یک شاهنامه‌پژوه: شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم

18:20 ۳۸۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 968 0
یک شاهنامه‌پژوه: شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم

تهران-ایرنا- یک شاهنامه پژوه با تاکید بر بازگشت به الگوی‌های ایرانی در شرایط کنونی، گفت: به مدیریت خلاق و مولف نیازمندیم تا بتوانیم با تکیه بر داشته های فرهنگی خود آثاری فاخر و ماندگار تولید کنیم تا بتوانیم شاهنامه‌های جامعه امروز را ترسیم کنیم.

ایرنا

هم‌زمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» امروز –چهارشنبه- در فرهنگستان هنر برگزار شد.
در این نشست آیدین آغداشلو، نقاش، گرافیست و نویسنده درباره «تصویرگری در شاهنامه‌های خطی»؛ مهدی حسینی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، نقاش، پژوهشگر و استاد دانشگاه، در مورد «سه برادر و سه شاهنامه» و بهمن نامور مطلق، شاهنامه پژوه و سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان، با موضوع «مدیریت هنری ابراهیم سلطان و شاهنامه‌نگاری» سخنرانی کردند و در پایان از کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان نوشته فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل با ترجمه اکرم احمدی توانا رونمایی شد.
بهمن نامور مطلق پژوهشگر و سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان با موضوع سخنرانی «مدیریت هنری ابراهیم سلطان و شاهنامه‌نگاری» در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: فردوسی اسطوره پردازی بود که اسطوره ها را زنده کرد. خود اسطوره شد و کسی است که هویت ما را به ما برگرداند و جایگاه بی نظیری را در فرهنگ ایران به خود اختصاص داده است.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، شاهنامه را اثری تربیت کننده خواند که تاثیری قابل تامل در ساخت تمدن و ایجاد مدنیت داشته است و افزود: دوره فاقد شاهنامه دوران فاقد پارادایم است.
وی با تاکید بر لزوم احیای الگوهای فرهنگی گفت: جهان از الگوهای ایرانیان استفاده کرد و مکاتب بزرگ خود را شکل داده است. مدیریت خلاق و مولف می تواند با اولویت قرار دادن تازگی، آثاری فاخر تولید کند که از گسست تاریخی پرهیز شود درحالی که ما هر روز درحال فراموش کردن گذشته خود هستیم.
نامور مطلق با برجسته شمردن دستاوردهای ابراهیم سلطان شاهزاده دانش‌دوست، با ذوق و هنرمند دوره تیموری گفت: این شاهزاده از نوادگان مغول های بادیه‌نشین بود که به ایران حمله کردند اما قدرت فرهنگی ایران از نسل های بعدی آن ها افرادی را ساخت که متاسفانه در مدیریت امروز باید از دستاوردهای آنها آموخت.
وی مدیریت فرهنگی کشور را از بزرگترین آسیب‌های امروز خواند و همین امر را دلیل موضوع سخنرانی خود در مراسم روز بزرگداشت فردوسی عنوان کرد.
نامور مطلق درونی شدن هنر میان پادشاهان و شاهزادگان را به نحوی که نسل سوم تیموریان هنرمند بودند و به نقاشی و خوشنویسی اشراف داشتند را از ویژگی های دوره ابراهیم سلطان خواند و افزود: به همین سبب تجربه زیسته چنین پادشاهان این امکان را فراهم می‌کرد که با هنرمندان ارتباط موثری برقرار کنند و از نظر زیبایی شناسی صاحب نظر باشند در حالیکه در مدیریت های امروز به واسطه ضعف در همین قسمت،کارهای مهمی انجام نمی‌شود.
وی نهادسازی را از دیگر نکات مثبت حکومت ابراهیم سلطان دانست و گفت: توجه به کارهای زیرساختی از مهمترین فعالیت های این شاهزاده به حساب می آمد به همین دلیل با وجود حاکم بودن شرایط جنگ و التهاب دوره ابراهیم سلطان، مجموعه دارالصفای شیراز و دارالایتام در کنار هنرستان مکتب شیراز و شمسه شکل می گیرد.
این پژوهشگر تنوع گرایی را از دیگر ویژگی‌های این شاهزاده دانست که در یک حوزه متوقف نمی شود و افزود: ما شاهد هستیم از یک طرف قرآن های زیاد نوشته می شود و در کنار آن شعر، تصویرگری و نقاشی، نگارگری، تذهیب و طلاکاری رونق دارد.

**نسخه‌های خطی انتقال دهنده فرهنگ و معنای یک ملت بود
آیدین آغداشلو، نقاش، گرافیست با موضوع سخنرانی درباره «تصویرگری در شاهنامه‌های خطی» گفت: تاریخ مصور کردن نسخه های خطی به روایت های شفاهی برمی‌گردد و نمونه های دردست از قرن ششم موجود است که با روایت قصه انتقال دهنده فرهنگ و معنای یک ملت بوده است.
آغداشلو گفت: اولین تصویرگری در متون علمی بوده است که دانشمندان و محققان به نقاشان سفارش می دادند که برای مثال شناسی کالبدی را ترسیم کنند.
وی با اشاره به نقش پادشاهان در فرهنگ کشور گفت: یکی از وظایف دستگاه های تمرکز قدرت، سفارش دادن نسخه های خطی بوده است و اگرچه پادشاهان ذات و جوهر شاهنامه را درک نمی کردند ولی به نحوی ‌شکل دهی به کتابخانه های سلطنتی به یک سنت تبدیل شده بود.
این هنرمند گفت: در واقع این مراکز، فضایی برای فرهنگ مداری بودند که در این دستگاه شاعر، خوشنویس و نقاش به گرد هم می‌ می‌آمدند و هنرمندان دیگر تلاش می کردند تا درجه کار خود را به حدی ارتقا دهند که بتوانند کارهای خود را در این مراکز قدرت ارائه کنند.
وی در تاثیرگذاری پادشاهان بر شاعران به نقل از ابراهیم گلستان گفت: به گفته این استادم، اشعار حافظ برای پادشان مدح آنها نبوده است و به یک نحو فاکتور کار خود را برای آنها ارسال می کردند.
این نقاش گفت: قدیمی ترین نسخه های شاهنامه مصور که به قرن هشتم برمی گردد مربوط به سفارش‌های پادشاهان ایلخانی بوده است. بسیار شگفت انگیز است که تورانی ها پول زیاد دادند تا شکست خود را به صورت مصور تماشا کنند.
آغداشلو افزود: شاهنامه های بسیاری خلق می شوند که این هنر در شاهنامه طهماسبی به اوج می رسد و همچنان تا دوره ناصرالدین شاه شاهد آخرین نسخه های آن هستیم که با ورود چاپ سنگی از بین می رود. شاهنامه طهماسبی توسط 10 هنرمند به صورت جمعی به تصویر درآمده است و از مهم ترین آثار تصویرگری در حوزه شاهنامه است.
این منتقد اظهار داشت: کتاب های مصوری که از سوی پادشاهان به نقاشان سفارش داده می‌شد کتاب‌های نفیسی بودند که درباریان بیشترین مصرف کننده های آنها بودند و هیچ وقت به دست مردم در سطح جامعه نمی رسید.

**سه برادر و سه شاهنامه
مهدی حسینی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، نقاش، پژوهشگر در این نشست با ارایه سخنرانی خود با عنوان «سه برادر و سه شاهنامه» گفت: سه شاهنامه «محمد جوکی»، «ابراهیم سلطان» و «بایسنقری» از نظر بیان با یکدیگر متفاوت هستند ولی قدرت تصویرگری همه آنها به نحوی است که نمی‌توان گفت کدام برتر از دیگری است.
وی در تشریح تفاوت صحنه های این سه شاهنامه گفت: شاهنامه محمد تصاویری پانورامیک را به ما نشان می دهد و بیننده موضوعات را از طریق یک لانگ شات می‌بیند و در کنار آن ما در شاهنامه ابراهیم سلطان با جزئیات در تصویر روبرو هستیم که به صورت اغراق آمیز به صحنه های کلوزآپ نزدیک می شویم و در شاهنامه بایسنقری نیز شاهد میت شات هایی هستیم که ما را در فاصله نه بسیار دور و نه بسیار نزدیک به جزئیات قرار می دهد.
این پژوهشگر با اشاره به نقش شاهنامه نگاری در دوره تیموری گفت: رقابتی در شاهنامه نگاری وجود داشت و هر پادشاه به دنبال به خدمت گرفتن بهترین هنرمندان برای خلق آن بودند. شاهنامه نگاری راهی برای ادغام یک بیگانه در جامعه ایرانی محسوب می شد.

**رونمایی از کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان
کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان نوشته فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل با ترجمه اکرم احمدی توانا است که موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) وابسته به فرهنگستان هنر آن را به تازگی منتشر کرده است.
نویسنده این کتاب که ظهر چهارشنبه در نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» رونمایی شد، دو ایران‌شناس برجسته دانشگاه کمبریج هستند که مطالعات گسترده‌ای پیرامون شاهنامه و شاهنامه‌های مصور در این دانشگاه با حمایت آنان انجام شده است. کتاب حاضر پژوهشی است که فیروزه عبدالله یوا و چارلز ملویل بر روی این نسخه خطی به انجام رسانده‌اند و آن را با شرح حال فردوسی و جایگاه شاهنامه آغاز کرده‌اند. سپس شرحی از دیگر نسخ مصور شاهنامه‌ از قرون چهاردهم تا هفدهم میلادی آورده و به تحلیل و بررسی نسخه خطی شاهنامة ابراهیم سلطان همراه با چاپ تصاویر آن پرداخته‌اند.

**نمایشگاه شاهنامه‌نگاری در نگارخانه آیینه
نمایشگاه شاهنامه‌نگاری پس از اتمام نشست تخصصی «پژوهشی در شاهنامه‌نگاری» با حضور علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، مهدی حسینی نقاش و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، بهمن نامور مطلق سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان و جمعی از هنرمندان افتتاح شد.
در این نمایشگاه 33 اثر نگارگری از هنرمندانی چون محمد باقر آقا میری، مجید مهرگان، فریدون فخری جوقان و محمد علی رجبی در کنار 20 اثر نقاشی قهوه‌خانه‌ای از منصور وفایی و 20 اثر خوشنویسی با موضوع شاهنامه در نگارخانه آیینه موسسه صبا در معرض دید علاقه‌مندان قرار ‌گرفت.
علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن از این نمایشگاه تا 7 خرداد، همه روزه به جز روزهای تعطیل، از ساعت 10 تا 19 به نگارخانه آیینه واقع در موسسه فرهنگی هنری صبا، به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125، مراجعه نمایند.
فراهنگ**9031**9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!
انتظارها برای آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر ایران به پایان خود نزدیک شده و به زودی مسابقات لیگ برتر از سر گرفته خواهد شد. با این حال مصاحبه وزیر بهداشت درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشورمان و تصور غلطی که مبنی بر پایان کرونا وجود دارد، نگرانی‌هایی را درباره برگزاری مسابقات به وجود آورده و هم‌چنان برخی از تیم‌ها خواهان تعطیلی کامل این فصل یا حداقل برگزاری آن در زمانی مناسب‌تر هستند. از طرفی وزیر بهداشت از برخی فشارها برای برگزاری لیگ خبر داد و درباره شیوع دوباره این بیماری اخطار داد.
مجوز برگزاری دیدارهای تدارکاتی صادر شد- تصمیم‌گیری درباره برگزاری لیگ تا ٢٥ خرداد
سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرد که برگزاری دیدارهای تدارکاتی برای تیم‌های فوتبال منعی ندارد.
باشگاه بارسلونا: مسی آسیب ندیده است
باشگاه بارسلونا اعلام کرد مهاجم آرژانتینی مشکل جسمانی ندارد و می تواند در دیدار برابر مایورکا به میدان برود.
به دنبال طلای المپیک در مرغداری + عکس
فرانک استابلر قهرمان آلمانی کشتی فرنگی جهان، تمرینات آماده سازی خود را در مرغداری پدربزرگش انجام می‌دهد تا از روند آمادگی برای حضور قدرتمند در المپیک عقب نماند.
بازی دوستانه لیگ برتری‌ها با مجوز شفاهی؟
با وجود اینکه ستاد مقابله با کرونا در ورزش اعلام کرده تیم‌های فوتبال اجازه برگزاری بازی دوستانه ندارند اما برخی از این تیم‌ها مدعی‌اند که توانسته‌اند به صورت شفاهی مجوز بازی دریافت کنند.
تکذیب موافقت جوبا با درخواست مصر برای ایجاد پایگاه در مرزهایش با اتیوپی
وزارت خارجه سودان جنوبی با انتشار بیانیه‌ای به بحث و جنجال‌ها درباره موافقت با درخواست مصر برای ساخت یک پایگاه نظامی در نزدیکی مرزهایش با اتیوپی فیصله داده و آن را تکذیب کرد.
چین درباره تصمیم لندن برای اعطای تسهیلات مهاجرتی به مردم هنگ کنگ هشدار داد
دولت چین نسبت به تصمیم انگلیس در مورد احتمال اعطای شهروندی به ساکنان هنگ کنگ هشدار داده است.
جانسون خطاب به ترامپ: نژادپرستی در جوامع ما جایی ندارد
نخست وزیر انگلیس، پس از تظاهرات هزاران نفر در لندن که خواهان اجرای عدالت در پی مرگ یک سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا شدند، خطاب به دونالد ترامپ اظهار کرد: نژادپرستی در جوامع ما جایی ندارد.
ترامپ: به تحریم شی به دلیل مساله هنگ‌کنگ فکر نکرده‌ام
رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد ندارد شخص رئیس جمهوری چین را به خاطر تلاش‌های پکن برای اعمال قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ تحریم کند.
گاردین: ۲ فرزند مقام سابق امنیتی عربستان اولین قربانیان بن‌سلمان بودند
روزنامه گاردین انگلیس نوشت: دو فرزند سعد الجبری، نیروی امنیتی سابق سعودی که از مارس ناپدید شده‌اند اولین قربانیان عملیات پاکسازی محمد بن سلمان بعد از براندازی پسرعمویش و ولیعهد سابق یعنی محمد بن نایف بوده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.