محل برگزاری نشست های همدلی رمضانی با حضور رهبران و شخصیت های سیاسی، دولتمردان، علما و فضلای شیعه و اهل سنت و سران عشایر و نخبگان دانشگاهی و فرهنگی شده است.

ایرنا

سنت حسنه دیدار و نشست های همدلی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در چند سال اخیر هم عاملی موثر در تعمیق محبت و دوستی بین دو ملت و طوائف و اقوام مختلف آن بوده است، و هم نخبگان عراقی آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه تبدیل کرده اند.
طی چند شب گذشته دهها نفر از رهبران سیاسی، شخصیت های حزبی، دینی، قومی، وزیران، نمایندگان پارلمان و فرماندهان جبهه مقاومت اسلامی عراق در کنار رهبران قبایل و شیوخ عشایر عراق در مراسم شبهای رمضانی سفارت ایران در بغداد شرکت کردند.
چهارشنبه شب ساختمان تاریخی و با شکوه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد شاهد حضور دهها نفر از سران عشایر عراق بود این شخصیت های عراقی که از مناطق مختلف عراق دررمراسم شب های رمصانی سفارت شرکت کرده بودند بر اساس مفاهیم و توصیه های دین مبین اسلام برای تعمیق محبت و دوستی بین امت اسلامی است، سران عشایر عراقی نیز آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه در پیش گرفته، تبدیل کردند.
در شب های دیگری نیز رهبران سیاسی عمده عراق از جمله «هادی العامری» رهبر فراکسیون الفتح نزدیک به دولت و الحشد الشعبی، «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رهبر فراکسیون دولت قانون، «فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر در امور امنیتی به علاوه «سلیم الجبوری» رییس سابق پارلمان عراق از شحصیت های اسیاسی بودند که در شبهای رمصانی ایران شرکت کردند.
«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، رئیس دفتر، مشاور سیاسی و برادر کوچکتر خود «سید محسن حکیم» را به همراه هیاتی به این مراسم اعزام کرده بود و از طرف «سید مقتدا صدر» رهبر جریان صدر نیز سخنگوی او (سید جعفر الموسوی) و همچنین رییس فراکسیون سائرون در پارلمان خانم (ماجده التمیمی) حضور یافته بود.
«شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی عراق به همراه تعدادی از اعضای برجسته این جریان سیاسی به علاوه جمعی از فرماندهان سابق الحشد الشعبی در مراسم نیز حضور داشتند.
تعدادی از وزیران دولت از جمله «قصی السهیل» وزیر آموزش عالی و «عبدالامیر الحمدانی» وزیر فرهنگ و چند وزیر سابق که در بین آنها خانم «عدیله حمود» وزیر بهداشت سابق و «عبدالحسین عبطان» وزیر سابق ورزش و جوانان عراق دیده شدند، نیز در بین میهمان ویژه امسال بودند.
تعداد زیادی از نمایندگان و روسای احزاب مهم از فراکسیون های مختلف به نشانه اعلام همبستگی در مراسم امسال حضور داشتند که خانم «حنان الفتلاوی» رهبر جنبش اراده از زنان سیاسی شناخته شده در بین حاضران بود.
در بین علماء و فضلای شیعه و اهل سنت نیز حضور «شیخ عبداللطیف الهمیم» رییس دیوان اوقاف اهل سنت و «شیخ خالد الملا» رییس جماعت علمای مسلمان عراق به علاوه جمعی از روحانیون اهل سنت برجسته ترین چهره ها بودند.
تعداد قابل توجهی از نخبگان دانشگاهی و اندیشمندان و کارشناسان برجسته سیاسی و امنیتی عراق نیز از چهره های مهم امسال بودند که می توان به نام «عدنان السراج»، «واثق الهاشمی» و «محمد صادق الهاشمی» اشاره کرد.
این شخصیت ها طی گفت وگوهای صمیمانه با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران و ارکان سفارت بر موضع ثابت عراق در ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران در برابر زورگویی های آمریکا تاکید کردند.
این نخبگان سیاسی، دینی و فرهنگی همچنین در گفت و گوهایی با خبرنگاران ایرنا خاطر نشان ساختند که عراق هرگز به نظام تحریم های یکجانبه غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نمی پیوندد و کشورهای اسلامی و جهان را به عدم پایبندی به تحریم های ظالمانه آمریکا فراخواندند.
حضور «محمد احمد القبطی» نماینده انصار الله یمن در عراق با لباس مخصوص یمنی و خنجر معروف یمنی که همراه داشت، در مراسم امسال، از صحنه هایی بود که جلب توجه کرد.
محمد القبلی به رغم 4 سال از جنگ ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن اما با روحیه و پرانرژی صحبت کرد و اطمینان داشت که پیروزی در نهایت نصیب ملت مظلوم یمن خواهد شد و گفت که ضربات کاری به ائتلاف سعودی – آمریکایی وارد کرده ایم.
جدا از حضور این نخبگان در سفارت ایران و اعلام همبستگی با دولت و ملت ایران در برابر زورگویی آمریکا، ضیافت امسال نیز فرصتی شد تا بسیاری از نخبگان عراقی همدیگر را ملاقات کرده و اگر کدورت و دلچرکینی بوده، به حرمت ماه مبارک رمضان، آن را گنار گذاشته و دوباره همدیگر را در آغوش گیرند.
خاورم*10*353*352*380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

انرژی هسته ایی
انرژی هسته ایی

آخرین اخبار

سرکرده باند سرقت مسلحانه با 17همدستش در خوزستان دستگیر شد
اهواز - ایرنا- فرمانده انتظامی خوزستان گفت: سرکرده باند سارقان مسلح احشام و خودرو با 17همدستش در شهرستان اهواز شناسایی و دستگیر شد.
بازسازی واحدهای سیل زده کرمانشاه در انتظار تامین اعتبار
کرمانشاه- ایرنا- بارندگی و سیل فروردین امسال به 2 هزار و 32 واحد مسکونی روستایی و 153 واحد شهری استان کرمانشاه خسارت جدی وارد کرد که برای قابلیت سکونت داشتن باید از نو ساخته شوند اما مسئولان ستاد بازسازی استان می گویند شروع ساخت این واحدها در گرو تامین و اختصاص اعتبارات است.
ورزش های همگانی در شبهای رمضان
مشهد - ایرنا - با تغییر زمان فعالیت های ورزشی در ماه مبارک رمضان، روزه داران پس از افطار و شب هنگام را برای رفتن به بوستان ها و باشگاههای ورزشی انتخاب می کنند که این تنوع، جذابیت ورزش های همگانی با 52 رشته و کمیته ورزشی را دو چندان کرده است.
پرونده مسکن مهر در خراسان جنوبی بسته شد
بیرجند - ایرنا - پرونده مسکن مهر خراسان جنوبی با افتتاح 798 واحد مسکن مهر باقی مانده در بیرجند و برگزاری آیین اختتامیه ساخت این واحدها روز دوشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی بسته شد.
مازندران تا 6 درجه خنک می شود
ساری - ایرنا - هواشناسی مازندران از موج جدید بارش باران و کاهش حدود 6 درجه ای دمای هوا در این استان خبر داد.
بروز بیماری تب برفکی در مناطق سیل زده خوزستان گزارش نشده است
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: تاکنون موردی از بیماری تب برفکی در مناطق سیل زده جنوب ، مرکز و غرب خوزستان گزارش نشده است.
از اسکلت میمون 5 هزار ساله تا کابوس سقف های لرزان و زخمه های ناکوک مدارس
استان ها - ایرنا - نبود آمار دقیقی از اسناد تاریخی، کشف اسکلت میمون 5 هزار ساله، درخواست خروج باغ 160 ساله از انحصار، دستگیری 9 مجرم اقتصادی، سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری، زیرساخت هایی که خاک می خورند، پایان کابوس سقف های لرزان و زخمه ناکوک بر گوش مدرسه برخی از عناوین اخبار و گزارش هایی است که در 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا انتشار یافت.
خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان رکورد زد
اهواز - ایرنا - مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور گفت: خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و 156هزار و 600 رسید که نسبت به کل رقم سال زراعی گذشته که یک میلیون و 130هزار تن گندم بود یک رکورد محسوب می شود.
وزیر انرژی عربستان: اوپک برعرضه نفت از ذخایر اتفاق نظر دارد
تهران-ایرنا- خالد فالح وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه ادعا کرد: کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت غیراوپک برای عرضه نفت بیشتر از ذخایر نفتی خود در نیمه دوم سال 2019 اتفاق نظر دارند.
اجلاس ضد ایرانی در عربستان، نشستی از پیش شکسته خورده
تهران-ایرنا- یک کارشناس مسائل خاورمیانه می گوید برگزاری نشست مکه با وجود اختلافات جدی در میان کشورهای حوزه خلیج فارس با عربستان، خواسته دولت ریاض را برای اجماع منطقه ای علیه ایران محقق نخواهد کرد و عملا این نشست با شکست مواجه خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
رییس دانشگاه صنعتی اصفهان استعفا کرد
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه صنعتی اصفهان پس از 6 سال فعالیت از سمت خود کناره گیری کرد.
رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه اند
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان که به تازگی به عنوان مشاور مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشی خبری کرده و در آن به وضعیت زنان شاغل در افغانستان در سایه تهدیدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .
سالن ورزشی مدرسه موسی بن جعفر(ع) بیرجند افتتاح شد
بیرجند - ایرنا - سالن ورزشی مدرسه موسی بن جعفر (ع) بیرجند روز دوشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.
وقت آن نرسیده که لجنزار را تخلیه کنید؟
سندرز تاکید کرد: عربستان باید با ایران مذاکره کند
توضیحات سفارت ایران در کابل درباره حادثه تروریستی روز یکشنبه هرات
تبریک سفیر آلمان در ایران به «پرسپولیس» و «بایرن مونیخ»
آلمان: مخالف افزایش لفاظی‌های ترامپ هستیم
حمایت وزیر خارجه انگلیس از آمریکا در برابر ایران
آغاز اجلاس کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری سازمان ملل در وین
سیاست آمریکا واقع گرایانه نیست و افزایش تنش غیر سازنده است
تحقق نجات برجام با ماموریت همگانی
سفر وزیر خارجه عمان به تهران