بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

09:10 ۳۸۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 634 0
بررسی دغدغه های فرهنگی استان یزد در نشست جهاد فرهنگی

یزد- ایرنا- شماری از متولیان و صاحبنظران بخش فرهنگ استان یزد، روز پنجشنبه در نشستی با عنوان 'شورای جهاد فرهنگی'، راهکارهای عملی خود برای رفع معضلات فرهنگی این استان را بررسی کردند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا این نشست به همت معاونت فرهنگی سپاه الغدیر یزد و با هدف بررسی دغدغه های فرهنگی استان و ارائه راهکارهای عملی برای رفع آن تشکیل شد.
یک فعال سیاسی و مدرس دانشگاه در این نشست با اشاره به تفکرات فرهنگی امام (ره) به تبیین دیدگاههای بنیانگذار جمهوری اسلامی در این زمینه پرداخت.
'غلامحسین دشتی' گفت: امام (ره) با توجه به مبانی توحیدی در هستی شناسی و انسان شناسی، جامع ترین تعریف و نیز ساحت را برای انسان قائل هستند و انسان را همچون کتاب حق تعالی، موجودی بی انتها و متصل به بی نهایت هستی یعنی حق تعالی می دانند.
وی اظهار داشت: بر پایه همین معناست که اولا مربیان، انسان را که قرآن و انبیای الهی و شخص رسول مکرم اسلام هستند را بی نهایت از معرفت و نور الهی می دانند و هیچ فرهنگی و منابع فرهنگی را جز اسلام، شایسته برای هدایت انسان نمی دانند و تنها فرهنگ مبتنی بر توحید و معارف قرآن کریم را منطبق بر فطرت انسان از یک سو و سعادت و تقرب الهی از سوی دیگر می دانند.
به گفته دشتی، این ویژگی فرهنگی اسلام که از استحکام عقلانی، قرآنی و فطری برخوردار است شایسته اداره بشریت است.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها از این مبانی قدرت و فرهنگی در هراس هستند لذا خداوند متعال وعده پیروزی این فرهنگ و ایین را داده است.
این استاد دانشگاه گفت: امام (ره)، انسان را موجودی بی نهایت می دانستند و معتقد بودند که انسان کامل، عین دین است.
وی خودسازی را نخستین قدم در جریان فرهنگی دانست و یادآور شد: معرف دین، خودش باید دینی باشد.
دشتی در ادامه یکی از دلایل مخالفت آمریکا با جمهوری اسلامی را همین فرهنگ غنی اسلامی دانست و با بیان اینکه علت مخالفت آمریکا با ما همین نفوذ فرهنگی است، افزود: آمریکایی ها و غربی ها در شرق شناسی، بسیار باهوش هستند و از این رو با درک موقعیت ایران، از این فرهنگ می ترسند.
وی جنگ نظامی را آخرین حربه دشمن دانست و با اشاره به اینکه استکبار، ترجیح می دهد از نفوذ فرهنگی به هدف خود برسد تصریح کرد: متاسفانه مشکلات فعلی جامعه از توان مدیریتی آن بیشتر است.
دشتی با انتقاد از طرح های ارائه شده اقتصادی که به گفته وی تاکنون به نتیجه ای مثبت نرسیده است، اضافه کرد: همه آنهایی که دغدغه انقلاب را دارند اعم از سپاه و بسیج و دلسوزان فرهنگی باید مشکلات حوزه فرهنگ را بررسی کنند.
این مدرس دانشگاه گفت: متاسفانه آنهایی که دغدغه فرهنگ دارند دسترسی به طرحها و بودجه های آن را ندارند و برنامه ریز این بخش هم نیستند.
این فعال سیاسی استان یزد به ارائه راهکارهای خود برای تقویت بخش فرهنگی استان یزد هم اشاره کرد و یادآور شد: بسیجی گری، اندیشه ها و همت های انقلابی در حوزه فرهنگ و مطالبه گری باید در دستور کار متولیان و دلسوزان این بخش قرار گیرد.
وی با ابراز ناخرسندی از عملکرد صدا و سیما در این بخش، اظهار داشت: جاده برنامه های فرهنگی کشور هر چند بسته نیست اما تنگ و باریک است؛ باید ضمن مشخص کردن جایگاه فرهنگ در استان، هشدارهای لازم در این زمینه داده شود؛ به اندازه ای که که انقلاب نیاز دارد تولید فرهنگی نداریم.
وی توانمند سازی نظام اداری را دیگر راهکار پیشنهادی خود در حوزه فرهنگی اعلام کرد و افزود: وقتی بسیجی و حزب اللهی نتواند برنامه شاد بسازد برخی هنرپیشه ها به صورت میلیاردی با صدا و سیما قرارداد می بندند که این یک نقطه ضعف است.
دشتی با بیان اینکه به اندازه انگشتان دست هم فیلمسازی که دغدغه دین داشته باشد نداریم، تصریح کرد: لازم است هر کس در حوزه خود به توانمند سازی در این بخش اقدام کند.
معاون فرهنگی، هنری سپاه الغدیر استان یزد هم در این نشست با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی در کشور ما کمرنگ است اظهار داشت: متاسفانه اتحاد و انسجام فرهنگی لازم در استان یزد وجود ندارد که باید بررسی شود.
'سیدحسین راسخی' افزود: این نشست با عنوان شورای جهاد فرهنگی برای حفظ و انسجام فرهنگی استان برپا شده و امید است به نتایج مثبتی ختم شود.
وی از پیش بینی 140 برنامه تبلیغاتی، رسانه ای ، رادیویی ، تلویزیونی و .... در این حوزه در استان خبر داد.
نماینده دستگاه قضایی استان یزد هم در این نشست گفت: متاسفانه بخش اعظم بودجه های فرهنگی به سمت درمان محوری می رود و بقیه آن برای پیشگیری محوری هزینه می شود.
وی به پنج آسب شناخته شده در حوزه فرهنگ در کشور و این استان اشاره کرد و گفت: برای حل این معضل، نیاز به کار جمعی و ائتلافی است.
وی جرم اول این استان را توهین و ایراد ضرب و جرح دانست و گفت: تصادفات و کلاهبرداری در جایگاه های بعدی قرار دارد.
نماینده نیروی انتظامی استان یزد هم در نشست مورد اشاره به معضلاتی چون ترافیک، طلاق، مواد مخدر و فضای مجازی در استان یزد اشاره کرد .
معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز بر گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه تاکید کرد و بی اعتمادی نسل جوان را چالش اصلی بخش فرهنگی دانست.
در این نشست هر یک از حاضران به ارائه نقطه نظرات خود در مورد وضعیت فرهنگی استان و راهکارهایی پیشنهادی خود در این بخش پرداختند و مقرر شد چهارشنبه اول هر ماه، این نشست برگزار شود.
6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

خداحافظی تیم اولشتین لهستان با موسوی،‌ به زبان فارسی
باشگاه ایندیکپول اولشتین لهستان،‌ پس از پایان همکاری خود با سیدمحمد موسوی، ‌به زبان فارسی با ستاره خود خداحافظی کرد.
زمان آغاز فصل آینده لیگ ستارگان قطر مشخص شد
طبق اعلام فدراسیون فوتبال قطر فصل بعد لیگ ستارگان این کشور تنها چند روز پس از پایان فصل جاری آغاز خواهد شد.
کریم انصاری فرد در السیلیه ماندنی شد
روزنامه قطری اعلام کرد که مهاجم ایرانی السیلیه فصل بعد هم در این تیم بازی خواهد کرد و در تابستان جدا نمی‌شود.
پیش‌بینی سایت اماراتی از تصمیم نهایی AFC برای لیگ آسیا
سایت اسپورت ۲۴ امارات پیش بینی کرد که ادامه لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی و در یک کشور برگزار شود.
نتایج کالبدشکافی هم ˮقتلˮ جورج فلوید را تایید کرد
ساعتی پس از آن که نتیجه کالبدشکافی خصوصی نشان داد که جورج فلوید بر اثر خفگی جان باخته است، پزشکی قانونی مینیاپولیس در آمریکا هم نتیجه بررسی‌های خود را رسما اعلام کرد و مرگ جورج فلوید را قتل اعلام کرد.
تهاجم موجودات بیگانه به منابع آبی کشور
عضو هیئت علمی مطالعات بوم‌شناسی دریا گفت: در دهه اخیر منابع آبی کشور دستخوش حضور و تهاجم موجودات زنده‌ای گردیده که با عنوان موجودات بیگانه و یا مهاجم یا غیر بومی نام برده می شود که متاسفانه بر اساس مستندات و شواهدی که وجود دارد طی حداقل دو دهه اخیر خسارت شدیدی را در بخش اقتصاد کشور به خصوص در بخش شیلات و آبزیان متحمل شده ایم.
شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیان
یک فوق تخصص گوارش، سوء هاضمه و روده تحریک پذیر را از شایع ترین بیماری‌های گوارشی در میان مردم کشور عنوان کرد و گفت: هر درد شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، خونریزی، کاهش وزن و سختی بلع علایم بیماری‌های گوارشی هستند و فرد مبتلا باید به پزشک مراجعه کند.
دختر تالشی قربانی خانواده پدرسالار
علیرغم آنکه بسیاری از افراد با طرح دیدگاه‌های جامعه شناسانه و حقوقی برای ایجاد ارتباط بین قتل‌های ناموسی و دین تلاش کرده‌اند، اکثر کارشناسان و صاحبنظران بر این عقیده هستند که وقوع چنین قتل‌هایی بیش از آنکه به دین و اعتقادات دینی ربط داشته باشد، ریشه در مسائل فرهنگی، قومیتی و قوانین نانوشته برآمده از خانواده و جوامع پدرسالار است.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
تزریق بوتاکس برای کدام افراد ممنوع است؟
یک متخصص پوست و مو گفت: بیماران مبتلا به مشکلات قلبی- عروقی، انعقاد خون، بیماران عفونی و ... به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنند.