بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

09:10 ۶۸ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 238 0
بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

یزد- ایرنا- شماری از متولیان و صاحبنظران بخش فرهنگ استان یزد، روز پنجشنبه در نشستی با عنوان 'شورای جهاد فرهنگی'، راهکارهای عملی خود برای رفع معضلات فرهنگی این استان را بررسی کردند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا این نشست به همت معاونت فرهنگی سپاه الغدیر یزد و با هدف بررسی دغدغه های فرهنگی استان و ارائه راهکارهای عملی برای رفع آن تشکیل شد.
یک فعال سیاسی و مدرس دانشگاه در این نشست با اشاره به تفکرات فرهنگی امام (ره) به تبیین دیدگاههای بنیانگذار جمهوری اسلامی در این زمینه پرداخت.
'غلامحسین دشتی' گفت: امام (ره) با توجه به مبانی توحیدی در هستی شناسی و انسان شناسی، جامع ترین تعریف و نیز ساحت را برای انسان قائل هستند و انسان را همچون کتاب حق تعالی، موجودی بی انتها و متصل به بی نهایت هستی یعنی حق تعالی می دانند.
وی اظهار داشت: بر پایه همین معناست که اولا مربیان، انسان را که قرآن و انبیای الهی و شخص رسول مکرم اسلام هستند را بی نهایت از معرفت و نور الهی می دانند و هیچ فرهنگی و منابع فرهنگی را جز اسلام، شایسته برای هدایت انسان نمی دانند و تنها فرهنگ مبتنی بر توحید و معارف قرآن کریم را منطبق بر فطرت انسان از یک سو و سعادت و تقرب الهی از سوی دیگر می دانند.
به گفته دشتی، این ویژگی فرهنگی اسلام که از استحکام عقلانی، قرآنی و فطری برخوردار است شایسته اداره بشریت است.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها از این مبانی قدرت و فرهنگی در هراس هستند لذا خداوند متعال وعده پیروزی این فرهنگ و ایین را داده است.
این استاد دانشگاه گفت: امام (ره)، انسان را موجودی بی نهایت می دانستند و معتقد بودند که انسان کامل، عین دین است.
وی خودسازی را نخستین قدم در جریان فرهنگی دانست و یادآور شد: معرف دین، خودش باید دینی باشد.
دشتی در ادامه یکی از دلایل مخالفت آمریکا با جمهوری اسلامی را همین فرهنگ غنی اسلامی دانست و با بیان اینکه علت مخالفت آمریکا با ما همین نفوذ فرهنگی است، افزود: آمریکایی ها و غربی ها در شرق شناسی، بسیار باهوش هستند و از این رو با درک موقعیت ایران، از این فرهنگ می ترسند.
وی جنگ نظامی را آخرین حربه دشمن دانست و با اشاره به اینکه استکبار، ترجیح می دهد از نفوذ فرهنگی به هدف خود برسد تصریح کرد: متاسفانه مشکلات فعلی جامعه از توان مدیریتی آن بیشتر است.
دشتی با انتقاد از طرح های ارائه شده اقتصادی که به گفته وی تاکنون به نتیجه ای مثبت نرسیده است، اضافه کرد: همه آنهایی که دغدغه انقلاب را دارند اعم از سپاه و بسیج و دلسوزان فرهنگی باید مشکلات حوزه فرهنگ را بررسی کنند.
این مدرس دانشگاه گفت: متاسفانه آنهایی که دغدغه فرهنگ دارند دسترسی به طرحها و بودجه های آن را ندارند و برنامه ریز این بخش هم نیستند.
این فعال سیاسی استان یزد به ارائه راهکارهای خود برای تقویت بخش فرهنگی استان یزد هم اشاره کرد و یادآور شد: بسیجی گری، اندیشه ها و همت های انقلابی در حوزه فرهنگ و مطالبه گری باید در دستور کار متولیان و دلسوزان این بخش قرار گیرد.
وی با ابراز ناخرسندی از عملکرد صدا و سیما در این بخش، اظهار داشت: جاده برنامه های فرهنگی کشور هر چند بسته نیست اما تنگ و باریک است؛ باید ضمن مشخص کردن جایگاه فرهنگ در استان، هشدارهای لازم در این زمینه داده شود؛ به اندازه ای که که انقلاب نیاز دارد تولید فرهنگی نداریم.
وی توانمند سازی نظام اداری را دیگر راهکار پیشنهادی خود در حوزه فرهنگی اعلام کرد و افزود: وقتی بسیجی و حزب اللهی نتواند برنامه شاد بسازد برخی هنرپیشه ها به صورت میلیاردی با صدا و سیما قرارداد می بندند که این یک نقطه ضعف است.
دشتی با بیان اینکه به اندازه انگشتان دست هم فیلمسازی که دغدغه دین داشته باشد نداریم، تصریح کرد: لازم است هر کس در حوزه خود به توانمند سازی در این بخش اقدام کند.
معاون فرهنگی، هنری سپاه الغدیر استان یزد هم در این نشست با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی در کشور ما کمرنگ است اظهار داشت: متاسفانه اتحاد و انسجام فرهنگی لازم در استان یزد وجود ندارد که باید بررسی شود.
'سیدحسین راسخی' افزود: این نشست با عنوان شورای جهاد فرهنگی برای حفظ و انسجام فرهنگی استان برپا شده و امید است به نتایج مثبتی ختم شود.
وی از پیش بینی 140 برنامه تبلیغاتی، رسانه ای ، رادیویی ، تلویزیونی و .... در این حوزه در استان خبر داد.
نماینده دستگاه قضایی استان یزد هم در این نشست گفت: متاسفانه بخش اعظم بودجه های فرهنگی به سمت درمان محوری می رود و بقیه آن برای پیشگیری محوری هزینه می شود.
وی به پنج آسب شناخته شده در حوزه فرهنگ در کشور و این استان اشاره کرد و گفت: برای حل این معضل، نیاز به کار جمعی و ائتلافی است.
وی جرم اول این استان را توهین و ایراد ضرب و جرح دانست و گفت: تصادفات و کلاهبرداری در جایگاه های بعدی قرار دارد.
نماینده نیروی انتظامی استان یزد هم در نشست مورد اشاره به معضلاتی چون ترافیک، طلاق، مواد مخدر و فضای مجازی در استان یزد اشاره کرد .
معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز بر گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه تاکید کرد و بی اعتمادی نسل جوان را چالش اصلی بخش فرهنگی دانست.
در این نشست هر یک از حاضران به ارائه نقطه نظرات خود در مورد وضعیت فرهنگی استان و راهکارهایی پیشنهادی خود در این بخش پرداختند و مقرر شد چهارشنبه اول هر ماه، این نشست برگزار شود.
6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دلیل ترس از آمپول زدن چیست؟
ترس از آمپول ممکن است ریشه در کودکی داشته باشد. به طور مثال، فرد در کودکی دوره بیماری سختی را سپری کرده است یا آمپول دردناکی را زده است که این موضوع باعث به وجود آمودن رشته خاطرات ناخوشایند از پزشک، درمانگاه و آمپول شده است.
برنامه غذایی موثر و کارآمد برای کاهش خطر دیابت
افرادی که رژیم‌های غذایی سخت گیاهی را رعایت می‌کنند در مقایسه با افراد دیگر ۲۳ درصد کمتر احتمال دارد دچار دیابت نوع دو شوند.
با کودکان «بیش فعال» چگونه رفتار کنیم؟
یلا صادقی با بیان اینکه بیش‌فعالی، شیطنت و ناآرامی در کودکان فطری و ذاتی است و والدین در آن نقشی ندارند، تاکید کرد: کودکان به طور طبیعی تا پیش از شش سالگی رفتارهای پرتنش و پرهیجان از خود بروز می‌دهند، اما برخی کودکان از سایر همسالان خود بی‌قرارتر و بهانه‌جوترند که به آنها کودکان پرنیاز یا بیش فعال گفته می‌شود.
نفخ معده نشانه چه بیماری هایی است؟
نفخ اگرچه خوش خیم ولی پردردسر بوده و البته می تواند عللی از عدم تحمل به لاکتوز گرفته تا ابتلا به سرطان را به همراه داشته باشد.
عضوی از بدن که خانه همه بیماری‌ هاست
عضو انجمن علمی طب سنتی گفت: همه مشکلات بدن مانند ریزش مو و هر بیماری دیگر از مغز تا شست پا را می‌توان با معده مرتبط دانست.
قاچاقچی موادمخدر در ملارد به دام افتاد
سرهنگ بخشنده از کشف بیش از ۱۰ کیلوگرم تریاک در مخفیگاه قاچاقچی موادمخدر در ملارد خبر داد.
چگونه توقع خود را از دیگران کم کنیم؟
یک روانشناس گفت: توقعات بخشی از زندگی ما هستند و باعث بروز بسیاری از استرس‌ها و اضطراب‌ها می‌شوند.
ترفند ساده‌ای که آلزایمر را دور می‌کند
نتایج یک بررسی جدید بیانگر آن است که برداشتن روزانه حدود 9 هزار قدم به سلامت مغز و کاهش ریسک بروز آلزایمر کمک می‌کند.
فرایند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم
علیرضا کاظمی با اشاره به فرایند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم اظهار کرد: فرایند هدایت تحصیلی از ۱۶ تیرماه آغاز و برگه‌های هدایت تحصیلی صادر شد.
آمریکا و انگلیس اقتصاد چین را نشانه رفته‌اند
درشرایطی که اقتصاد چین درگیر جنگ تجاری با آمریکاست ظاهرا دست هایی درکارند تا با بر هم زدن آرامش هنگ کنگ، دولت چین را از این ابزار موثر در تجارت جهانی محروم سازند تا دولت ترامپ راحت از گذشته بتواند در مذاکرات تجاری امتیازات لازم را از دولت پکن بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قیمت آپارتمان در منطقه امیرآباد
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه امیرآباد تهران طی تیر ماه ۹۸ است.
سرانجام نجفی در صورت اثبات غیرعمدی بودن قتل چه خواهد شد؟
تعیین عمدی یا غیر عمدی بودن قتل میترا استاد پس از اعلام رای نهایی سرنوشت شهردار اسبق تهران را مشخص می‌کند.
تیر ترامپ به سنگ می‌خورد
فدراسیون فوتبال ایران در ماه‌های اخیر به دلیل مشکلات بانکی با وجود مذاکرات متعددی که با مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) انجام داده است، نتوانسته حدود ۱۰ میلیون دلار مطالبات خود از فدراسیون بین المللی فوتبال را دریافت کند.
آنچه باید بگویند
وقتی رهبری با قاطعیت نوید پیروزی ملت ایران و شکست آمریکا در جنگ اقتصادی زیر سایه برجام را می‌دهند،چرا برخی از مذاکرات «برد–برد» یا «باخت– باخت » سخن می‌گویند؟!
دلیل ترس از آمپول زدن چیست؟
ترس از آمپول ممکن است ریشه در کودکی داشته باشد. به طور مثال، فرد در کودکی دوره بیماری سختی را سپری کرده است یا آمپول دردناکی را زده است که این موضوع باعث به وجود آمودن رشته خاطرات ناخوشایند از پزشک، درمانگاه و آمپول شده است.