ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

13:42 ۶۸ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 331 0
ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

بغداد - ایرنا - ساختمان تاریخی و زیبای سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد امسال نیز با حلول ماه مبارک رمضان محل برگزاری نشست های همدلی رمضانی با حضور رهبران و شخصیت های سیاسی، دولتمردان، علما و فضلای شیعه و اهل سنت و سران عشایر و نخبگان دانشگاهی و فرهنگی شده است.

ایرنا

سنت حسنه دیدار و نشست های همدلی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در چند سال اخیر هم عاملی موثر در تعمیق محبت و دوستی بین دو ملت و طوائف و اقوام مختلف آن بوده است، و هم نخبگان عراقی آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه تبدیل کرده اند.
طی چند شب گذشته دهها نفر از رهبران سیاسی، شخصیت های حزبی، دینی، قومی، وزیران، نمایندگان پارلمان و فرماندهان جبهه مقاومت اسلامی عراق در کنار رهبران قبایل و شیوخ عشایر عراق در مراسم شبهای رمضانی سفارت ایران در بغداد شرکت کردند.
چهارشنبه شب ساختمان تاریخی و با شکوه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد شاهد حضور دهها نفر از سران عشایر عراق بود این شخصیت های عراقی که از مناطق مختلف عراق دررمراسم شب های رمصانی سفارت شرکت کرده بودند بر اساس مفاهیم و توصیه های دین مبین اسلام برای تعمیق محبت و دوستی بین امت اسلامی است، سران عشایر عراقی نیز آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه در پیش گرفته، تبدیل کردند.
در شب های دیگری نیز رهبران سیاسی عمده عراق از جمله «هادی العامری» رهبر فراکسیون الفتح نزدیک به دولت و الحشد الشعبی، «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رهبر فراکسیون دولت قانون، «فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر در امور امنیتی به علاوه «سلیم الجبوری» رییس سابق پارلمان عراق از شحصیت های اسیاسی بودند که در شبهای رمصانی ایران شرکت کردند.
«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، رئیس دفتر، مشاور سیاسی و برادر کوچکتر خود «سید محسن حکیم» را به همراه هیاتی به این مراسم اعزام کرده بود و از طرف «سید مقتدا صدر» رهبر جریان صدر نیز سخنگوی او (سید جعفر الموسوی) و همچنین رییس فراکسیون سائرون در پارلمان خانم (ماجده التمیمی) حضور یافته بود.
«شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی عراق به همراه تعدادی از اعضای برجسته این جریان سیاسی به علاوه جمعی از فرماندهان سابق الحشد الشعبی در مراسم نیز حضور داشتند.
تعدادی از وزیران دولت از جمله «قصی السهیل» وزیر آموزش عالی و «عبدالامیر الحمدانی» وزیر فرهنگ و چند وزیر سابق که در بین آنها خانم «عدیله حمود» وزیر بهداشت سابق و «عبدالحسین عبطان» وزیر سابق ورزش و جوانان عراق دیده شدند، نیز در بین میهمان ویژه امسال بودند.
تعداد زیادی از نمایندگان و روسای احزاب مهم از فراکسیون های مختلف به نشانه اعلام همبستگی در مراسم امسال حضور داشتند که خانم «حنان الفتلاوی» رهبر جنبش اراده از زنان سیاسی شناخته شده در بین حاضران بود.
در بین علماء و فضلای شیعه و اهل سنت نیز حضور «شیخ عبداللطیف الهمیم» رییس دیوان اوقاف اهل سنت و «شیخ خالد الملا» رییس جماعت علمای مسلمان عراق به علاوه جمعی از روحانیون اهل سنت برجسته ترین چهره ها بودند.
تعداد قابل توجهی از نخبگان دانشگاهی و اندیشمندان و کارشناسان برجسته سیاسی و امنیتی عراق نیز از چهره های مهم امسال بودند که می توان به نام «عدنان السراج»، «واثق الهاشمی» و «محمد صادق الهاشمی» اشاره کرد.
این شخصیت ها طی گفت وگوهای صمیمانه با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران و ارکان سفارت بر موضع ثابت عراق در ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران در برابر زورگویی های آمریکا تاکید کردند.
این نخبگان سیاسی، دینی و فرهنگی همچنین در گفت و گوهایی با خبرنگاران ایرنا خاطر نشان ساختند که عراق هرگز به نظام تحریم های یکجانبه غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نمی پیوندد و کشورهای اسلامی و جهان را به عدم پایبندی به تحریم های ظالمانه آمریکا فراخواندند.
حضور «محمد احمد القبطی» نماینده انصار الله یمن در عراق با لباس مخصوص یمنی و خنجر معروف یمنی که همراه داشت، در مراسم امسال، از صحنه هایی بود که جلب توجه کرد.
محمد القبلی به رغم 4 سال از جنگ ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن اما با روحیه و پرانرژی صحبت کرد و اطمینان داشت که پیروزی در نهایت نصیب ملت مظلوم یمن خواهد شد و گفت که ضربات کاری به ائتلاف سعودی – آمریکایی وارد کرده ایم.
جدا از حضور این نخبگان در سفارت ایران و اعلام همبستگی با دولت و ملت ایران در برابر زورگویی آمریکا، ضیافت امسال نیز فرصتی شد تا بسیاری از نخبگان عراقی همدیگر را ملاقات کرده و اگر کدورت و دلچرکینی بوده، به حرمت ماه مبارک رمضان، آن را گنار گذاشته و دوباره همدیگر را در آغوش گیرند.
خاورم*10*353*352*380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سرانجام نجفی در صورت اثبات غیرعمدی بودن قتل چه خواهد شد؟
تعیین عمدی یا غیر عمدی بودن قتل میترا استاد پس از اعلام رای نهایی سرنوشت شهردار اسبق تهران را مشخص می‌کند.
‎محله ها محصول مردمانی هستند که در آن زندگی میکنند
با توجه به اینکه محله بخشی از خانه است، پس می توان گفت از اهمیت بالایی در فرهنگ شهرنشینی برخوردار است.
حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد+جزئیات
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه گفت: با دستور ویژه آیت الله رییسی رئیس قوه قضائیه و سرعت عمل، دقت و قاطعیت دادگستری استان تهران پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی در حداقل زمان ممکن و به عنوان یک پرونده ویژه و مهم در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی و حکم پرونده صادر شد.
آمادگی مشروط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان
مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد برای متوقف کردن حملات موشکی و هوایی (به عربستان) آمادگی داریم البته به شرط آنکه ائتلاف متجاوزان نیز همین اقدام‌ها را انجام دهد.
انتقاد چین از مداخله آمریکا و انگلیس در امور هنگ کنگ
چین روز سه شنبه از آمریکا و انگلیس به علت مداخله در امور داخلی هنگ کنگ انتقاد کرد.
هیات انصارالله یمن وارد مسکو شد
هیاتی از جنبش انصارالله یمن به ریاست «محمد عبدالسلام» روز سه‎شنبه وارد مسکو شد.
موضوع گفت‌وگوی تلفنی عبدالمهدی با وزیر دفاع انگلیس
«عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق تلفنی با وزیر دفاع انگلیس گفت‌وگو کرد.
درخواست ده‌ها شخصیت جهانی از گوترش برای شیخ زکزاکی
53 شخصیت جهانی از جمله چهره های سیاسی، امنیتی، نظامی، علمی، رسانه ای، دینی و اقتصادی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساس سلامتی شیخ زکزاکی و همسر ایشان شدند.
تاکید «بشار الجعفری» بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی
«بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نشست سه‎شنبه شب شورای امنیت درباره اوضاع غرب آسیا، اقدام تازه رژیم صهیونیستی در تخریب منازل فلسطینیان در قدس شرقی را محکوم کرد.
محکومیت تخریب منازل فلسطینیان توسط انصارالله یمن
تخریب منازل فلسطینیان در منطقه «صور باهر» قدس شرقی باعث شد رژیم صهیونیستی بار دیگر در نوک پیکان محکومیت‌های بین‌المللی قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرانجام نجفی در صورت اثبات غیرعمدی بودن قتل چه خواهد شد؟
تعیین عمدی یا غیر عمدی بودن قتل میترا استاد پس از اعلام رای نهایی سرنوشت شهردار اسبق تهران را مشخص می‌کند.
تیر ترامپ به سنگ می‌خورد
فدراسیون فوتبال ایران در ماه‌های اخیر به دلیل مشکلات بانکی با وجود مذاکرات متعددی که با مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) انجام داده است، نتوانسته حدود ۱۰ میلیون دلار مطالبات خود از فدراسیون بین المللی فوتبال را دریافت کند.
آنچه باید بگویند
وقتی رهبری با قاطعیت نوید پیروزی ملت ایران و شکست آمریکا در جنگ اقتصادی زیر سایه برجام را می‌دهند،چرا برخی از مذاکرات «برد–برد» یا «باخت– باخت » سخن می‌گویند؟!
نکونام بازیکن سابق استقلال را نخواست+عکس
حسن بیت سعید مهاجم فصل گذشته تیم فولاد خوزستان که سابقه حضور در تیم استقلال را هم داشت، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش جدایی خود از جمع قرمز‌های اهواز را اعلام کرد.
جزئیات ارسال نامه فیفا به وزارت خزانه داری آمریکا درمورد ایران
خزانه دار فدراسیون فوتبال درباره ارسال نامه فیفا به وزارت خزانه داری آمریکا توضیحاتی ارائه داد.