دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

16:09 ۳۸۴ روز و ۱۸ ساعت پیش قدس 796 0
دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

تاکید رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام به نقش بخش مسکن در رونق تولید با توجه به برخی خصوصیات این بخش مانند وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها و ظرفیت بالای اشتغالزایی بوده است.

قدس

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام نکات مهمی درباره رونق تولید اشاره کردند که یکی از این نکات توجه به رونق تولید مسکن بود. معظم له در این باره فرمودند: «یک مطلب هم مسئله‌ی مسکن‌سازی است؛ اصلاً رشته‌ی مسکن از جمله رشته‌های کارآفرین در کشور است. یکی از غفلتهایی که در این چند سال شد، این بود که به مسکن پرداخته نشد؛ خود تولیدِ مسکن صنایع زیادی را به کار می‌اندازد؛ خود تولید مسکن صنایع زیادی را به خدمت میگیرد و به کار می‌اندازد؛ یعنی کارآفرین است، تولیدآفرین است و خودش تولید [را رونق میدهد]».
در این یادداشت به این سوال پاسخ می دهیم که بخش مسکن چه ویژگی هایی دارد که مقام معظم رهبری در راستای رونق تولید، توجه خاصی به این بخش داشته اند؟ *لزوم توجه به پیشران های تولید یکی از راهبردهای اصلی جهت رونق تولید در کشور، توجه به صنایع و پیشران های اقتصاد است. منظور از پیشران ها نیز بخش هایی از اقتصاد هستند که ارتباط و پیوندهای گسترده پسینی و پیشنی با سایر بخش های اقتصاد دارند و مانند موتور محرکه، با حرکت آن‌ها، بسیاری دیگر از صنایع مولد نیز رونق خواهند یافت. در این بین تولید مسکن را می توان شاخص ترین پیشران اقتصاد کشور دانست. پیوند پیشینی با ۷۸ بخش اقتصادی و همچنین رابطه پسینی با ۵۶ بخش اقتصادی نشان از پیشران بودن تولید مسکن می دهد.
علاوه بر این، توجه و تسهیل رونق تولید مسکن به دلیل وجود ویژگی هایی زیر امری ضروری است: *وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها تولید مسکن علاوه بر پیوندهای بسیار با سایر بخش های اقتصاد، کمترین وابستگی و نیاز به واردات را دارد. مصالح ساختمانی، زمین و نیروی کار ماهر و غیر ماهر به میزان کافی در کشور موجود است یا قابلیت تولید دارند و هیچ نیازی به واردات ندارند که همین ماجرا لزوم در اولویت قرار گرفتن تولید مسکن در شرایط تحریمی و مشکلات ارزی کشور، را نشان می دهد.
*رونق تولید مسکن، اشتغالزایی در پهنه کشور عدم تمرکز گرایی نیز از دیگر ویژگی های رونق تولید مسکن است. با توجه به وجود منابع مورد نیاز برای تولید مسکن و همچنین وجود تقاضای در سراسر کشور، تولید مسکن، رونق تولید و اشتغالی بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ را در پی خواهد داشت که مطلوبیت توجه به این پیشران اقتصادی را افزایش می دهد.
*سهم قابل‌توجه سرپرستان خانواده ها در اشتغال ناشی از تولید مسکن بخش مسکن به دلیل ویژگی‌های و شرایط خاصی که دارد در تمامی اشتغال مستقیم و حدود ۹۰ درصد اشتغال غیرمستقیمی که ایجاد می‌کند از نیروی انسانی مرد بهره می‌گیرد که طیف استفاده از تخصص‌های موجود در آن وسیع است و افرادِ با تحصیلات زیر دیپلم (کارگر ساده) تا دکترای متخصص در حوزه‌هایی مانند طراحی و محاسبات سازه و تأسیسات مشغول به کار می‌شوند.
*ظرفیت بالای اشتغالزایی در تولید مسکن بنا بر پژوهش های انجام شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مربع زیربنای مسکونی ۱.۴۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیر مستقیم در یک سال ایجاد می شود.
*تامین مسکن به عنوان نیاز اساسی خانواده ها تولید و عرضه مسکن پاسخی به یکی از نیازهای اصلی و اولیه خانواده ها است. در سال های اخیر به دلیل عدم توازن بین تقاضا و عرضه مشکلات بسیاری برای خانواده ها برای تامین این نیاز اساسی رخ داده است. لازم به ذکر است در حالی که از سال ۹۲ تا ۹۷ به صورت میانگین ۷۰۰ هزار ازدواج در سال صورت گرفته است، مطابق با داده های مرکز آمار تعداد واحدهای تولید شده در کشور، کمتر از ۳۵۰ هزار واحد در سال بوده است. همین عدم پاسخگویی به تقاضاهای جدید و همچنین تقاضای انباشته از گذشته در بازار مسکن، یکی از اصلی ترین دلایل برای افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر بوده است.
*محافظت از خانواده‌ها در برابر بلایای طبیعی با احداث و بهسازی مسکن در بافت فرسوده روستایی و شهری از طرفی با توجه به حادثه خیز بودن کشور، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی غیرمقاوم موجود کشور نیز یک امری کاملا ضروری است. بیش از ۶۰ درصد از واحدهای روستایی و ۳۰ درصد از واحدهای شهری، توان لازم برای مقابله با سوانح طبیعی را ندارند و در صورت بروز حوادث، زمینه ساز بروز خسارات جانی و مالی بسیاری می شوند. یکی از علل اصلی افزایش خسارات جانی و مالی در سیل اخیر نیز همین غیر مقاوم بودن واحدهای مسکونی روستایی بود. در کشور ما حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم وجود دارد که نیازمند نوسازی کامل هستند. در حالی که طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، دولت مکلف به اعطای ۲۰۰ هزار وام های بهسازی و نوسازی مسکن روستایی بود، در سال های ۹۲ تا ۹۷، ۵۰ درصد این تکلیف هم محقق نشد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

۲۵ مبتلای به کرونا در یک باشگاه اوکراینی
باشگاه کارپاتی لفیف که در لیگ برتر اوکراین قعرنشین است اعلام کرد که ۲۵ نفر از این باشگاه به ویروس کوید ۱۹ مبتلا شده اند.
حمله بلاتر به ایفانتینو: او به جنون خودبینی مبتلا است
رییس پیشین فیفا به انتقاد تند از رییس کنونی این نهاد بین‌المللی پرداخت و او را به حریص بودن و خودبینی متهم کرد.
بازگشت کارکنان المپیک ۲۰۲۰ به محل کارشان بعد از دو ماه دورکاری
کارکنان توکیو ۲۰۲۰ پس از دو ماه کار از خانه ، بازگشت به ستاد کمیته سازماندهی را آغاز کرده اند.
واکنش باشگاه چلسی به نژادپرستی در آمریکا؛ ما همه انسان هستیم
باشگاه چلسی نیز به نژادپرستی گسترده در آمریکا علیه سیاه پوستان واکنش نشان داد.
مهاجم الجزایری تراکتور به دنبال بازگشت به کشورش
یک سایت خبری از تمایل مهاجم الجزایری تراکتور به بازگشت به کشورش و بازی در لیگ الجزایر خبر داد.
کرونا جان ۲ نیروی روس حامی خلیفه حفتر در لیبی را گرفت
دولت وفاق ملی لیبی از مرگ دو نیروی روس حامی نیروهای شرق لیبی در شهر سرت بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد.
جورج بوش: باید به شکوه‌های شهروندان آمریکایی-آفریقایی گوش داد
رئیس جمهوری سابق آمریکا بیانیه بلندبالایی منتشر کرد و در آن از کشورش خواست تا به حرف آمریکایی‌های سیاه‌پوست گوش دهد و شکست‌های غم‌انگیز رهبران را بررسی کند.
تدابیر امنیتی در سودان چند ساعت قبل از سالروز برهم زدن تحصن معترضان در خارطوم
منابع خبری از تدابیر امنیتی ارتش سودان در سراسر این کشور چند ساعت پیش از اولین سالروز شکسته شدن تحصن معترضان در خارطوم خبر دادند.
اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید
با وجود آنکه پلیس فرانسه برگزاری هر نوع تجمع برای روز سه‌شنبه در پایتخت این کشور را ممنوع اعلام کرده بود، هزاران تظاهرکننده در حمایت از خانواده آدام ترائوره به خیابان‌های پاریس آمدند و در اعتراض به خشونت پلیس شعار دادند.
سربازان اسرائیلی بدون عبور از خط آبی وارد جنوب لبنان شدند
منابع مختلف در نیروهای یونیفل، خبرگزاری رسمی لبنان و رسانه جنگ وابسته به حزب‌الله اعلام کردند، گروهی از سربازان اسرائیلی بدون اینکه از خط آبی عبور کنند، از خط فنی موجود میان اراضی اشغالی و لبنان عبور کرده و وارد منطقه تحت حفاظت لبنان شدند. در مقابل ارتش اسرائیل در توجیه این تجاوز مدعی شده، "آنها در حال اجرای ماموریت عادی خود در منطقه تحت حاکمیت اسرائیل بوده‌اند".

پر بازدید ترین اخبار امروز

این پرستار می‌خواهد گمنام بماند +عکس
ای کاش راضی می شد تصویرش را منتشرکنیم و با افتخاربگوییم قهرمان این روزهای ما مدافع سلامت ۲۹ ساله ای است که گوشش به اخطار پزشک برای ترک قرنطینه بیماران کرونایی بدهکار نبود.
رویداد بین‌المللی «روح مقاومت» برگزار می‌شود- ۱۱۰ روز روایت مردمی از وصایای شهدا
از برگزاری رویداد بین‌المللی «روح مقاومت» با محور گرامیداشت مقام شهدا و روایت‌های مردمی از وصایای شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم خبر داد.
انتخابات انجمن‌های علمی‌دانشجویی ˮمجازیˮ برگزار می‌شود
رییس اداره انجمن‌های علمی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از برگزاری انتخابات «انجمن‌های علمی‌دانشجویی» به صورت مجازی در سال جاری خبر داد و گفت: این انتخابات در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور معمولاً اردیبهشت‌ماه هر سال برگزار می‌شود، اما امسال با توجه به شیوع کرونا و ممنوعیت برگزاری جلسات حضوری، برگزاری این انتخابات به شهریورماه سال جاری موکول شده و مقرر است پس از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم انتخابات به صورت "مجازی" برگزار شود.
تالارهای پذیرایی به زودی بازگشایی می‌شوند
رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ تمهیدات لازم برای بازگشایی تالارهای پذیرایی اندیشده شد تا این صنوف نیز با رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی بتوانند به زودی فعالیت خود را آغاز کنند.
قیمت سهام عدالت هنوز به سقف نرسیده
ساعت فروش سهام عدلت در بورس اعلام شد
فاطمه حسینی مدیرعامل صندوق بازنشستگی می‌شود؟
بازار طلا و دلار در انتظار تولید واکسن کرونا
قیمت نفت به بالای ۴۰ دلار رسید
ساعت فروش سهام عدالت در بورس چه زمانی است؟
قیمت میوه‌های تابستانه ۲۰ روز دیگر معقول می‌شود
قیمت آپارتمان نوساز در منطقه ۲ تهران + جدول
صفر تا صد جدیدترین خودرو سیتروئن+عکس
قماربازی در بازار مسکن!