یک شاهنامه‌پژوه: شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم

18:20 ۴ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 99 0
یک شاهنامه‌پژوه: شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم

تهران-ایرنا- یک شاهنامه پژوه با تاکید بر بازگشت به الگوی‌های ایرانی در شرایط کنونی، گفت: به مدیریت خلاق و مولف نیازمندیم تا بتوانیم با تکیه بر داشته های فرهنگی خود آثاری فاخر و ماندگار تولید کنیم تا بتوانیم شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم.

ایرنا

هم‌زمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» امروز –چهارشنبه- در فرهنگستان هنر برگزار شد.
در این نشست آیدین آغداشلو، نقاش، گرافیست و نویسنده درباره «تصویرگری در شاهنامه‌های خطی»؛ مهدی حسینی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، نقاش، پژوهشگر و استاد دانشگاه، در مورد «سه برادر و سه شاهنامه» و بهمن نامور مطلق، شاهنامه پژوه و سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان، با موضوع «مدیریت هنری ابراهیم سلطان و شاهنامه‌نگاری» سخنرانی کردند و در پایان از کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان نوشته فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل با ترجمه اکرم احمدی توانا رونمایی شد.
بهمن نامور مطلق پژوهشگر و سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان با موضوع سخنرانی «مدیریت هنری ابراهیم سلطان و شاهنامه‌نگاری» در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: فردوسی اسطوره پردازی بود که اسطوره ها را زنده کرد. خود اسطوره شد و کسی است که هویت ما را به ما برگرداند و جایگاه بی نظیری را در فرهنگ ایران به خود اختصاص داده است.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، شاهنامه را اثری تربیت کننده خواند که تاثیری قابل تامل در ساخت تمدن و ایجاد مدنیت داشته است و افزود: دوره فاقد شاهنامه دوران فاقد پارادایم است.
وی با تاکید بر لزوم احیای الگوهای فرهنگی گفت: جهان از الگوهای ایرانیان استفاده کرد و مکاتب بزرگ خود را شکل داده است. مدیریت خلاق و مولف می تواند با اولویت قرار دادن تازگی، آثاری فاخر تولید کند که از گسست تاریخی پرهیز شود درحالی که ما هر روز درحال فراموش کردن گذشته خود هستیم.
نامور مطلق با برجسته شمردن دستاوردهای ابراهیم سلطان شاهزاده دانش‌دوست، با ذوق و هنرمند دوره تیموری گفت: این شاهزاده از نوادگان مغول های بادیه‌نشین بود که به ایران حمله کردند اما قدرت فرهنگی ایران از نسل های بعدی آن ها افرادی را ساخت که متاسفانه در مدیریت امروز باید از دستاوردهای آنها آموخت.
وی مدیریت فرهنگی کشور را از بزرگترین آسیب‌های امروز خواند و همین امر را دلیل موضوع سخنرانی خود در مراسم روز بزرگداشت فردوسی عنوان کرد.
نامور مطلق درونی شدن هنر میان پادشاهان و شاهزادگان را به نحوی که نسل سوم تیموریان هنرمند بودند و به نقاشی و خوشنویسی اشراف داشتند را از ویژگی های دوره ابراهیم سلطان خواند و افزود: به همین سبب تجربه زیسته چنین پادشاهان این امکان را فراهم می‌کرد که با هنرمندان ارتباط موثری برقرار کنند و از نظر زیبایی شناسی صاحب نظر باشند در حالیکه در مدیریت های امروز به واسطه ضعف در همین قسمت،کارهای مهمی انجام نمی‌شود.
وی نهادسازی را از دیگر نکات مثبت حکومت ابراهیم سلطان دانست و گفت: توجه به کارهای زیرساختی از مهمترین فعالیت های این شاهزاده به حساب می آمد به همین دلیل با وجود حاکم بودن شرایط جنگ و التهاب دوره ابراهیم سلطان، مجموعه دارالصفای شیراز و دارالایتام در کنار هنرستان مکتب شیراز و شمسه شکل می گیرد.
این پژوهشگر تنوع گرایی را از دیگر ویژگی‌های این شاهزاده دانست که در یک حوزه متوقف نمی شود و افزود: ما شاهد هستیم از یک طرف قرآن های زیاد نوشته می شود و در کنار آن شعر، تصویرگری و نقاشی، نگارگری، تذهیب و طلاکاری رونق دارد.

**نسخه‌های خطی انتقال دهنده فرهنگ و معنای یک ملت بود
آیدین آغداشلو، نقاش، گرافیست با موضوع سخنرانی درباره «تصویرگری در شاهنامه‌های خطی» گفت: تاریخ مصور کردن نسخه های خطی به روایت های شفاهی برمی‌گردد و نمونه های دردست از قرن ششم موجود است که با روایت قصه انتقال دهنده فرهنگ و معنای یک ملت بوده است.
آغداشلو گفت: اولین تصویرگری در متون علمی بوده است که دانشمندان و محققان به نقاشان سفارش می دادند که برای مثال شناسی کالبدی را ترسیم کنند.
وی با اشاره به نقش پادشاهان در فرهنگ کشور گفت: یکی از وظایف دستگاه های تمرکز قدرت، سفارش دادن نسخه های خطی بوده است و اگرچه پادشاهان ذات و جوهر شاهنامه را درک نمی کردند ولی به نحوی ‌شکل دهی به کتابخانه های سلطنتی به یک سنت تبدیل شده بود.
این هنرمند گفت: در واقع این مراکز، فضایی برای فرهنگ مداری بودند که در این دستگاه شاعر، خوشنویس و نقاش به گرد هم می‌ می‌آمدند و هنرمندان دیگر تلاش می کردند تا درجه کار خود را به حدی ارتقا دهند که بتوانند کارهای خود را در این مراکز قدرت ارائه کنند.
وی در تاثیرگذاری پادشاهان بر شاعران به نقل از ابراهیم گلستان گفت: به گفته این استادم، اشعار حافظ برای پادشان مدح آنها نبوده است و به یک نحو فاکتور کار خود را برای آنها ارسال می کردند.
این نقاش گفت: قدیمی ترین نسخه های شاهنامه مصور که به قرن هشتم برمی گردد مربوط به سفارش‌های پادشاهان ایلخانی بوده است. بسیار شگفت انگیز است که تورانی ها پول زیاد دادند تا شکست خود را به صورت مصور تماشا کنند.
آغداشلو افزود: شاهنامه های بسیاری خلق می شوند که این هنر در شاهنامه طهماسبی به اوج می رسد و همچنان تا دوره ناصرالدین شاه شاهد آخرین نسخه های آن هستیم که با ورود چاپ سنگی از بین می رود. شاهنامه طهماسبی توسط 10 هنرمند به صورت جمعی به تصویر درآمده است و از مهم ترین آثار تصویرگری در حوزه شاهنامه است.
این منتقد اظهار داشت: کتاب های مصوری که از سوی پادشاهان به نقاشان سفارش داده می‌شد کتاب‌های نفیسی بودند که درباریان بیشترین مصرف کننده های آنها بودند و هیچ وقت به دست مردم در سطح جامعه نمی رسید.

**سه برادر و سه شاهنامه
مهدی حسینی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، نقاش، پژوهشگر در این نشست با ارایه سخنرانی خود با عنوان «سه برادر و سه شاهنامه» گفت: سه شاهنامه «محمد جوکی»، «ابراهیم سلطان» و «بایسنقری» از نظر بیان با یکدیگر متفاوت هستند ولی قدرت تصویرگری همه آنها به نحوی است که نمی‌توان گفت کدام برتر از دیگری است.
وی در تشریح تفاوت صحنه های این سه شاهنامه گفت: شاهنامه محمد تصاویری پانورامیک را به ما نشان می دهد و بیننده موضوعات را از طریق یک لانگ شات می‌بیند و در کنار آن ما در شاهنامه ابراهیم سلطان با جزئیات در تصویر روبرو هستیم که به صورت اغراق آمیز به صحنه های کلوزآپ نزدیک می شویم و در شاهنامه بایسنقری نیز شاهد میت شات هایی هستیم که ما را در فاصله نه بسیار دور و نه بسیار نزدیک به جزئیات قرار می دهد.
این پژوهشگر با اشاره به نقش شاهنامه نگاری در دوره تیموری گفت: رقابتی در شاهنامه نگاری وجود داشت و هر پادشاه به دنبال به خدمت گرفتن بهترین هنرمندان برای خلق آن بودند. شاهنامه نگاری راهی برای ادغام یک بیگانه در جامعه ایرانی محسوب می شد.

**رونمایی از کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان
کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان نوشته فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل با ترجمه اکرم احمدی توانا است که موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) وابسته به فرهنگستان هنر آن را به تازگی منتشر کرده است.
نویسنده این کتاب که ظهر چهارشنبه در نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» رونمایی شد، دو ایران‌شناس برجسته دانشگاه کمبریج هستند که مطالعات گسترده‌ای پیرامون شاهنامه و شاهنامه‌های مصور در این دانشگاه با حمایت آنان انجام شده است. کتاب حاضر پژوهشی است که فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل بر روی این نسخه خطی به انجام رسانده‌اند و آن را با شرح حال فردوسی و جایگاه شاهنامه آغاز کرده‌اند. سپس شرحی از دیگر نسخ مصور شاهنامه‌ از قرون چهاردهم تا هفدهم میلادی آورده و به تحلیل و بررسی نسخه خطی شاهنامة ابراهیم سلطان همراه با چاپ تصاویر آن پرداخته‌اند.

**نمایشگاه شاهنامه‌نگاری در نگارخانه آیینه
نمایشگاه شاهنامه‌نگاری پس از اتمام نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» با حضور علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، مهدی حسینی نقاش و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، بهمن نامور مطلق سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان و جمعی از هنرمندان افتتاح شد.
در این نمایشگاه 33 اثر نگارگری از هنرمندانی چون محمد باقر آقا میری، مجید مهرگان، فریدون فخری جوقان و محمد علی رجبی در کنار 20 اثر نقاشی قهوه‌خانه‌ای از منصور وفایی و 20 اثر خوشنویسی با موضوع شاهنامه در نگارخانه آیینه موسسه صبا در معرض دید علاقه‌مندان قرار ‌گرفت.
علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن از این نمایشگاه تا 7 خرداد، همه روزه به جز روزهای تعطیل، از ساعت 10 تا 19 به نگارخانه آیینه واقع در موسسه فرهنگی هنری صبا، به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125، مراجعه نمایند.
فراهنگ**9031**9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان استعفا کرد
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه صنعتی اصفهان پس از 6 سال فعالیت از سمت خود کناره گیری کرد.
انتخاب شهردار ساری ، ابهام قانونی یا تیری در تاریکی ؟
ساری - ایرنا - دامنه ابهام قانونی در باره انتخاب شهردار جدید ساری که از داخل نشست انتخاباتی اعضای شورای اسلامی این شهر شروع شده بود با گذشت کمتر از 24 ساعت گسترش یافته است تا در نهایت تصمیم نهایی را به دست وزیر کشور بسپارد.
استاد دانشگاه: روابط عمومی تبعیدگاه یا استراحتگاه نیست
شیراز- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، روابط عمومی‌ را در زمره بخش‌های مهم هر سازمان دانست و گفت: آنچه در برخی سازمان‌ها دیده می‌شود این است که روابط عمومی به تبعیدگاه کارمندانی بدل شده که قرار است از چرخه اداره حذف شوند یا کاری برایشان وجود ندارد و یا این که به دنبال انجام یک کار بی‌دردسر هستند.
حضور مجدد زاگرس در لیگ برتر هندبال در هاله ای از ابهام قرار دارد
کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس اسلام آبادغرب با تاکید بر اینکه حضور مجدد این تیم در مسابقات لیگ برتر در هاله ای از ابهام قرار دارد، گفت: برای حضور دوباره در این رقابت ها به حدود 12 میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم که فعلا قدمی از سوی مسئولان برداشته نشده است.
روابط عمومی یا تبعیدگاه مغضوب شدگان
سنندج - ایرنا - روابط عمومی ها نقشی تاثیرگذار در دنیای ارتباطات ایفا می کنند، اما بی توجهی برخی مدیران اجرایی، این بخش حیاتی و نبض تپنده دستگاه ها را در برخی سازمان ها به تبعیدگاهی برای کارمندان مغضوب تبدیل کرده است.
2 فروند لنج بوشهری هادرقطر رفع توقیف شد
بوشهر- ایرنا- کارشناس کنسولی نمایندگی وزارت امورخارجه در بوشهر گفت: 2 فروند لنج متعلق به اهالی بوشهر با 15سرنشین در کشور قطر رفع توقیف شد.
وزیر راه از روند دوبانده شدن جاده بیرجند - قاین دیدن کرد
بیرجند - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه در سفر یک روزه به خراسان جنوبی از روند دو بانده سازی جاده بیرجند - قاین دیدن کرد.
پارک دوبل، معضلی که سوهان روح شده است
قزوین – ایرنا – توقف های غیرمجاز از جمله پارک دوبل، از تخلفات پرشمار رانندگی در نقاط مرکزی شهرهاست که باعث کندی عبور و مرور خودرو، ایجاد گره های ترافیکی و معطلی شهروندان می شود و باید از آن به مثابه سوهان روح و اسباب آزار مردم یاد کرد.
20 کیلوگرم هرویین در عملیات مشترک پلیس کشف شد
بیرجند - ایرنا - فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: 20 کیلوگرم هرویین در عملیات مشترک فرماندهی انتظامی شهرستان طبس و استان سمنان کشف شد.
ملخ شکم بادمجانی در پاکدشت مشاهده شد
تهران – ایرنا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پاکدشت از مشاهده ملخ شکم بادمجانی در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
ارائه متمرکز سه هزار کتاب علوم قرآنی در سالن کارنامه نشر
انتقاد یک مسئول شیروان از عدم پرداخت سهم شهرداریها به کتابخانه ها
نبود رسانه برای تبلیغات، مهمترین مشکل استارتاپ‌های حوزه کتاب
چندوچون هجدهمین دوره جایزه صادق هدایت
کودک زنجانی دیپلم افتخار مسابقه نقاشی بلغارستان را کسب کرد
نویسنده دشتستانی درگذشت
منتخبان دهمین دوره جایزه اخلاق و نیایش تجلیل شدند
آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم
هنر باید در خدمت رشد جامعه باشد
رونمایی از 10 دانشنامه فرهنگ در کردستان برنامه ریزی شده است