تلاش ژاپن جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست

12:09 ۹۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 317 0
تلاش ژاپن جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست

تهران - ایرنا - مدیرکل آسیای شرقی وزارت امور خارجه در دوران اصلاحات با بیان اینکه تلاش ژاپنی‌ها جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا است، تاکید کرد: ژاپنی‌ها فعال تر از گذشته شده‌اند و درصدد میانجیگری میان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.

ایرنا

سید جلال ساداتیان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در خصوص سفر محمد جواد ظریف به توکیو و دیدار وی با مقامات ژاپنی گفت: روابط تهران و توکیو، همیشه خوب و مبتنی بر همکاری‌های اقتصادی بوده است که هرچند در مقاطعی با فراز و فرودهایی همراه بوده اما همیشه طرفین سعی کرده‌اند که این روابط از تنش به دور باشد.

**آیت‌الله هاشمی پایه‌گذار روابط تهران و توکیو پس از انقلاب است
وی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را پایه‌گذار روابط تهران و توکیو در دوران پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمانی که ریاست مجلس را برعهده داشت، سفری به ژاپن انجام داد و بنای روابط جدید دو کشور در آن سفر پی‌ریزی شد که این روابط تا به امروز، افتان و خیزان ادامه داشته است.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: مردم دو کشور به ویژه مردم ایران، نگاه مثبتی به ژاپن داشته و به این کشور به عنوان یک کشور دوست یاد می‌کنند. هزاران ایران در سال‌های گذشته به ویژه در دهه 60 و 70، برای کار به ژاپن می‌رفتند و به عبارتی می‌توان گفت که یک نوع ارتباط نزدیک فرهنگی و مردمی میان دو ملت ایران و ژاپن وجود دارد.

**ژاپن می‌خواهد روابطش با ایران تحت تاثیر تنش‌ها قرار نگیرد
ساداتیان با اشاره به روابط استراتژیک ژاپن و آمریکا تصریح کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که ژاپن و آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، دارای روابط استراتژیکی با یکدیگر بوده و آمریکایی‌ها دارای نفوذ زیادی در این کشور هستند. آنها پایگاه‌های متعددی در این کشور دارند. این ارتباطات به گونه‌ای است که می‌توان گفت ژاپن پیوند عمیقی با آمریکا دارد و آمریکا، یکی از بازارهای اصلی صادراتی کالاهای ژاپنی است.
وی با تاکید بر اینکه با وجود روابط نزدیک و استراتژیک توکیو و واشنگتن، ژاپن تلاش کرده است روابطش با ایران، تحت تاثیر روابط ایران و آمریکا قرار نگیرد، خاطرنشان کرد: تلاش ژاپن محفوظ نگه داشتن روابط تهران و توکیو به دور از دخالت‌های بازیگر ثالث است هرچند که نمی‌توان گفت ژاپنی 100 درصد به این خواسته رسیده و در مواقعی هم دیده‌ایم که تنش‌های ایران و آمریکا در روابط ژاپن با ایران اثرگذار بوده است.

**افزایش قیمت نفت لطمات شدیدی به اقتصاد ژاپن وارد می‌کند
این دیپلمات سابق کشورمان با بیان افزایش تنش‌های ایران و آمریکا هم ‌اکنون در روابط تهران و توکیو نیز تاثیرگذار گذاشته است، اظهار داشت: ژاپن به صورت سنتی، از خریداران عمده و بزرگ نفت ایران بوده است. پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌‌ها علیه کشورمان، دولت آمریکا معافیت‌های نفتی را به هشت کشور برای واردات نفت از ایران صادر کرد که توکیو یکی از آن کشورها بود اما اکنون دولت آمریکا، آن معافیت‌ها را تمدید نکرده و تهدید به تنبیه و تحریم کشورهای خریدار نفت از ایران کرده‌است .
ساداتیان افزود: این مسئله موجب نگرانی‌های شدیدی در میان ژاپنی‌ها شده است چرا که اعمال مجدد تحریم‌ها و تلاش‌های ایالات متحده برای به صفر رساندن نفت ایران، موجب شده تا قیمت نفت افزایش یابد و در صورتی که قیمت نفت از 100 دلار بیشتر شود، آنگاه لطمات شدیدی به اقتصاد ژاپن وارد می‌شود جدا از آنکه از چه کشوری نفت خریداری کند.

** ژاپنی‌ها درصدد میانجیگری میان ایران و آمریکا هستند
وی با بیان اینکه تلاش ژاپنی‌ها جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا است، عنوان کرد: افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا به افزایش قیمت نفت منجر شده و می‌تواند به گسترش ناامنی در خاورمیانه به عنوان بزرگترین منطقه تولیدکننده نفت منجر شده که در نهایت، می‌تواند به اقتصاد ژاپن لطمه وارد کند. به همین خاطر، ژاپنی‌ها فعالتر از گذشته شده‌اند و درصدد میانجیگری میان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که تلاش ژاپن برای میانجی گری میان ایران و آمریکا تا چه اندازه می‌تواند اثرگذار باشد؟ یادآور شد: در تنش میان ایران و آمریکا، ژاپن هرچند حداکثر تلاش خود را می‌کند ولی از جایگاه رفیعی برخودار نیست و جزو حلقه اول محسوب نمی‌شود و به همین خاطر، تلاش‌های کشورهای دیگر مانند روسیه، چین و اتحادیه اروپا و حتی عمان و عراق می‌تواند اثرگذارتر باشد.

** ظریف در دفاع از منافع ایران تنهاست
ساداتیان به تلاش‌های دیپلماتیک ظریف برای حفظ منافع ایران هم اشاره و افزود: ظریف در دوران کنونی، یک تنه در حال پیش بردن دیپلماسی ایران است و در رهاورد در دفاع از منافع ایران، تنهاست در حالی که بهتر بود دیگر چهره‌های معتبر و بین‌المللی ایران نیز وارد گود شده و به او برای حفظ منافع ایران کمک کنند.
وی با بیان اینکه ظریف هم از قدرت بیان بالایی برخودار است و هم بر اصول و قواعد بین‌المللی مسلط است، گفت: این مسئله موجب شده است تا او علاوه بر آنکه بر فشارهای بین‌المللی غلبه پیدا کند بلکه در همه جبهه‌های دیپلماتیک فعال است اما بهتر بود دیگران هم به کمک او می آمدند و کار به نحوی در میان همه چهره‌های معتبر ایرانی تقسیم می‌شد.

** ظریف در نیویورک ورق را به سود ایران چرخاند
مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به سفر چندی پیش محمد جواد ظریف به نیویورک اظهار داشت: در شرایطی که دولت ترامپ و «تیم بی» حداکثر تلاش خود را برای افزایش فشارها بر ایران هم در عرصه دیپلماسی رسمی و هم دیپلماسی عمومی انجام می‌دهند، مشاهده می کنید که وزیر خارجه کشورمان در نیویورک چطور ورق را به سود ایران چرخاند و هجمه شدیدی را علیه «تیم بی» و در راس آنها، جان بولتون انجام داد و افکارعمومی را متوجه نقش‌آفرینی آنها کرد.
ساداتیان اضافه کرد: سفر کنونی ظریف به ژاپن هم در چارچوب تلاش‌های دستگاه دیپلماسی برای کاستن فشارها از ایران و حفظ مناسبات ایران با دوستان خود در دوران تحریم‌ها قابل تفسیر است.
سیام** م ا.ت**1751**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

دلیل اعلام نشدن نام ۱۰ وزنه بردار اصلی اعزامی به قهرمانی جهان
کادرفنی تیم ملی نام ۱۰ وزنه بردار اصلی و دونفر ذخیره را برای فدراسیون جهانی ارسال کرده اما فعلا تصمیم ندارد اسامی نفرات اصلی را رسانه ای کند.
بازهم پاسخ منفی PSG به بارسلونا
باشگاه پاری سن ژرمن جدیدترین پیشنهاد بارسلونا برای جذب نیمار را رد کرد تا هم‌چنان سرنوشت این بازیکن در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد.
مهاجم لسترسیتی به موناکو پیوست
مهاجم لسترسیتی که تا سال 2021 با این تیم قرارداد دارد به صورت قرضی و تا پایان فصل به موناکو پیوست.
میلاد محمدی: با مشورت ویلموتس، خنت را انتخاب کردم
مدافع تیم ملی فوتبال ایران دلیل انتخاب خنت به عنوان تیم بعدی خود را بیان کرد.
سوره‌ای که با خواندنش از فقر درامان مانده و از چشمه‌های بهشتی سیراب می‌شوید
سوره محمد چهل و هفتمین سوره جزء بیست و ششم و از سوره‌های مدنی قرآن است.
تبریک AFC به عراق
رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از رای فیفا برای میزبانی عراق از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در بصره، پیام تبریکی خطاب به فدراسیون فوتبال این کشور صادر کرد.
سفر رئیس شورای انتقالی جنوب یمن به جده برای مذاکره با دولت منصورهادی
رئیس شورای انتقالی جنوب یمن برای مذاکره با دولت مستعفی یمن به جده رفت.
سودان رسما تشکیل شورای حاکمیتی را اعلام کرد
شورای نظامی سودان و گروه‌های آزادی و تغییر (اپوزیسیون) سه‌شنبه‌شب رسما شورای حاکمیتی را که رهبری مرحله انتقالی را برعهده خواهد داشت، تشکیل دادند.
آمریکا آماده از سرگیری گفت‌وگوها با کره‌شمالی است
نماینده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی امروز (چهارشنبه) تاکید کرد، از پذیرش پست سفیری در روسیه به منظور تمرکز بر ایجاد پیشرفت در مساله خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی چشم‌پوشی می‌کند.
انفجار در انبار مهمات حشد شعبی در نزدیکی پایگاه ˮبلدˮ در شمال عراق
مدیریت دفاع مدنی در عراق اعلام کرد، تیم اطفای حریق به منظور مهار حریق ناشی از انفجار در ذخایر تسلیحاتی وابسته به حشد شعبی به پایگاه هوایی "بلد" در استان صلاح‌الدین در شمال این کشور اعزام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

در استادیوم غدیر اهواز حتی نمی‌شود راه رفت!
سرمربی استقلال خوزستان می‌گوید تیمش در شرایطی غیر عادی به مصاف بادران رفته بود.
آمار تارکین تحصیل در کشور چقدر است؟
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کسانی در متوسطه دوم نمی‌توانند به هر دلیلی تحصیل خود را ادامه دهند، به خیل تارکین تحصیل می‌پیوندند و همین‌ افراد نرخ پوشش تحصیلی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، گفت: در مقطع متوسطه اول ۳.۹ درصد دختران و ۴.۵۵ درصد پسران ترک تحصیل می‌کنند.
راهکارهای افزایش هوش عاطفی
هوش عاطفی (هوش هیجانی) یا EQ به عنوان یک مهارت با محبوبیت روزافزون در دنیای حرفه‌ای شناخته می‌شود.
دلیل اعلام نشدن نام ۱۰ وزنه بردار اصلی اعزامی به قهرمانی جهان
کادرفنی تیم ملی نام ۱۰ وزنه بردار اصلی و دونفر ذخیره را برای فدراسیون جهانی ارسال کرده اما فعلا تصمیم ندارد اسامی نفرات اصلی را رسانه ای کند.
بازهم پاسخ منفی PSG به بارسلونا
باشگاه پاری سن ژرمن جدیدترین پیشنهاد بارسلونا برای جذب نیمار را رد کرد تا هم‌چنان سرنوشت این بازیکن در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد.
تکرار ادعاهای پمپئو علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل
اعضای طالبان تقسیم‌کار کرده‌اند- آمریکا نماینده امینی برای دولت افغانستان در مذاکرات صلح نیست
سردار جلالی: آزادی «آدریان دریا» نشانه اقتدار نظامی و پویایی دیپلماسی است
ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید
پمپئو: توانستیم ۲.۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را از بازار حذف کنیم
مورگان اورتاگوس: ایران سعی دارد خود را قربانی تروریسم جلوه دهد
برایان هوک: سیا در برکناری مصدق نقشی نداشت- ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی تاسال دیگر به پایان می‌رسد
رایزنی ظریف با وزیر تجارت سوئد
دیدار ظریف با وزیر خارجه سوئد
تاکید امانوئل مکرون بر حفظ توافق هسته‌ای