بازگشایی موزه های تاریخی استان؛شاید نوروز 99

09:37 ۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 70 0
بازگشایی موزه های تاریخی استان؛شاید نوروز 99

روزنامه محلی خراسان شمالی در شماره 20100 روز پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 خود با درج مطلبی به موضوع تعطیلی موزه های تاریخی استان پرداخته و از طولانی شدن روند بازگشایی این مرکز گفته است.

ایرنا

در این روزنامه می خوانیم: مجموعه موزه آیینه خانه و عمارت مفخم به خاطر زلزله 5.7 ریشتری بیست و سوم اردیبهشت 96 آسیب جدی دید و منجر به تعطیلی 17 ماهه شاخص ترین بنای تاریخی استان شد.
اگرچه بخش موزه مردم شناسی از مهر 97، آن هم در یک طبقه فعالیت خود را آغاز کرده است اما با توجه به نقش این موزه در جذب گردشگر و آمار بالای بازدیدکنندگانی که پیش از این از خود بر جا گذاشته آن هم در استانی که گردشگری دومین اولویت توسعه است، به نظر می رسد اهتمام جدی را برای بازگشایی این بنای تاریخی شاهد نبودیم و وعده های مسئولان برای ساخت موزه ای مدرن با رعایت استانداردهای موجود به منظور جایگزین کردن فضای موزه ها و حتی در نظرگرفتن فضای استیجاری برای انتقال اشیا به خاطر جلوگیری از آسیب جدی و سرایت بیماری به اشیا به بار ننشسته است.
با این وجود باید روی وعده مسئولان مبنی بر راه اندازی این مجموعه تا نوروز 99 حساب باز کرد.
اگر چه پیش از این «وحدتی» معاون سابق میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از طرح انتقال آثار تاریخی به ساختمانی دیگر در کارگروه میراث فرهنگی به واسطه برخوردار نبودن اشیا از شرایط مناسب سخن گفته و مقرر شده بود: در کمیته سامان دهی فضاهای اداری مطرح شود و در صورتی که دستگاه های دولتی فضای خالی داشته باشند، آثار تاریخی منتقل شود.
اما «مستوفیان» معاون فعلی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به واسطه این که موزه نیازمند برخی استانداردهای فضایی و تجهیزات حفاظت الکترونیک است، موافق فضای استیجاری نیست و بر پیگیری به منظور تامین زمین با همکاری راه و شهرسازی و شهرداری برای ساخت موزه استاندارد به عنوان یکی از محورهای فعالیت میراث تاکید می کند.
او معتقد است: مطمئن هستیم مجموعه عمارت مفخم برای موزه طراحی نشده و فعلاً کاربری موزه به آن داده شده است.
وی به تلاش های صورت گرفته برای راه اندازی مجموعه موزه عمارت مفخم و آیینه خانه بعد از بازگشایی موزه مردم شناسی با هماهنگی اداره کل موزه های تهران از مهر سال گذشته اشاره می کند و می گوید: پیگیری های مکرر باعث شد 300 میلیون تومان اعتبار ملی و استانی برای مرمت بنا تخصیص یابد.
«مستوفیان» به تخصیص 70 میلیون تومانی اعتبار برای طرح مطالعاتی هم اشاره می کند و می افزاید: در نظر داریم در جلسه ای شرح خدمات تهیه طرح مقاوم سازی بررسی شود و در صورت آماده شدن آن از طریق مشاوران، مطالعه طرح و پس از مصوب شدن در شورای فنی استان و تهران عملیات اجرایی آن آغاز شود.
وی ادامه می دهد: اگر با این روند پیش رود، نوروز سال آینده مجموعه موزه های باستان شناسی و اسناد و نسخ خطی استان بازگشایی می شود.
وی به تخصیص 150 میلیون تومان اعتبار ملی هم برای تجهیز ویترین و به روزرسانی طرح محتوایی موزه اشاره می کند و می افزاید: اکنون در مقوله اعتبار مشکل خاصی وجود ندارد.
وی درباره اقدامات انجام گرفته به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب جدی به آثاری که به صورت طولانی در مخزن نگهداری می شود، می گوید: مجموعه آثاری که در مخزن وجود دارد به طور مرتب در حال تغییر و جابه جایی و آزمایشگاه حفاظت فعال شده است و مشکلی برای اشیا وجود ندارد.
این در حالی است که پیش از این مسئولان سابق میراث فرهنگی استان به تزریق اعتبار 100 میلیون تومانی برای اجرای طرح مطالعاتی مرمت موزه های استان در قالب اعتبار ملی و استانی خبر داده بودند، اما مشخص نیست این اعتبار چه سرانجامی پیدا کرده است که مسئولان فعلی به منظور اختصاص اعتبار 70 میلیون تومانی برای طرح مطالعاتی اقدام کرده اند.
از سوی دیگر «سویدانلویی» مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تلاش های صورت گرفته برای ساخت و راه اندازی موزه جدید در استان سخن گفته و اضافه کرده بود: پیگیری های لازم از سازمان برنامه و بودجه و دستگاه هایی که در این زمینه مسئولیت دارند در حال انجام است تا علاوه بر تامین زمین، اعتبارات مورد نظر را برای راه اندازی موزه ای در شأن مرکز استان جذب کنیم.
اما طبق گفته معاونت فعلی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به نظر می رسد پیگیری و تلاش ها همچنان در مرحله ابتدایی باقی مانده است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

چرا معاون توسعه ورزش بانوان انتخاب نمی‌شود؟
بیش از ۱۵۰ روز است که گزینه‌ای برای تصدی سمت معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان معرفی نشده و به نظر این بخش مهم مورد غفلت قرار گرفته است.
داورپناه: نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت- سرباز تیم ملی هستم
ملی‌پوش بسکتبال ایران معتقد است نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت اما باید به تصمیمات سرمربی تیم ملی احترام گذاشت و من به عنوان سرباز تیم ملی آماده خدمت و بازی در تیم ملی هستم.
دوازدهمی ایران در تکواندو قهرمانی جهان - کره جنوبی قهرمان شد
تیم ملی تکواندو مردان و زنان ایران که با ۱۲ تکواندوکار در ۱۶ وزن عازم رقابت‌های قهرمانی جهان شده بود، در مجموع با ۲ نقره و یک برنز در جایگاهی بهتر از دوازدهمی قرار نگرفت.
فریبرز عسکری: اقدام انگلیسی‌ها به تیم ضربه زد- امیدوارم مردم ما را ببخشند
سرمربی تیم ملی تکواندو با بیان اینکه فکرش را نمی کردیم انگلیس به عنوان میزبان رقابت‌های جهانی تا این حد برای تیم ایران حاشیه درست کند، گفت: زحمات زیادی برای کسب موفقیت کشیدیم اما از اینکه نتوانستیم مردم را شاد کنیم ناراحتیم.
طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟- فوتبال ایران نظارت ندارد
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به "عقب ماندگی فوتبال ایران نسبت به فوتبال دنیا و حتی کشورهای عربی" می‌گوید فحش، درگیری و حواشی مختلف فوتبال آسیا فقط در ایران وجود دارد".
چرایی افزایش حشرات در استان تهران؛ از پروانه‌ها تا ملخ‌ها
رییس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش استان تهران با اشاره به افزایش تعداد ملخ‌ها در شهرستان‌های استان تهران به ویژه مناطق جنوبی آن گفت: شرایط جوی تهران طی روزهای ابتدایی بهار سبب افزایش جمعیت این حشرات شده است.
نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری
طی روزهای گذشته، تعدادی از بازنشستگان کشوری با درجه استادی و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در تماس با ایسنا، از عدم افزایش ۱۸ درصدی حقوق خود گلایه داشتند که صندوق بازنشستگی کشوری در همین راستا توضیحاتی پیرامون نحوه افزایش حقوق این گروه ارائه داد.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
پیش نیازهای افزایش قیمت بنزین
عضو حقوقی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران معتقد است باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور برنامه‌ریزی برای رساندن قیمت بنزین به سطح فوب خلیج فارس به یک برنامه جامع و طرح زیرساختی فراتر از قانون هدفمندی یارانه ها نیاز دارد که همه ابعاد آن بررسی شده، همه زوایا و اجزا را پوشش دهد و به طورکامل اطلاع‌رسانی و تبیین شود.
احتمال تغییر ساعت کاری ادارات
افزایش مصرف برق در ایران به تبع نزدیک شدن به فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده را باز هم پررنگ کرده و مسوولان وزارت نیرو به دنبال راهکارهایی هستند که از این اتفاق جلوگیری کنند. در این راستا تغییر ساعت کاری ادارات یکی از سناریوهای روی میز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
چگونه از تعریق زیاد پا جلوگیری کنیم؟
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) حدود پنج درصد از مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
طبیعت شگفت انگیز غار نمکی قشم- عکس
غار نمکدان یا نمکی، یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم است.
باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره‌ای داشته باشید!
روابط عمومی ها در گسترش و بسط سواد رسانه ای نقش مهمی دارند
روابط عمومی ها در رفع مشکلات نهادها و جامعه نقش دارند
دوره های آموزشی ویژه روابط عمومی ها در هرمزگان برگزار می شود
رسانه های انقلابی نیازمند کار تشکیلاتی هستند
همایش سواد رسانه ای در قزوین برگزار می شود
روابط عمومی ها تحول آفرین و اثربخش باشند
کلاهبرداری طلایی، فروش سرویسهای مستعمل به جای طلای نو
برجسته کردن ضعف ها مهمترین سرمایه توسعه را از کردستان دور می کند
روابط عمومی ها افکارعمومی را مدیریت کنند
«برادر جان» چقدر به جیب صداوسیما می‌ریزد؟