بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

09:10 ۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 70 0
بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

یزد- ایرنا- شماری از متولیان و صاحبنظران بخش فرهنگ استان یزد، روز پنجشنبه در نشستی با عنوان 'شورای جهاد فرهنگی'، راهکارهای عملی خود برای رفع معضلات فرهنگی این استان را بررسی کردند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا این نشست به همت معاونت فرهنگی سپاه الغدیر یزد و با هدف بررسی دغدغه های فرهنگی استان و ارائه راهکارهای عملی برای رفع آن تشکیل شد.
یک فعال سیاسی و مدرس دانشگاه در این نشست با اشاره به تفکرات فرهنگی امام (ره) به تبیین دیدگاههای بنیانگذار جمهوری اسلامی در این زمینه پرداخت.
'غلامحسین دشتی' گفت: امام (ره) با توجه به مبانی توحیدی در هستی شناسی و انسان شناسی، جامع ترین تعریف و نیز ساحت را برای انسان قائل هستند و انسان را همچون کتاب حق تعالی، موجودی بی انتها و متصل به بی نهایت هستی یعنی حق تعالی می دانند.
وی اظهار داشت: بر پایه همین معناست که اولا مربیان، انسان را که قرآن و انبیای الهی و شخص رسول مکرم اسلام هستند را بی نهایت از معرفت و نور الهی می دانند و هیچ فرهنگی و منابع فرهنگی را جز اسلام، شایسته برای هدایت انسان نمی دانند و تنها فرهنگ مبتنی بر توحید و معارف قرآن کریم را منطبق بر فطرت انسان از یک سو و سعادت و تقرب الهی از سوی دیگر می دانند.
به گفته دشتی، این ویژگی فرهنگی اسلام که از استحکام عقلانی، قرآنی و فطری برخوردار است شایسته اداره بشریت است.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها از این مبانی قدرت و فرهنگی در هراس هستند لذا خداوند متعال وعده پیروزی این فرهنگ و ایین را داده است.
این استاد دانشگاه گفت: امام (ره)، انسان را موجودی بی نهایت می دانستند و معتقد بودند که انسان کامل، عین دین است.
وی خودسازی را نخستین قدم در جریان فرهنگی دانست و یادآور شد: معرف دین، خودش باید دینی باشد.
دشتی در ادامه یکی از دلایل مخالفت آمریکا با جمهوری اسلامی را همین فرهنگ غنی اسلامی دانست و با بیان اینکه علت مخالفت آمریکا با ما همین نفوذ فرهنگی است، افزود: آمریکایی ها و غربی ها در شرق شناسی، بسیار باهوش هستند و از این رو با درک موقعیت ایران، از این فرهنگ می ترسند.
وی جنگ نظامی را آخرین حربه دشمن دانست و با اشاره به اینکه استکبار، ترجیح می دهد از نفوذ فرهنگی به هدف خود برسد تصریح کرد: متاسفانه مشکلات فعلی جامعه از توان مدیریتی آن بیشتر است.
دشتی با انتقاد از طرح های ارائه شده اقتصادی که به گفته وی تاکنون به نتیجه ای مثبت نرسیده است، اضافه کرد: همه آنهایی که دغدغه انقلاب را دارند اعم از سپاه و بسیج و دلسوزان فرهنگی باید مشکلات حوزه فرهنگ را بررسی کنند.
این مدرس دانشگاه گفت: متاسفانه آنهایی که دغدغه فرهنگ دارند دسترسی به طرحها و بودجه های آن را ندارند و برنامه ریز این بخش هم نیستند.
این فعال سیاسی استان یزد به ارائه راهکارهای خود برای تقویت بخش فرهنگی استان یزد هم اشاره کرد و یادآور شد: بسیجی گری، اندیشه ها و همت های انقلابی در حوزه فرهنگ و مطالبه گری باید در دستور کار متولیان و دلسوزان این بخش قرار گیرد.
وی با ابراز ناخرسندی از عملکرد صدا و سیما در این بخش، اظهار داشت: جاده برنامه های فرهنگی کشور هر چند بسته نیست اما تنگ و باریک است؛ باید ضمن مشخص کردن جایگاه فرهنگ در استان، هشدارهای لازم در این زمینه داده شود؛ به اندازه ای که که انقلاب نیاز دارد تولید فرهنگی نداریم.
وی توانمند سازی نظام اداری را دیگر راهکار پیشنهادی خود در حوزه فرهنگی اعلام کرد و افزود: وقتی بسیجی و حزب اللهی نتواند برنامه شاد بسازد برخی هنرپیشه ها به صورت میلیاردی با صدا و سیما قرارداد می بندند که این یک نقطه ضعف است.
دشتی با بیان اینکه به اندازه انگشتان دست هم فیلمسازی که دغدغه دین داشته باشد نداریم، تصریح کرد: لازم است هر کس در حوزه خود به توانمند سازی در این بخش اقدام کند.
معاون فرهنگی، هنری سپاه الغدیر استان یزد هم در این نشست با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی در کشور ما کمرنگ است اظهار داشت: متاسفانه اتحاد و انسجام فرهنگی لازم در استان یزد وجود ندارد که باید بررسی شود.
'سیدحسین راسخی' افزود: این نشست با عنوان شورای جهاد فرهنگی برای حفظ و انسجام فرهنگی استان برپا شده و امید است به نتایج مثبتی ختم شود.
وی از پیش بینی 140 برنامه تبلیغاتی، رسانه ای ، رادیویی ، تلویزیونی و .... در این حوزه در استان خبر داد.
نماینده دستگاه قضایی استان یزد هم در این نشست گفت: متاسفانه بخش اعظم بودجه های فرهنگی به سمت درمان محوری می رود و بقیه آن برای پیشگیری محوری هزینه می شود.
وی به پنج آسب شناخته شده در حوزه فرهنگ در کشور و این استان اشاره کرد و گفت: برای حل این معضل، نیاز به کار جمعی و ائتلافی است.
وی جرم اول این استان را توهین و ایراد ضرب و جرح دانست و گفت: تصادفات و کلاهبرداری در جایگاه های بعدی قرار دارد.
نماینده نیروی انتظامی استان یزد هم در نشست مورد اشاره به معضلاتی چون ترافیک، طلاق، مواد مخدر و فضای مجازی در استان یزد اشاره کرد .
معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز بر گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه تاکید کرد و بی اعتمادی نسل جوان را چالش اصلی بخش فرهنگی دانست.
در این نشست هر یک از حاضران به ارائه نقطه نظرات خود در مورد وضعیت فرهنگی استان و راهکارهایی پیشنهادی خود در این بخش پرداختند و مقرر شد چهارشنبه اول هر ماه، این نشست برگزار شود.
6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سرکرده باند سرقت مسلحانه با 17همدستش در خوزستان دستگیر شد
اهواز - ایرنا- فرمانده انتظامی خوزستان گفت: سرکرده باند سارقان مسلح احشام و خودرو با 17همدستش در شهرستان اهواز شناسایی و دستگیر شد.
بازسازی واحدهای سیل زده کرمانشاه در انتظار تامین اعتبار
کرمانشاه- ایرنا- بارندگی و سیل فروردین امسال به 2 هزار و 32 واحد مسکونی روستایی و 153 واحد شهری استان کرمانشاه خسارت جدی وارد کرد که برای قابلیت سکونت داشتن باید از نو ساخته شوند اما مسئولان ستاد بازسازی استان می گویند شروع ساخت این واحدها در گرو تامین و اختصاص اعتبارات است.
ورزش های همگانی در شبهای رمضان
مشهد - ایرنا - با تغییر زمان فعالیت های ورزشی در ماه مبارک رمضان، روزه داران پس از افطار و شب هنگام را برای رفتن به بوستان ها و باشگاههای ورزشی انتخاب می کنند که این تنوع، جذابیت ورزش های همگانی با 52 رشته و کمیته ورزشی را دو چندان کرده است.
پرونده مسکن مهر در خراسان جنوبی بسته شد
بیرجند - ایرنا - پرونده مسکن مهر خراسان جنوبی با افتتاح 798 واحد مسکن مهر باقی مانده در بیرجند و برگزاری آیین اختتامیه ساخت این واحدها روز دوشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی بسته شد.
مازندران تا 6 درجه خنک می شود
ساری - ایرنا - هواشناسی مازندران از موج جدید بارش باران و کاهش حدود 6 درجه ای دمای هوا در این استان خبر داد.
بروز بیماری تب برفکی در مناطق سیل زده خوزستان گزارش نشده است
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: تاکنون موردی از بیماری تب برفکی در مناطق سیل زده جنوب ، مرکز و غرب خوزستان گزارش نشده است.
از اسکلت میمون 5 هزار ساله تا کابوس سقف های لرزان و زخمه های ناکوک مدارس
استان ها - ایرنا - نبود آمار دقیقی از اسناد تاریخی، کشف اسکلت میمون 5 هزار ساله، درخواست خروج باغ 160 ساله از انحصار، دستگیری 9 مجرم اقتصادی، سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری، زیرساخت هایی که خاک می خورند، پایان کابوس سقف های لرزان و زخمه ناکوک بر گوش مدرسه برخی از عناوین اخبار و گزارش هایی است که در 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا انتشار یافت.
خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان رکورد زد
اهواز - ایرنا - مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور گفت: خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و 156هزار و 600 رسید که نسبت به کل رقم سال زراعی گذشته که یک میلیون و 130هزار تن گندم بود یک رکورد محسوب می شود.
وزیر انرژی عربستان: اوپک برعرضه نفت از ذخایر اتفاق نظر دارد
تهران-ایرنا- خالد فالح وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه ادعا کرد: کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت غیراوپک برای عرضه نفت بیشتر از ذخایر نفتی خود در نیمه دوم سال 2019 اتفاق نظر دارند.
اجلاس ضد ایرانی در عربستان، نشستی از پیش شکسته خورده
تهران-ایرنا- یک کارشناس مسائل خاورمیانه می گوید برگزاری نشست مکه با وجود اختلافات جدی در میان کشورهای حوزه خلیج فارس با عربستان، خواسته دولت ریاض را برای اجماع منطقه ای علیه ایران محقق نخواهد کرد و عملا این نشست با شکست مواجه خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
رییس دانشگاه صنعتی اصفهان استعفا کرد
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه صنعتی اصفهان پس از 6 سال فعالیت از سمت خود کناره گیری کرد.
رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه اند
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان که به تازگی به عنوان مشاور مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشی خبری کرده و در آن به وضعیت زنان شاغل در افغانستان در سایه تهدیدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .
موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک افتتاح شد
تهران- ایرنا- موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک دقایقی پیش با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد.
سالن ورزشی مدرسه موسی بن جعفر(ع) بیرجند افتتاح شد
بیرجند - ایرنا - سالن ورزشی مدرسه موسی بن جعفر (ع) بیرجند روز دوشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.
انعکاس موفقیت های علمی و اجرایی برای مردم امید آفرین است
شهید اختری: ترقی کشور در گرو تربیت متخصصان بومی است
سوم خرداد روزی فراموش نشدنی در تاریخ ایران اسلامی است
2 هزار نیازمند مهمان سفره های افطاری اوقاف کردستان شدند
550 کانون فرهنگی در مساجد استان اردبیل فعال است
سالن ورزشی مدرسه موسی بن جعفر(ع) بیرجند افتتاح شد
موسسه های فرهنگی فرصت‌های تولید و اشتغال را شناسایی کنند
جشنواره فرهنگ ملل با حضور ایران در چین برگزار شد
نرم افزار آموزش نماز در نمایشگاه قرآن مشهد رونمایی شد
52 بنای تاریخی شهرستان داورزن نیاز مبرم به مرمت دارد