اردیبهشت متفاوت با هزاران پروانه رنگی در بجنورد

08:29 ۶ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 23 0
اردیبهشت متفاوت با هزاران پروانه رنگی در بجنورد

بجنورد- ایرنا- پروانه ها بال گشوده اند، کوچه و خیابان و بخصوص بوستان های شهر بجنورد مملو از پروانه های رنگارنگ شده است این میهمانان زیبا و دوست داشتنی هم اکنون در سراسر شهر به این سو و آن سو پرسه می زنند.

ایرنا

شهروندان بجنوردی و بخصوص کودکان از تماشای این همه پروانه زیبا و رنگارنگ در سطح شهر جا خورده اند بویژه این پروانه ها در خانه هایی که باغچه درخت و گل وجود دارد بیشتر به چشم می خورند.
به طوری که مردمان این دیار در چند سال این همه زیبایی و رنگ را در خود ندیده بودند امروز با دیدن این چشم اندازهای زیبا خیره شده است و سئوال دارند که علت افزایش این همه پروانه چیست؟
در این روزها موج پروانه ها تمامی خیابان های این شهر را گرفته است به طوری که شهروندان به بهانه دیدن پروانه صبح را به پیاده روی می پردازند تا در کنار این حشرات زیبا و دوست داشتنی ورزش کنند و مادران نیز از خوشحالی این همه زیبایی کودکان خود را به بوستان ها می برند تا از دیدن این نعمت زیبا بهره مند شوند.
هم اکنون بوستان ها، بولوار ها، میادین و حیاط خانه ها میزبان این پروانه های رنگارنگ هستند.
دشت ها، کوه ها و اراضی کشاورزی خراسان شمالی نیز مملو از حشرات مختلف و به خصوص پروانه ها شده است که در این سال های اخیر به علت خشکسالی و کمبود بارش باران کمتر به چشم می خورده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: زمستان پارسال پرباران و بسیار مناسب بود و در بهار نیز بارش های خوبی بارید که این امر طبیعت را بارور کرد.
سیداصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش باران رشد گیاهان را دوچندان کرد به همین نسبت زاد و ولد حیات وحش زیاد شده، تخم ریزی حشرات امسال افزایش یافته است.
وی افزود: سال های پرباران آلاینده ها نیز کاهش می یابند که این امر نیز موجب زیاد شدن حشرات خواهد شد چرا که لاروها به تکامل می رسند و پروانه خواهند شد.
وی با بیان اینکه در طبیعت هیچ موجودی مضر نیست اظهار داشت: افزایش پروانه ها برای طبیت هیچ زیانی ندارد بلکه بسیار مفید و سودمند است، انواع حشرات در باروری گیاهان مفید هستند.
علیرضا نادری کارشناس حشرات و پروانه‌شناس در معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گفت و گو با ایرنا گفته است: در روزهای اخیر شاهد موج حرکت پروانه‌های بی‌شماری هستیم که در مناطق مختلف کشور دیده می‌شوند و برای بسیاری این سوال پیش آمده که این پروانه‌ها از چه گونه‌ای هستند و چرا جمعیت آنها این‌قدر افزایش یافته است.
وی افزوده است: لارو این پروانه قادر به تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان است و همین موضوع به آن توانایی انتشار وسیع‌تری را داده است.
وی در پاسخ به این پرسش که «چرا امسال جمعیت این گونه پروانه‌ تا به این اندازه افزایش یافته است» گفته است: هر چند سال که دوره‌های بارشی در کشور تغییر می‌کند و شاهد افزایش بارندگی می‌شویم و از طرفی زمستان‌ها معتدل‌ترو اقلیم بیشتر مدیترانه‌ای می‌شود، این گونه از حشرات به سرعت تخم‌گذاری می کنند.
این پروانه‌شناس درباره علت جابه‌جایی‌های طولانی این گونه در مناطق مختلف گفت: بسیاری از این پروانه‌های تازه بالغ با پرواز قوی، خود را به نقاط دورتر می‌رسانند و حتی تا ارتفاعات چهار هزار متری نیز پیش می‌روند.
کارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: این پروانه‌ها در استان های با آب و هوای گرم با جمعیت بالا گزارش شدند و با گرم‌تر شدن فصل و رفتن به سمت بهار به زودی با بهاری شدن مناطق شمالی کشور، در تمام این مناطق به وفور یافت خواهد شد.
این پروانه‌شناس تصریح کرد: این گونه همیشه در هزاران سال در منطقه ما حضور داشته و همیشه جمعیت آن در نوسان بوده است.
حشرات از جمله پروانه و سنجاقک سنسورهای طبیعت و نشانه سلامت زیستی هر منطقه هستند.
در خراسان شمالی 56 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور زیست دارد و 150 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود کشور ، چهار گونه دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، پلنگ، بالابان و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
3007/ 6042


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش
شیراز-ایرنا- یکم خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا نام نهاده شده اما اول خرداد 98 در شیراز زادگاه این استاد فلسفه هیچ اثری از روز بزرگداشت این فیلسوف نبود.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
ایران هراسی راهبرد آمریکا برای دوشیدن اعراب است
شهرری - ایرنا - فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اتفاقاتی که با آمدن آمریکا به منطقه در امارات و عراق رخ داد، بی دلیل نیست و هدف ایران هراسی و دوشیدن اعراب است.
ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان
اهواز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: دولت مبلغ 9 هزار و 260 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های سیل به بخش کشاورزی خوزستان ابلاغ کرد.
از پیروزی ملت در برابر کاخ سفید تا رخصت مرگ به بازار سنندج
استان ها - ایرنا - پیروزی همیشگی ملت ایران در برابر سران کاخ سفید، پهلوگرفتن ناو گروه61 نداجا در بندرعباس، تداوم حمایت از دهک های پایین جامعه، آغاز پویش کمک به ساخت خانه مددجویان سیل زده، رخصت مرگ به بازار سنندج و ناله های خاموش زاگرس عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
پیوند تجاری با ترکمنستان اولویت خراسان شمالی است
بجنورد - ایرنا - استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد روابط موثر تجاری و بازرگانی با همه کشورهای همسایه در برنامه این استان است اما ترکمنستان به علت نزدیکی و پیوندهای فرهنگی بسیار، در اولویت قرار دارد.
آبیاری محصولات زراعی جنوب پایتخت با آب سیاه ادامه دارد
تهران - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کشاورزان در گذشته در جنوب پایتخت حقابه ای داشتند که اکنون از آن بی بهره شده اند و به اجبار برای جبران این کسری هنوز از آب های سیاه (فاضلاب های شهری) استفاده می کنند.
پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود
تهران- ایرنا- معاون استاندار تهران با تشریح نتیجه نهایی بررسی کارشناسی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات (دیماه پارسال)، علت حادثه را نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس بیان و اعلام کرد: پیمانکار مربوطه پیش از حادثه هشت بار اخطار گرفته بود اما همچنان به فعالیت خود ادامه می داد.
درآمدزایی صنعت بذر مورد غفلت قرار گرفته است
بجنورد - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: صنعت بذر در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته حال اینکه این صنعت سومین گردش مالی را در جهان دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
تیام: 900 هزار دلار بدهید تا استقلالی شوم
مامه بابا تیام پس از سپری کردن یک فصل ناموفق در عجمان امارات حالا قصد تعویض تیمش را داشته و مدعی شده مدیران باشگاه استقلال با او برای بازگشت مجدد به جمع آبی‌پوشان مذاکره کرده‌اند.
گناهِ موزه‌هایی که می‌خواهند تاریخ‌ساز باشند، چیست؟
«باید برای تخصیص اعتبار برای اعتلای موزه‌ها فکری جدی کرد، هر چند آن صرفاً مختص به موزه‌های میراث فرهنگی نیست و بیشترِ موزه‌ها با این موارد مواجه‌اند؛ چون کمبود همین بودجه‌ها موزه را از رسالت اصلی خود که آگاهی بخشی مردم و صرف اوقات فراغت آنها با مطالبات فرهنگی است باز می‌دارد. اگر یک موزه بداند چه بودجه‌ای دارد، برای هر قدم از اقداماتش در فضای موزه‌ای خود و مهمتر از همه یعنی جذب مخاطب و رفع نیازهای روز او برنامه‌ریزی می‌کند.»
گزینه سخنگویی دولت آخر هفته با رئیس جمهور دیدار می‌کند- بن علوی برای میانجیگری نیامده بود
از کشورهای مختلف عده‌ای به دنبال این هستند که هم برجام حفظ شود و هم درگیری در منطقه نشود. با توجه به اهمیت برجام می خواهند امور به گونه‌ای پیش رود که رضایت ایران جلب شود. اما این تلاش ها به این معنا نیست که مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام شود.
طرح تاب آوری بانوان با رویکرد حوادث در کردستان اجرا می شود
مجمع مشورتی بانوان استان اردبیل تشکیل می شود
آموزش زنان در حوزه بحران برای مدیریت سوانح موثر است
چالش ها و آسیب های بانوان گناوه بررسی شد
بالا رفتن سن ازدواج و تبعات تجردگرایی
نخستین سند ارتقاء وضعیت زنان سیستان وبلوچستان تدوین شد
راه روستاهای بجنورد بازگشایی شد
نخستین سند ارتقای وضعیت زنان سیستان وبلوچستان تدوین شد
1861 زوج زنجانی در نوبت دریافت وام ازدواج هستند
سازوکار حضور جدی تر زنان در فرآیند تصمیم گیری البرز تدوین شد