نایب رئیس ایکوم ایران: بزرگداشت روز موزه فرصتی برای صلح و دوستی است

19:17 ۶۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 365 0
نایب رئیس ایکوم ایران: بزرگداشت روز موزه فرصتی برای صلح و دوستی است

شیراز-ایرنا- نایب رئیس ایکوم ایران (کمیته بین‌المللی موزه‌ها) گفت: بزرگداشت روز موزه فرصت مغتنمی است که موزه‌ها با شعاری مشترک در هم افزایی و گفت‌ و گو با هم و مخاطبانشان به صلح و دوستی و دانش‌افزایی بپردازند.

ایرنا

به گزارش ایرنا کوروش کمالی سروستانی، چهارشنبه در آیینی که به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه فرهنگ فارس در شیراز برگزار شد، افزود: حدود 42 سال پیش در دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها در مسکو پایتخت روسیه، روز هجدهم می برابر با بیست و هشتم اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه نامگذاری شد.
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس با بیان اینکه دیدار از موزه‌ها آمیزه‌ای دل‌انگیز از تجربه شخصی، اجتماعی و فرهنگی است، اظهار داشت: حضور آگاهانه در موزه‌ها موجب لذت و کشف می‌شود و افراد با آثار و اشیای ارزشمندی که هر یک زبان حال خود را دارند، ارتباط برقرار می کنند و آفرینش و خاطره پیشینیان را ارج می‌نهند.
نایب رئیس ایکوم ایران اضافه کرد: موزه‌ها، تالارهای فرهنگ و هنر و هویت هستند.
موسس موزه فرهنگ فارس گفت: همزمان با تهران در سال 1316موزه تخت‌جمشید توسط هرتسفلد و موزه پارس در باغ نظر به همت علی‌ اصغرخان حکمت افتتاح شد و هم اکنون در فارس 34 موزه خصوصی و دولتی وجود دارد که 17موزه آن در شیراز است و افزون بر این فارس از 12 مجوز مجموعه‌داری تاریخی و فرهنگی برخوردار است.

** موزه فرهنگ از استانداردترین موزه‌های فارس است
کمالی سروستانی، آخرین و یکی از استانداردترین موزه‌های استان فارس را موزه فرهنگ فارس خواند که در مرکز اسناد فارس و در اردیبهشت 1397پس از 81 سال از تاسیس نخستین موزه شیراز افتتاح شد و آثار گرانقدری از دوران صفویه تا امروز در آن به نمایش درآمده است.
وی، با اشاره به موزه‌های بزرگ جهان گفت: یکی از قدیمی‌ترین، بزرگترین و زیباترین موزه‌های دنیا موزه لوور پاریس است که در سال 1789 پس از انقلاب کبیر فرانسه به مردم پاریس اهدا شد و در سال 1793 تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.
موسس موزه فرهنگ فارس ادامه داد: ژاک دمورگان به نمایندگی از دولت فرانسه در سال 1889میلادی به ایران آمد و در سال 1895 امتیاز حفاری در ایران را به صورت انحصاری از ناصرالدین شاه گرفت و بعد از آن در زمان مظفرالدین شاه آن را تمدید کرد که این امر در راستای غنی‌سازی موزه لوور صورت گرفت.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس بیان کرد: در ایران نخستین بار به دستور ناصرالدین شاه قاجار در داخل کاخ سلطنتی گلستان، تالاری به موزه اختصاص یافت که 'موزه همایونی' خوانده می‌شد، همچنین در سال 1295 و در دوره مشروطه، صنیع‌الدوله وزیر معارف وقت، اداره عتیقیات را به وجود آورد و همزمان در ضلع شمالی مدرسه دارالفنون، موزه 'معارف ایران' تاسیس شد.
کمالی سروستانی افزود: با طراحی موزه ایران باستان توسط آندره گدار در سال 1316، یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران سامان یافت.
هجدهم ماه می که مصادف با بیست و هشتم اردیبهشت است، روز جهانی موزه نامگذاری شده و در ایران این روز سرآغاز هفته ای به نام میراث فرهنگی است که تا سوم خرداد ادامه دارد.
7375 /6118


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه بفهمیم معتاد دیجیتال هستیم یا نه؟ +اینفوگرافی
همه ما به طور روزافزونی در فعالیت‌های روزانه خود به وسایل هوشمند و دیجیتال وابسته شده‌ایم. اما چگونه بفهمیم این وابستگی زیاد و خطرناک شده است؟
ثبت بیش از ۲۹۹ هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از ولادت بیش از ۲۹۹ هزار نوزاد در سه ماه اول سال ۹۸ خبر داد.
نقش تغذیه در سلامت پروستات
التهاب یا عفونت پروستات ممکن است توسط عفونت باکتریایی که از جریان خون یا مجرای ادراری وارد پروستات می‌شود به طور ناگهانی بروز کند.
خمیازه سمور- عکس
این تصویر دیدنی توسط جیمز راجرسون در اسکاتلند به ثبت رسیده است.
قصر متحرک مرسدس بنز در تهران- عکس
مرسدس بنز میباخ S600 مدل ۲۰۱۹، یکی از لوکسترین محصولات بنز که به تازگی وارد کشور شده و با پلاک گذرموقت در حال تردد در خیابان های پایتخت است.
گردش خون ضعیف را چطور می‌توان درمان کرد؟
علائم گردش خون ضعیف عبارتند از درد پا هنگام راه رفتن، بی حسی و ضعف در دست ها و پاها، سردی و ورم دست ها و پاها، زخم های التیام نیافته، تعییر در رنگ پوست، نبض ضعیف در پاها، درد قفسه سینه.
آخرین لحظه عمر یک ماهی- عکس
تصویری دیدنی از شکار ماهی توسط پلیکان در پارک سنت جیمز لندن را می‌بینید.
ماموریت نخست‌وزیران سابق لبنان در ریاض
سه نفر از نخست‌وزیران سابق لبنان دوشنبه ۲۴ تیر، به طور ناگهانی به ریاض سفر کردند که این اقدام پیامدهای زیادی در سطوح مختلف لبنان دارد.
قیمت مسکن در محله شادآباد
آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در محله شادآباد تهران در تیر ماه ۹۸ می باشد.
لزوم دریافت مالیات از خانه‌های خالی
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در نیمه دوم سال جاری به شرط ثبات قیمت ارز، احتمال افت قیمت خانه‌های زیر ۱۵۰ متر وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ثبت بیش از ۲۹۹ هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از ولادت بیش از ۲۹۹ هزار نوزاد در سه ماه اول سال ۹۸ خبر داد.
خمیازه سمور- عکس
این تصویر دیدنی توسط جیمز راجرسون در اسکاتلند به ثبت رسیده است.
قصر متحرک مرسدس بنز در تهران- عکس
مرسدس بنز میباخ S600 مدل ۲۰۱۹، یکی از لوکسترین محصولات بنز که به تازگی وارد کشور شده و با پلاک گذرموقت در حال تردد در خیابان های پایتخت است.
آغاز مربیگری ژاوی در السد قطر
ژاوی هرناندس در آغاز فعالیت مربیگری خود، تمرینات تیم السد قطر را برای نخستین بار در بارسلونا زیر نظر گرفت.
درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.