خیزشی فرهنگی در ایران شروع شده است

12:24 ۶۹ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 410 0
خیزشی فرهنگی در ایران شروع شده است

میرجلال‌الدین کزازی می‌گوید خیزشی فرهنگی در ایران شروع شده که دامنه‌ای گسترده خواهد یافت.

ایسنا

این نویسنده و پژوهشگر به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت "حکیم ابوالقاسم فردوسی" (۲۵ اردیبهشت‌ماه) در گفت‌وگو با ایسنا، به شروع "خیزشی فرهنگی" در ایران اشاره کرد و افزود: زمانی است کوتاه که خیزشی فرهنگی در ایران پدید آمده و بیشتر در شهرهای بزرگ که با شاهنامه بیگانه شده‌اند.
او افزود: این خیزش از دید من دامنه‌ای گسترده خواهد یافت و پایدار خواهد ماند، زیرا خیزش از کودکان ایرانی آغاز گرفته است. من در شهرهایی چند گواه بودم که کودکان خُرد که به دبستان هم نمی‌روند بیت‌هایی از شاهنامه را درست، سنجیده، آئینی، هنری بر زبان می‌آورده‌اند و داستان‌هایی از شاهنامه را به نمایش.
کزازی تصریح کرد: از سوی دیگر پایه‌ریزان این خیزش، زنان ایرانی‌اند، زیرا آموزگاران و پرورندگان در سالیان کودکی و رده‌های آغازین آموزش و پرورش زنانند. زنان در کاری که بدان باور دارند بسیار پیگیرتر و پایدارترند.
او گفت: این ایرانیان خُرد در سال‌های آینده که به بُرنایی و به برومندی می‌رسند، ایرانیانی خواهند بود در پیوندی تنگ با شاهنامه. پیوند با شاهنامه بی هیچ گمان پیوند با ایران است، با چیستی ایرانی، با منش و فرهنگ و پیشینه نیاکانی.
این استاد زبان و ادبیات فارسی همچنین از شاهنامه، این اثر باشکوه فردوسی، به عنوان نامه بنیادین ایرانی یاد کرد و افزود: این نامه نامیِ گرامی تنها شاهکاری ادبی نیست و دامنه کارکرد آن بسیار فراخ‌تر و فراتر از شاهکاری ادبی است.
او تاکید کرد: ما ایرانی بودن خود را از نگاهی فراخ در گروِ شاهنامه‌ایم و اگر شاهنامه در یکی از باریک‌ترین، دشوارترین روزگاران در تاریخ ایران سروده نمی‌شد، به گمان بسیار ما اکنون خود را ایرانی نمی‌دانستیم، به زبان پارسی با هم سخن نمی‌گفتیم.
کزازی گفت: شاهنامه نامه‌ای است فرهنگ‌پرور، منش‌گستر و روزگارآفرین. از همین رو است که به درستی گفته می‌شود که اگر شاهنامه نمی‌بود ایرانیان خویشتن را، پیشینه فرهنگی و منشی و نیاکانه خود را از دست می‌دادند.
این پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی افزود: در این زمینه شایسته می‌دانم که تنها نکته‌ای بسیار نغز را بیان کنم، هرچند چندین بار از این نکته سخن رفته است، ارزش این نکته در آن است که کسی بر آن انگشت نهاده است که ایرانی نیست.
کزازی تصریح کرد: چندین سال پیش در گفت‌وگویی که «حسنین هیکل»، سرجستارنویس روزنامه "الاحرار" مصر، پرآوازه‌ترین روزنامه تازی‌زبان با یکی از فرهیختگان ایرانی داشت، سخن بدان‌جا رسید که چرا ایرانیان توانسته‌اند زبان و فرهنگ خویش را پاس بدارند اما مصریان که آنان نیز فرهنگی درخشان و دیرینه داشته‌اند آن را از یاد برده‌اند؟ آن ایرانی فرهیخته پاسخی بدین پرسش می‌دهد که پسندیده حسنین هیکل نمی‌افتد.
او افزود: در ادامه حسنین هیکل خود پاسخی دیگر در میان می نهد، پاسخی ژرف‌اندیشانه و هوشمندانه و می‌گوید: اگر شما ایرانیان توانسته‌اید زبان و فرهنگتان را از گزند روزگار پاس بدارید، از آن است که این بخت بلند را داشته اید که "فردوسی" را در دامان خویش بپرورید و او شاهنامه را بسراید.
کزازی در ادامه به پیوند ناگسستنی ایرانیان با شاهنامه اشاره کرد و گفت: فردوسی همواره از هنگامی که شاهنامه را سروده است تاکنون در دل و جان ایرانیان جایی والا داشته است و دارد. پیوند ایرانیان با شاهنامه پیوندی است که به راستی شگفت‌انگیز است و همانندی در جهان برای آن نمی‌توان یافت. هیچ شاهکار ادبی مانند شاهنامه در نهاد هیچ مردمی کارگر نیفتاد و هنوز شاهنامه این کارکرد شگرف خود را پاس داشته است.
این استاد زبان و ادبیات فارسی یادآور شد: سنجه پیوند ایرانیان با شاهنامه شهرهایی مانند تهران نیست؛ شهرهایی که در خود گم شده‌اند، شهرهایی که کمترین پیوند را با جهان ایرانی دارند، اما هرچه به شهرهای دیگر نزدیک بشوید، چندی در آن‌ها بمانید، می‌بینید که شاهنامه هنوز در آن شهرها زنده و تپنده است، ویژه در تیره‌های ایرانی، تیره‌هایی مانند کُردان، بلوچان و لُران.
او اظهار کرد: کارکرد شاهنامه در فرهنگ ایرانی، در دل و جان ایرانیان است و در روزگاران کنونی هم که روزگار از خود بیگانگی است، شاهنامه همچنان بیشترین اثرگذاری را دارد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

با خواندن این سوره ده برابر قطره‌های برف و باران از خداوند حسنه بگیرید
سوره انفطار هشتاد و دومین سوره قرآن است که در جزء سی ام قرار دارد.
آسیب دیدگی جدی یکی از بدلکاران، تصویربرداری فیلم پرطرفدار را متوقف کرد
روز گذشته در پی آسیب دیدگی شدید یکی از بدلکاران فیلم سینمایی «سریع و خشن»، ساخت این فیلم برای مدتی متوقف شده است.
اولین بازیگر سریال «ارباب حلقه ها» مشخص شد- عکس
کمپانی آمازون اولین بازیگر خود را برای سریال مورد انتظار خود به نام «ارباب حلقه ها» معرفی کرد.
پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی جوان
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پیام داد.
تازه ترین خبرها از فینال مسابقه پرطرفدار «کودک شو»
«کودک شو» یک مسابقه خانوادگی است که در آن خانواده‌ها برای دریافت جایزه بزرگ با هم رقابت می‌کنند.
واکنش هاشمی به شعارهای مردم در فضای مجازی علیه خودش
رئیس شورای شهر تهران بیان داشت:‌متأسفانه شعارهایی در فضاهای مجازی داده می‌شود که من را خطاب قرار می دهند و به دلیل اینکه گمان می‌کنند من هنوز در مترو هستم شعار می‌دهند «هاشمی، هاشمی استعفا، استعفا» در حالی که من اعمال نظر مدیریتی در دستگاه اجرایی ندارم.
گزارش تلفیقی حساب‌های مالی شهرداری زیر ذره‌بین شورای شهر
محسن هاشمی در صحن امروز شورای شهر تهران در ارتباط با گزارش تلفیقی حساب‌های مالی شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن اظهار داشت: آقای الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه درخواستی از ما داشته که افراد متخلف در این حسابرسی به قوه قضائیه معرفی شوند.
توقیف یک دستگاه خودروی تیبا حین حمل تریاک
رئیس کلانتری ۲۱۱ قلعه نو گفت: دو مرد که قصد داشتند مقدار دو کیلو و ۲۰۰ گرم تریاک را به تهران برسانند، دستگیر شدند.
دستگیری سارقان مسلح زورگیر محدوده میدان فردوسی
سرکلانتر سوم پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری دو سارق زورگیر موبایل قاپ در مرکز شهر خبر داد.
نگاهی به تغییر نام خیابان نجات‌الهی به گذر صنایع دستی
حسین بختیاری، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی درباره تاثیر طرح گذر صنایع‌ دستی در رونق بازار این حوزه، اظهار کرد: محلی به نام خیابان استاد نجات‌الهی سال‌هاست که در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کند و نصب تابلویی به نام «گذر صنایع دستی»، اقدامی نیست که بخواهیم آن را تا این اندازه بزرگ کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
امکان تخصیص و هزینه‌کرد 1300 میلیارد تومان اوراق مشارکت جهت توسعه متروی تهران
حسن رسولی از امکان تخصیص و هزینه‌کرد 1300 میلیارد تومان اوراق مشارکت جهت توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو با کمک رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد.
مبلغ قرارداد طارمی با تیم پرتغالی چقدر است؟
مهدی طارمی که از پرسپولیس پیشنهاد داشت به ریوه‌آوه پرتغال پیوست.
علیخانی استعداد خود را کشف کرد- شن بازی جذاب داوران در ˮعصر جدیدˮ
با پخش قسمت چهارم از مرحله نیمه نهایی، عصر جدید در آستانه آغاز مرحله فینال قرار گرفت.