ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

13:42 ۳۸۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 789 0
ضیافت های رمضانی با طعم همدلی ایران و عراق

بغداد - ایرنا - ساختمان تاریخی و زیبای سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد امسال نیز با حلول ماه مبارک رمضان محل برگزاری نشست های همدلی رمضانی با حضور رهبران و شخصیت های سیاسی، دولتمردان، علما و فضلای شیعه و اهل سنت و سران عشایر و نخبگان دانشگاهی و فرهنگی شده است.

ایرنا

سنت حسنه دیدار و نشست های همدلی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در چند سال اخیر هم عاملی موثر در تعمیق محبت و دوستی بین دو ملت و طوائف و اقوام مختلف آن بوده است، و هم نخبگان عراقی آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه تبدیل کرده اند.
طی چند شب گذشته دهها نفر از رهبران سیاسی، شخصیت های حزبی، دینی، قومی، وزیران، نمایندگان پارلمان و فرماندهان جبهه مقاومت اسلامی عراق در کنار رهبران قبایل و شیوخ عشایر عراق در مراسم شبهای رمضانی سفارت ایران در بغداد شرکت کردند.
چهارشنبه شب ساختمان تاریخی و با شکوه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد شاهد حضور دهها نفر از سران عشایر عراق بود این شخصیت های عراقی که از مناطق مختلف عراق دررمراسم شب های رمصانی سفارت شرکت کرده بودند بر اساس مفاهیم و توصیه های دین مبین اسلام برای تعمیق محبت و دوستی بین امت اسلامی است، سران عشایر عراقی نیز آن را به مناسبتی برای اعلام همبستگی و همدلی با ایران در سایه سیاست های خصمانه ای که آمریکا در منطقه در پیش گرفته، تبدیل کردند.
در شب های دیگری نیز رهبران سیاسی عمده عراق از جمله «هادی العامری» رهبر فراکسیون الفتح نزدیک به دولت و الحشد الشعبی، «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رهبر فراکسیون دولت قانون، «فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر در امور امنیتی به علاوه «سلیم الجبوری» رییس سابق پارلمان عراق از شحصیت های اسیاسی بودند که در شبهای رمصانی ایران شرکت کردند.
«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، رئیس دفتر، مشاور سیاسی و برادر کوچکتر خود «سید محسن حکیم» را به همراه هیاتی به این مراسم اعزام کرده بود و از طرف «سید مقتدا صدر» رهبر جریان صدر نیز سخنگوی او (سید جعفر الموسوی) و همچنین رییس فراکسیون سائرون در پارلمان خانم (ماجده التمیمی) حضور یافته بود.
«شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی عراق به همراه تعدادی از اعضای برجسته این جریان سیاسی به علاوه جمعی از فرماندهان سابق الحشد الشعبی در مراسم نیز حضور داشتند.
تعدادی از وزیران دولت از جمله «قصی السهیل» وزیر آموزش عالی و «عبدالامیر الحمدانی» وزیر فرهنگ و چند وزیر سابق که در بین آنها خانم «عدیله حمود» وزیر بهداشت سابق و «عبدالحسین عبطان» وزیر سابق ورزش و جوانان عراق دیده شدند، نیز در بین میهمان ویژه امسال بودند.
تعداد زیادی از نمایندگان و روسای احزاب مهم از فراکسیون های مختلف به نشانه اعلام همبستگی در مراسم امسال حضور داشتند که خانم «حنان الفتلاوی» رهبر جنبش اراده از زنان سیاسی شناخته شده در بین حاضران بود.
در بین علماء و فضلای شیعه و اهل سنت نیز حضور «شیخ عبداللطیف الهمیم» رییس دیوان اوقاف اهل سنت و «شیخ خالد الملا» رییس جماعت علمای مسلمان عراق به علاوه جمعی از روحانیون اهل سنت برجسته ترین چهره ها بودند.
تعداد قابل توجهی از نخبگان دانشگاهی و اندیشمندان و کارشناسان برجسته سیاسی و امنیتی عراق نیز از چهره های مهم امسال بودند که می توان به نام «عدنان السراج»، «واثق الهاشمی» و «محمد صادق الهاشمی» اشاره کرد.
این شخصیت ها طی گفت وگوهای صمیمانه با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران و ارکان سفارت بر موضع ثابت عراق در ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران در برابر زورگویی های آمریکا تاکید کردند.
این نخبگان سیاسی، دینی و فرهنگی همچنین در گفت و گوهایی با خبرنگاران ایرنا خاطر نشان ساختند که عراق هرگز به نظام تحریم های یکجانبه غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نمی پیوندد و کشورهای اسلامی و جهان را به عدم پایبندی به تحریم های ظالمانه آمریکا فراخواندند.
حضور «محمد احمد القبطی» نماینده انصار الله یمن در عراق با لباس مخصوص یمنی و خنجر معروف یمنی که همراه داشت، در مراسم امسال، از صحنه هایی بود که جلب توجه کرد.
محمد القبلی به رغم 4 سال از جنگ ائتلاف سعودی – آمریکایی علیه یمن اما با روحیه و پرانرژی صحبت کرد و اطمینان داشت که پیروزی در نهایت نصیب ملت مظلوم یمن خواهد شد و گفت که ضربات کاری به ائتلاف سعودی – آمریکایی وارد کرده ایم.
جدا از حضور این نخبگان در سفارت ایران و اعلام همبستگی با دولت و ملت ایران در برابر زورگویی آمریکا، ضیافت امسال نیز فرصتی شد تا بسیاری از نخبگان عراقی همدیگر را ملاقات کرده و اگر کدورت و دلچرکینی بوده، به حرمت ماه مبارک رمضان، آن را گنار گذاشته و دوباره همدیگر را در آغوش گیرند.
خاورم*10*353*352*380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

خداحافظی تیم اولشتین لهستان با موسوی،‌ به زبان فارسی
باشگاه ایندیکپول اولشتین لهستان،‌ پس از پایان همکاری خود با سیدمحمد موسوی، ‌به زبان فارسی با ستاره خود خداحافظی کرد.
زمان آغاز فصل آینده لیگ ستارگان قطر مشخص شد
طبق اعلام فدراسیون فوتبال قطر فصل بعد لیگ ستارگان این کشور تنها چند روز پس از پایان فصل جاری آغاز خواهد شد.
کریم انصاری فرد در السیلیه ماندنی شد
روزنامه قطری اعلام کرد که مهاجم ایرانی السیلیه فصل بعد هم در این تیم بازی خواهد کرد و در تابستان جدا نمی‌شود.
پیش‌بینی سایت اماراتی از تصمیم نهایی AFC برای لیگ آسیا
سایت اسپورت ۲۴ امارات پیش بینی کرد که ادامه لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی و در یک کشور برگزار شود.
نتایج کالبدشکافی هم ˮقتلˮ جورج فلوید را تایید کرد
ساعتی پس از آن که نتیجه کالبدشکافی خصوصی نشان داد که جورج فلوید بر اثر خفگی جان باخته است، پزشکی قانونی مینیاپولیس در آمریکا هم نتیجه بررسی‌های خود را رسما اعلام کرد و مرگ جورج فلوید را قتل اعلام کرد.
تهاجم موجودات بیگانه به منابع آبی کشور
عضو هیئت علمی مطالعات بوم‌شناسی دریا گفت: در دهه اخیر منابع آبی کشور دستخوش حضور و تهاجم موجودات زنده‌ای گردیده که با عنوان موجودات بیگانه و یا مهاجم یا غیر بومی نام برده می شود که متاسفانه بر اساس مستندات و شواهدی که وجود دارد طی حداقل دو دهه اخیر خسارت شدیدی را در بخش اقتصاد کشور به خصوص در بخش شیلات و آبزیان متحمل شده ایم.
شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیان
یک فوق تخصص گوارش، سوء هاضمه و روده تحریک پذیر را از شایع ترین بیماری‌های گوارشی در میان مردم کشور عنوان کرد و گفت: هر درد شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، خونریزی، کاهش وزن و سختی بلع علایم بیماری‌های گوارشی هستند و فرد مبتلا باید به پزشک مراجعه کند.
دختر تالشی قربانی خانواده پدرسالار
علیرغم آنکه بسیاری از افراد با طرح دیدگاه‌های جامعه شناسانه و حقوقی برای ایجاد ارتباط بین قتل‌های ناموسی و دین تلاش کرده‌اند، اکثر کارشناسان و صاحبنظران بر این عقیده هستند که وقوع چنین قتل‌هایی بیش از آنکه به دین و اعتقادات دینی ربط داشته باشد، ریشه در مسائل فرهنگی، قومیتی و قوانین نانوشته برآمده از خانواده و جوامع پدرسالار است.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
تزریق بوتاکس برای کدام افراد ممنوع است؟
یک متخصص پوست و مو گفت: بیماران مبتلا به مشکلات قلبی- عروقی، انعقاد خون، بیماران عفونی و ... به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنند.
خبر خوب ظریف
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
برهانی: نباید دیدگاه امام(ره) درباره وحدت مسلمانان در مقابله با اسراییل فراموش شود
قدردانی مجدد مادورو از ایران
شمخانی: نشانه‌های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است
کنایه معنادار وزیر امور خارجه به آمریکایی‌ها
دیدار مسجدی با وزیر برنامه ریزی عراق
عراق: گذرگاه‌های مرزی با ایران تا اطلاع ثانوی بسته خواهند ماند
دیدار سفیر ایران در بغداد با وزیر جدید دارایی دولت عراق
ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت