دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

16:09 ۴ روز و ۱۷ ساعت پیش قدس 70 0
دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

تاکید رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام به نقش بخش مسکن در رونق تولید با توجه به برخی خصوصیات این بخش مانند وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها و ظرفیت بالای اشتغالزایی بوده است.

قدس

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام نکات مهمی درباره رونق تولید اشاره کردند که یکی از این نکات توجه به رونق تولید مسکن بود. معظم له در این باره فرمودند: «یک مطلب هم مسئله‌ی مسکن‌سازی است؛ اصلاً رشته‌ی مسکن از جمله رشته‌های کارآفرین در کشور است. یکی از غفلتهایی که در این چند سال شد، این بود که به مسکن پرداخته نشد؛ خود تولیدِ مسکن صنایع زیادی را به کار می‌اندازد؛ خود تولید مسکن صنایع زیادی را به خدمت میگیرد و به کار می‌اندازد؛ یعنی کارآفرین است، تولیدآفرین است و خودش تولید [را رونق میدهد]».
در این یادداشت به این سوال پاسخ می دهیم که بخش مسکن چه ویژگی هایی دارد که مقام معظم رهبری در راستای رونق تولید، توجه خاصی به این بخش داشته اند؟ *لزوم توجه به پیشران های تولید یکی از راهبردهای اصلی جهت رونق تولید در کشور، توجه به صنایع و پیشران های اقتصاد است. منظور از پیشران ها نیز بخش هایی از اقتصاد هستند که ارتباط و پیوندهای گسترده پسینی و پیشنی با سایر بخش های اقتصاد دارند و مانند موتور محرکه، با حرکت آن‌ها، بسیاری دیگر از صنایع مولد نیز رونق خواهند یافت. در این بین تولید مسکن را می توان شاخص ترین پیشران اقتصاد کشور دانست. پیوند پیشینی با ۷۸ بخش اقتصادی و همچنین رابطه پسینی با ۵۶ بخش اقتصادی نشان از پیشران بودن تولید مسکن می دهد.
علاوه بر این، توجه و تسهیل رونق تولید مسکن به دلیل وجود ویژگی هایی زیر امری ضروری است: *وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها تولید مسکن علاوه بر پیوندهای بسیار با سایر بخش های اقتصاد، کمترین وابستگی و نیاز به واردات را دارد. مصالح ساختمانی، زمین و نیروی کار ماهر و غیر ماهر به میزان کافی در کشور موجود است یا قابلیت تولید دارند و هیچ نیازی به واردات ندارند که همین ماجرا لزوم در اولویت قرار گرفتن تولید مسکن در شرایط تحریمی و مشکلات ارزی کشور، را نشان می دهد.
*رونق تولید مسکن، اشتغالزایی در پهنه کشور عدم تمرکز گرایی نیز از دیگر ویژگی های رونق تولید مسکن است. با توجه به وجود منابع مورد نیاز برای تولید مسکن و همچنین وجود تقاضای در سراسر کشور، تولید مسکن، رونق تولید و اشتغالی بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ را در پی خواهد داشت که مطلوبیت توجه به این پیشران اقتصادی را افزایش می دهد.
*سهم قابل‌توجه سرپرستان خانواده ها در اشتغال ناشی از تولید مسکن بخش مسکن به دلیل ویژگی‌های و شرایط خاصی که دارد در تمامی اشتغال مستقیم و حدود ۹۰ درصد اشتغال غیرمستقیمی که ایجاد می‌کند از نیروی انسانی مرد بهره می‌گیرد که طیف استفاده از تخصص‌های موجود در آن وسیع است و افرادِ با تحصیلات زیر دیپلم (کارگر ساده) تا دکترای متخصص در حوزه‌هایی مانند طراحی و محاسبات سازه و تأسیسات مشغول به کار می‌شوند.
*ظرفیت بالای اشتغالزایی در تولید مسکن بنا بر پژوهش های انجام شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مربع زیربنای مسکونی ۱.۴۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیر مستقیم در یک سال ایجاد می شود.
*تامین مسکن به عنوان نیاز اساسی خانواده ها تولید و عرضه مسکن پاسخی به یکی از نیازهای اصلی و اولیه خانواده ها است. در سال های اخیر به دلیل عدم توازن بین تقاضا و عرضه مشکلات بسیاری برای خانواده ها برای تامین این نیاز اساسی رخ داده است. لازم به ذکر است در حالی که از سال ۹۲ تا ۹۷ به صورت میانگین ۷۰۰ هزار ازدواج در سال صورت گرفته است، مطابق با داده های مرکز آمار تعداد واحدهای تولید شده در کشور، کمتر از ۳۵۰ هزار واحد در سال بوده است. همین عدم پاسخگویی به تقاضاهای جدید و همچنین تقاضای انباشته از گذشته در بازار مسکن، یکی از اصلی ترین دلایل برای افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر بوده است.
*محافظت از خانواده‌ها در برابر بلایای طبیعی با احداث و بهسازی مسکن در بافت فرسوده روستایی و شهری از طرفی با توجه به حادثه خیز بودن کشور، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی غیرمقاوم موجود کشور نیز یک امری کاملا ضروری است. بیش از ۶۰ درصد از واحدهای روستایی و ۳۰ درصد از واحدهای شهری، توان لازم برای مقابله با سوانح طبیعی را ندارند و در صورت بروز حوادث، زمینه ساز بروز خسارات جانی و مالی بسیاری می شوند. یکی از علل اصلی افزایش خسارات جانی و مالی در سیل اخیر نیز همین غیر مقاوم بودن واحدهای مسکونی روستایی بود. در کشور ما حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم وجود دارد که نیازمند نوسازی کامل هستند. در حالی که طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، دولت مکلف به اعطای ۲۰۰ هزار وام های بهسازی و نوسازی مسکن روستایی بود، در سال های ۹۲ تا ۹۷، ۵۰ درصد این تکلیف هم محقق نشد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

دبیر فدراسیون شنا: به دلیل کاغذ بازی هنوز استخر آزادی را تحویل نگرفته‌ایم
دبیر فدراسیون شنا معتقد است که یکسری کاغذ بازی‌ها وجود دارد که استخر قهرمانی آزادی را تاکنون به فدراسیون شنا تحویل نداده‌اند.
فلفلی: فوتبال پنج نفره یکسال است که اردو ندارد
سرمربی تیم ملی فوتبال پنج نفره گفت: در حالی برای مسابقات کسب سهمیه پارالمپیک 2020 توکیو در مهرماه آماده می‌شویم که این تیم مدت یکسال و بعد از مسابقات جهانی اسپانیا تا به الان هیج اردوی تدارکاتی نداشته است.
ام‌باپه آهنگ جدایی سر داد
ستاره جوان پاری ‌سن‌ ژرمن از علاقه خود برای جدایی از این تیم خبر داد.
نخستین واکنش رونالدو بعد از فتح اسکودتو
ستاره پرتغالی یوونتوس برای نخستین بار به فتح اسکودتو واکنش نشان داد.
گتوزو: میلان من را جواب کرد
سرمربی میلان تاکید کرد که مدیران این باشگاه او را برای فصل بعد جواب کرده‌اند اما او ابراز امیدواری کرد که بماند.
اسپالتی: این بدترین بازی اینتر در دوران مربیگری‌ام بود
سرمربی اینتر تیمش را مستحق شکست سنگین برابر ناپولی دانست و از این دیدار به عنوان بدترین بازی دوران مربیگری اش یاد کرد.
روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا
تیم ملی اسپانیا با تیکی تاکا و به لطف پاس زیبای ژاوی توانست برای دومین بار فاتح یورو شود.
قهرمانی که سقوط کرد و بقای ناپلئونی نفت مسجد سلیمان
تیم‌های خوزستانی حاضر در فصل هجدهم لیگ برتر روزهای پر فراز و و نشیبی را پشت سر گذاشتند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند.
اینفوگرافی - موجودات چقدر در معرض انقراض هستند؟
از بین بردن جنگل‌ها، غارت دریاها و خاک و آلودگی هوا و آب، دنیای پیرامون ما را به سمت نابودی برده است. سازمان ملل به‌تازگی گزارشی درباره وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی در دنیا منتشر کرده که طبق آن، تقریباً ۱۰۰ هزار گونه در معرض خطر ارزیابی شده‌اند. از این تعداد، بیش از یک‌چهارم در معرض انقراض قرار دارند؛ از دوزیستان مانند قورباغه‌ها و سمندرها گرفته تا گیاهان دارای میوه‌های مخروطی‌شکل و ارکیده. این ارزیابی هنوز کامل نشده و مشخص نیست دقیقاً چه تعداد حیوان، قارچ و گیاه روی زمین وجود دارد.
آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می‌شود؟
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درپاسخ به سوالی درباره شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و امکان سرایت انسانی آن، ضمن تشریح وظایف سازمان‌ها و ارگان‌ها در کنترل این بیماری تاکید کرد که بیماری آنفلوانزای پرندگان تا به حال قدرت سرایت به انسان را نداشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
راه های منتهی به آتشفشان هاکونه در ژاپن مسدود شد‍
پکن- ایرنا- در پی هشدار سازمان هواشناسی و لرزه نگاری ژاپن مبنی بر تکان های آتشفشانی در منطقه کوهستانی هاکونه، همه مسیرهای منتهی به این منطقه روز دوشنبه مسدود شد.
آخرین وضعیت شهرستان سیل زده آق‌قلا از زبان نماینده مردم گرگان
نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مردم انتظار دارند هرچه سریع‌تر اعتبارات لازم برای جبران خسارات تخصیص یابد، اظهار کرد: اکنون وضعیت در استان تحت کنترل است. تاکنون گزارشی از شیوع بیماری خاصی نداشته‌ایم. امیدواریم دولت نیز در تدارک نیازهای اولیه مردم سیل زده کوتاهی نکند.
قارچ ارزان شد
ایران حرفش را زد یا همه نفت صادر می‌کنند یا هیچ‌کس
خروج بازار مسکن از رکود تورمی با اجرای طرح شناورسازی تسهیلات
تعیین سقف افزایش اجاره‌بها توسط دولت
آفت‌های اضطرارگرایی در رابطه با چین
تعیین سقف افزایش اجاره‌بها توسط دولت
افزایش حقوق سال ۹۸ فرهنگیان تعیین تکلیف شد
پیشنهاد تغییر نام وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت
ابلاغ شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
جزئیات ۲ سناریوی اشتغال سال ۹۸