ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران صحت ندارد

13:09 ۶ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 23 0
ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران صحت ندارد

بغداد - ایرنا - ارسال پیام آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق از طریق 'عبدالهادی الحکیم' به دولتمردان عراق از جمله در خصوص تنش میان ایران و آمریکا تکذیب شد.

ایرنا

'عبد الهادی الحکیم' از شخصیت های معروف عراقی و نماینده سابق نجف در پارلمان عراق، اخبار منتشر شده مبنی بر این که وی در دیدارهای هفته گذشته خود با روسای سه گانه عراق، حامل پیام مرجعیت عالی به رهبران عراق بوده را تکذیب کرد.
وی در صفحه فیسبوک خود نوشت که پیامی نداشته است و دیدارش با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان عراق در بغداد، دیدارهایی شخصی و دیدارهای قبلش با آیت الله سیستانی و دیگر مراجع نجف نیز صرفا رمضانی بوده و هیچ ارتباطی با مسائل و تحولات سیاسی نداشته است.
پیشتر برخی رسانه های منطقه مدعی شده بودند آیت الله سیستانی از طریق الحکیم از روسای عراق خواسته در تنش میان ایران و آمریکا بیطرفی عراق را حفظ کنند.
یکی از این رسانه ها مدعی شده بود که از قول دو کارشناس ناشناس، مدعی شد که مرجعیت عالی عراق از طریق عبدالهادی الحکیم به روسای سه گانه عراق پیغام داده است که عراق را از دعوای ایران و آمریکا دور نگه دارند.
این رسانه همچنین مدعی شده بود که علت ارسال پیام محرمانه آیت الله سیستانی به رهبران عراق دلایل زیادی دارد از جمله این که او (نمی خواهد) طرفدار جبهه مقابل ایران جلوه کند.
ادعای این رسانه در حالی بود که سیاست عدم ورود به درگیری یا اختلافات ایران و آمریکا در عین تلاش برای کاهش تنش میان دو طرف و همچنین مخالفت و عدم همراهی با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، موضوع جدیدی نیست و جزء سیاست های رسمی اعلام شده از سوی دولت عبدالمهدی نخست وزیر عراق است.
همچنین در خصوص موضع آیت الله سیستانی که گزارش تلاش کرده ایشان را مخالف با ایران و یا مخالف همبستگی و همکاری بغداد - تهران نشان دهد، دست کم دو اقدام مرجعیت عالی عراق در چندماه اخیر و در میانه فشارهای آمریکا به ایران، کاملا خلاف این القای العربی الجدید را نشان می دهد.
نخست، واکنش غافلگیر کننده آیت الله سیستانی به اظهارات دیماه گذشته دونالد ترامپ است که در سفر مفخیانه و سه ساعته به عراق گفته بود حضور نظامی در عراق برای زیر نظر داشتن ایران ادامه می یابد.
مرجعیت عالی عراق پس از این که مدتها از سکوتش درباره تحولات بین المللی می گذشت، بیانیه ای صادر و صریحا تاکید کرد که عراق نباید پایگاهی برای آزار رساندن به همسایگان باشد.
این بیانیه در افکار عمومی عراق و تحلیلگران، پاسخی روشن به مداخله ترامپ و همچنین تعیین تکلیف دولت عراق درخصوص تنش های میان آمریکا و ایران بویژه موضوع پایبندی یا عدم پایبندی عراق به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران دانسته شد.
اقدام معنا دار دیگر آیت الله سیستانی، ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر اسفندماه اخیر وی به عراق بود.
مرجعیت عالی عراق پس از سالها برای نخستین بار یک رهبر سیاسی خارجی (بجز نمایندگان سازمان ملل مستقر در عراق) را به حضور می پذیرفت و با وی گفت و گو می کرد.
بسیاری از ناظران، سنت شکنی آیت الله سیستانی و دیدار با یک رهبر خارجی را آنهم در اوج فشارهای آمریکا علیه ایران، پیام آشکار دیگری به عراق و آمریکا ارزیابی کرده بودند.
بر این اساس به نظر می رسد، فارغ از تکذیب اصل خبر مورد ادعای برخی رسانه های منطقه، محتوای مطرح شده و جهت گیری مورد القای این رسانه ها کاملا با واقعیت های صحنه سیاسی عراق و رویکرد و اقدامات ملموس و نه چندان دور مرجعیت عالی عراق ناسازگاری نشان می دهد.
خاورم**10**380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش
شیراز-ایرنا- یکم خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا نام نهاده شده اما اول خرداد 98 در شیراز زادگاه این استاد فلسفه هیچ اثری از روز بزرگداشت این فیلسوف نبود.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
ایران هراسی راهبرد آمریکا برای دوشیدن اعراب است
شهرری - ایرنا - فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اتفاقاتی که با آمدن آمریکا به منطقه در امارات و عراق رخ داد، بی دلیل نیست و هدف ایران هراسی و دوشیدن اعراب است.
ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان
اهواز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: دولت مبلغ 9 هزار و 260 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های سیل به بخش کشاورزی خوزستان ابلاغ کرد.
از پیروزی ملت در برابر کاخ سفید تا رخصت مرگ به بازار سنندج
استان ها - ایرنا - پیروزی همیشگی ملت ایران در برابر سران کاخ سفید، پهلوگرفتن ناو گروه61 نداجا در بندرعباس، تداوم حمایت از دهک های پایین جامعه، آغاز پویش کمک به ساخت خانه مددجویان سیل زده، رخصت مرگ به بازار سنندج و ناله های خاموش زاگرس عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
پیوند تجاری با ترکمنستان اولویت خراسان شمالی است
بجنورد - ایرنا - استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد روابط موثر تجاری و بازرگانی با همه کشورهای همسایه در برنامه این استان است اما ترکمنستان به علت نزدیکی و پیوندهای فرهنگی بسیار، در اولویت قرار دارد.
آبیاری محصولات زراعی جنوب پایتخت با آب سیاه ادامه دارد
تهران - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کشاورزان در گذشته در جنوب پایتخت حقابه ای داشتند که اکنون از آن بی بهره شده اند و به اجبار برای جبران این کسری هنوز از آب های سیاه (فاضلاب های شهری) استفاده می کنند.
پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود
تهران- ایرنا- معاون استاندار تهران با تشریح نتیجه نهایی بررسی کارشناسی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات (دیماه پارسال)، علت حادثه را نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس بیان و اعلام کرد: پیمانکار مربوطه پیش از حادثه هشت بار اخطار گرفته بود اما همچنان به فعالیت خود ادامه می داد.
درآمدزایی صنعت بذر مورد غفلت قرار گرفته است
بجنورد - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: صنعت بذر در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته حال اینکه این صنعت سومین گردش مالی را در جهان دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیام: 900 هزار دلار بدهید تا استقلالی شوم
مامه بابا تیام پس از سپری کردن یک فصل ناموفق در عجمان امارات حالا قصد تعویض تیمش را داشته و مدعی شده مدیران باشگاه استقلال با او برای بازگشت مجدد به جمع آبی‌پوشان مذاکره کرده‌اند.
گناهِ موزه‌هایی که می‌خواهند تاریخ‌ساز باشند، چیست؟
«باید برای تخصیص اعتبار برای اعتلای موزه‌ها فکری جدی کرد، هر چند آن صرفاً مختص به موزه‌های میراث فرهنگی نیست و بیشترِ موزه‌ها با این موارد مواجه‌اند؛ چون کمبود همین بودجه‌ها موزه را از رسالت اصلی خود که آگاهی بخشی مردم و صرف اوقات فراغت آنها با مطالبات فرهنگی است باز می‌دارد. اگر یک موزه بداند چه بودجه‌ای دارد، برای هر قدم از اقداماتش در فضای موزه‌ای خود و مهمتر از همه یعنی جذب مخاطب و رفع نیازهای روز او برنامه‌ریزی می‌کند.»
استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
گزینه سخنگویی دولت آخر هفته با رئیس جمهور دیدار می‌کند- بن علوی برای میانجیگری نیامده بود
از کشورهای مختلف عده‌ای به دنبال این هستند که هم برجام حفظ شود و هم درگیری در منطقه نشود. با توجه به اهمیت برجام می خواهند امور به گونه‌ای پیش رود که رضایت ایران جلب شود. اما این تلاش ها به این معنا نیست که مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام شود.
سفر برجامی هیأتی از وزارت خارجه آلمان به ایران
ترامپ توصیه‌های عربستان-اسرائیل درباره ایران را نادیده بگیرد و به منافع آمریکا فکر کند
کلینتون خواهان برقراری تعامل دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن شد
وزیر دفاع پیشین آمریکا: ترامپ هیچ استراتژی مشخصی درباره ایران ندارد
درخواست آلمان از ایران و آمریکا برای کاستن از سطح اختلافات
شرکت نفت عراق: در نبود شرکت آمریکایی تولید نفت بیشتر می شود
رایزنی جریان‌های سیاسی عراق در رابطه با تنش در منطقه
تردید کنگره آمریکا نسبت به اطلاعات ارائه شده از سوی تیم ترامپ درباره ایران
موسویان: ایران نمی‌تواند برای همیشه به طور یک‌جانبه برجام را اجرا کند
جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در بلاروس برگزار شد