مجموعه مقالاتی در «له و علیه ویرایش»

15:56 ۶۲ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 381 0
مجموعه مقالاتی در «له و علیه ویرایش»

تهران- ایرنا- کتاب «له و علیه ویرایش» مجموعه مقالاتی در بیان تاریخچه‌ای از ویرایش در ایران، همچنین نکاتی در مورد درست نوشتن و ادای احترام به چند مترجم و ویراستار نامی هموطن است.

ایرنا

سایه اقتصادی‌نیا نامی آشنا دست کم در دو حوزه ویرایش و نقد شعر معاصر است که فعالیت در زمینه ویراستاری را با گذراندن دوره های تخصصی ویرایش و ترجمه در مرکز نشر دانشگاهی از اواخر دهه 70 خورشیدی آغاز کرده و بعد از آموزش در این مرکز و همکاری در ویرایش آثار مختلف و دستیاری استاد سمیعی گیلانی در مجله «نامه» فرهنگستان ادامه داده است.
وی دستی هم در نقد شعر دارد و غیر از حضور در جلسات بررسی و شناخت شعر معاصر دو مجموعه مقالات در این زمینه منتشر کرده است که یکی توسط نشر مرکز با عنوان «هم شاعر، هم شعر» و دو دیگر توسط انتشارات مروارید در مورد شعر فروغ چاپ شده است.
اقتصادی نیا که برای مجلات مختلفی؛ چون «جهان کتاب»، «مترجم»، «بخارا» نیز از سال های دور قلم می زده، اکنون این مقالات را در کتابی به نام «له و علیه ویرایش» گرد آورده است که غیر از مقالات پیش منتشرشده شامل چند مقاله جدید نیز هست.
له و علیه ویرایش در سه فصل سامان یافته است، فصل اول به نام کتاب، فصل دوم نکته ها و فصل سوم پرتره ها.

**له یا علیه ویرایش؛ مجموعه مقالات
اولین مقاله از فصل اول کتاب؛ یعنی «ویرایش و روشنفکری» که پیشتر جایی منتشر نشده تاریخی مختصر از ویرایش در ایران را بیان و سعی می کند توضیح دهد چرا برخی ویراستاران خود را روشنفکر می دانند و ارتباط این دو قشر از کجاست. این مقاله که چونان دیگر آثار مرتبط با ویرایش اولین ویراستاران را همکاران مجموعه موسسه فرانکلین می داند، پیش از این در مجله ای منتشر نشده و بیش از همه شاید برای جوانان علاقمند به نویسندگی یا نوقلمانی مفید باشد که بدانند در عصر نبود اینترنت و ارتباطات کاغذی و پست، آثار مهم ادبیات خارجی چطور به اطلاع ادبای نشسته در موسسه فرانکلین می رسید و آنان چطور از میان آثار برای ترجمه و ارائه به بازار نشر انتخاب می کردند.
از این اولین مقاله که بگذریم غیر از حدود 10 مقاله (با حساب و کتاب من) بقیه مقالات یا با سلسله عنوان «یادداشت های یک ویراستار» در مجله مترجم یا به نام «سایه سار» در مجله بخارا، یا در نامه فرهنگستان، مجله «شهر کتاب»، ماهنامه «جهان کتاب» یا در جشن یادنامه استاد سمیعی گیلانی پیشتر منتشر شده اند.
ویرایش و روشنفکری، ویرایش و مفهوم نثار، ویرایش و نظام باورها، ویرایش و مهری‌خانم، ویرایش عقده اختگی و عقده حقارت، ویرایش و موضوع املا، ویرایش و حبل متین، جنبش جهانی نیم‌فاصله، رونق ویرایش اما کدام ویرایش؟، محرمیت ویراستار: اولین درس اخلاق حرفه‌ای، چند کلمه درباره شکسته‌نویسی با آموزگاران مدارس و مدرسان دانشگاه، ویرایش و دمپایی، همه‌چیز پژوهی، عناوین مقالات در فصل اول کتاب هستند.
فصل دوم به نام «نکته ها» شاید بیشتر از بقیه فصل ها برای ویراستاران مفید باشد، اقتصادی نیا طی مقالات این فصل توضیح می دهد چرا شوربختانه را نباید به جای متاسفانه استفاده کرد، عبارت قضاوت کردن کسی تمام و کمال ساختاری انگلیسی و متعلق به زبان بیگانه است، مشکلات زبانی در سریال شهرزاد چیست و هنرگردان معادل نسبتا مناسبی برای واژه انگلیسی کیوریتور/curator و تا وقتی است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادلی برای آن بیابد. البته که مقالات خوب دیگری نیز در این فصل گنجانده شده است.
در فصل دوم مخاطب با این عناوین روبروست: دانشمند، هنرمند، مورخ، هنرگردان، شوربختانه، سایه‌نویس، سوال پرسیدن، قضاوت کردن کسی، مهمان ناخوانده، فرمان نحو در نام‌گذاری یک فیلم: جدایی نادر از سیمین، آیا خیالاتی شده‌ام؟!، خود را یا کسی را خودکشی کردن: باز هم از زبان و سیاست، اول، دوم، سوم؛ یک نکته درباره تشدید، رومی، خط مورب، الامان از سه‌نقطه!، مشکلات زبانی در سریال شهرزاد، نمود بیزاری در زبان فارسی و ملک‌الشعرای بهار یا ملک‌الشعراءبهار؟
فصل سوم نیز به نام «پرتره ها» سه شخصیت مطرح در ویرایش و ترجمه امروز اختصاص دارد؛ مرحوم ابوالحسن نجفی مترجم پیشکسوت و صاحب کتاب «غلط ننویسیم»، استاد سمیعی گیلانی ویراستار، مترجم و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علی صلح جو که در ویرایش مو سپید کرده است. اقتصادی نیا در این فصل شرحی مختصر از فعالیت های هر یک از آنها در ترجمه، ویرایش و تولید اثر به دست می دهد.
عناوینی هم که در فصل سوم کتاب آمده‌اند، به این ترتیب‌اند: درگذشت ابوالحسن نجفی، اسباب یگانگی ابوالحسن نجفی، محبوب و عزیز و آشنا، (استاد احمد سمیعی (گیلانی)، نه هر که آینه سازد سکندری داند، (استاد علی صلح‌جو)، نگاه باز و غیرکلیشه‌ای به ویرایش، اصول شکسته‌نویسی، بوتیمار این دریا.
در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم؛ چرا تعدادی از ویراستارن خود را عضو جامعه روشنفکری می‌شمارند و اغلب، اگر تریبونی بیابند، از گلایه‌ها و غرغرهای روشنفکرانه دریغ نمی‌کنند؟ چرا وقتی فاتحانه از کشف اشتباه قلمی مترجمی نامدار یا نویسنده‌ای بزرگ صحبت می‌کنند، بحث را مبارزاتی جلوه می‌دهند و، در مقام یک روشنفکر، به دفاع از حیثیت قلم برمی‌خیزند؟ فضای حاکم بر تحلیل‌های ویراستارانه و سلسله استدلال‌ها چگونه است که از بحث بر سر کسره اضافه یا های غیرملفوظ می‌توان به این نتیجه رسید که مملکت صاحب ندارد؟! چطور ویرایش به روشنفکری می‌پیوندد؟ این پیوند، یا تصور این پسوند، از کجا ناشی شده است؟
برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها ناچاریم به عقب برگردیم و نگاهی به تاریخچه ویرایش در ایران بیندازیم. با مروری کلی بر گذشته نه‌چندان پرفراز و نشیب این حرفه در ایران، می‌توانیم به وضوح دریابیم که ریشه چنین تصوری از کجا آب می‌خورد: موسسه انتشاراتی فرانکلین!
کتاب «له و علیه ویرایش» در سه فصل و 179 صفحه توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.
فراهنگ**9157** 9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

شبی که دعاهایتان مستجاب و حاجاتتان برآورده می شود
پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: شب استجابت دعا در ماه ذی قعده مبارک‌ترین شب سال هجری قمری است.
افتتاح جشنواره فیلم لندن با «دیوید کاپرفیلد»
جشنواره فیلم لندن کارش را با نمایش فیلمی از آرماندو یانوچی با عنوان «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» شروع می‌کند.
بازپخش یک سریال پرطرفدار از شبکه نسیم
مجموعه طنز «ساختمان پزشکان» هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.
مریم معصومی با «ریکاوری» در راه شبکه نمایش خانگی
اولین قسمت از سریال نمایش خانگی «ریکاوری» چهارشنبه ۲۶ تیرماه توزیع می‌شود.
سریال جدید «بهروز شعیبی» روی آنتن شبکه 3
پیش‌‌تولید سریال ۳۰ قسمتی بهروز شعیبی در لبنان آغاز شد.
تازه ترین خبرها از  فصل دوم سریال «نون.خ»
تهیه‌کننده سریال «نون.خ» از بازدید سعید آقاخانی از مناطق کوهستانی استان‌های کردستان و کرمانشاه برای انتخاب لوکیشن‌های فصل دوم این سریال خبر داد.
فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون
به کمک ترکیب خانگی از زنجبیل، سیر و عسل می توانید کلسترول و چربی خون خود را کاهش دهید.
واکنش پلیس راهور به یکطرفه شدن خیابان نجات اللهی
سردار محمدرضا مهماندار اظهار کرد: با توجه به درخواست شهرداری برای تبدیل شدن خیابان نجات الهی به گذر صنایع دستی و گردشگری پلیس راهور این خیابان را به شکل موقتی و آزمایشی یکطرفه کرده است.
۲۲ کشته و زخمی بر اثر واژگونی مینی بوس
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از واژگونی مینی بوس خبر داد.
تداوم روند بهسازی معابر پایتخت
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهرن با اشاره به کاهش هزینه تولید آسفالت به واسطه فعالیت کارخانه‌های شهرداری تهران گفت: طرح بهسازی معابر شهر تهران تا تحقق صد در صدی اهداف تعیین شده ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیر سینمایی دهه ۶۰ در حراجی تهران چه می‌کند؟
دور اخیر حراجی تهران در حالی با حواشی بسیاری برگزار شد که یکی از افراد موثر در این مراسم شبه‌هنری، یکی از مدیران اسبق بنیاد سینمایی فارابی در دهه ۶۰ است.
عجیب ولی واقعی- بازگشت آقای گل به لیگ برتر ایران+عکس
استوکس با درخواست دنیزلی به تراکتور بازگشت.
وحید امیری برای پرسپولیس گل کاشت
تیم فوتبال پرسپولیس عصر دیروز در قالب دو تیم قرمز و طلایی به میدان رفت.
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
پاتوسی استقلال را نقره داغ می کند؟
شنیده می شود پاتوسی به دلیل دریافت نکردن مطالبات ماهیانه خود از آبی پوشان شکایتی را علیه این باشگاه ترتیب داده تا بتواند به مطالباتش دست پیدا کند که البته با پیگیری های انجام شده این موضوع تکذیب شد.