مجموعه مقالاتی در «له و علیه ویرایش»

15:56 ۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 70 0
مجموعه مقالاتی در «له و علیه ویرایش»

تهران- ایرنا- کتاب «له و علیه ویرایش» مجموعه مقالاتی در بیان تاریخچه‌ای از ویرایش در ایران، همچنین نکاتی در مورد درست نوشتن و ادای احترام به چند مترجم و ویراستار نامی هموطن است.

ایرنا

سایه اقتصادی‌نیا نامی آشنا دست کم در دو حوزه ویرایش و نقد شعر معاصر است که فعالیت در زمینه ویراستاری را با گذراندن دوره های تخصصی ویرایش و ترجمه در مرکز نشر دانشگاهی از اواخر دهه 70 خورشیدی آغاز کرده و بعد از آموزش در این مرکز و همکاری در ویرایش آثار مختلف و دستیاری استاد سمیعی گیلانی در مجله «نامه» فرهنگستان ادامه داده است.
وی دستی هم در نقد شعر دارد و غیر از حضور در جلسات بررسی و شناخت شعر معاصر دو مجموعه مقالات در این زمینه منتشر کرده است که یکی توسط نشر مرکز با عنوان «هم شاعر، هم شعر» و دو دیگر توسط انتشارات مروارید در مورد شعر فروغ چاپ شده است.
اقتصادی نیا که برای مجلات مختلفی؛ چون «جهان کتاب»، «مترجم»، «بخارا» نیز از سال های دور قلم می زده، اکنون این مقالات را در کتابی به نام «له و علیه ویرایش» گرد آورده است که غیر از مقالات پیش منتشرشده شامل چند مقاله جدید نیز هست.
له و علیه ویرایش در سه فصل سامان یافته است، فصل اول به نام کتاب، فصل دوم نکته ها و فصل سوم پرتره ها.

**له یا علیه ویرایش؛ مجموعه مقالات
اولین مقاله از فصل اول کتاب؛ یعنی «ویرایش و روشنفکری» که پیشتر جایی منتشر نشده تاریخی مختصر از ویرایش در ایران را بیان و سعی می کند توضیح دهد چرا برخی ویراستاران خود را روشنفکر می دانند و ارتباط این دو قشر از کجاست. این مقاله که چونان دیگر آثار مرتبط با ویرایش اولین ویراستاران را همکاران مجموعه موسسه فرانکلین می داند، پیش از این در مجله ای منتشر نشده و بیش از همه شاید برای جوانان علاقمند به نویسندگی یا نوقلمانی مفید باشد که بدانند در عصر نبود اینترنت و ارتباطات کاغذی و پست، آثار مهم ادبیات خارجی چطور به اطلاع ادبای نشسته در موسسه فرانکلین می رسید و آنان چطور از میان آثار برای ترجمه و ارائه به بازار نشر انتخاب می کردند.
از این اولین مقاله که بگذریم غیر از حدود 10 مقاله (با حساب و کتاب من) بقیه مقالات یا با سلسله عنوان «یادداشت های یک ویراستار» در مجله مترجم یا به نام «سایه سار» در مجله بخارا، یا در نامه فرهنگستان، مجله «شهر کتاب»، ماهنامه «جهان کتاب» یا در جشن یادنامه استاد سمیعی گیلانی پیشتر منتشر شده اند.
ویرایش و روشنفکری، ویرایش و مفهوم نثار، ویرایش و نظام باورها، ویرایش و مهری‌خانم، ویرایش عقده اختگی و عقده حقارت، ویرایش و موضوع املا، ویرایش و حبل متین، جنبش جهانی نیم‌فاصله، رونق ویرایش اما کدام ویرایش؟، محرمیت ویراستار: اولین درس اخلاق حرفه‌ای، چند کلمه درباره شکسته‌نویسی با آموزگاران مدارس و مدرسان دانشگاه، ویرایش و دمپایی، همه‌چیز پژوهی، عناوین مقالات در فصل اول کتاب هستند.
فصل دوم به نام «نکته ها» شاید بیشتر از بقیه فصل ها برای ویراستاران مفید باشد، اقتصادی نیا طی مقالات این فصل توضیح می دهد چرا شوربختانه را نباید به جای متاسفانه استفاده کرد، عبارت قضاوت کردن کسی تمام و کمال ساختاری انگلیسی و متعلق به زبان بیگانه است، مشکلات زبانی در سریال شهرزاد چیست و هنرگردان معادل نسبتا مناسبی برای واژه انگلیسی کیوریتور/curator و تا وقتی است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادلی برای آن بیابد. البته که مقالات خوب دیگری نیز در این فصل گنجانده شده است.
در فصل دوم مخاطب با این عناوین روبروست: دانشمند، هنرمند، مورخ، هنرگردان، شوربختانه، سایه‌نویس، سوال پرسیدن، قضاوت کردن کسی، مهمان ناخوانده، فرمان نحو در نام‌گذاری یک فیلم: جدایی نادر از سیمین، آیا خیالاتی شده‌ام؟!، خود را یا کسی را خودکشی کردن: باز هم از زبان و سیاست، اول، دوم، سوم؛ یک نکته درباره تشدید، رومی، خط مورب، الامان از سه‌نقطه!، مشکلات زبانی در سریال شهرزاد، نمود بیزاری در زبان فارسی و ملک‌الشعرای بهار یا ملک‌الشعراءبهار؟
فصل سوم نیز به نام «پرتره ها» سه شخصیت مطرح در ویرایش و ترجمه امروز اختصاص دارد؛ مرحوم ابوالحسن نجفی مترجم پیشکسوت و صاحب کتاب «غلط ننویسیم»، استاد سمیعی گیلانی ویراستار، مترجم و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علی صلح جو که در ویرایش مو سپید کرده است. اقتصادی نیا در این فصل شرحی مختصر از فعالیت های هر یک از آنها در ترجمه، ویرایش و تولید اثر به دست می دهد.
عناوینی هم که در فصل سوم کتاب آمده‌اند، به این ترتیب‌اند: درگذشت ابوالحسن نجفی، اسباب یگانگی ابوالحسن نجفی، محبوب و عزیز و آشنا، (استاد احمد سمیعی (گیلانی)، نه هر که آینه سازد سکندری داند، (استاد علی صلح‌جو)، نگاه باز و غیرکلیشه‌ای به ویرایش، اصول شکسته‌نویسی، بوتیمار این دریا.
در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم؛ چرا تعدادی از ویراستارن خود را عضو جامعه روشنفکری می‌شمارند و اغلب، اگر تریبونی بیابند، از گلایه‌ها و غرغرهای روشنفکرانه دریغ نمی‌کنند؟ چرا وقتی فاتحانه از کشف اشتباه قلمی مترجمی نامدار یا نویسنده‌ای بزرگ صحبت می‌کنند، بحث را مبارزاتی جلوه می‌دهند و، در مقام یک روشنفکر، به دفاع از حیثیت قلم برمی‌خیزند؟ فضای حاکم بر تحلیل‌های ویراستارانه و سلسله استدلال‌ها چگونه است که از بحث بر سر کسره اضافه یا های غیرملفوظ می‌توان به این نتیجه رسید که مملکت صاحب ندارد؟! چطور ویرایش به روشنفکری می‌پیوندد؟ این پیوند، یا تصور این پسوند، از کجا ناشی شده است؟
برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها ناچاریم به عقب برگردیم و نگاهی به تاریخچه ویرایش در ایران بیندازیم. با مروری کلی بر گذشته نه‌چندان پرفراز و نشیب این حرفه در ایران، می‌توانیم به وضوح دریابیم که ریشه چنین تصوری از کجا آب می‌خورد: موسسه انتشاراتی فرانکلین!
کتاب «له و علیه ویرایش» در سه فصل و 179 صفحه توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.
فراهنگ**9157** 9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

دبیر فدراسیون شنا: به دلیل کاغذ بازی هنوز استخر آزادی را تحویل نگرفته‌ایم
دبیر فدراسیون شنا معتقد است که یکسری کاغذ بازی‌ها وجود دارد که استخر قهرمانی آزادی را تاکنون به فدراسیون شنا تحویل نداده‌اند.
فلفلی: فوتبال پنج نفره یکسال است که اردو ندارد
سرمربی تیم ملی فوتبال پنج نفره گفت: در حالی برای مسابقات کسب سهمیه پارالمپیک 2020 توکیو در مهرماه آماده می‌شویم که این تیم مدت یکسال و بعد از مسابقات جهانی اسپانیا تا به الان هیج اردوی تدارکاتی نداشته است.
ام‌باپه آهنگ جدایی سر داد
ستاره جوان پاری ‌سن‌ ژرمن از علاقه خود برای جدایی از این تیم خبر داد.
نخستین واکنش رونالدو بعد از فتح اسکودتو
ستاره پرتغالی یوونتوس برای نخستین بار به فتح اسکودتو واکنش نشان داد.
گتوزو: میلان من را جواب کرد
سرمربی میلان تاکید کرد که مدیران این باشگاه او را برای فصل بعد جواب کرده‌اند اما او ابراز امیدواری کرد که بماند.
اسپالتی: این بدترین بازی اینتر در دوران مربیگری‌ام بود
سرمربی اینتر تیمش را مستحق شکست سنگین برابر ناپولی دانست و از این دیدار به عنوان بدترین بازی دوران مربیگری اش یاد کرد.
روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا
تیم ملی اسپانیا با تیکی تاکا و به لطف پاس زیبای ژاوی توانست برای دومین بار فاتح یورو شود.
قهرمانی که سقوط کرد و بقای ناپلئونی نفت مسجد سلیمان
تیم‌های خوزستانی حاضر در فصل هجدهم لیگ برتر روزهای پر فراز و و نشیبی را پشت سر گذاشتند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند.
اینفوگرافی - موجودات چقدر در معرض انقراض هستند؟
از بین بردن جنگل‌ها، غارت دریاها و خاک و آلودگی هوا و آب، دنیای پیرامون ما را به سمت نابودی برده است. سازمان ملل به‌تازگی گزارشی درباره وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی در دنیا منتشر کرده که طبق آن، تقریباً ۱۰۰ هزار گونه در معرض خطر ارزیابی شده‌اند. از این تعداد، بیش از یک‌چهارم در معرض انقراض قرار دارند؛ از دوزیستان مانند قورباغه‌ها و سمندرها گرفته تا گیاهان دارای میوه‌های مخروطی‌شکل و ارکیده. این ارزیابی هنوز کامل نشده و مشخص نیست دقیقاً چه تعداد حیوان، قارچ و گیاه روی زمین وجود دارد.
آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می‌شود؟
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درپاسخ به سوالی درباره شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و امکان سرایت انسانی آن، ضمن تشریح وظایف سازمان‌ها و ارگان‌ها در کنترل این بیماری تاکید کرد که بیماری آنفلوانزای پرندگان تا به حال قدرت سرایت به انسان را نداشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
نخستین واکنش رونالدو بعد از فتح اسکودتو
ستاره پرتغالی یوونتوس برای نخستین بار به فتح اسکودتو واکنش نشان داد.
راه های منتهی به آتشفشان هاکونه در ژاپن مسدود شد‍
پکن- ایرنا- در پی هشدار سازمان هواشناسی و لرزه نگاری ژاپن مبنی بر تکان های آتشفشانی در منطقه کوهستانی هاکونه، همه مسیرهای منتهی به این منطقه روز دوشنبه مسدود شد.
هنر باید در خدمت رشد جامعه باشد
رونمایی از 10 دانشنامه فرهنگ در کردستان برنامه ریزی شده است
20 داستان کوتاه برای خیالپردازی
تجلیل از هنرمند قرآن‌نگار
تخصیص ارز 4200 تومانی و تشدید بر نظارت توزیع؛ ماحصل کارگروه ساماندهی تا به امروز
اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسیده است
90 درصد از مصوبات شورای فرهنگ باشت محقق شد
قیمت افسارگسیخته کاغذ و بحرانی که در راه فرهنگ است
طرح در کمین وقت در قاین اجرا شد
برگزاری چهل و هشتمین آیین بزرگداشت استاد معین در آستانه اشرفیه