تلاش ژاپن جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست

12:09 ۶ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 23 0
تلاش ژاپن جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست

تهران - ایرنا - مدیرکل آسیای شرقی وزارت امور خارجه در دوران اصلاحات با بیان اینکه تلاش ژاپنی‌ها جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا است، تاکید کرد: ژاپنی‌ها فعال تر از گذشته شده‌اند و درصدد میانجیگری میان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.

ایرنا

سید جلال ساداتیان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در خصوص سفر محمد جواد ظریف به توکیو و دیدار وی با مقامات ژاپنی گفت: روابط تهران و توکیو، همیشه خوب و مبتنی بر همکاری‌های اقتصادی بوده است که هرچند در مقاطعی با فراز و فرودهایی همراه بوده اما همیشه طرفین سعی کرده‌اند که این روابط از تنش به دور باشد.

**آیت‌الله هاشمی پایه‌گذار روابط تهران و توکیو پس از انقلاب است
وی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را پایه‌گذار روابط تهران و توکیو در دوران پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمانی که ریاست مجلس را برعهده داشت، سفری به ژاپن انجام داد و بنای روابط جدید دو کشور در آن سفر پی‌ریزی شد که این روابط تا به امروز، افتان و خیزان ادامه داشته است.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: مردم دو کشور به ویژه مردم ایران، نگاه مثبتی به ژاپن داشته و به این کشور به عنوان یک کشور دوست یاد می‌کنند. هزاران ایران در سال‌های گذشته به ویژه در دهه 60 و 70، برای کار به ژاپن می‌رفتند و به عبارتی می‌توان گفت که یک نوع ارتباط نزدیک فرهنگی و مردمی میان دو ملت ایران و ژاپن وجود دارد.

**ژاپن می‌خواهد روابطش با ایران تحت تاثیر تنش‌ها قرار نگیرد
ساداتیان با اشاره به روابط استراتژیک ژاپن و آمریکا تصریح کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که ژاپن و آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، دارای روابط استراتژیکی با یکدیگر بوده و آمریکایی‌ها دارای نفوذ زیادی در این کشور هستند. آنها پایگاه‌های متعددی در این کشور دارند. این ارتباطات به گونه‌ای است که می‌توان گفت ژاپن پیوند عمیقی با آمریکا دارد و آمریکا، یکی از بازارهای اصلی صادراتی کالاهای ژاپنی است.
وی با تاکید بر اینکه با وجود روابط نزدیک و استراتژیک توکیو و واشنگتن، ژاپن تلاش کرده است روابطش با ایران، تحت تاثیر روابط ایران و آمریکا قرار نگیرد، خاطرنشان کرد: تلاش ژاپن محفوظ نگه داشتن روابط تهران و توکیو به دور از دخالت‌های بازیگر ثالث است هرچند که نمی‌توان گفت ژاپنی 100 درصد به این خواسته رسیده و در مواقعی هم دیده‌ایم که تنش‌های ایران و آمریکا در روابط ژاپن با ایران اثرگذار بوده است.

**افزایش قیمت نفت لطمات شدیدی به اقتصاد ژاپن وارد می‌کند
این دیپلمات سابق کشورمان با بیان افزایش تنش‌های ایران و آمریکا هم ‌اکنون در روابط تهران و توکیو نیز تاثیرگذار گذاشته است، اظهار داشت: ژاپن به صورت سنتی، از خریداران عمده و بزرگ نفت ایران بوده است. پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌‌ها علیه کشورمان، دولت آمریکا معافیت‌های نفتی را به هشت کشور برای واردات نفت از ایران صادر کرد که توکیو یکی از آن کشورها بود اما اکنون دولت آمریکا، آن معافیت‌ها را تمدید نکرده و تهدید به تنبیه و تحریم کشورهای خریدار نفت از ایران کرده‌است .
ساداتیان افزود: این مسئله موجب نگرانی‌های شدیدی در میان ژاپنی‌ها شده است چرا که اعمال مجدد تحریم‌ها و تلاش‌های ایالات متحده برای به صفر رساندن نفت ایران، موجب شده تا قیمت نفت افزایش یابد و در صورتی که قیمت نفت از 100 دلار بیشتر شود، آنگاه لطمات شدیدی به اقتصاد ژاپن وارد می‌شود جدا از آنکه از چه کشوری نفت خریداری کند.

** ژاپنی‌ها درصدد میانجیگری میان ایران و آمریکا هستند
وی با بیان اینکه تلاش ژاپنی‌ها جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا است، عنوان کرد: افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا به افزایش قیمت نفت منجر شده و می‌تواند به گسترش ناامنی در خاورمیانه به عنوان بزرگترین منطقه تولیدکننده نفت منجر شده که در نهایت، می‌تواند به اقتصاد ژاپن لطمه وارد کند. به همین خاطر، ژاپنی‌ها فعالتر از گذشته شده‌اند و درصدد میانجیگری میان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که تلاش ژاپن برای میانجی گری میان ایران و آمریکا تا چه اندازه می‌تواند اثرگذار باشد؟ یادآور شد: در تنش میان ایران و آمریکا، ژاپن هرچند حداکثر تلاش خود را می‌کند ولی از جایگاه رفیعی برخودار نیست و جزو حلقه اول محسوب نمی‌شود و به همین خاطر، تلاش‌های کشورهای دیگر مانند روسیه، چین و اتحادیه اروپا و حتی عمان و عراق می‌تواند اثرگذارتر باشد.

** ظریف در دفاع از منافع ایران تنهاست
ساداتیان به تلاش‌های دیپلماتیک ظریف برای حفظ منافع ایران هم اشاره و افزود: ظریف در دوران کنونی، یک تنه در حال پیش بردن دیپلماسی ایران است و در رهاورد در دفاع از منافع ایران، تنهاست در حالی که بهتر بود دیگر چهره‌های معتبر و بین‌المللی ایران نیز وارد گود شده و به او برای حفظ منافع ایران کمک کنند.
وی با بیان اینکه ظریف هم از قدرت بیان بالایی برخودار است و هم بر اصول و قواعد بین‌المللی مسلط است، گفت: این مسئله موجب شده است تا او علاوه بر آنکه بر فشارهای بین‌المللی غلبه پیدا کند بلکه در همه جبهه‌های دیپلماتیک فعال است اما بهتر بود دیگران هم به کمک او می آمدند و کار به نحوی در میان همه چهره‌های معتبر ایرانی تقسیم می‌شد.

** ظریف در نیویورک ورق را به سود ایران چرخاند
مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به سفر چندی پیش محمد جواد ظریف به نیویورک اظهار داشت: در شرایطی که دولت ترامپ و «تیم بی» حداکثر تلاش خود را برای افزایش فشارها بر ایران هم در عرصه دیپلماسی رسمی و هم دیپلماسی عمومی انجام می‌دهند، مشاهده می کنید که وزیر خارجه کشورمان در نیویورک چطور ورق را به سود ایران چرخاند و هجمه شدیدی را علیه «تیم بی» و در راس آنها، جان بولتون انجام داد و افکارعمومی را متوجه نقش‌آفرینی آنها کرد.
ساداتیان اضافه کرد: سفر کنونی ظریف به ژاپن هم در چارچوب تلاش‌های دستگاه دیپلماسی برای کاستن فشارها از ایران و حفظ مناسبات ایران با دوستان خود در دوران تحریم‌ها قابل تفسیر است.
سیام** م ا.ت**1751**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش
شیراز-ایرنا- یکم خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا نام نهاده شده اما اول خرداد 98 در شیراز زادگاه این استاد فلسفه هیچ اثری از روز بزرگداشت این فیلسوف نبود.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
ایران هراسی راهبرد آمریکا برای دوشیدن اعراب است
شهرری - ایرنا - فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اتفاقاتی که با آمدن آمریکا به منطقه در امارات و عراق رخ داد، بی دلیل نیست و هدف ایران هراسی و دوشیدن اعراب است.
ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان
اهواز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: دولت مبلغ 9 هزار و 260 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های سیل به بخش کشاورزی خوزستان ابلاغ کرد.
از پیروزی ملت در برابر کاخ سفید تا رخصت مرگ به بازار سنندج
استان ها - ایرنا - پیروزی همیشگی ملت ایران در برابر سران کاخ سفید، پهلوگرفتن ناو گروه61 نداجا در بندرعباس، تداوم حمایت از دهک های پایین جامعه، آغاز پویش کمک به ساخت خانه مددجویان سیل زده، رخصت مرگ به بازار سنندج و ناله های خاموش زاگرس عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
پیوند تجاری با ترکمنستان اولویت خراسان شمالی است
بجنورد - ایرنا - استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد روابط موثر تجاری و بازرگانی با همه کشورهای همسایه در برنامه این استان است اما ترکمنستان به علت نزدیکی و پیوندهای فرهنگی بسیار، در اولویت قرار دارد.
آبیاری محصولات زراعی جنوب پایتخت با آب سیاه ادامه دارد
تهران - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کشاورزان در گذشته در جنوب پایتخت حقابه ای داشتند که اکنون از آن بی بهره شده اند و به اجبار برای جبران این کسری هنوز از آب های سیاه (فاضلاب های شهری) استفاده می کنند.
پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود
تهران- ایرنا- معاون استاندار تهران با تشریح نتیجه نهایی بررسی کارشناسی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات (دیماه پارسال)، علت حادثه را نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس بیان و اعلام کرد: پیمانکار مربوطه پیش از حادثه هشت بار اخطار گرفته بود اما همچنان به فعالیت خود ادامه می داد.
درآمدزایی صنعت بذر مورد غفلت قرار گرفته است
بجنورد - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: صنعت بذر در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته حال اینکه این صنعت سومین گردش مالی را در جهان دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
تیام: 900 هزار دلار بدهید تا استقلالی شوم
مامه بابا تیام پس از سپری کردن یک فصل ناموفق در عجمان امارات حالا قصد تعویض تیمش را داشته و مدعی شده مدیران باشگاه استقلال با او برای بازگشت مجدد به جمع آبی‌پوشان مذاکره کرده‌اند.
گناهِ موزه‌هایی که می‌خواهند تاریخ‌ساز باشند، چیست؟
«باید برای تخصیص اعتبار برای اعتلای موزه‌ها فکری جدی کرد، هر چند آن صرفاً مختص به موزه‌های میراث فرهنگی نیست و بیشترِ موزه‌ها با این موارد مواجه‌اند؛ چون کمبود همین بودجه‌ها موزه را از رسالت اصلی خود که آگاهی بخشی مردم و صرف اوقات فراغت آنها با مطالبات فرهنگی است باز می‌دارد. اگر یک موزه بداند چه بودجه‌ای دارد، برای هر قدم از اقداماتش در فضای موزه‌ای خود و مهمتر از همه یعنی جذب مخاطب و رفع نیازهای روز او برنامه‌ریزی می‌کند.»
گزینه سخنگویی دولت آخر هفته با رئیس جمهور دیدار می‌کند- بن علوی برای میانجیگری نیامده بود
از کشورهای مختلف عده‌ای به دنبال این هستند که هم برجام حفظ شود و هم درگیری در منطقه نشود. با توجه به اهمیت برجام می خواهند امور به گونه‌ای پیش رود که رضایت ایران جلب شود. اما این تلاش ها به این معنا نیست که مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام شود.
سفر برجامی هیأتی از وزارت خارجه آلمان به ایران
ترامپ توصیه‌های عربستان-اسرائیل درباره ایران را نادیده بگیرد و به منافع آمریکا فکر کند
کلینتون خواهان برقراری تعامل دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن شد
وزیر دفاع پیشین آمریکا: ترامپ هیچ استراتژی مشخصی درباره ایران ندارد
درخواست آلمان از ایران و آمریکا برای کاستن از سطح اختلافات
شرکت نفت عراق: در نبود شرکت آمریکایی تولید نفت بیشتر می شود
رایزنی جریان‌های سیاسی عراق در رابطه با تنش در منطقه
تردید کنگره آمریکا نسبت به اطلاعات ارائه شده از سوی تیم ترامپ درباره ایران
موسویان: ایران نمی‌تواند برای همیشه به طور یک‌جانبه برجام را اجرا کند
جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در بلاروس برگزار شد