دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

16:09 ۶۲ روز پیش قدس 416 0
دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

تاکید رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام به نقش بخش مسکن در رونق تولید با توجه به برخی خصوصیات این بخش مانند وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها و ظرفیت بالای اشتغالزایی بوده است.

قدس

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام نکات مهمی درباره رونق تولید اشاره کردند که یکی از این نکات توجه به رونق تولید مسکن بود. معظم له در این باره فرمودند: «یک مطلب هم مسئله‌ی مسکن‌سازی است؛ اصلاً رشته‌ی مسکن از جمله رشته‌های کارآفرین در کشور است. یکی از غفلتهایی که در این چند سال شد، این بود که به مسکن پرداخته نشد؛ خود تولیدِ مسکن صنایع زیادی را به کار می‌اندازد؛ خود تولید مسکن صنایع زیادی را به خدمت میگیرد و به کار می‌اندازد؛ یعنی کارآفرین است، تولیدآفرین است و خودش تولید [را رونق میدهد]».
در این یادداشت به این سوال پاسخ می دهیم که بخش مسکن چه ویژگی هایی دارد که مقام معظم رهبری در راستای رونق تولید، توجه خاصی به این بخش داشته اند؟ *لزوم توجه به پیشران های تولید یکی از راهبردهای اصلی جهت رونق تولید در کشور، توجه به صنایع و پیشران های اقتصاد است. منظور از پیشران ها نیز بخش هایی از اقتصاد هستند که ارتباط و پیوندهای گسترده پسینی و پیشنی با سایر بخش های اقتصاد دارند و مانند موتور محرکه، با حرکت آن‌ها، بسیاری دیگر از صنایع مولد نیز رونق خواهند یافت. در این بین تولید مسکن را می توان شاخص ترین پیشران اقتصاد کشور دانست. پیوند پیشینی با ۷۸ بخش اقتصادی و همچنین رابطه پسینی با ۵۶ بخش اقتصادی نشان از پیشران بودن تولید مسکن می دهد.
علاوه بر این، توجه و تسهیل رونق تولید مسکن به دلیل وجود ویژگی هایی زیر امری ضروری است: *وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها تولید مسکن علاوه بر پیوندهای بسیار با سایر بخش های اقتصاد، کمترین وابستگی و نیاز به واردات را دارد. مصالح ساختمانی، زمین و نیروی کار ماهر و غیر ماهر به میزان کافی در کشور موجود است یا قابلیت تولید دارند و هیچ نیازی به واردات ندارند که همین ماجرا لزوم در اولویت قرار گرفتن تولید مسکن در شرایط تحریمی و مشکلات ارزی کشور، را نشان می دهد.
*رونق تولید مسکن، اشتغالزایی در پهنه کشور عدم تمرکز گرایی نیز از دیگر ویژگی های رونق تولید مسکن است. با توجه به وجود منابع مورد نیاز برای تولید مسکن و همچنین وجود تقاضای در سراسر کشور، تولید مسکن، رونق تولید و اشتغالی بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ را در پی خواهد داشت که مطلوبیت توجه به این پیشران اقتصادی را افزایش می دهد.
*سهم قابل‌توجه سرپرستان خانواده ها در اشتغال ناشی از تولید مسکن بخش مسکن به دلیل ویژگی‌های و شرایط خاصی که دارد در تمامی اشتغال مستقیم و حدود ۹۰ درصد اشتغال غیرمستقیمی که ایجاد می‌کند از نیروی انسانی مرد بهره می‌گیرد که طیف استفاده از تخصص‌های موجود در آن وسیع است و افرادِ با تحصیلات زیر دیپلم (کارگر ساده) تا دکترای متخصص در حوزه‌هایی مانند طراحی و محاسبات سازه و تأسیسات مشغول به کار می‌شوند.
*ظرفیت بالای اشتغالزایی در تولید مسکن بنا بر پژوهش های انجام شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مربع زیربنای مسکونی ۱.۴۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیر مستقیم در یک سال ایجاد می شود.
*تامین مسکن به عنوان نیاز اساسی خانواده ها تولید و عرضه مسکن پاسخی به یکی از نیازهای اصلی و اولیه خانواده ها است. در سال های اخیر به دلیل عدم توازن بین تقاضا و عرضه مشکلات بسیاری برای خانواده ها برای تامین این نیاز اساسی رخ داده است. لازم به ذکر است در حالی که از سال ۹۲ تا ۹۷ به صورت میانگین ۷۰۰ هزار ازدواج در سال صورت گرفته است، مطابق با داده های مرکز آمار تعداد واحدهای تولید شده در کشور، کمتر از ۳۵۰ هزار واحد در سال بوده است. همین عدم پاسخگویی به تقاضاهای جدید و همچنین تقاضای انباشته از گذشته در بازار مسکن، یکی از اصلی ترین دلایل برای افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر بوده است.
*محافظت از خانواده‌ها در برابر بلایای طبیعی با احداث و بهسازی مسکن در بافت فرسوده روستایی و شهری از طرفی با توجه به حادثه خیز بودن کشور، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی غیرمقاوم موجود کشور نیز یک امری کاملا ضروری است. بیش از ۶۰ درصد از واحدهای روستایی و ۳۰ درصد از واحدهای شهری، توان لازم برای مقابله با سوانح طبیعی را ندارند و در صورت بروز حوادث، زمینه ساز بروز خسارات جانی و مالی بسیاری می شوند. یکی از علل اصلی افزایش خسارات جانی و مالی در سیل اخیر نیز همین غیر مقاوم بودن واحدهای مسکونی روستایی بود. در کشور ما حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم وجود دارد که نیازمند نوسازی کامل هستند. در حالی که طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، دولت مکلف به اعطای ۲۰۰ هزار وام های بهسازی و نوسازی مسکن روستایی بود، در سال های ۹۲ تا ۹۷، ۵۰ درصد این تکلیف هم محقق نشد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شبی که دعاهایتان مستجاب و حاجاتتان برآورده می شود
پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: شب استجابت دعا در ماه ذی قعده مبارک‌ترین شب سال هجری قمری است.
افتتاح جشنواره فیلم لندن با «دیوید کاپرفیلد»
جشنواره فیلم لندن کارش را با نمایش فیلمی از آرماندو یانوچی با عنوان «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» شروع می‌کند.
بازپخش یک سریال پرطرفدار از شبکه نسیم
مجموعه طنز «ساختمان پزشکان» هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.
مریم معصومی با «ریکاوری» در راه شبکه نمایش خانگی
اولین قسمت از سریال نمایش خانگی «ریکاوری» چهارشنبه ۲۶ تیرماه توزیع می‌شود.
سریال جدید «بهروز شعیبی» روی آنتن شبکه 3
پیش‌‌تولید سریال ۳۰ قسمتی بهروز شعیبی در لبنان آغاز شد.
تازه ترین خبرها از  فصل دوم سریال «نون.خ»
تهیه‌کننده سریال «نون.خ» از بازدید سعید آقاخانی از مناطق کوهستانی استان‌های کردستان و کرمانشاه برای انتخاب لوکیشن‌های فصل دوم این سریال خبر داد.
فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون
به کمک ترکیب خانگی از زنجبیل، سیر و عسل می توانید کلسترول و چربی خون خود را کاهش دهید.
واکنش پلیس راهور به یکطرفه شدن خیابان نجات اللهی
سردار محمدرضا مهماندار اظهار کرد: با توجه به درخواست شهرداری برای تبدیل شدن خیابان نجات الهی به گذر صنایع دستی و گردشگری پلیس راهور این خیابان را به شکل موقتی و آزمایشی یکطرفه کرده است.
۲۲ کشته و زخمی بر اثر واژگونی مینی بوس
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از واژگونی مینی بوس خبر داد.
تداوم روند بهسازی معابر پایتخت
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهرن با اشاره به کاهش هزینه تولید آسفالت به واسطه فعالیت کارخانه‌های شهرداری تهران گفت: طرح بهسازی معابر شهر تهران تا تحقق صد در صدی اهداف تعیین شده ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیر سینمایی دهه ۶۰ در حراجی تهران چه می‌کند؟
دور اخیر حراجی تهران در حالی با حواشی بسیاری برگزار شد که یکی از افراد موثر در این مراسم شبه‌هنری، یکی از مدیران اسبق بنیاد سینمایی فارابی در دهه ۶۰ است.
عجیب ولی واقعی- بازگشت آقای گل به لیگ برتر ایران+عکس
استوکس با درخواست دنیزلی به تراکتور بازگشت.
وحید امیری برای پرسپولیس گل کاشت
تیم فوتبال پرسپولیس عصر دیروز در قالب دو تیم قرمز و طلایی به میدان رفت.
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
پاتوسی استقلال را نقره داغ می کند؟
شنیده می شود پاتوسی به دلیل دریافت نکردن مطالبات ماهیانه خود از آبی پوشان شکایتی را علیه این باشگاه ترتیب داده تا بتواند به مطالباتش دست پیدا کند که البته با پیگیری های انجام شده این موضوع تکذیب شد.
پوری حسینی: اگر بلد باشیم سهام عدالت همه را آزاد می‌کنیم
6 هزار و 200 طرح برای توسعه مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار-فیلم
علامت استاندارد کالای صادراتی ابلاغ شد
حباب سکه به پایین ‌ترین رقم در ۲ سال اخیر رسید
پژو۲۰۶  یک میلیون تومان ارزان شد- قیمت خودرو در 25 تیر 98
قیمت طلا، قیمت دلار، سکه و قیمت ارز در 25 تیر 98
تکذیب افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران_مشهد
ضربه بزرگ به «پژو» در پی خروج از ایران
کاهش قیمت نفت با ازسرگیری تولید نفت خلیج مکزیکو
وزیر خزانه داری آمریکا از خجالت ارزهای دیجیتالی درآمد!